Padidėjęs cholesterolio kiekis – realus pavojus širdžiai

PSO apžvalgoje skelbiama, kad cholesterolio koncentracijos kraujyje padidėjimas yra viena iš 10 svarbiausių pasaulio gyventojų mirties priežasčių. Cholesterolis kaupiasi kraujagyslių sienelėse, siaurindamas jų spindį ir sukeldamas aterosklerozę. Dažniausia išsivysčiusių šalių gyventojų mirties priežastis – širdies ir kraujagyslių ligos, dažniausia iš jų – išeminė širdies liga (IŠL) (75 proc. visų širdies ligų). Jos atsiradimui cholesterolio kiekio padidėjimas kraujyje turi didžiulę įtaką. Apie tai pasakoja KMU Biomedicininių tyrimų instituto Profilaktinės medicinos laboratorijos vyr. m. d. doc. Janina Petkevičienė.
 

Atlikta gausybė tyrimų, kurie rodo, kad, didėjant cholesterolio koncentracijai kraujyje, didėja išeminės širdies ligos rizika.
Bene garsiausiais iš jų buvo atliktas septintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje, vadovaujant profesoriui A. Keys. Buvo pasirinktos 7 šalys, kuriose smarkiai skyrėsi sergamumas išemine širdies liga. Tai Japonija, kur sergamumas buvo labai mažas, Pietų Europos valstybės - Jugoslavija, Graikija, Italija, kur jis irgi nebuvo didelis, ir Suomija, Olandija, JAV, kur žmonės labai dažnai mirdavo nuo šios ligos. Buvo ištirta apie 10 tūkstančių vidutinio amžiaus vyrų (būtent jie šia liga serga dažniausiai). Nustatyta, kad cholesterolio koncentracijos skirtumas Suomijoje, kur IŠL buvo labiausiai paplitusi, ir Japonijoje, kur ji rečiausia, buvo labai didelis (vidutiniškai apie 100 mg%).
 

Vertinamas ne vien bendras cholesterolio kiekis


Cholesterolio koncentracija kraujyje turėtų būti ne didesnė kaip 5 mmol/l. Tačiau bendras cholesterolio kiekis dar nepakankamai atspindi širdies ligų riziką. Cholesterolis kraujyje cirkuliuoja susijungęs su baltymais, sudarydamas lipoproteinų kompleksus. Didelio tankio lipoproteinai atlieka apsauginį vaidmenį - neša cholesterolį iš kraujagyslių sienelių į kepenis. O mažo tankio lipoproteinų sudėtyje cholesterolis patenka į kraujagyslių sieneles. Norint įvertinti IŠL riziką, skaičiuojamas mažo ir didelio tankio lipoproteinų cholesterolio santykis.


 

Gydyti pradedama nuo dietos


Cholesterolio koncentraciją kraujyje labiausiai lemia genetiniai veiksniai ir mityba.
Mitybos poveikis cholesterolio koncentracijai įrodytas tyrimų metu. Didžiausią neigiamą poveikį turi gyvulinių riebalų vartojimas.
Gydyti visuomet pradedama nuo dietos rekomendacijų. Yra daug medikamentų, kurie padeda sureguliuoti cholesterolio kiekį, ir jų vartoti būtina, ypač, jei cholesterolio kiekis padidėjęs smarkiai, tačiau nepakeitus mitybos rezultato nebus.
 

Maistas riziką gali ir didinti, ir mažinti


Racione turėtų vyrauti augalinis maistas, o pieno, mėsos, ypač riebios, turėtų būti kuo mažiau.
Cholesterolio kiekį mažina augaliniuose aliejuose esančios polinesočiosios riebalų rūgštys.
Iš esmės nesvarbu, kurį aliejų vartoti - kuo įvairesnį, tuo geriau. Tik jo negalima perkaitinti, nes tuomet suyra polinesočiosios riebalų rūgštys, geriau dažniau vartoti visai nevirintą.
Daug polinesočiųjų riebalų rūgščių yra jūrų žuvyje. Žuvis kaip pagrindinis patiekalas turi būti valgoma bent porą kartų per savaitę. Naudingesnė riebi jūrų žuvis - skumbrė, lašiša ir kt.
 

Didžiausia rizika – širdies ir kraujagyslių sistemai


Padidėjusio cholesterolio koncentracijos sukeliama aterosklerozė dažniausiai pažeidžia širdies kraujagysles, bet gali būti pažeistos ir bet kurios kitos: smegenų (sukelia insultą, atminties susilpnėjimą), kojų (atsiranda kojų skausmai einant arba gangrena, kai kraujagyslės visai užanka) ir t.t.
Kelių rizikos veiksnių derinys širdies ligų riziką padidina kelis kartus daugiau nei kiekvienas iš jų atskirai.
Jei esant padidėjusiai cholesterolio koncentracijai kartu yra ir padidėjęs kraujospūdis, išeminės širdies ligos rizika išauga keleriopai, nes padidėjęs kraujospūdis padeda cholesteroliui lengviau patekti į kraujagyslių sieneles, tad šiuo atveju sumažinti cholesterolio koncentraciją yra ypač svarbu. Taip pat svarbu mažinti cholesterolio kiekį sergantiesiems diabetu, nutukusiems, nejudriems, rūkantiems asmenims.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Gediminas
2009-12-17 12:01
Patariu nusipirkti knygą Dr.Peter J. D Adamo Catherine Whitney "Širdies ir kraujagyslių ligos. Įveikite jas pasitelkdami dietą pagal kraujo grupę". Leidykla ALGARVĖ, 2008.
Linkiu kantryės ir negailėti pinigų sveikai mitybai. Išleisite mažiau pinigėlių VAISTAMS.
Gediminas
2009-12-17 11:47
Ačiū už straipsnyje pateiktą informaciją.
Mano bendras cholesterolio kiekis krajyje yra 4,72mmol/l. Jo kiekį tikrinu kelis kartus per metus. Maitinuosi sveikai pagal savo kraujo grupę, kuri yra A plius.

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai