Jeigu gyvename, vadinasi, ir kvėpuojame – aksioma, atrodytų, nereikalaujanti papildomų aiškinimų ar įrodymų. Bet kvėpuoti galima ne tik instinktyviai, o sąmoningai, kiek skirtingai, priklauso nuo to, kokia veikla užsiimame, kokio tikslo siekiame. Apie kvėpavimo būdus žiniomis dalinasi Kauno klinikų gydytoja pulmonologė dr. Eglė Vaitkaitienė, ilgametė mankštų specialistė Džilda Valaitienė, Kauno jogo studijos vadovas Vytis Zabulėnas ir kineziterapeutas, kvėpavimo specialistas Ignas Zakarauskas.
Kokie yra kvėpavimo būdai?
Eglė Vaitkaitienė: Žmogus kvėpuoja krūtininiu, pilviniu (diafragminiu) ir mišriuoju kvėpavimo būdu.
Krūtininis kvėpavimas yra paviršutinis, įkvepiant orą išsipučia krūtinė ir pakyla pečiai. Šis kvėpavimas nėra labai naudingas, nes kraujas deguonimi aprūpinama nepakankamai. Krūtine dažniau kvėpuoja moterys, nejudrų gyvenimo būdą gyvenantys ir/ar daug streso, nerimo, kitų neigiamų emocijų patiriantys žmonės.
Pilvinis kvėpavimas būdingas mažiems vaikams, vyrams, sportuojantiesiems. Pilvu kvėpuojame ir tuomet, kai miegame. Šis kvėpavimas kur kas naudingesnis nei krūtininis. Kodėl? Visų pirma, oras lengvai patenka į kvėpavimo takus. Antra, įkvėpimas ir iškvėpimas yra gilus (gaunate daug deguonies) tolygus; labai gera alveolių ventiliacija, diafragma išsiplečia ir susitraukia. Kvėpuojant pilvu kvėpavimo sistema gauna iš deguonies pakankamai energijos ir visiškai pašalina nereikalingą anglies dvideginį.
Kuo kvėpavimas mums dar naudingas be to, kad be jo, aišku, išvis neįmanoma gyventi?
Vytis Zabulėnas: Kvėpavimas ne tik užtikrina gyvybinių funkcijų veiklą, bet valdo psichines reakcijas ir emocijas. Taisyklingas diafragminis kvėpavimas ramina, mažina stresą, gerina mąstymą, stiprina protines ir fizines galias. Jogos kvėpavimas – žmogaus gyvybinės energijos (energetikos) kaupimo, reguliavimo mokslas ir menas. Tai tarsi laukinių liūtų dresavimas – reikalaujantis maksimalaus dėmesio, bet ne susikaustymo. Užsiimdami joga pakeisite netinkamo kvėpavimo įpročius.
Ignas Zakarauskas: Taisyklingai kvėpuodami gaunate daugiau deguonies, o tai reiškia – geresnę savijautą ir sveikatą; išeminės širdies ligos atitolinimą.
Kas atsitinka kvėpuojant netaisyklingai?
I. Z:. Netinkamai kvėpuojant sutrinka kraujo apytaka, kraujas tampa per daug šarminis, ir tai trukdo efektyviai deguonies apykaitai. Sutrikus organizmo aprūpinimui deguonimi, jaučiame neigiamus simptomus – tirpsta rankos, skauda galvą ir pan.
Kokios dažniausios kvėpavimo klaidos?
V. Z.: Nesvarbu, kokia veikla užsiimate, sekite, kad jūsų kvėpavimas nesutriktų, kad jūs nedūstumėte, netrūktų oro. Kitaip blogėja savijauta, mažėja darbingumas. Mokydamiesi kvėpavimo meno, pasitarkite su gydytoju ar išmintingu mokytoju. Dažniausios klaidos – nemalonių pojūčių ignoravimas, pratimų atlikimas per prievartą, neišmanymas ir fanatizmas.
I. Z.: Netaisyklingai kvėpuojate tada, kai stengiatės kvėpuoti nenatūraliai. Kvėpuojant reikalinga ne prievarta, o lankstumas, įsiklausymas į save.
Kam itin svarbu įvaldyti taisyklingą kvėpavimą?
E. V.: Nejudrų gyvenimo būdą gyvenantiems, ypač nesimankštinantiems asmenims reikėtų atkreipti dėmesį ne tik į stovėseną, laikyseną, bet ir į kvėpavimo kokybę. Labai svarbu išmokti kvėpuoti pilvu senyvo amžiaus, neįgaliesiems; taip pat netaisyklingai sėdintiems, ilgai gulint lovoje (užsitęsus lėtinei ligai), kai, pablogėjus plaučių ventiliacijai, kyla plaučių uždegimo pavojus.
Tokie žmonės dažniausiai kvėpuoja krūtine, alsavimas – labai paviršutinis, alveolės prastai užpildomos oru, o kraujas aprūpinamas deguonimi, pasišalinti anglies dvideginiui – sudėtinga.
Jeigu jūsų kraujo spaudimas žemas, taip pat reikėtų išmokti kvėpuoti ne krūtine, o pilvu ar įvaldyti mišrų kvėpavimą. Įkvėpimai turi būti reti ir gilūs, kad aprūpintumėte kraują pakankamu deguonies kiekiu. Beje, pilvu sunkiau kvėpuoti gausiai prisivalgius.
Atliekant fizinius pratimus svarbu kvėpuoti taisyklingai, tuomet sveikatai bus daugiau naudos.
Kaip kvėpuojama mankštinantis? Pavyzdžiui, kalanetikos užsiėmimo metu?
Džilda Valaitienė: Kalanetikos mankštos metu kvėpavimas yra laisvas, kvėpuojama be sustojimų. Kvėpavimas prilygsta jūros bangavimui, įkvepiant iš apačios į viršų: išpučiate dalį pilvo, po to oro prisipildo plaučiai, krūtinė iki raktikaulių, ir įkvėpimas baigiamas. Iškvepiama atvirkštine tvarka: iškvepiate krūtine, po to išstumiate orą iš plaučių, vėliau – iš pilvo. Toks kvėpavimas skatina medžiagų apykaitos procesus, šalina toksinus, organizmas gauna energijos.
Kaip kvėpuojama atliekant pilateso pratimus?
D. V.: Atliekant pratimus pagal pilateso metodiką, pilvas ir nugaros raumenys yra įtempti. Kvėpuojant prasiplečia apatinė krūtinės dalis, todėl padidėja vidinis plaučių tūris, ir jis prisipildo deguonies. Šis kvėpavimo būdas stiprina tarpšonkaulinius raumenis ir vadinamas krūtininiu arba šoniniu (ne diafragminiu). Plaučiai dirba kaip dumplės: įkvepiant apatinė krūtinės ląstos dalis išsiplečia, iškvepiant – susitraukia. Ruošdamiesi daryti pratimą įkvepiate per nosį (nekeldami pečių), o iškvepiate pratimo metu per burną (lyg tyliai dejuotumėte) „slinkdami žemyn“ į pilvą ir mažąjį dubenį.
Taisyklingai kvėpuojant sumažėja įtampa kaklo, pečių ir juosmens zonose, krūvis juosmeninėje stuburo dalyje, aktyviau mankštinasi dubens dugno ir gilieji pilvo raumenys. Taip pat išlaikoma optimali rūgščių ir šarmų pusiausvyra. Kadangi iki galo neatsipalaiduoja pilvo raumenys, pratimų metu nugara yra apsaugota nuo pertempimo. Ramiai ir giliai kvėpuojant kraujas geriau aprūpinamas deguonimi, gerėja dėmesio koncentracija.
Kokia yra jogos kvėpavimo technika?
V. Z.: Jogos kvėpavimo gimnastika apima visus įmanomus kvėpavimo variantus. Skirtingos jogos mokyklos taiko skirtingas kvėpavimo technikas. Pavyzdžiui, atliekant jogos asanas gana dažnai kvėpuojame per nosį tolygiai ir ramiai, be sulaikymų. Norėdami patirti didesnį fizinį krūvį ir naudą sveikatai darydami, pavyzdžiui, „šuns“ asaną, keldami kūną į viršų, įkvepiame per nosį, po to būdami ta poza nekvėpuojame, o nusileisdami (grįždami į pradinę padėtį) – iškvepiame.
D. V.: Darydami pratimą įkvėpkite ir iškvėpkite lėtai. Giliai ir lėtai įkvėpkite pradėdami pilvu, tarpšonkauline ir raktikauline sritimi. Įkvepiant pilvas turi išsipūsti, o iškvepiant įsitraukti. Pajuskite tokius pilvo judesius. Norėdami išmokti jogų kvėpavimo atsisėskite ir uždėkite vieną delną ant pilvo, o kitą – ant krūtinės ląstos. Lėtai įkvėpkite leisdami išsipūsti pilvui, po to išsiplėsti krūtinės ląstai. Ir galiausiai viršutinėms plaučių dalims (krūtinės ląsta prasiplečia raktikaulių srityje ir pakyla į viršų). Iškvėpkite ta pačia seka, leisdami įkristi vidun pilvui, po to nusileisti ir susiaurėti krūtinės ląstai. Šio tipo pilvinis kvėpavimas yra pats geriausias.
Didysis keliautojas kapitonas Kukas arbatmedį pirmą kartą pastebėjo 1770 metais, kai išsilaipinęs Botaniko paplūdimyje iš jo kvapnių lapelių išvirė arbatos savo jūreiviams. Pastarieji, išvarginti ilgos kelionės bei ligų, išgėrę arbatos, pajuto, kad sveikata labai pagerėjo. Botanikas J.Bankas tyrė šio augalo gydomąsias savybes. O 1920 metais Australijos chemikas dr. Penfordas, atlikęs klinikinius tyrimus su žmonėmis, įrodė unikalias arbatmedžio aliejaus profilaktines bei gydomąsias savybes. 1930 m. Australijoje arbatmedis pradėtas vartoti klinikinėje praktikoje kaip antiseptinė priemonė. 1937 m. buvo aprašyta nemažai ligų, kurios sėkmingai gydomos arbatmedžio aliejumi....
Skaityti daugiauŽmogaus imunitetas – lyg nematomas skydas, apsaugantis organizmą nuo įvairių bakterijų, virusų ir kitų ligų sukėlėjų. Gyvename ne po stikliniu dangčiu, ir kiekvieną dieną mus „puola“ daugybė mikroorganizmų. Tačiau mes nesusergame kasdien ir vis kita liga. Visa tai – stipraus imuniteto dėka. Tačiau drėgni ir šalti orai, trumpos dienos, vitaminų trūkumas, stresas, ilgas buvimas ankštose ir tvankiose patalpose silpnina imuninę sistemą....
Skaityti daugiauArtėjant vasarai, paplūdimių sezonui, prisiminkime, kaip galime šalinti nepageidaujamus plaukelius bikinio srityje namuose. O gal verčiau apsilankyti kosmetikos salone? Kodėl vis populiarėja depiliacija karštu vašku? Kaip apsaugoti odą nuo paraudimo ir sudirginimo po procedūros? Apie tai kalbamės su Grožio instituto “Femina Bona” kosmetike Gerda Gedžiūte....
Skaityti daugiauKo gero, nei vienas žmogus prieš svarbų susitikimą ar pasimatymą nevalgys česnako. Nuomonę apie žmogų formuoti gali ne tik jo išvaizda, kalbėjimo manieros, bet ir kvapas. Nemalonus iš burnos sklindantis kvapas nepatogiai jaustis priverčia ne tik pašnekovą – „savininkui“ tai gali tapti netgi bendravimo nesklandumų priežastimi. ...
Skaityti daugiauJeigu gyvename, vadinasi, ir kvėpuojame – aksioma, atrodytų, nereikalaujanti papildomų aiškinimų ar įrodymų. Bet kvėpuoti galima ne tik instinktyviai, o sąmoningai, kiek skirtingai, priklauso nuo to, kokia veikla užsiimame, kokio tikslo siekiame. Apie kvėpavimo būdus žiniomis dalinasi Kauno klinikų gydytoja pulmonologė dr. Eglė Vaitkaitienė, ilgametė mankštų specialistė Džilda Valaitienė, Kauno jogo studijos vadovas Vytis Zabulėnas ir kineziterapeutas, kvėpavimo specialistas Ignas Zakarauskas....
Skaityti daugiauKodėl atsiranda strijos? Kaip išvengti šių randus primenančių odos pakitimų? Kokie naujausi strijų gydymo metodai nėštumo metu? Apie tai kalbamės su Sabonio sporto klubo grožio salono kosmetologe Jolanta Babravičiene ir 2-osios Kauno klinikinės ligoninės dermatovenerologe Daiva Staniene....
Skaityti daugiauRYKLIO TAUKAI žvejų nuo seno vartojami kaip liaudies medicinos vaistas bendram organizmo išsekimui, virškinamojo trakto opoms gydyti, kvėpavimo infekcijų atvejais, padidėjus limfmazgiams. Rūpestinga vitaminų šeima “GAMTOS NAMAI” rekomenduoja ryklio taukus, gaminamus iš ryklių kepenų, organizmo imunitetui stiprinti bei kaip natūralią profilaktinę priemonę nuo onkologinių ligų....
Skaityti daugiauDaugelis suaugusių žmonių, ypač moterų, skundžiasi kojų tinimu. Kojos vakare po didesnio krūvio gali tinti net visai sveikiems žmonėms, ypač jei karštas oras, nepatogūs batai. Tačiau bet kokie didesni kasdieniniai kojų patinimai yra nenormalus reiškinys, todėl būtina kreiptis į gydytoją, kad nustatytų priežastį ir imtų gydyti. Laiku pasitelkus tinkamas profilaktikos priemones, nemalonių kojų tinimų galima išvengti....
Skaityti daugiauKaip ir daugelis kitų fizikinių gydymo metodų, gydymas šviesa gimė senais laikais iš ryšio tarp žmogaus ir natūralios gamtos. Todėl pradžioje tai buvo gydymas saule (helio terapija). Apie tai, kad saulės spinduliai gali gydyti, galima rasti rašytiniuose šaltiniuose, siekiančiuose „istorijos tėvo“ Herodoto laikus (apie 490–424 pr. Kr.). Pirmasis gydytojas, rekomendavęs gydomąsias saulės vonias, buvo Hipokratas (460–377 pr. Kr.)....
Skaityti daugiauPrie Negyvosios jūros ilsėtis bei gydytis nuolat plūsta turistai ir poilsiautojai iš įvairiausių pasaulio šalių. Sakoma, kad Negyvosios jūros turtai – vanduo, druskos, mineralai bei purvas – daro stebuklus: suteikia kūnui fizinės jėgos, dvasinės atgaivos, sėkmingai gydo odos, sąnarių, nervų ir daugelį kitų ligų bei negalavimų....
Skaityti daugiauApie tai, kaip slopinti prakaitavimą, ką geriau vartoti – dezodorantą ar antiperspirantą, pasakoja KMUK Biomedicininių tyrimo instituto alergologė-pulmonologė Eglė VAITKAITIENĖ....
Skaityti daugiauNors terminai „eteriniai aliejai“, „aromaterapija“ buvo pradėti vartoti tik XX amžiuje, nuo neatmenamų laikų augalų ekstraktai buvo naudojami skausmui mažinti, pirmajai pagalbai, taip pat kaip antibakterinės, aktyvinančios ir savijautą gerinančios medžiagos. „Senovėje žmonės turbūt atsitiktinai sužinojo, kad jų renkami augalų lapai, uogos ir šaknys geba stiprinti sergančiuosius, o šiuolaikinė aromaterapija remiasi naujausiais mokslo pasiekimais bei žiniomis“, – sako vaistininkė provizorė Nijolė Obrikienė....
Skaityti daugiauIššutimais vadinamas odos sudirginimas, dažniausiai sėdmenų, kirkšnių, pažastų, kaklo raukšlių, vidinio šlaunų paviršiaus, užpakaliuko, t.y. tų vietų, kur odą dirgina prakaitas, šlapimas, išmatos, vystyklas ar drabužėliai. Iššutimus atsirasti skatina ir netaisyklinga kūdikio priežiūra, kai jis pernelyg šiltai rengiamas, retai prausiamas, „nekvėpuoja” oda....
Skaityti daugiauInjekcijos dermatologijoje – plačiai paplitusios procedūros, tiek grožio pramonėje, tiek šalinant tam tikras problemas. Viena žinomiausių injekcijų – botulino toksinas. Tačiau šis preparatas ne tik efektyviai lygina raukšles, bet ir gydo padidėjusį prakaitavimą, jis naudojamas ir kitose medicinos srityse (neurologijoje, oftalmologijoje). ...
Skaityti daugiauPurvo, arba keloido, terapija – unikali gamtos dovana mūsų kūnui. Terapinis purvo poveikis pagrįstas ir šilumos, ir mechaniniu efektu, tačiau svarbiausia yra unikali cheminė purvo sudėtis – gydomajame purve gausu biologiškai veiklių medžiagų. Paskyrus gydytojui, gali būti atliktos purvo vonios, aplikacijos, dedami purvo tamponai. Kaip atliekamos purvo procedūros ir ką svarbu žinoti pasirinkusiems šį gydymo būdą?...
Skaityti daugiauPermainingi rudens orai, temperatūrų kaita sumažina organizmo gynybą ir paruošia dirvą virusinėms ligoms rastis. Dažniausia liga, visiems gerai pažįstama savo skausmingu bėrimu – lūpų pūslelinė. Daug rūpesčių rudenį kelia ir lūpų pažeidimai (sausumas, šerpetojimas, įtrūkimai). O kur dar kitos ligos (alerginės kilmės dermatitai, raudonoji kerpligė), galinčios pakenkti lūpų sveikatai ir grožiui? Kaip prižiūrėti lūpas, kad jos ir rudens žvarboje išliktų sveikos? Šia tema kalbamės su Kauno II klinikinės ligoninės Odos ir veneros ligų skyriaus gydytoja dermatologe Daiva STANIENE....
Skaityti daugiau
Bet kaip tada paaiskinti,kad labai giliai kvepujant pav. pas gydytoja pradeda svaigti galva, arba astmos priepolio metu ,priepolis praeina kvepuojant i stiklaini?
Kaip Jusu patarimus suderinti su zymiu mokslininku teorijomis? :
http://www.buteyko.ru, Теория Бутейко о роли дыхания в здоровье человека: научное введение в метод Бутейко для специалистов.
Arba Frolovo ir kt. specialistu. Nekalbant apie eile kvepavimo treniruokliu, kurie pagristi deguones koncentracijos kraujyje mazinimu .
Pagarbiai.