Nors terminai „eteriniai aliejai“, „aromaterapija“ buvo pradėti vartoti tik XX amžiuje, nuo neatmenamų laikų augalų ekstraktai buvo naudojami skausmui mažinti, pirmajai pagalbai, taip pat kaip antibakterinės, aktyvinančios ir savijautą gerinančios medžiagos. „Senovėje žmonės turbūt atsitiktinai sužinojo, kad jų renkami augalų lapai, uogos ir šaknys geba stiprinti sergančiuosius, o šiuolaikinė aromaterapija remiasi naujausiais mokslo pasiekimais bei žiniomis“, – sako vaistininkė provizorė Nijolė Obrikienė.
Naudojimas gydymo tikslais žinomas nuo senovės
Nors augalinių aliejų vartojimo gydant menas ir mokslas pirmą kartą buvo paminėtas 20 šimtmetyje, aromaterapijos šaknys glūdi pačiose seniausiose kada nors egzistavusiose gydymo praktikose. Pacientų aprūkymas žolelėmis buvo vienas seniausių medicinos būdų, o kadangi medicina ir religija buvo glaudžiai susijusios, tai specialūs dūmai buvo naudojami ir senosiose religijose. Tais laikais itin populiarus kvapiųjų augalų smilkymas dar visai neseniai buvo sėkmingai praktikuojamas Prancūzijos ligoninėse, kuriose, norint dezinfekuoti patalpas, buvo deginami čiobreliai ir rozmarinai. Paradoksas, tačiau ši praktika nutrūko kaip tik tuomet, kai buvo moksliškai įrodytos baktericidinės šių augalų savybės.
Gali gydyti ne vieną ligos simptomą
Ar mokėjo senovės egiptiečiai pasigaminti eterinių aliejų, taip ir lieka neaišku, tačiau iš įvairių medžių ir augalų, gyvulinių ir mineralinių medžiagų jie gamino piliules, miltelius, gydomąsias plyteles, tyres, tepalus, pastas. Šias medicinos žinias iš egiptiečių perėmę graikai darė ir savo atradimus. Būtent jie nustatė, kad vienų gėlių kvapas stimuliuoja ir atgaivina, o kitų – atpalaiduoja ir migdo. Graikijoje iki šiol apstu alyvų aliejaus, kuris plačiai naudojamas tiek medicinoje, tiek kosmetikoje. Hipokratas, savo raštuose minėdamas daugybę vaistinių augalų, rašė: „tegu jūsų vaistai būna jūsų maistas ir jūsų maistas tebūna jūsų vaistai.“ „Jeigu šių dienų būsimieji gydytojai būtų mokomi ne tik Hipokrato priesaikos, bet ir jo gydymo būdų, medicinoje nebūtų tiek daug nesusipratimų“, – įsitikinusi medikė.
Kiekvienas eterinis aliejus gali gydyti ne vieną ligos simptomą. Eteriniai aliejai dažniausiai atkuria organizmo pusiausvyrą – pašalina kai kuriuos neigiamus veiksnius, sukeliančius ligą, ir užtikrina gerą savijautą. Dar viena itin svarbi eterinių aliejų savybė ta, kad juos galima naudoti labai įvairiai. Masažas, naudojant eterinius aliejus, yra vienas iš pagrindinių būdų. Antras pagal svarbą eterinių aliejų naudojimo būdas – kvapiosios vonios. Kiekvienas žino, kad vanduo ir pats savaime turi daug terapinių savybių, tačiau kai tai suderinama su eteriniais aliejais, poveikis dar geresnis. Karšti arba šalti eterinių aliejų kompresai gali būti taikomi gydant įvairias ligas. „Norint gydytis aliejais reikia būti apdairiems ir turėti žinių, nes kai kurie eteriniai aliejai, pavyzdžiui, arnikų, itin pavojingi, o kiti ypač kenksmingi, ir tai reikia žinoti“, – perspėja vaistininkė.
Derėtų vertinti rimtai
Kai kurie eteriniai aliejai turi lytinį potraukį stiprinančių savybių, tad gali padėti pašalinti sutuoktinių nesutarimus ir padėti žmonėms, kenčiantiems nuo impotencijos ir frigidiškumo. Sumažinti baimę ir stresą gali padėti rožių ir karčiavaisio citrinmedžio žiedų aliejus – nerolis. „Ne be reikalo ant jaunavedžių lovos dar ir šiandieną barstomos rožių žiedlapiais – dar romėnai žinojo, kad jie mažina jaudulį prieš pirmą vedybų naktį“, – sako vaistininkė.
Kai seksualinės problemos priežastis yra nuovargis, tinka juodųjų pipirų ir kardamonų aliejus, tačiau jais nereikėtų piktnaudžiauti, nes gali atsirasti su šlapimo ar virškinimo sistema susijusių negalavimų. Jeigu seksualiniai sutrikimai neišnyksta ilgesnį laiką, patartina kreiptis į psichologą, psichoterapeutą ar kitą specialistą.
Vaistininkė sako, jog reikia saugotis, kad aliejai nepatektų į akis, netgi jeigu jie yra atskiesti. Jeigu taip nutiktų, akis praplaukite grynu augaliniu aliejumi – alyvų, saulėgrąžų, migdolų. Niekuomet nevartokite tokiu tikslu vandens, nes jis tik dar labiau pablogintų padėtį.
Pasirinktas aromatas išduoda dvasinę būseną
Daugelis eterinių aliejų pasižymi raminamosiomis, įtampą mažinančiomis savybėmis. Šiais laikais labai daug žmonių kenčia nuo streso sukeliamų simptomų. Vaistininkė sako, kad streso varginamas žmogus galėtų padėti pats sau mėgaudamasis kvapnia vonia. Tereikia iš daugybės gyvenimo įtampą įveikti gebančių aliejų pasirinkti jums priimtiniausią.
Plačiai žinomas itin gaivaus kvapo nuotaiką keliantis bergamočių aliejus. Puikūs antidepresantai – eteriniai bazilikų, ramunėlių, kvapiųjų šalavijų, pelargonijų, jazminaičių, levandų, melisų aliejai. Kiekvienas jų turi skirtingą poveikį. Iš pasirinkto aromato galima spręsti apie žmogaus dvasinę ar emocinę būseną. Norint pataisyti nuotaiką, pasirinkto eterinio aliejaus galima papurkšti kambaryje arba lašelį kitą užlašinti ant lemputės.
Pradėti rūpintis senėjimu reikia jaunystėje
Mintis, kaip susigrąžinti prarastą jaunystę, žmoniją domino nuo pačių seniausių laikų. Nors nėra jokių įrodymų, kad aromaterapiją gali pailginti gyvenimą, tačiau jau senovėje buvo žinoma, kad eteriniai aliejai gali padėti išsaugoti sveikatą, pagerinti išvaizdą, suaktyvinti protinį ir fizinį aktyvumą. Mat eteriniai aliejai skatina naujų sveikų ląstelių augimą. Kaip tik ląstelės lygmeniu ir prasideda degeneracija, kurią mes esame linkę laikyti neišvengiamu senatvės bruožu. Infekcijos, nevisavertė mityba, aplinkos ir kiti veiksniai, taip pat ir metų skaičius – visa tai lėtina ląstelių dauginimąsi. Labiausiai sveikų ląstelių augimą skatina levandų aliejus ir nerolis. Reguliariai naudojami vonioms ir masažui, šie aliejai gali padėti išlaikyti ląstelių dauginimosi lygį artimą tam, koks yra jaunystėje.
Apsaugo nuo infekcinių ligų
Jau nuo antikos laikų kvapieji augalai saugodavo nuo infekcinių ligų. Daug rašytinių šaltinių liudija apie žmones, su kvapiaisiais augalais ar aliejais išvengusius maro, kai kiti aplinkui mirė nuo epidemijos. Labiausiai buvo apsaugoti dirbusieji levandų laukuose, taip pat sodininkai, prižiūrėję vaistažoles, kailiadirbiai ir pirštinių gamintojai, eteriniais aliejais kvėpinę odą. „Kasdienis eterinių aliejų naudojimas namuose yra puikus būdas išvengti infekcijų ir padidinti atsparumą joms“, – tikina medikė.
Beveik visi eteriniai aliejai naikina bakterijas arba neleidžia joms daugintis, ir tik keleto rūšių eteriniai aliejai naikina virusus ir neleidžia jiems daugintis. Kai kurie eteriniai aliejai netgi kur kas stipresni nei cheminės dezinfekavimo priemonės. Bergamočių, gvazdikėlių, eukaliptų, kadagių, levandų, čiobrelių aliejais galima dezinfekuoti patalpas. Ypač tai veiksminga, kai sergama infekcinėmis ligomis. Minėtų aliejų ir vandens tirpalu reikia nuplauti kambario baldų ar daiktų paviršių, dar geriau paskleisti eterinius aliejus ore. „Jeigu kuris nors jūsų namiškis susirgo, nuolat purkšdami sergančiojo ir aplinkines patalpas, nuo infekcijos galite apsaugoti kitus šeimos narius“, – pataria vaistininkė.
Daugelis eterinių aliejų padeda malšinti galvos skausmą. Iš nemažos analgetinių aliejų paletės veiksmingiausi levandų ir pipirmėčių aliejai. Levandos ramina, o pipirmėtės stimuliuoja. Taigi levandų ir pipirmėčių aliejų mišinys sukelia panašų efektą, kaip ir daugelis vaistų nuo galvos skausmo, kuriuos sudaro viena stimuliuojamoji medžiaga ir vienas ar keli analgetikai. Psichinę įtampą šalina rozmarinų aliejus.
Būtina pasidomėti eterinio aliejaus poveikiu
Eteriniai aliejai taip pat tinka ir pakilusiai kūno temperatūrai mažinti. Tam tinka bergamočių, eukaliptų, levandų ir pipirmėčių aliejai. Prakaitavimą skatina bazilikų, ramunėlių, kiparisų, kadagių, levandų, pipirmėčių, rozmarinų aliejai. Tereikia kelis lašelius aliejaus įlašinti į dubenį vėsaus vandens ir tuo mišiniu suvilgyta kempine kuo dažniau vilgyti kūną.
Būdami sveiki dažniau mėgaukitės kvapnia vonia. Paruošti kvapiąją vonią yra labai paprasta: prisileiskite vonią šilto vandens ir prieš lipdami į ją įlašinkite į vandenį 6 lašus kvapiojo aliejaus, pamaišykite ranka vandenį, kad aliejus išsisklaidytų. Aliejus pasklinda vandens paviršiuje ir patenka ant jūsų odos, kai lipate į vandenį. Karštas vanduo padeda pasisavinti aliejų per odą, o kita aliejaus dalis pasklinda garų pavidalu ir patenka į kūną per plaučius. „Niekuomet nepilkite aliejaus į vonią iš anksto, nes jis išgaruos, o rinkdamiesi aliejų pagal jums patikusį kvapą, pasidomėkite ir jo poveikiu“, – pataria vaistininkė.
Eterinių aliejų vonios, inhaliacijos, kompresai ir oro gaivikliai itin veiksmingi gydant vaikų peršalimo ir kitokias ligas. Kadangi imuninė mažų vaikų sistema nėra visiškai išsivysčiusi, todėl kai jie pradeda lankyti vaikų darželį ar mokyklą ir būna su kitais vaikais patalpose, neišvengiamai padidėja rizika susirgti kokia nors infekcine liga. Kai taip atsitinka, vaistininkė pataria pasitelkti eterinius aliejus, kurie padėtų įveikti ligą, sutrumpintų jos eigą, apsaugotų nuo antrinių infekcijų.
Patys naudingiausi ir dažniausiai naudojami aliejai
Levandų – atpalaiduoja, pašalina raumenų įtampą, užtikrina gerą miegą.
Ramunėlių – ramina alergines odos reakcijas, užtikrina gerą miegą.
Mairūnų – padeda įveikti peršalimą, malšina raumenų skausmą.
Rozmarinų – turi stimuliuojantį poveikį, todėl ypač tinka rytais.
Greipfrutų – pakelia nuotaiką, turi antiseptinių ir blogą kvapą šalinančių savybių.
Miegas užima trečdalį mūsų gyvenimo, tačiau atnaujina jėgas ir padeda pasiruošti kitai dienai. Žinoma, tik ne tada, kai vartaisi lovoje negalėdamas užmigti. Apie tai, kaip žinoti, ar kelios bemiegės naktys – tik laikina, ar tai jau nemiga, ir kaip pagerinti miego kokybę, kalbėjomės su Vilniaus Sapiegos ligoninės miego sutrikimų laboratorijos konsultantu gydytoju neurologu Olegu ROUDA. ...
Skaityti daugiauPrižiūrėti ausis ne mažiau svarbu nei reguliariai valyti dantis, plauti plaukus ar karpyti nagus. Daugiausia ausų priežiūros sunkumų sukelia joje besikaupiančios tąsios, geltonos išskyros - ausies siera. Šių išskyrų kiekis yra individualus: vieniems jos gaminasi tiek mažai, kad ji niekada nesikaupia, tuo tarpu kitų ausyse kamščiai susidaro kas du trys mėnesiai. Nepamanykite, jog ausies siera tik teikia rūpesčių - ji yra labai svarbi bei naudinga, nes apsaugo ausų landas (nuo būgnelio iki išorinės ausies) nuo dulkių, bakterijų ir kitų nešvarumų. Taigi jos ausyje turi būti, tik, žinoma, ne per daug....
Skaityti daugiauPlaukų struktūros pakeisti negalima, ji yra paveldima, tačiau plaukų kokybė priklauso ir nuo mūsų pačių požiūrio į juos....
Skaityti daugiauGausus prakaitavimas, atrodo, vargina daugelį. Ir ne tik karštą vasarą, kaip būtų galima tikėtis. Ir dabar sulaukiame nerimastingų skaitytojų klausimų – kodėl aš taip gausiai prakaituoju? gal tai kokios nors ligos požymis? kaip sumažinti prakaitavimą? kokia turėtų būti kasdieninė higiena? kokias kosmetikos priemones pasirinkti? Norėdami atsakyti į visus šiuos ir panašius klausimus, kalbėjome su Kauno 2-osios klinikinės ligoninės Odos ir veneros ligų poliklinikos vedėja Daiva STANIENE ir Kauno Dainavos poliklinikos gydytoja endokrinologe Lina RADZEVIČIENE. ...
Skaityti daugiauKalbiname profesionalią kirpėją-modeliuotoją Sigitą BILINSKIENĘ, kad primintų, ką būtina žinoti norint, kad plaukų dažymas būtų sėkmingas....
Skaityti daugiau„Kuo tik negydome spuogų: vaistažolėmis, jūros druskomis, kvapais, akupunktūra, tačiau svarbiausias dalykas buvo ir bus – kruopšti kasdieninė odos priežiūra, kuri užkerta kelią bakterijų plitimui“, – sako kosmetologė Loreta JOVARAUSKIENĖ....
Skaityti daugiauJie turi neįtikėtiną sugebėjimą sugadinti nuotaiką iš pat ryto ir išdygsta visada prieš svarbų susitikimą ir prieš šventes. Be to – jaunatviniai spuogai dažniausiai pradeda pulti pačiu problemiškiausiu periodu – paauglystėje. Bus ir tokių, kurie pasakys, kad su jaunatviniais spuogais nereikia kovoti: savaime atsiradę, po kelerių metų jie savaime ir apleis, tačiau tokia nuomonė neteisinga. Būna atvejų, kai spuogai savaime ir neišnyksta, be to, didėja randų tikimybė. Spuogų liesti negalima (tiesiogine prasme), bet padėti sau ir savo odai – būtina. ...
Skaityti daugiauDidysis keliautojas kapitonas Kukas arbatmedį pirmą kartą pastebėjo 1770 metais, kai išsilaipinęs Botaniko paplūdimyje iš jo kvapnių lapelių išvirė arbatos savo jūreiviams. Pastarieji, išvarginti ilgos kelionės bei ligų, išgėrę arbatos, pajuto, kad sveikata labai pagerėjo. Botanikas J.Bankas tyrė šio augalo gydomąsias savybes. O 1920 metais Australijos chemikas dr. Penfordas, atlikęs klinikinius tyrimus su žmonėmis, įrodė unikalias arbatmedžio aliejaus profilaktines bei gydomąsias savybes. 1930 m. Australijoje arbatmedis pradėtas vartoti klinikinėje praktikoje kaip antiseptinė priemonė. 1937 m. buvo aprašyta nemažai ligų, kurios sėkmingai gydomos arbatmedžio aliejumi....
Skaityti daugiauMūsų šalyje iš šimto tūkstančio gyventojų net 9 proc. nustatomas augimo hormono trūkumas. Kas daro įtaką vaiko augimui? Koks ūgis yra normalus? Kada mažas ūgis informuoja apie ligos priežastį? Daugiau nei trisdešimt metų šiai problemai - žmogaus augimo hormono ištyrimui, gamybai, gydymo metodams paskyrė Kauno medicinos universiteto Endokrinologijos instituto Vaikų endokrinologijos laboratorijos vadovė, profesorė, habilituota daktarė Danutė Lašienė ir Kauno medicinos universiteto Endokrinologijos instituto bei Respublikinio endokrinologijos centro direktorius, Hormonologijos laboratorijos vadovas, profesorius, habilituotas daktaras Liudvikas Lašas. Tad žodis specialistams. ...
Skaityti daugiauDrįsčiau nesuabejoti, kad jūs ir jūsų artimieji norite turėti sveiką ir gražią odą. Daugiau ar mažiau, bet vis dėlto stengiatės pasirūpinti tuo, kad į veidrodį pasižiūrėti būtų malonu. Taigi, kaip žarnyno būklė gali paveikti odos sveikatą ir kokios paprastos priemonės gali padėti?...
Skaityti daugiauĮsipjovėte, patekote į avariją, susižeidėte krisdami, nusideginote ar esate po operacijos – dažniausiai visais šiais atvejais apie traumą primena ne tik atmintyje išlikusi nelaimė, bet ir likęs randas. Ant kūno jis ne visada matomas, slepiame po drabužiais, ant veido jis pastebimas kasdien ir yra didelė kosmetinė problema. Ką daryti? Kaip panaikinti ar bent kiek sumažinti šį odos darinį? Tam yra keletas būdų. ...
Skaityti daugiauKūdikių oda – švelni ir neatspari infekcijoms, labai greitai atsiranda įvairių jos pažeidimų. Todėl labai svarbu nuo pat pirmųjų gyvenimo dienų ją tinkamai prižiūrėti. Apžvelgsime, kokie kūdikių odos pažeidimai dažniausi ir kaip elgtis kiekvienu atveju....
Skaityti daugiauSveiki ir normalūs nagai leidžia rankoms bei kojoms atlikti daugybę funkcijų. Nagai apsaugo pirštus, svarbūs mūsų pojūčiams. Egzistuoja įvairiausios nagų pakitimų formos. Ką rodo nagų pokyčiai klausiame gydytojos dermatovenerologės Eglės AUKŠTUOLIENĖS....
Skaityti daugiauApipjaustymas, arba cirkumcizija (lot. Circumcisio – apskritas pjūvis), – apyvarpės pašalinimas chirurginiu būdu. Išgirdę šį žodį, didžioji dalis vyrų nusipurto, susiraukia, o kartais netgi pradeda tyliai mintyse keiksnoti. Na, šiuo atveju jų storžieviškumu kaltinti nereikėtų, kadangi – sutikime – procedūra ne iš maloniausiųjų. Tačiau, nepaisant jos atgrasumo, apipjaustymas vykdomas visame pasaulyje. Dažniausiai – dėl religinių sumetimų, tačiau yra nemažai atvejų, kai jis grindžiamas higienos ar estetikos sumetimais. Dar visai neseniai JAV apipjaustomi buvo net apie 90 proc. vyrų, kadangi didžiojoje šalyje buvo manoma, kada tai – būtina higienos priemonė. ...
Skaityti daugiauNet jei moteris nesiskundžia stipriais klimakso nulemtais negalavimais ir atlikus tyrimus nenustatyta jokių rimtesnių organizmo sutrikimų, gydytojas gali rekomenduoti išbandyti balneoterapiją, fizioterapiją, nurodyti tam tikrus maisto papildus bei vitaminus. Beje, šios gydymo formos puikiai papildo medikamentinį gydymą. Daugumą jų galima pasirinkti savo nuožiūra, tačiau visuomet pravartu pasitarti su specialistu. Todėl kalbiname gydytoją akušerę-ginekologę Violetą JONAITIENĘ....
Skaityti daugiauArtėjant vasarai, paplūdimių sezonui, prisiminkime, kaip galime šalinti nepageidaujamus plaukelius bikinio srityje namuose. O gal verčiau apsilankyti kosmetikos salone? Kodėl vis populiarėja depiliacija karštu vašku? Kaip apsaugoti odą nuo paraudimo ir sudirginimo po procedūros? Apie tai kalbamės su Grožio instituto “Femina Bona” kosmetike Gerda Gedžiūte....
Skaityti daugiau
Lankytojų komentarai
Parašykite savo nuomonę