Ar Jums jau reikia kreiptis į kraujagyslių chirurgą?

Kojų venų varikozė vadinama viena klastingiausių ligų, nes jos pradžios galima ir nepastebėti. Negana to, daugybė pacientų tiesiog ignoruoja besiplečiančias venas, atsirandančius mazgus, kojų skausmą, nuovargį ir tinimą. Kokie simptomai perspėja apie besivystančią venų varikozę? Kaip kraujagyslių chirurgas įvertina venų būklę? Kaip gydoma venų varikozė?

 

Kokie simptomai perspėja apie besivystančią venų varikozę?

 

Ši nuolat progresuojanti liga dažnai vadinama slapta ir klastinga, nes iš pradžių jokių nusiskundimų gali ir nebūti. Vėliau pradeda ryškėti kosmetiniai odos pakitimai. Šioje ligos stadijoje susirūpina tikrai ne visi, tačiau džiugu, kad dalis pacientų į gydytojus kreipiasi dar nejausdami nemalonių kojų sunkumo simptomų. Tuomet dažnai pakanka tik kosmetinių procedūrų (pavyzdžiui, putų skleroterapijos) ir profilaktikos priemonių (pavyzdžiui, kompresinių kojinių dėvėjimo).

Apie pažengusią kojų venų varikozę informuoja kojų nuovargis ir sunkumas. Tuomet jau jaučiamas tempimo jausmas kojose – jos atrodo tokios sunkios, tarsi būtų medinės ar švininės. Taip pat būdingas kojų skausmas, iš pradžių pasireiškiantis tik dienos pabaigoje, po ilgesnio sėdėjimo ar stovėjimo. Vėliau šis skausmas, sunkumas, nuovargis ir tempimas jaučiamas vis didesnę paros dalį. Negana to, kojos pradeda tinti. Taip pat būdingas naktinis mėšlungis ir tokie nemalonūs pojūčiai kaip skruzdėlyčių bėgiojimas kojomis, kojų deginimas ir įkyrus maudimas.

Jei pacientas nesusirūpina kojų nuovargiu, tai liga vystytis dėl tokio nerūpestingumo vis tiek nesustoja. Ilgainiui veninė kraujotaka trinka vis labiau, todėl pradeda kentėti audinių mityba, formuojasi kraujo sąstovis, atsiranda įvairių odos pakitimų. Keičiasi odos spalva, randasi poodinių mazgų, o galiausiai susiformuoja ir trofinių opų, kurios labai sunkiai gyja. Tokie simptomai praneša apie rimtas venų varikozės komplikacijas.

 

Kaip kraujagyslių chirurgas įvertina venų būklę?

 

Kreipimasis į šeimos gydytoją ar į kraujagyslių chirurgą jau yra pirmasis sveikintinas žingsnis. Kraujagyslių chirurgas (šios srities specialistas) pirmiausiai apklausia pacientą, išklauso jo skundus ir išsamiai apžiūri kojas. Ultragarsinis venų tyrimas šiandien – auksinis standartas, padedantis labai tiksliai įvertinti bendrą kojų venų būklę. Šis tyrimas gana trumpas ir jis nėra skausmingas, tačiau jis suteikia kraujagyslių chirurgui labai daug informacijos apie venų pažeidimo lygį ir tikslias šių pažeidimų vietas (jei jų yra). Tuomet gydytojas nusprendžia, kaip turėtų būti gydoma liga ir (arba) kokios profilaktikos priemonės galėtų padėti išvengti, ir (arba) pristabdyti ligos progresavimą.

 

Kaip gydoma venų varikozė?

 

Venų varikozės gydymo principai priklauso nuo ligos stadijos ir ligą sukėlusių priežasčių. Tarkime, jei tai dar tik pati ligos pradžia, tuomet gali pakakti ir profilaktikos priemonių. Pacientams rekomenduojama dažniau judėti, atlikti specialių pratimų ir nešioti elastinį trikotažą. Jei norisi geresnio estetinio vaizdo, gali būti rekomenduojama skysčių ar putų skleroterapija. Tai procedūra, kurios metu pažeistos venos paveikiamos specialiais alkoholiniais arba druskų tirpalais ir venoje kyla uždegimas, ji užsitraukia. Kraujas tokia vena tekėti tiesiog nebegali. Bėgant laikui tokia vena perauga jungiamuoju audiniu – sakoma, kad vena absorbuojama. organizmo Gali prireikti ne vienos procedūros ir jos dažniausiai kartojamos kas keletą metų ar pagal poreikį.

Jaučiant kojų skausmą ir nuovargį itin naudingi heparino natrio druskos turintys geliai. Lioton veiklioji medžiaga yra būtent heparinas (heparino natrio druska). Jis paruoštas gelio pavidalu, tinkamu tepti odą. Vartojant pažeistoje vietoje heparinas apsaugo nuo kraujo krešulių susidarymo paviršinėse venose, gerina vietinę mikrocirkuliaciją (kraujotaką smulkiosiose kraujagyslėse) ir mažina patinimą. Lioton vartojamas mazginio venų išsiplėtimo ir jo sukeliamų komplikacijų (kraujo krešulių susidarymo pažeistose venose esant jų sienelių uždegimui arba be jo, uždegimo šalia venų esančiuose audiniuose bei opų, susidariusių odoje virš išsiplėtusių venų) gydymui; pažeistų venų sienelių uždegimo, pasireiškusio po chirurginių operacijų gydymui; dėl venų operacijos atsiradusių simptomų slopinimui (pvz., mėlynių, patinimo). Esant poreikiui Lioton gelis vietiniam gydymui gali būti vartojamas vienas arba derinant su sisteminėmis gydymo priemonėmis. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

Jei liga pažengusi labiau, gali būti rekomenduojamas chirurginis gydymas. Šiandien dažniau atliekamos lazerinės operacijos, o tokios operacijos, kurių metu pažeistos venos ištraukiamos, taikomos vis rečiau.

Jei liga jau pasiekė tokią stadiją, kad atsirado negyjančių opų, gali būti išrašomi specialūs tvarsčiai, antibiotikai ir kitos priemonės. Tokiu atveju stengiamasi, kad pacientas nepatirtų mirtinų komplikacijų ir jaustųsi kuo komfortiškiau.

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai