Vitaminas E

Septintajame šio šimtmečio dešimtmetyje širdies kraujagyslių ligos buvo viena iš pagrindinių mirties priežasčių JAV. Jau tada kai kurie JAV mokslininkai iškėlė hipotezę, kad nuolat vartojant vitaminą E galima išvengti šių ligų. Prireikė net 30 metų, kol Harvardo mokslininkams, atlikusiems išsamius tyrimus, pavyko įrodyti šios hipotezės teisingumą.
 

Vitaminas E, arba tokoferolis, graikiškai reiškia “išnešioti ir gimdyti vaikus”, buvo atrastas 1922 metais Kalifornijos universitete ir pavadintas “sekso vitaminu”, nes duodant jį žiurkėms, buvo pastebėta, kad joms negrėsdavo nevaisingumas. 1940 metais kanadiečių mokslininkai nustatė, kad jis turi įtakos ir širdies kraujagyslių sistemai. O 1991 metais, po ilgo tyrinėjimo, mokslo pasauliui buvo pateikti labai įtikinantys duomenys, kad vitaminas E stabdo aterosklerozinių plokštelių susidarymą širdies kraujagyslėse.
Kaipgi veikia vitaminas E? Šis vitaminas priklauso vadinamiesiems antioksidantams - medžiagoms, kurios saugo organizmą nuo pavojingų molekulių - laisvųjų radikalų.
Laisvieji radikalai yra nestabilios deguonies molekulės, kurios ypač aktyviai dalyvauja oksidacijos reakcijose. Jų metu susidaro daug organizmui pavojingų cheminių medžiagų, kurios gali sukelti vėžį, širdies kraujagyslių ligas, Alzheimerio ligą ir kt., vyksta organizmo senėjimo procesai.Vitaminas E veikia tarsi organizmo “gaisrininkas”, gesindamas oksidacijos reakcijas ir neleisdamas susidaryti nuodingoms medžiagoms. Oksidacijos reakcijų metu susidaro medžiagos, kurios pažeidžia kraujagyslių sieneles ir sudaro sąlygas kauptis mažo tankio lipoproteinams, t.y. “blogiesiems lipidams”, kurie dalyvauja susidarant aterosklerozinėms plokštelėms ir formuojantis kraujagyslių aterosklerozei. Taip pažeistos jos praranda daugelį savo savybių, blogėja jų funkcijos ir dėl to kinta kraujagyslių spindis, vystosi miokardo infarktas, insultas ir kitos nemalonios šios ligos komplikacijos.


Vartojant vitaminą E nuolat, rizika mirti nuo širdies ligų tarp vyresnių nei 65 metų asmenų sumažėja net 41 proc.

 

VITAMINAS E STIPRINA ORGANIZMO IMUNINĘ SISTEMĄ


Organizmo sugebėjimas apsiginti nuo įvairių ligų senstant silpnėja. Vitaminas E lėtina senėjimo procesus ir kartu stiprina organizmo imunitetą. Be to, jis slopina tam tikrų medžiagų - prostaglandinų, kurie slopina žmogaus imunitetą, susidarymą. Todėl vitaminą E patariama vartoti, kaip priemonę, apsaugančią nuo gripo, tuberkuliozės ir kitų infekcinių ligų.
 

VITAMINAS E SUMAŽINA RIZIKĄ SIRGTI ONKOLOGINĖMIS LIGOMIS


Mažas šios medžiagos kiekis organizme skatina prostatos, plaučių, storosios žarnos vėžio vystymąsi. Todėl norint išvengti šių ligų ypač pravartu vartoti ne tik vitaminą E, bet ir kitus du stiprius antioksidantus - seleną ir beta karotiną.
 

VITAMINAS E STABDO ALZHEIMERIO LIGOS PROGRESAVIMĄ


Karlas Kotmanas (Carl Cotman), Kalifornijos universiteto mokslininkas, besidomintis Alzheimerio ligos gydymo metodais, tyrinėdamas ligos pažeistus galvos smegenų neuronus, pastebėjo nuostabų dalyką - vitaminas E apsaugo neuronus nuo žūties. Daugelis tyrimų patvirtino šį faktą. Rekomenduojama dozė yra 400-800 TV per dieną. Todėl sergantiesiems Alzheimerio liga buvo pradėta profilaktiškai duoti vitamino E. Mokslininkas pastebėjo, kad vartojant šį preparatą liga toliau neprogresuoja.
 

VITAMINO E POVEIKIS KITOMS ORGANIZMO SISTEMOMS


Dviejų vitaminų - E ir C - derinys padidina organizmo atsparumą neigiamam saulės spindulių poveikiui. Užtepus aliejinio vitamino E tirpalo, nudegimai ar opos, atsirandančios sergant burnos gleivinės uždegimu, gyja daug greičiau.
Vitamino A ir E derinys stiprina organizmą po gydymo spinduliais ir antibiotikais, gerina pablogėjusią klausą dėl vidinės ausies funkcijos sutrikimo, mažina ūžimą ausyse, aterosklerozės sukeltus gyslainės ir tinklainės pažeidimus bei vištakumą. Šis derinys puikiai tinka ir organizmo atsparumui infekcijai stiprinti.
Nuolat profilaktinėmis dozėmis vartojant tokoferolį sumažėja rizika sirgti artritu, Parkinsono liga, katarakta, cukriniu diabetu.
Vitamino E yra maiste, kuriame daug nesočiųjų riebiųjų rūgščių: riešutuose, grūdinėse kultūrose (miežiuose, avižose, kviečiuose, ypač daigintuose), saulėgrąžų sėklose, augaliniuose aliejuose, žaliose lapinėse daržovėse (špinatuose, brokoliuose). Tačiau norint pakankamai gauti šio vitamino su maistu, reikia suvalgyti tokio maisto labai daug. Lentelėje nurodyta, koks kiekis vitamino E yra tam tikrame maisto produkto kiekyje.
Pakankamą tokoferolio kiekį gausime tik vartodami jo preparatus. Šio vitamino preparatai yra natūralūs ir sintetiniai. Natūralieji yra gaunami iš sojos pupelių, saulėgrąžų aliejaus, grūdų ar augalinių aliejų ekstraktų. Yra skiriamos keturios pagrindinės tokoferolio formos: alfa, beta, gama ir delta. Geriausiai vartojimui tinka preparatai, turintys visas keturias šio vitamino formas. Kiekviename sintetiniame vitamino preparate yra nedidelis ir natūralaus vitamino kiekis. Kuriuos preparatus - sintetinius ar natūralius - yra geriau vartoti, mokslininkai dar diskutuoja. Aišku tik, kad sintetiniai preparatai yra daug pigesni.
Vitamino E dozė priklauso nuo poveikio, kurio reikia organizmui, ir jūsų amžiaus. Paprastai ji yra kiekvienam individuali ir ją nustato gydytojas. Patiems nustatinėti dozės nereiktų, nes per didelės tokoferolio dozės gali būti kenksmingos, sukelti pykinimą, vėmimą, kraujo krešulių susidarymą kraujagyslėse, pasunkinti diabeto eigą. Jei kartu vartojate geležies preparatus ar piliules nuo nepageidaujamo nėštumo, vitaminą E geriau vartoti porą valandų prieš ar po šių tablečių. Jei geriate kraujo krešumą mažinančius preparatus, dėl tokoferolio vartojimo reikia pasitarti su gydytoju.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Evaldas Gedminas
2014-10-12 21:55
WAZEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEP(hooray)(hooray)(hooray)(hooray)(hooray)(hooray)(hooray)(hooray)(hooray)(hooray)(hooray)
MrLopas
2014-09-08 14:32
lol haha nieko nesuprantu :P
Lifeplus.lt
2011-02-12 07:29
Labai geras dalykas yra Life Plus produktas nakčiai vitaminas E su pipirmėčių aliejum.
Naudoju, super, net neskaičius tų pagyrų apie E, tas jautėsi ,kad tas produktas visa tai duoda organizmui.
ash
2010-10-12 13:36
Geras komplektas A+E, ir akims ir odai tinka. Yra kazkoks VITAVIT.kaina apie 11 lt
Mantas
2010-01-10 14:06
Pirkite žuvų taukus (man labiausiai tinka citrinos skonio geriami šaukšteliu,o ne kapsulėmis, nes kapsulių reikia berods - 4-6 per dieną, o geriant užtenka arbatinio šaukštelio per dieną - ir pigiau ir tikrai nėra neskanūs tie citrininiai). Juose yra natūralaus vitamino E, A, D ir kitokių svarbių medžiagų + kadangi produktas natūralus, tai jį daug geriau įsisavimna organizmas!!! :)
Beje, aš šiap geriu po didelį šaukštą per dieną, tai man 250ml žuvų taukų (apie 22-25Lt) užtenka mėnesiui. Linkiu geros sveikatos :)
arnas
2009-08-18 14:24
vienoje informacijoje skaičiau, kad vitaminas E gali sukelti vėžį. Norėčiau sužinoti, kiek tai yra pagrįsta.
Ačiū.
zivile
2009-01-04 11:52
na istes nustebau koks geras tasai vitaminas E.
siandien pat juos nuspirksiu ir paiuresiu koks gi bus jo poveikis.
dar esu girdejus kad vtaminas E labai geras moterims.jis lyg ”jaunystes eliksyras”
saugo nagus plaukus.
kiek mazdaug gli kainuoti sis vitaminas.
beja.

dar vienas klausimas: jei gerciau kaip cia papasakota ir E IR A IR C vitaminus kartu.ar nepakenktu mano organizmui?o gal yra jau is kato subalansuoti vitamnu deriniai ???
bsiu dekinga uz atsakyma :)
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai