15 patikimų būdų padės apsisaugoti nuo peršalimo

Nuo peršalimo nėra skiepų, nes jie turėtų susidoroti su 200 skirtingų virusų, tačiau ieškoma patikimų būdų, kurie galėtų padėti žmonėms apsisaugoti nuo paprastų, tačiau dažnų peršalimų. Pateikiame keletą geriausių.
 

PASITRAUKITE PER METRĄ NUO VISŲ, KURIE ČIAUDI AR KOSTI. Būtent tokį atstumą nulekia daugelis virusų. O jeigu vienas iš jų atsiduria nosyje ar akyse, po kelių dienų galite prabusti susirgęs. O ką daryti, jeigu keliatės liftu su kostinčiu piliečiu? Mandagiai atsukite jam nugarą.
DAŽNAI PLAUKITE RANKAS. Daugelis peršalimą sukeliančių virusų plinta netiesioginio fizinio kontakto keliu. Pavyzdžiui, sergantis žmogus, kuris pakrapšto nosį, o po to liečia daiktus, ant jų palieka virusų. Virusai net 3 valandas gali laukti gyvų organizmų, kurie jį paliestų ir padėtų patekti į nosį ar akis. Būtent todėl dažnai plaunantis rankas galima apsisaugoti nuo peršalimo.
VENKITE PASTATŲ, KUR YRA BLOGA VENTILIACIJA, kadangi virusai iš jų negali pasišalinti. Blogiausia tai, kad sausame ore sausėja ir gleivinė, kurios (jeigu ji drėgna) darbas - sugauti ir pašalinti besibraunančius į organizmą virusus. Dėl tų pačių priežasčių lėktuvai yra kita pavojinga vieta, kur galima užsikrėsti virusais. Apsisaugojimui geriausiai į nosį papurkšti vaistinėse parduodamo druskos vandens.
GERKITE DAUG SKYSČIŲ. Jie padeda “išplauti” įvairius nepageidaujamus “gyventojus” iš organizmo ir apsaugoja nuo dehidratacijos, kuri dažniausiai atsiranda peršalus. Skysčiai prarandami kvėpuojant pro burną, pučiant nosį ir vartojant vaistus nuo peršalimo. Kiekvieną dieną reikėtų išgerti iki 8 stiklinių skysčių be kofeino - vandens, sulčių ir t.t.
SMARKIAI NETRINKITE AKIŲ IR NOSIES. Vieno tyrimo metu nustatyta, kad žmonės kas valandą tris kartus paliečia nosį arba akis. Jeigu jau labai reikia patrinti, trinkite krumpliais, o ne pirštais, - mažesnė tikimybė užsikrėsti.
MANKŠTINKITĖS. Atsparumas viršutinių kvėpavimo takų infekcijoms padidėja mankštinantis 30-45 minutes (vaikštant, važinėjant dviračiu, šokant) tris kartus per savaitę. Bet daugiau nereiškia geriau. Nustatyta, kad rizika persišaldyti netgi padidėja, jeigu labai intensyviai sportuojama kasdien po valandą.
DEZINFEKUOKITE PAŠLUOSTES. Virusai, sukeliantys peršalimo simptomus, dažnai į organizmą patenka per virtuvę. Didžiausi kaltininkai yra kempinėlės ir pašluostės, suteikiančios virusams šiltą, drėgną prieglobstį. Du tris kartus per savaitę pašluostes ir kempinėles reikėtų plauti indų plovimo mašinoje (jeigu jos neturite - išvirinkite). Jeigu šeimoje yra ligonis, imkitės griežtesnių apsaugos būdų: dezinfekuokite dažniausiai liečiamų daiktų paviršių (kranus, telefonus, šaldytuvo rankenas).


VARTOKITE VITAMINUS E IR C. Manoma, kad vitaminas E labai svarbus imunitetui. Daugiausiai jo yra riebaluose ir aliejuje, ir žmonėms, kurie riboja riebalus, vitamino E gali ir pritrūkti, todėl kasdien praverstų vartoti 100-200 IU vitamino E. Kad organizmas efektyviai pasisavintų vitaminą E, vartokite jį kartu su maistu (per pietus, vakarienę). Nors nėra įrodyta, kad vitaminas C apsaugo nuo peršalimo, tačiau jo vartojimas gali sumažinti ligos simptomų sunkumą ir trukmę. Bet nevartokite jo daugiau nei 500 mg per dieną.
JEIGU NORITE IŠGERTI ŠIEK TIEK ALKOHOLIO - NESIVARŽYKITE. Anglai ištyrė, kad žmonės, kurie saikingai vartoja alkoholį (kasdien išgeria 1-2 porcijas), 65 proc. atsparesni virusams, sukeliantiems peršalimą, nei abstinentai. Nors neaišku, kodėl taip yra, bet manoma, kad alkoholis trukdo virusams daugintis organizme. Tačiau tai nereiškia, kad rekomenduojame pradėti vartoti alkoholį nuo peršalimo. Alkoholio griežtai negalima vartoti nėščiosioms ir žmonėms, priklausomiems nuo alkoholio. Be to, jeigu išgėrėte alkoholio ir ketinate gerti vaistus, prieš tai atidžiai perskaitykite jų anotacijas.
NURAMINKITE KOSULĮ. Sirupas, kuriame yra supresantų (slopinančių kosulį vaistų), geriausiai tinka sausam kosuliui. Jei kosite su skrepliais, vartokite vaistus su ekspektorantais, kurie skystina gleivinės išskiriamą sekretą, todėl tampa lengviau atsikosėti.
KIEKVIENĄ NAKTĮ GERAI IŠSIMIEGOKITE. Tai padės sustiprinti
imunitetą. Imunitetas net 30 proc. susilpnėja miegant pusę nakties, tačiau išsimiegojus 8 valandas imunitetas jau kitą rytą būna atsistatęs.
IŠSIRINKITE TINKAMIAUSIUS DEKONGESTANTUS. Jeigu nosis užsikimšusi, lašai ir aerozoliai daug tinkamesni nei dekongestantų tabletės - jie greičiau sumažina simptomus ir sukelia mažiau šalutinių poveikių. Be to, netinka žmonėms, kurių aukštas kraujospūdis, ar sergantiems širdies ligomis. Tačiau inhaliacinių dekongestantų nereikėtų vartoti ilgiau nei tris dienas, nes sumažėja jų efektyvumas ir sloga gali dar labiau sustiprėti.
NUMALŠINKITE GERKLĖS SKAUSMĄ. Gerklės skalavimas šiltu sūriu vandeniu (1 arbatinis šaukštelis stiklinei skysčio) padaro stebuklus. Čiulpiami ledinukai padeda išsiskirti seilėms ir padengia gerklę plėvele. Dėl šių priežasčių puikiai tinka ir arbata bei medus. Geriau nei paprasti ledinukai tinka mentolo turinčios pastilės.
IŠBANDYKITE NATŪRALIAS PRIEMONES. Echinacėja, valgoma gėlė, manoma, didina atsparumą peršalimui. Galite vartoti ekstraktą, kapsules, tabletes, kai pajaučiate peršalimo simptomus. Ir vartokite tol, kol tie simptomai tęsiasi. Nors nėra žinoma echinacėjos šalutinių poveikių, tačiau kai kurie žmonės jai alergiški.
Manoma, cinko pastilių čiulpimas sutrumpina peršalimo simptomų trukmę, bet kai kuriems žmonėms jos gali sukelti šalutinius poveikius: nemalonaus skonio jausmą burnoje ir pykinimą.
PIETUMS IR VAKARIENEI SUVALGYKITE NERIEBIOS VIŠTIENOS SRIUBOS. Bet kokie šilti skysčiai švelnina peršalimo simptomus ir veikia kaip ekspektorantai. Tačiau vištienos sriuba, yra ypač veiksminga, nes joje daug baltymų, vitaminų, mikroelementų - visko, ko reikia kovoje su virusais.
Jeigu esate peršalęs, pasistenkite neperduoti virusų kitiems kosėdamas ar čiaudėdamas - prisidenkite ranka. Mokykite to ir vaikus. Jeigu kiekvienas laikysis šių paprastų higieninių reikalavimų, rezultatai gali būti puikūs.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Inceptum
2010-05-20 23:42
Parduodame naujus japoniškus inhaliatorius "OMRON" kaina 188 litai ir itališkus kaina 130 litų. Tai puiki priemonė Jums ar Jūsų vaikui nuo bronchito, laringito, astmos ir kitų ligų, bei sveikų vaikų profilaktikai - eukalipto, mentolio, gebenių, pušų ir kitokios inhaliacijos nuo peršalimo ligų. Komplekte: inhaliatorius, kaniulė, pypkutė, suaugusiojo ir vaikiška kaukutės ir kt.
Pristatome visoje Lietuvoje.
www.inceptum.lt
juta
2008-02-18 10:39
labai malonu kad taip darytume , žinama, būtume sveikesni

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai