Aromaterapija: svarbu įvertinti ir naudą, ir pavojų

Nors terminai „eteriniai aliejai“, „aromaterapija“ buvo pradėti vartoti tik XX amžiuje, nuo neatmenamų laikų augalų ekstraktai buvo naudojami skausmui mažinti, pirmajai pagalbai, taip pat kaip antibakterinės, aktyvinančios ir savijautą gerinančios medžiagos. „Senovėje žmonės turbūt atsitiktinai sužinojo, kad jų renkami augalų lapai, uogos ir šaknys geba stiprinti sergančiuosius, o šiuolaikinė aromaterapija remiasi naujausiais mokslo pasiekimais bei žiniomis“, – sako vaistininkė provizorė Nijolė Obrikienė.

 

Naudojimas gydymo tikslais žinomas nuo senovės

 

Nors augalinių aliejų vartojimo gydant menas ir mokslas pirmą kartą buvo paminėtas 20 šimtmetyje, aromaterapijos šaknys glūdi pačiose seniausiose kada nors egzistavusiose gydymo praktikose. Pacientų aprūkymas žolelėmis buvo vienas seniausių medicinos būdų, o kadangi medicina ir religija buvo glaudžiai susijusios, tai specialūs dūmai buvo naudojami ir senosiose religijose. Tais laikais itin populiarus kvapiųjų augalų smilkymas dar visai neseniai buvo sėkmingai praktikuojamas Prancūzijos ligoninėse, kuriose, norint dezinfekuoti patalpas, buvo deginami čiobreliai ir rozmarinai. Paradoksas, tačiau ši praktika nutrūko kaip tik tuomet, kai buvo moksliškai įrodytos baktericidinės šių augalų savybės.

 

Gali gydyti ne vieną ligos simptomą

 

Ar mokėjo senovės egiptiečiai pasigaminti eterinių aliejų, taip ir lieka neaišku, tačiau iš įvairių medžių ir augalų, gyvulinių ir mineralinių medžiagų jie gamino piliules, miltelius, gydomąsias plyteles, tyres, tepalus, pastas. Šias medicinos žinias iš egiptiečių perėmę graikai darė ir savo atradimus. Būtent jie nustatė, kad vienų gėlių kvapas stimuliuoja ir atgaivina, o kitų – atpalaiduoja ir migdo. Graikijoje iki šiol apstu alyvų aliejaus, kuris plačiai naudojamas tiek medicinoje, tiek kosmetikoje. Hipokratas, savo raštuose minėdamas daugybę vaistinių augalų, rašė: „tegu jūsų vaistai būna jūsų maistas ir jūsų maistas tebūna jūsų vaistai.“ „Jeigu šių dienų būsimieji gydytojai būtų mokomi ne tik Hipokrato priesaikos, bet ir jo gydymo būdų, medicinoje nebūtų tiek daug nesusipratimų“, – įsitikinusi medikė.

 

Kiekvienas eterinis aliejus gali gydyti ne vieną ligos simptomą. Eteriniai aliejai dažniausiai atkuria organizmo pusiausvyrą – pašalina kai kuriuos neigiamus veiksnius, sukeliančius ligą, ir užtikrina gerą savijautą. Dar viena itin svarbi eterinių aliejų savybė ta, kad juos galima naudoti labai įvairiai. Masažas, naudojant eterinius aliejus, yra vienas iš pagrindinių būdų. Antras pagal svarbą eterinių aliejų naudojimo būdas – kvapiosios vonios. Kiekvienas žino, kad vanduo ir pats savaime turi daug terapinių savybių, tačiau kai tai suderinama su eteriniais aliejais, poveikis dar geresnis. Karšti arba šalti eterinių aliejų kompresai gali būti taikomi gydant įvairias ligas. „Norint gydytis aliejais reikia būti apdairiems ir turėti žinių, nes kai kurie eteriniai aliejai, pavyzdžiui, arnikų, itin pavojingi, o kiti ypač kenksmingi, ir tai reikia žinoti“, – perspėja vaistininkė.

 

Derėtų vertinti rimtai

 

Kai kurie eteriniai aliejai turi lytinį potraukį stiprinančių savybių, tad gali padėti pašalinti sutuoktinių nesutarimus ir padėti žmonėms, kenčiantiems nuo impotencijos ir frigidiškumo. Sumažinti baimę ir stresą gali padėti rožių ir karčiavaisio citrinmedžio žiedų aliejus – nerolis. „Ne be reikalo ant jaunavedžių lovos dar ir šiandieną barstomos rožių žiedlapiais – dar romėnai žinojo, kad jie mažina jaudulį prieš pirmą vedybų naktį“, – sako vaistininkė.

Kai seksualinės problemos priežastis yra nuovargis, tinka juodųjų pipirų ir kardamonų aliejus, tačiau jais nereikėtų piktnaudžiauti, nes gali atsirasti su šlapimo ar virškinimo sistema susijusių negalavimų. Jeigu seksualiniai sutrikimai neišnyksta ilgesnį laiką, patartina kreiptis į psichologą, psichoterapeutą ar kitą specialistą.

Vaistininkė sako, jog reikia saugotis, kad aliejai nepatektų į akis, netgi jeigu jie yra atskiesti. Jeigu taip nutiktų, akis praplaukite grynu augaliniu aliejumi – alyvų, saulėgrąžų, migdolų. Niekuomet nevartokite tokiu tikslu vandens, nes jis tik dar labiau pablogintų padėtį.

 

Pasirinktas aromatas išduoda dvasinę būseną

 

Daugelis eterinių aliejų pasižymi raminamosiomis, įtampą mažinančiomis savybėmis. Šiais laikais labai daug žmonių kenčia nuo streso sukeliamų simptomų. Vaistininkė sako, kad streso varginamas žmogus galėtų padėti pats sau mėgaudamasis kvapnia vonia. Tereikia iš daugybės gyvenimo įtampą įveikti gebančių aliejų pasirinkti jums priimtiniausią.

Plačiai žinomas itin gaivaus kvapo nuotaiką keliantis bergamočių aliejus. Puikūs antidepresantai – eteriniai bazilikų, ramunėlių, kvapiųjų šalavijų, pelargonijų, jazminaičių, levandų, melisų aliejai. Kiekvienas jų turi skirtingą poveikį. Iš pasirinkto aromato galima spręsti apie žmogaus dvasinę ar emocinę būseną. Norint pataisyti nuotaiką, pasirinkto eterinio aliejaus galima papurkšti kambaryje arba lašelį kitą užlašinti ant lemputės. 

 

Pradėti rūpintis senėjimu reikia jaunystėje

 

Mintis, kaip susigrąžinti prarastą jaunystę, žmoniją domino nuo pačių seniausių laikų. Nors nėra jokių įrodymų, kad aromaterapiją gali pailginti gyvenimą, tačiau jau senovėje buvo žinoma, kad eteriniai aliejai gali padėti išsaugoti sveikatą, pagerinti išvaizdą, suaktyvinti protinį ir fizinį aktyvumą. Mat eteriniai aliejai skatina naujų sveikų ląstelių augimą. Kaip tik ląstelės lygmeniu ir prasideda degeneracija, kurią mes esame linkę laikyti neišvengiamu senatvės bruožu. Infekcijos, nevisavertė mityba, aplinkos ir kiti veiksniai, taip pat ir metų skaičius – visa tai lėtina ląstelių dauginimąsi. Labiausiai sveikų ląstelių augimą skatina levandų aliejus ir nerolis. Reguliariai naudojami vonioms ir masažui, šie aliejai gali padėti išlaikyti ląstelių dauginimosi lygį artimą tam, koks yra jaunystėje.

 

Apsaugo nuo infekcinių ligų

 

Jau nuo antikos laikų kvapieji augalai saugodavo nuo infekcinių ligų. Daug rašytinių šaltinių liudija apie žmones, su kvapiaisiais augalais ar aliejais išvengusius maro, kai kiti aplinkui mirė nuo epidemijos. Labiausiai buvo apsaugoti dirbusieji levandų laukuose, taip pat sodininkai, prižiūrėję vaistažoles, kailiadirbiai ir pirštinių gamintojai, eteriniais aliejais kvėpinę odą. „Kasdienis eterinių aliejų naudojimas namuose yra puikus būdas išvengti infekcijų ir padidinti atsparumą joms“, – tikina medikė.

 

Beveik visi eteriniai aliejai naikina bakterijas arba neleidžia joms daugintis, ir tik keleto rūšių eteriniai aliejai naikina virusus ir neleidžia jiems daugintis. Kai kurie eteriniai aliejai netgi kur kas stipresni nei cheminės dezinfekavimo priemonės. Bergamočių, gvazdikėlių, eukaliptų, kadagių, levandų, čiobrelių aliejais galima dezinfekuoti patalpas. Ypač tai veiksminga, kai sergama infekcinėmis ligomis. Minėtų aliejų ir vandens tirpalu reikia nuplauti kambario baldų ar daiktų paviršių, dar geriau paskleisti eterinius aliejus ore. „Jeigu kuris nors jūsų namiškis susirgo, nuolat purkšdami sergančiojo ir aplinkines patalpas, nuo infekcijos galite apsaugoti kitus šeimos narius“, – pataria vaistininkė.

 

Daugelis eterinių aliejų padeda malšinti galvos skausmą. Iš nemažos analgetinių aliejų paletės veiksmingiausi levandų ir pipirmėčių aliejai. Levandos ramina, o pipirmėtės stimuliuoja. Taigi levandų ir pipirmėčių aliejų mišinys sukelia panašų efektą, kaip ir daugelis vaistų nuo galvos skausmo, kuriuos sudaro viena stimuliuojamoji medžiaga ir vienas ar keli analgetikai. Psichinę įtampą šalina rozmarinų aliejus.

 

Būtina pasidomėti eterinio aliejaus poveikiu

 

Eteriniai aliejai taip pat tinka ir pakilusiai kūno temperatūrai mažinti. Tam tinka bergamočių, eukaliptų, levandų ir pipirmėčių aliejai. Prakaitavimą skatina bazilikų, ramunėlių, kiparisų, kadagių, levandų, pipirmėčių, rozmarinų aliejai. Tereikia kelis lašelius aliejaus įlašinti į dubenį vėsaus vandens ir tuo mišiniu suvilgyta kempine kuo dažniau vilgyti kūną.

 

Būdami sveiki dažniau mėgaukitės kvapnia vonia. Paruošti kvapiąją vonią yra labai paprasta: prisileiskite vonią šilto vandens ir prieš lipdami į ją įlašinkite į vandenį 6 lašus kvapiojo aliejaus, pamaišykite ranka vandenį, kad aliejus išsisklaidytų. Aliejus pasklinda vandens paviršiuje ir patenka ant jūsų odos, kai lipate į vandenį. Karštas vanduo padeda pasisavinti aliejų per odą, o kita aliejaus dalis pasklinda garų pavidalu ir patenka į kūną per plaučius. „Niekuomet nepilkite aliejaus į vonią iš anksto, nes jis išgaruos, o rinkdamiesi aliejų pagal jums patikusį kvapą, pasidomėkite ir jo poveikiu“, – pataria vaistininkė.

 

Eterinių aliejų vonios, inhaliacijos, kompresai ir oro gaivikliai itin veiksmingi gydant vaikų peršalimo ir kitokias ligas. Kadangi imuninė mažų vaikų sistema nėra visiškai išsivysčiusi, todėl kai jie pradeda lankyti vaikų darželį ar mokyklą ir būna su kitais vaikais patalpose, neišvengiamai padidėja rizika susirgti kokia nors infekcine liga. Kai taip atsitinka, vaistininkė pataria pasitelkti eterinius aliejus, kurie padėtų įveikti ligą, sutrumpintų jos eigą, apsaugotų nuo antrinių infekcijų.

 

Patys naudingiausi ir dažniausiai naudojami aliejai

 

Levandų – atpalaiduoja, pašalina raumenų įtampą, užtikrina gerą miegą.

Ramunėlių – ramina alergines odos reakcijas, užtikrina gerą miegą.

Mairūnų – padeda įveikti peršalimą, malšina raumenų skausmą.

Rozmarinų – turi stimuliuojantį poveikį, todėl ypač tinka rytais.

Greipfrutų – pakelia nuotaiką, turi antiseptinių ir blogą kvapą šalinančių savybių.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

scent
2014-10-29 13:29
labai įdomus straipsnis (super) jei norite paskaityti kiek konkretesnių patarimų, patariu susirasti vaistininkės Eglės straipsnį apie aromaterapiją "Aromaterapija - pasikliauk gamta". Man pravertė labai :)

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai