Purvo procedūros: ką svarbu žinoti?

Purvo, arba keloido, terapija – unikali gamtos dovana mūsų kūnui. Terapinis purvo poveikis pagrįstas ir šilumos, ir mechaniniu efektu, tačiau svarbiausia yra unikali cheminė purvo sudėtis – gydomajame purve gausu biologiškai veiklių medžiagų. Paskyrus gydytojui, gali būti atliktos purvo vonios, aplikacijos, dedami purvo tamponai. Kaip atliekamos purvo procedūros ir ką svarbu žinoti pasirinkusiems šį gydymo būdą?

Konsultuoja „Eglės sanatorijos“ direktoriaus pavaduotojas medicinai Arvydas Balčius.

 

Durpės yra ilgai trunkančio augalinių organizmų irimo (beveik nepatenkant deguoniui) produktas. Daugiau nei 50 proc. jo sudaro organinės medžiagos, todėl toks purvas dažnai vadinamas organiniu. Kuo didesnis organinių medžiagų suirimo laipsnis, tuo stipresnės purvo gydomosios savybės. Durpių purvas – tai elastinga tamsiai rudos spalvos masė.

 

Naudojant gydomąjį purvą galima atlikti įvairias sveikatai naudingas procedūras – aplikacijas, vonias, ginekologinius ir rektalinius purvo tamponus, dantenų aplikacijas, elektropurvo procedūras (purvo aplikacijos su elektros srove). Kokią procedūrą atlikti, įvertinęs paciento būklę, paskiria gydytojas. Jis taip pat nurodo ir procedūros trukmę, ir purvo temperatūrą. Purvo procedūros pasižymi regeneraciniu, imunostimuliuojamuoju, baktericidiniu, raminamuoju, skausmą mažinančiu poveikiu.

 

Purvo aplikacijos: „pirštinės“, „kojinės“, „kelnės“

 

Atsižvelgiant į gydymo tikslą, skiriamos bendros, segmentinės-refleksinės ir vietinės purvo aplikacijos.

Bendros purvo aplikacijos yra tos, kurios apima ne mažiau kaip ketvirtadalį paciento kūno. Segmentinė-refleksinė aplikacija atliekama purvą dedant ant atitinkamų inervacijos segmentų. Vietinės aplikacijos atliekamos dedant purvą ant pažeidimo vietos arba kokios nors kūno dalies.

Purvo vonios – kai žmogus guldomas į purvu pripildytą vonią. Manoma, kad šios procedūros poveikis intensyvesnis, tačiau jis priklauso ir nuo gydomojo purvo temperatūros.

Skirtingai nei purvo vonių metu, atliekant purvo aplikacijas pacientas guldomas ant specialiai paruoštos kušetės, kuri užklota plėvele. Kadangi gydomasis purvas gana tirštos konsistencijos, kad jis neišsitrėkštų žmogui atsigulus, ant plėvelės jis tepamas tam tikro storio sluoksnio – apie 3 cm. Pagal gydytojo paskyrimą, purvas dedamas ant nurodytų kūno dalių, pvz., ant plaštakų – purvo „pirštinės“, iki alkūnių – „ilgosios pirštinės“, ant apatinės kūno dalies – purvo „kelnės“, dubens srityje – „kelnaitės“. Draudžiama purvą dėti ant kaklo priekinio paviršiaus, galvos ir širdies plote. Po to pacientas apklojamas klijuote ir pledu. Po procedūros nuėmus purvą, pacientas prausiasi po dušu, be muilo. Dušo vandens temperatūra turi būti apie 36–38°C, po to būtinas 30–40 min. poilsis.

Purvo aplikacijos gali būti kartojamos kas antrą dieną arba dvi dienas iš eilės, o trečią ilsintis. Nedideles aplikacijas, pvz., purvo „pirštines“, galima atlikti kasdien. Procedūrų trukmė iki 10–20 min. Gydymo kursas – iki 12–18 procedūrų. Pakartotinis kursas skiriamas po 5–6 mėn. Purvo procedūras galima kaitalioti su mineralinio vandens voniomis, masažais, tada bus dar didesnis sveikatinamasis poveikis.

Elektropurvas dažniausiai skiriamas vyresnio amžiaus pacientams, kai bendresnių procedūrų dėl ligonio sveikatos būklės atlikti negalima. Pastaruoju metu elektropurvas naudojamas vis rečiau, dažniausiai atliekant segmentinę-refleksinę aplikaciją – gydant čiurnos, kelio, klubo, nugaros patologijas. Procedūros metu purvas dedamas į maišelius ir leidžiama srovė. Manoma, kad, kartu naudojant elektros srovę, veikliosios purvo medžiagos iš odos į organizmą patenka efektyviau.

 

Purvo paruošimas

 

Gydymo tikslais naudojamą purvą būtina specialiai paruošti – pašildyti iki reikiamos temperatūros. Svarbu: purvas – tai švelni biocheminė medžiaga, kurios terapinis poveikis, ją pašildžius daugiau nei 60 °С temperatūros, tampa silpnesnis. Panaudotas purvas utilizuojamas, antrą kartą nenaudojamas.

Gydomasis purvas gerina periferinę kraujotaką, pagerina audinių aprūpinimą deguonimi ir medžiagų apykaitą. Purvo procedūrų metu padažnėja pulsas, kvėpavimas, padidėja kraujospūdis, kuris vėliau sumažėja, pagausėja prakaitavimas, suaktyvėja šlapinimosi funkcija. Esant gausesniam prakaitavimui, iš organizmo pašalinama daugiau toksinių ir kitų šlakų, susidarančių medžiagų apykaitos metu.

 

Purvas į vidų?

 

Purvo procedūros gali būti vidinės ir išorinės. Išorinės – kai purvas dedamas ant įvairių kūno vietų išoriškai, vidinės – tai rektiniai, vaginaliniai, dantenų tamponai. Gydomiesiems tamponams skirtas purvas ruošiamas ypatingai. Šioms procedūroms atlikti naudojamas šviežias, pertrintas per metalinį sietelį, sterilizuotas autoklave purvas.

Rektaliniai purvo tamponai – tai procedūra, kurios metu gydomojo purvo tamponai kišami į tiesiąją žarną ir dedamos išorinės gydomojo purvo aplikacijos („kelnaitės“, „kojinės“). Šios procedūros veiksmingos sergant lėtinėmis prostatos, sėklidžių, tiesiosios žarnos ir kitomis ligomis. Jų metu gaunamas uždegimą slopinantis, raminamasis, skausmą malšinantis ir dubens organų kraujotaką gerinantis poveikis.

Vaginaliniai gydomojo purvo tamponai skiriami sergant lėtinėmis ginekologinėmis ligomis. Procedūros metu į makštį įkišama iki 100 ml gydomojo purvo. Esant gydytojo paskyrimui, dedamos purvo „kelnaitės“ arba „ilgos kojinės“. Po purvo aplikacijos pacientė prausiasi po dušu, purvas išplaunamas mineraliniu vandeniu.

Dantenų gydomojo purvo aplikacijos ir masažas chloridiniu natrio mineraliniu vandeniu – tai procedūra, kurios metu purvo tamponai dedami ant dantenų ir atliekamas jų masažas mineraliniu vandeniu. Šios procedūros rekomenduojamos sergant parodontoze, lėtinėmis uždegiminėmis burnos ertmės ligomis. Procedūros trukmė iki 10 min.

Taigi gydomosios purvo procedūros gali būti įvairios, tačiau visais atvejais jis turi būti įkaitintas iki 37–46°C temperatūros. Labai svarbu, kaip jau minėjome, per daug nedidinti purvo temperatūros. Ir ne vien dėl to, kad silpnėja purvo gydomasis poveikis, bet ir dėl to, kad per stiprus poveikis gali sukelti atvirkštinį rezultatą – ligos paūmėjimą. Procedūras atlikti kas antrą dieną rekomenduojama taip pat ne šiaip sau, o dėl to, kad po šių vidutiniškai 15–20 min. trunkančių procedūrų jų biocheminis poveikis organizme vyksta dar apie 48 val. Norėdami sulaukti stipraus gydomojo poveikio, reikėtų atlikti visą gydomojo purvo procedūrų kursą (10–15).

 

„Eglės“ sanatorijoje naudojamas durpinis purvas, kasamas įstaigai priklausančiame Jovaišių karjere

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai