Sumažinkite akių įtampą 5 paprastais žingsniais

Gyvenant skaitmeniniame amžiuje darbas prie kompiuterio, laisvalaikis įsitaisius patogiai prie televizoriaus ir socialiniuose tinkluose verdančio gyvenimo stebėjimas išmaniųjų telefonų ekranuose tampa kasdienybe. Tačiau oftalmologai primena, kad skaitmeniniai ekranai skleidžia žalingą mėlyną šviesą, kuri kenkia akims, didina akių įtampą, nuovargį ir sausumą. Būtent tai dažnai tampa ir susilpnėjusio regėjimo priežastimi. Tad jeigu norite, kad akinius reikėtų nešioti tik norint apsisaugoti nuo akinamos saulės šviesos, susipažinkite su penkiais itin paprastais būdais, padėsiančiais sumažinti akių įtampą.

1.Pasirūpinkite apsauga nuo neigiamai akis veikiančios mėlynos ekranų šviesos

Jeigu nesate trumparegis ar toliaregis, greičiausiai akinius nešiojate tik norėdami pasislėpti nuo saulės ar kurdami stilingą įvaizdį. Visgi, specialistai rekomenduoja netgi nesiskundžiantiems prastėjančia rega įsigyti akinius su apsauga nuo mėlynos ekranų šviesos. Šie akiniai gaminami be dioptrijų, todėl juos gali nešioti net ir turintys puikią regą. Taip apsaugosite akis nuo skaitmeninių įrenginių skleidžiamos kenksmingos šviesos, akys patirs mažiau įtampos ir ne taip pavargs. Daugiau informacijos apie mėlynos ekranų šviesos poveikį akims galite rasti paspaudę šią nuorodą.

Akinius su mėlyna ekranų šviesą blokuojančia danga galite įsigyti kiekvienoje optikos parduotuvėje. Tiesa, pirkdami internetu būkite tikri, kad perkate juos iš patikimos įmonės. Įsigiję nekokybiškus akinius apsaugoti akis nuo mėlynos ekranų šviesos ir jos daromo poveikio regėjimui nepavyks. Visgi jeigu esate trumparegis arba toliaregis, norint įsigyti akinius su apsauga nuo mėlynos šviesos turėsite pasirodyti oftalmologui. Patikrinus regėjimą ir išsirinkus norimo stiliaus rėmelius, bus parinkti specialūs akinių lęšiai, kurie ne tik padės ryškiau matyti, bet ir apsaugos akis nuo skaitmeninių įrenginių šviesos.

2.Pasirūnkite tinkama darbo aplinka

Darbe žmonės praleidžia trečdalį paros, todėl svarbu pasirūpinti tinkama darbo aplinka, ypač jeigu jūsų darbas yra susijęs su kompiuteriu ar dokumentais. Pirmiausia, atkreipkite dėmesį į apšvietimą. Svarbu, kad šalia monitoriaus nebūtų pastatyta pernelyg intensyviai šviečianti stalinė lempa, o per langus patenkanti šviesa nekristų tiesiai į akis. Pro langus sklindančią saulės šviesą galite sušvelninti užtraukdami užuolaidas ar žaliuzes. Taip pat labai svarbu pasirūpinti tinkama kompiuterio monitoriaus padėtimi. Jeigu nenorite, kad korekcinių akinių nešiojimas taptų būtinybe, tarp akių ir monitoriaus išlaikykite 50-70 cm atstumą, o ekrano padėtį nustatykite taip, kad šis būtų šiek tiek žemiau akių lygio. Jeigu dirbate ne tik su kompiuteriu, bet ir dokumentais, laikykite juos ant stovo šalia monitoriaus, kad žiūros taškas į skirtingus darbo elementus būtų panašiame lygyje.

3.Pakeiskite monitoriaus nustatymus 

Šiuolaikiniai skystųjų kristalų monitoriai, ypač didelės skiriamosios gebos, daug mažiau vargina akis nei senieji kineskopiniai. Tiesa, visų tipų ekranai neišvengiamai veikia mūsų akis, ypač jei pasirenkami netinkami monitoriaus nustatymai. Norėdami sumažinti akių įtampą, įsitikinkite, kad ekrano ryškumas yra toks pats kaip ir aplinkos, taip pat sureguliuokite teksto dydį, kad būtų patogu skaityti. Nepamirškite sureguliuoti ir spalvinės ekrano temperatūros. Išmaniųjų kompiuterių nustatymuose galima nustatyti kiek žemesnį mėlynos spalvos kiekį – taip akys patirs mažiau įtampos.

Taip pat pasirūpinkite, kad jūsų neakintų ryškūs atspindžiai. Jeigu jus nuolat akina pro šalį pravažiuojančių automobilių šviesa, šalia pastatytas veidrodis ar kitas šviesą puikiai atspindintis daiktas, keiskite darbo stalo padėtį, arba nukreipkite daiktus į kitą pusę. Žinoma, visiškai apsisaugoti nuo ryškių šviesos atspindžių gali nepavykti, tačiau aukštesnį komfortą jums gali padėti užtikrinti akiniai su antirefleksine danga. Ši danga gali būti pritaikoma kartu su mėlyna šviesa blokuojančia danga, tad svarstant naujų akinių įsigijimo galimybę būtinai apsvarstykite šių dviejų dangų teikiamą naudą jūsų akims.

4.Nepamirškite akių mankštos ir pertraukėlių

Net trumpas akių atitraukimas nuo ekrano šviesos, jų pailsinimas užsimerkus, gali atpalaiduoti akis. Visgi, ilgesnės mankštos padės ne tik atpalaiduoti akis, bet ir sumažinti jų įtampą bei nuovargį. Geriausia būtų bent kelioms minutėms išeiti į lauką ir neblaškomiems pasidairyti po aplinką. Tačiau jeigu to padaryti negalite, akių mankštą atlikite darbo vietoje. Vienas iš dažniausiai rekomenduojamų pratimų skirtų atpalaiduoti akis yra akių perorientavimas – žiūros sutelkimas į kelis skirtingu atstumu išsidėsčiusius objektus. Pirmiausia įsižiūrėkite į tolumoje esantį objektą, tada nukreipkite dėmesį į objektą esantį šalimais. Taip žiūros tašką keiskite mažiausiai 10 kartų.

Kitas naudingas pratimas – žiūrėjimas į nosies galiuką. Pažvelgę į nosies galiuką, sukoncentruokite žvilgsnį 3-5 sekundes. Tada pažvelkite į tolumoje esantį objektą. Dar kartą pažvelkite į nosies galiuką ir po kelių sekundžių žvilgsnį nukreipkite į tolį. Po kelių šio pratimo pakartojimų užmerkite akis ir pailsėkite. Atpalaidavę akis, pakartokite pratimą dar kelis kartus.

Rekomenduojama nepamiršti ir mirksėjimo pratimų. Nors sėdint prie kompiuterio turėtume sumirksėti bent 15 kartų per minutę, tyrimai rodo, kad žiūrint į kompiuterį ar išmanųjį telefoną mūsų akys įsitempia ir pamirštame dažnai mirksėti. Tad norėdami apsaugoti savo akis nuo per didelės įtampos, bent kartą į valandą paskirkite 2 minutes savo darbo laiko mirksėjimo pratimui – 20 sekundžių greitai pamirksėkite, po to 10 sekundžių stipriai užsimerkite. Šį pratimą kartokite bent tris kartus, o akių mankštą užbaikite akių masažu. Užmerkę akis, pirštų galiukais masažuokite akis švelniais, sukamaisiais judesiais 30-60 sekundžių. Atlikę šiuos pratimus tikrai pajusite atslūgusią akių įtampą.

5.Reguliariai lankykitės pas akių gydytoją

Net jeigu nesiskundžiate prastėjančiu regėjimu, kartą per metus profilaktiškai apsilankykite pas akių gydytoją. Reguliari akių patikra padeda palaikyti normalų regėjimą ir išvengti kitų akių ligų paūmėjimo. Atminkite, kad profilaktinės apžiūros metu ne tik patikrinamas regos aštrumas, bet ir atliekami kiti išsamūs tyrimai – nustatoma akių refrakcija, įvertinamas ragenos kreivumas, taip pat atliekamas akių judesių patikrinimas. Laiku pastebėjimus regos pokytį ir paskyrus tinkamą gydymą, galima išvengti tolesnio regos prastėjimo, sustabdyti klastingų akių ligų progresavimą.

6.Leiskite pailsėti ne tik kūnui, bet ir akims

Gyvenant skaitmeniniame amžiuje akys patiria labai daug įtampos, o padidėjusi akių įtampa – viena iš pagrindinių regos prastėjimo priežasčių. Todėl net ir puikiu regėjimu besidžiaugiantys asmenys turėtų atsakingai rūpintis savo akimis. Norint sumažinti akių įtampą, užtenka prisiminti penkis paprastus žingsnius. Pirma, dirbant prie kompiuterio pravartu įsigyti akinius su apsauga nuo mėlynosios šviesos. Antra, patogi darbo vieta (tinkamas apšvietimas ir rekomenduojamas atstumas tarp akių ir monitoriaus) užtikrina mažesnę akių įtampą. Trečia, tinkamai nustatyti monitoriaus nustatymai sumažina akių nuovargį. Ketvirta, akių mankšta – puikus būdas pailsinti ne tik akis, bet ir galvą. Penkta, profilaktinis apsilankymas pas oftalmologą padeda laiku pastebėti pirmuosius regėjimo prastėjimo požymius ir juos sustabdyti. Nepamirškite šių penkių žingsnių, ir akys jums tikrai padėkos.

 

 

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai