Orai - ne ligos priežastis, o signalas

Turbūt kiekvienas esame pajutę oro įtaką savijautai. Kai lyja, vienus apima liūdesys, kiti kaip tik atsigauna, tretiems ima reikštis senokai primirštos ligos. Tyrimų duomenys rodo, kad su oru dažniausiai siejasi vis tie patys negalavimai: galvos skausmai, miego ir kraujotakos sutrikimai, reumatiniai skausmai, nemalonūs jutimai traumų vietose. Tačiau, ar tikrai orai kalti dėl mūsų negalavimų, klausiame Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Klimatologijos ir metodikų skyriaus viršininkės dr. Audronės GALVONAITĖS.
 

Kaip jaučiasi žmogus vykstant didelėms oro permainoms?


Žmogaus sveikatai kenkia tik ypač dideli temperatūros šuoliai, tačiau, keičiantis orams, žmogus patiria šiokį tokį stresą, kuris, beje, kiekvienam iš mūsų yra labai naudingas, netgi būtinas – juk kaip sugebėtume ištverti didelius stresus, neturėdami imuniteto? O jam formuotis oro permainos išties padeda. Tiesa, tai daugiau taikytina sveikiesiems, nes širdies ir kraujagyslių ligomis sergantys žmonės sunkiai ištveria staigius orų pokyčius.
Be to, ilgą laiką nesikeičiantis oras sukelia žmogui diskomfortą – ilgą laiką šviečianti saulė ar nesibaigiantis lietus ne tik ima pabosti, bet neigiamai veikia ir žmogaus psichologinę būseną – atsiranda nervų įtampa.
 

Ne visiems žmonėms palankiausios tos pačios oro sąlygos


Tai tiesa, nes kiekviena geografinė vietovė pasižymi specifiniais klimato ypatumais, o būtent dėl tų ypatumų vieni žmonės puikiai jaučiasi spygliuočių miške, o kitus, dažniausiai sergančiuosius širdies ligomis, tai veikia labai blogai, bet jie puikiai jaučiasi mišriuose miškuose. Drėgname ir vėsiame klimate pasireiškia sąnarių ligos, bet puikiai jaučiasi širdies negalavimų varginami žmonės.


 

Klimato atšilimo pasekmė – naujos ligos


Klimato kaita Europoje sukėlė didelį neigiamą padarinį – iki šiol mūsų žemynui svetimų ligų atsiradimą. Šios ligos – tai maliarija ir drugys, kuriomis kituose, piečiau esančiuose žemynuose užsikrečia ten viešintys europiečiai. Jeigu anksčiau mūsų regione tokioms ligoms tarpti sąlygos nebuvo palankios, tai, vykstant klimato atšilimui, šios ligos kelia rimtą pavojų ir Europos gyventojams.
Kita problema – tai erkių sukeliamos ligos – Laimo liga bei erkinis encefalitas, kurios anksčiau, kai žiemos nebuvo tokios šiltos, o vasaros sausos, Lietuvai nebuvo būdingos. Todėl kartais verta pasidžiaugti ir šaltais žiemos orais, kurie išnaikina įvairius kenkėjus.
 

Globalaus atšilimo padariniai Lietuvai


Pasaulyje vykstant globaliam atšilimui, ir mūsų šalyje atsirado naujas reiškinys – tai karščio bangos. Ši tendencija mūsų šalyje vyrauja nuo praėjusio amžiaus paskutiniojo dešimtmečio. Ji pasireiškia tuomet, kai ilgą laiką išlieka aukšta temperatūra. Tokios oro sąlygos labai išvargina mažus vaikus, senesnio amžiaus bei sergančius žmones.
 

Nesame įpratę gerti


Lietuva yra kritulių pertekliaus zonoje – tai reiškia, jog kritulių iškrenta daugiau nei išgaruoja, todėl visais laikais buvo įprasta vasaroti nors ir karštai, bet su lietumi. Deja, klimatui šiltėjant, sulaukiame vis daugiau sausrų, o prie šio reiškinio lietuviai nėra pripratę. Atkreipkime dėmesį į pietiečius – šie visuomet su savimi nešiojasi buteliuką vandens, dėvi galvos apdangalus. Taigi, keičiantis klimatui, vasaromis tai turėtume daryti ir mes. Ypač svarbus yra vartoti skysčių, – juk, esant karštam, sausam orui, žmogaus organizmas išgarina daug vandens, todėl, jei negersime, organizmas gali patirti dehidrataciją. O kai, plieskiant saulei, nedėvimas galvos apdangalas, saulės smūgis gali ištikti bet kada.
 

Meteorologiniai parametrai, labiausiai veikiantys mūsų sveikatą


Pastebimos įtakos žmogaus sveikatai turi oro temperatūra – jai staigiai keičiantis, kai nepasirūpiname šiltesniais drabužiais, lengva peršalti. Santykinė oro drėgmė turi įtakos žmonių, varginamų sąnarių negalavimų, savijautai.
Tačiau nemažiau veiksmingas ir saulės bei ozono sluoksnio poveikis. Pastarajam sumažėjus vos keliomis dešimtimis procentų, biologinis poveikis žmogaus organizmui padidėja kelis ar net keliasdešimt kartų. Būtent dėl šios priežasties daugėja susirgimų odos vėžiu, akių tinklainės pažeidimų, silpsta imuninė sistema. Tokius neigiamus biologinius poveikius ozonas sukelia dėl savo ypatingo aktyvumo.
 

Orai – signalas, o ne ligų sukėlėjas


Jei, keičiantis orams, ima skaudėti kurią nors kūno vietą – pavyzdžiui, širdį, nugarą, kojas – tai nereiškia, kad orai yra kalti dėl tokios savijautos. Orų permainos yra tarsi testas mūsų sveikatai patikrinti, nes, keičiantis oro sąlygoms, silpnesnes organizmo vietas ima skaudėti, tad tai tarsi signalas, kad reikia susirūpinti savo sveikata.

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai