Sanatorijos – sunkių ligonių privilegija, o sveikesnieji turi teisę rinktis

Nuolat gaivaliodamiesi nuo naujų mokesčių lavinos, pasaulį krečiančios finansinės krizės, baiminamės dėl savo ateities. Galvos skausmą kelia augančios palūkanos bankuose, niekaip nemažėjantys įsiskolinimai, baimė prarasti pragyvenimo šaltinį. Spėliojame, ar pavyks išgyventi. Visame rūpesčių sąraše, sveikatos problemos lieka beveik užribyje. Valstybės politika irgi nieko gero nežada.
 

Po sunkių ligų anksčiau medikai siųsdavo susigrąžinti sveikatą ir tik po to buvo galima sugrįžti į darbą. Dabar viskas kitaip. Reabilitacijos procedūras galime gauti arti namų, prie poliklinikų ar ligoninių įsikūrusiuose reabilitacijos centruose.
Po praėjusiais metais sveikatos apsaugos ministro pasirašyto įsakymo Lietuvos kurortinių miestų reabilitacijos centrai jaučia, kad ateina pacientų mažėjimo metas. Medikai apgailestauja, kad dėl kvotų ne visiems ligoniams pavyksta skirti reabilitacinį gydymą sanatorijose. Ryškėja tendencija, jog, sumažinus finansavimą ir prioritetą teikiant ambulatorinei reabilitacijai, vis daugiau pacientų priversti rinktis gydymą namuose, o ne važiuoti į sanatorijas. Mat Privalomojo sveikatos draudimo fondas ligoniams kompensuoja išlaidas tik už suteiktas reabilitacinio gydymo paslaugas, o už maitinimą ir apgyvendinimą moka patys pacientai. Iš valstybės kišenės apmokamas gydymasis bei gyvenimas sanatorijoje lieka sunkiausių ligonių privilegija.
„Nėra teisinga akcentuoti, ar ambulatorinė reabilitacija gali pakeisti sanatorinį gydymą. Ambulatorinė reabilitacija, kaip ir kitos jos rūšys, skiriama atsižvelgiant į paciento sveikatos būklę, į tai, koks gydymas tuo metu jam yra reikalingas (galima analogija su vaistais: pavyzdžiui, sloga nėra gydoma onkologinėms ligoms gydyti tinkamais vaistais)”, – kaip skiriamas reabilitacinis gydymas, pasakoja Valstybinės ligonių kasos prie sveikatos apsaugos ministerijos atstovas Kazys ŽILĖNAS.
Tačiau specialistai tvirtina, kad sanatorinis gydymas teikia papildomos naudos sveikatai, o kurorto klimatas, pasikeitusi aplinka ir kompleksinis įvairių procedūrų atlikimas padeda greičiau atgauti prarastą sveikatą.


 

Reabilitacija sanatorijoje – tik poilsis?


Sanatorija – labai plati sąvoka, apimanti įvairiapusį žmogaus prarastų jėgų ir galimybių atkūrimą, taip pat ir poilsį, kuris, be abejo, irgi padeda susigrąžinti jėgas. Tačiau pastaraisiais metais požiūris į sanatorinio gydymo organizavimą yra aiškiai apibrėžtas. Poilsis yra gerai, bet už poilsį negali būti mokama iš Privalomojo sveikatos draudimo lėšų, nes tos lėšos yra skirtos gydymui. Ir pacientams, ir kai kuriems medikams nėra lengva vietoj senojo sanatorijos stereotipo įtvirtinti gydymo įstaigai reikalingesnę sąvoką – medicininę reabilitaciją.
Ir nors dabar visą finansavimą reabilitacijai sanatorijoje gali gauti tik patys sunkiausi ligoniai, tačiau visi norintieji greičiau ir kokybiškiau susigrąžinti sveikatą irgi turėtų pagalvoti apie tai.
 

Kas naudingiau – vaistai, operacijos ar atgaiva kurorte?


Druskininkų kurorto sveikatinimo įstaigų asociacijos vadovas, Druskininkų „Eglės“ sanatorijos direktorius Arvydas BALČIUS pamena dar ne tokius senus tarybinius laikus, kai po įvairiausių ligų į sanatorijas stiprinti sveikatos atvykdavo nemažai žmonių. Dažnai įvairios profesinės sąjungos finansuodavo tokio tipo reabilitacinį gydymą. „Juk, prisipažinkime, visi jaunystėje gerokai pagadinome savo stuburus ir sąnarius”, – sako Arvydas Balčius. Visiems nuo mažų dienų buvo kalama į galvas, kad sportas yra sveikata, tačiau niekas nekontroliavo, ar sportuodavome teisingai su reikiamais apšilimais. Ypač šiuo metu daugėja žmonių, besiskundžiančių judamojo aparato sutrikimais. Norinčiųjų savus sąnarius keisti dirbtiniais skaičius yra milžiniškas. Operacijas jau atlieka ne tik respublikinės, bet ir rajoninės ligoninės. „Tačiau žmonės kažkodėl įsitikinę, kad, susidėję dirbtinius sąnarius ir užkimšę organizmą įvairiausiais medikamentais ir maisto papildais, atgaus sveikatą”, – stebisi A. Balčius. Anot jo, dažnai vertikalių vonių procedūros, vandens gimnastika, masažai, fizioterapijos, mineralinės vonios, gydomųjų purvų procedūros gali suteikti daug didesnės naudos. „Žinoma, jei sąnarys reikalauja būti keičiamas, jį reikės pakeisti, tačiau jei po tokių procedūrų operaciją pavyktų atidėti dešimčiai metų, ar tai blogai?”, – retoriškai klausia A. Balčius. O juk niekas nesvarsto, kad dirbtiniai sąnariai irgi susidėvi ir artėja banga tų, kuriems reikės pakartotinių sąnarių keitimo operacijų, kurioms vėl bus leidžiami pinigai.
Tai gal geriau investuoti sanatorijai? Tačiau reabilitacinės procedūros turi būti kompleksinės. Reikia skirti tam laiko. Optimalus gydymo variantas yra 16–18 dienų sanatorinis gydymas. Pasak A. Balčiaus, nors šalia namų teikiamos ir pačios profesionaliausios procedūros, tačiau jos nėra tokios naudingos. „Juk su kiekviena procedūra žmogaus oda ir smegenys gauna daug informacijos. O kasdienėje rutinoje, kai galvoje ūžia darbo ir buities rūpesčiai, tą informaciją perprasti sudėtinga, – gydymosi ambulatoriškai trūkumus vardija A. Balčius. – Juk vien grynas kurorto oras ką reiškia.“ Į sanatoriją atvykęs žmogus susikoncentruoja tik į gydymą, o rezultatas jaučiamas kone iš karto. Nesergantiems rimtomis ligomis užtenka ir savaitgalio. Organizmas gauna impulsą, ir imunitetas iš karto sustiprėja.
 

Reabilitacinio gydymo rūšys Lietuvoje


Sveikatos apsaugos ministerijos Asmens sveikatos skyriaus vedėjas Vytautas RADAVIČIUS sako, kad pakeitimų teikiant paslaugas šiais metais nenusimato. „Procesai vyksta pagal ministro patvirtintą nutarimą. Jei valstybė turėtų daugiau lėšų, būtų galima galvoti apie didesnį finansavimą. Tačiau pinigų yra tiek, kiek yra”, – pažymi Vytautas Radavičius.
Šiuo metu Lietuvoje taikomos kelios reabilitacinio gydymo rūšys.
Reabilitacija mūsų šalyje vykdoma keliais etapais.
I reabilitacijos etapo procedūros skiriamos dar poliklinikoje ar ligoninėje.
Jeigu negalima suteikti I etapo medicininės reabilitacijos paslaugų, pacientas gali būti iš karto siunčiamas į II arba III etapo paslaugas teikiančią sveikatos priežiūros įstaigą, medicinos dokumentuose nurodant priežastį.
Reabilitacijos II ir reabilitacijos III gydymo rūšys taikomos po sunkių ligų ir traumų.
Sunkiausiems ligoniams toks gydymas suteikiamas ligoninių specializuotuose stacionarinės reabilitacijos skyriuose. Stacionarinė reabilitacija pacientams skiriama po gydymo stacionare.
Lengvesniems ligoniams po persirgtos ligos ar patirtos traumos gydantysis gydytojas gali skirti ambulatorinę reabilitaciją. Apie tai sprendžia gydantysis gydytojas pagal paciento sveikatos būklę.
Medicininės reabilitacijos paslaugas teikia visos daugiaprofilinės ligoninės įvairiuose šalies miestuose. Daugumą reabilitacijos ir gydymo paslaugų teikia kurortinių vietovių reabilitacijos įstaigos. Reabilitacijos paslaugas teikia specialistai: fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojai ir gydytojai specialistai, kineziterapeutai, fizinės medicinos ir reabilitacijos slaugytojos, ergoterapeutai, psichoterapeutai, socialiniai darbuotojai, logopedai ir kiti specialistai, veikiantys reabilitacijos komandos principu, derinantys tarpusavio veiklą ir siekiantys bendro rezultato.
Pagal galiojančius norminius aktus, neįgaliųjų reabilitacija ir didžioji dalis sergančiųjų reabilitacijos paslaugų finansuojama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo. Atsiranda ir vystosi privačios fizinės terapijos bei reabilitacijos paslaugas teikiančios įstaigos, kurios dirba be valstybės finansavimo.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

nera
2010-12-02 17:43
o Virsuziglio reabilitacijos ligonineje galimos savaitgalio SPA proceduros( poilsio,grozio)?mariugatve@gmail.com
laume
2009-04-19 10:47
Po traumos teko reabilituotis Palangos Reabilitacineje Ligonineje.Visomis,man skirtomis proceduromis buvau labai patenkinta.Po reabilitacijos,jauciuosi tikrai daug geriau.Mano manymu,jei buciau reabilitavusi savo mieste.tokiu ezultatu.sveikatos atstatyme,nebuciau turejusi.Skaudu zinoti,kad valstybe nelabai rupinasi ligoniais,ir negali finansuoti reabilitaciniu centru.O gal vyriausybe mano ,kad tai nebutina?

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai