Ortopediniai įdėklai – prabanga ar būtinybė?

Geras pėdos įtvaras (įdėklas į avalynę) – vienetinis daiktas. Jis toks pat nepakartojamas, kaip ir jūsų pėda. Įdėklai gali būti minkšti ir kieti, skirti visai ar pusei pėdos dengti, jos bei atlikti daugybę funkcijų: kompensuoti skirtingą kojų ilgį, paremti pėdos skliautus, esant antsvoriui, plokščiapadystei, šleivapėdystei ar kitoms pėdų deformacijoms.
 

Esant plokščiapadystei, būtinas vadinamasis pasyvus pėdų palaikymas naudojant supinatorius. Nuo to priklauso pėdos ir blauzdos kaulų, sąnarių ir raumenų biomechanika kiekvieno mūsų žingsnio metu bei bendra organizmo savijauta.
Ortopedinės priemonės (pėdos įtvarai, įdėklai į avalynę, supinatoriai, vidpadžiai), be skliautų nukrovimo, atlieka ir dar vieną ne mažiau svarbią funkciją – padeda išlaikyti taisyklingą pėdos ašį.
Pėdos įtvarų ypatumas – jie gali būti gaminami pagal individualius kiekvieno poreikius ir gali padėti beveik kiekvienam pacientui: vaikui ar senoliui, diabetikui ar sunkiai dirbančiam, pacientui, kuriam yra kaulų deformacijų, ar kenčiančiam dėl opų; paralyžiuotiems žmonėms ar pacientams, kuriems išsivysto spazminės kontraktūros.
Individualiai gaminami įdėklai rekomenduojami ir sportininkams, siekiant tolygiai paskirstyti pėdos krūvį ir apsaugoti sąnarius, sausgysles ir raumenis nuo nereikalingo krūvio intensyvių treniruočių metu.
Kiekvienu konkrečiu atveju įdėklams gaminti parenkamos skirtingos medžiagos: oda, mikrokamštis, šiuolaikinės „kvėpuojančios“ sintetinės medžiagos, kitos specialios medžiagos, pasižyminčios amortizuojamosiomis savybėmis.
Kieti įdėklai palaiko taisyklingą pėdos skliautų padėtį, nukrauna skausmingus taškus ir padeda tolygiai paskirstyti krūvį. Kartu sumažinami pertemptų sausgyslių ar padikaulių skausmai.
Įdėklai iš elastingų medžiagų palengvina eiseną, nes šios smūgius sugeriančios medžiagos amortizuoja pėdos svyravimus einant.
Minkšti įdėklai padeda kenčiantiems dėl nuospaudų, esant skausmams, sausai sueižėjusiai odai. Tokie vidpadžiai ypač rekomenduojami sergantiesiems cukriniu diabetu, nes prisitaiko pagal pėdos formą ir apsaugo nuo trinties. Be to, specialios medžiagos žaizdų ir nuospaudų vietose sumažina spaudimą. Tinkamai parinktos pakulnės apsaugo kulnus net nuo trofinių žaizdų susidarymo.
Profilaktinių įdėklų užduotis – išlaikyti taisyklingą anatominę pėdos padėtį. Jie kontroliuoja, kad nesusilpnėtų ir nebūtų spaudžiami pėdos skliautai.


 

Kokie įdėklai geriausiai tiktų Jums?


Geriausiai patars šeimos gydytojas ar gydytojas ortopedas. O tiksliausią diagnozę galima nustatyti kompiuterinio tyrimo metu. Tyrimas parodo slėgio pasiskirstymą pėdoje – monitoriuje tai matome kaip skirtingų spalvų žaismą; vienokia ar kitokia spalva parodo, į kurią sritį turėtume kreipti didžiausią dėmesį. Taip diagnozuojamos įvairios pėdos deformacijos bei apsisprendžiama dėl individualių pėdos įtvarų gamybos.
 

Kiek laiko reikia avėti ortopedinius supinatorius?


Tai priklauso nuo pėdos deformacijos. Vaikams įgimtoms deformacijoms koreguoti dažniausiai užtenka avėti pėdos formavimosi periodu iki 5–6 metų amžiaus. Suaugusiesiems pėdos deformacijų korekcija labai sudėtinga, ir dažniausiai pavyksta tik sustabdyti jos progresavimą. Tačiau tai nereiškia, kad visą gyvenimą teks kankintis dėl nepatogumo einant. Pasirinkę tinkamus įdėklus, neturėtumėte jausti jokio diskomforto.
 

Kaip įdėklai gali „pataisyti“ nepatogius batus?


Didžioji dalis mūsų parduotuvėse parduodamos avalynės atitinka „nepatogios“ avalynės kriterijus, įsigijęs tokius batus pirkėjas greitai pajunta diskomfortą, nuovargį ir netgi skausmą pėdose. Tokiais atvejais „patobulinti“ avalynę galima standartinius įdėklus pakeitus individualiais.
 

Ar galima dėti ortopedinius įdėklus į įprastą avalynę?


Taip. Tik tuomet reikėtų iš avalynės išimti esamus vidpadžius.
 

Ar pėdos įtvarai telpa į įprastą avalynę?


Šis klausimas labai svarbus, jeigu nenorite keisti visos avalynės. Esant nedidelėms pėdų deformacijoms, įdėklai tikrai tilps į įprasto paciento avimo dydžio avalynę. Sudėtingesniais atvejais gali prireikti keisti batus arba netgi užsisakyti ortopedinę avalynę. Pirkdami naują avalynę, su savimi būtinai turėkite ir įdėklus, kad galėtumėte išsirinkti patogiausią variantą.
 

Ar būtini ortopediniai įdėklai sveikiems žmonėms?


Lengviau užkirsti kelią pėdos deformacijai negu ją po to gydyti. Tačiau į gydytojus, deja, kreipiasi dažniausiai jau ligoti žmonės – besiskundžiantys plokščiapėdyste, artritu, podagra, poliartritu ar diabetu. Tuomet jau prireikia ilgo kruopštaus gydymo, individualiai gaminami įdėklai, taikomi antpirščiai ir kt.
Šiuo metu Vakaruose podiatrija – mokslas apie pėdą – visų pirma, orientuota į profilaktiką, t.y. į tai, kaip išvengti ligos. Todėl ypač svarbu, kad žmogus pats rūpintųsi savo sveikata ir nedelstų bei laiku kreiptųsi į specialistą, kol deformacija dar lengvai išgydoma.
 

Kokie simptomai yra signalas, kad jau laikas kreiptis į gydytoją?


Pernelyg greitas kojų nuovargis – jau priežastis pasikonsultuoti su gydytoju. Dažnos nuospaudos, odos ragėjimas, jautrumo sumažėjimas, eisenos pakitimai – visa tai liudija, kad jums reikia keisti avalynę arba išbandyti ortopedinius įdėklus.
Taip pat gydytojas gali patarti, kokios priemonės galėtų pagelbėti, esant Hallux valgus – didžiųjų pėdos pirštų iškrypimui, kitaip dar vadinamam iššokusiais kauliukais, plaktukiniams pirštams, varginant nuospaudoms, esant įaugusiems nagams ir pan. Įvairios silikoninės atramos bei apsaugos, kurių galima įsigyti ortopedinių prekių parduotuvėse, patogios tuo, kad gali būti įdedamos į įprastą avalynę.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

aurimas
2013-07-17 14:13
ortopedinė profilaktinė avalynė vaikams www.kidstep.lt
Vidpadziai
2010-10-21 19:40
vidpadziu yra www.sveikite.lt svetaineje ir vidpadziai.blogas.lt
Rūta
2010-09-26 06:17
O kur galima nusipirkti ortopedinių vidpadžių?
vida
2010-03-27 11:41
paprastai ir aiskiai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai