Kvėpavimo takų infekcijų profilaktika

Kvėpavimo takų ligos - dažniausia vaikų ir suaugusių ligonių patologija. Retas vaikas užauga bent kartą per metus nesirgęs virusine infekcija. Išsivysčiusiose pasaulio šalyse ši problema sprendžiama aktyviai imunizuojant, t.y.skiepijant gyventojus. Šiuolaikinės vakcinos yra itin saugios ir efektyvios.
 

Viena dažniausių respiracinių infekcijų yra gripas. Gripas - tai sezoninė, epideminė, labai užkrečiama liga. Kadangi užsikrečiama oro-lašeliniu keliu, kartais pakanka būti vienoje patalpoje su sergančiu žmogumi ar stovėti greta autobuse - liga garantuota. Būdingi gripo požymiai yra staiga pakilusi temperatūra, šalčio krėtimas ar šiurpuliai per visą kūną, galvos skausmas, raumenų maudulys, bloga bendra savijauta. Dažniausiai karščiavimas praeina po 3-5 dienų, bet galutinai pasveikstama daug vėliau. Kai vystosi komplikacijos, išplinta bakterijos ir sukelia plaučių, inkstų ar kitų organų uždegimus. 90 proc. mirusių nuo gripo komplikacijų yra vyresni nei 65 metų ar žmonės, sergantys lėtinėmis ligomis.
Organizmas įgyja imunitetą gripui tik juo persirgus ar pasiskiepijus vakcina. Gripo virusas kasmet keičiasi, todėl įgytas imunitetas negali pasipriešinti po metų atkeliavusiam naujam ligos sukėlėjui.
Dėl viruso mutacijos kas 10-20 metų atsiranda visiškai nauji virusai. Naujas virusas dažniausiai atsiranda Kinijoje ir vėliau išplinta po visą pasaulį. Neturint imuniteto naujam virusui, didėja epidemijų rizika, jos kartais apima iki ketvirtadalio pasaulio gyventojų. Per 1996-1997 m. gripo epidemiją Lietuvoje persirgo apie 15-20 proc. gyventojų. Deja, buvo ir mirčių, nes ir šiandien nėra efektyvių vaistų nuo gripo. 1997/98 metų žiemą Kaune mirė 2 žmonės (vaikas ir moteris).

{banner-25}
Pasaulio sveikatos organizacija Ženevoje renka informaciją apie gripo virusus pasaulyje. Metų pradžioje ekspertai nustato, koks virusas ateinantį rudenį gali sukelti naują gripo epidemiją. Vasarą gaminama vakcina, rudenį ji jau paruošta skiepijimui.
 

Kas turėtų būti skiepijamas?


1. Ypatingos rizikos grupė. Jai priklauso 65 metų ir vyresnio amžiaus žmonės, vaikai ir suaugusieji, sergantys lėtinėmis širdies ir kvėpavimo takų ligomis, taip pat ir astma; sergantys lėtiniu inkstų nepakankamumu; sergantys cukriniu diabetu; esant imunodeficitinei būklei.
2. Žmonės, galintys pernešti ligą, kai yra tiesioginis kontaktas užsikrėsti. Tai gydytojai, sveikatos apsaugos personalas, stomatologai, pensionų ir senelių namų gyventojai, mokytojai ir vaikų darželių personalas, visuomeninio aptarnavimo (parduotuvių, transporto, paslaugų sferos ir kt.) darbuotojai.
3. Visi, kurie siekia išvengti galimų nuostolių dėl gripo epidemijos. Tai verslininkai, įmonių ir įstaigų darbuotojai, studentai, sportininkai, turistai.
Gripo vakcina - formalinu inaktyvuotas suskaidytas virusas. Skiepijimą reikia atidėti žmonėms, sergantiems ūmine virusine infekcija ar karščiuojantiems, bei asmenims, kurių jautrumas kiaušinio baltymui padidėjęs.
Hemophilus influenzae dažniau paliečia mažus vaikus nuo 4-6 mėnesių, nes 3 mėnesių amžiuje išnyksta iš motinos gauti antikūnai. Hemophilus influenzae infekcijos vystymuisi didelės įtakos turi vaiko imuninės sistemos būklė, gretutinės ligos, viršutinių kvėpavimo takų ligos. Ši infekcija sukelia kūdikių gyvybei pavojingas ligas: sunkiai pasiduodančius gydymui pūlingus meningitus, epiglotiškus, ausų uždegimus, sepsį. Taip pat būdingi: recidyvuojantis bronchitas, pneumonijos, artritai. ACT-HIB vakcina saugi ir efektyvi, vakcinos šalutinių poveikių nepastebėta. Paskiepyti vaikai įgyja patikimą imunitetą.
Streptococcus pneumonia (pneumococcus) infekcija gali sukelti pneumonijas, meningitus, otitus bei kitas ligas. S.pneumonia ypač pavojinga pagyvenusiems žmonėms, kūdikiams, žmonėms su sutrikusia imuninės sistemos funkcija, sergantiems kai kuriomis kraujo ligomis, žmonėms, kuriems pašalinta blužnis ar kurie ruošiasi tokiai operacijai. Paskiepijus imuniteto trukmė ilgesnė nei 5 metai.
Visomis minėtomis vakcinomis Jūs galite pasiskiepyti Kauno klinikinės infekcinės ligoninės Infekcinių ligų profilaktikos ir diagnostikos skyriuje.
Tad saugokime save ir savo artimuosius nuo šių negalių. Taip mažinsime sergamumą, stiprinsime mūsų vaikų ir visos tautos sveikatą.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

bacila
2006-12-03 22:21
idomus straipsnis, tik siek tiek nerealus, juk paskiepija tik nuo gripo, o persalimo ir jo sukeliamu komplikaciju sustabdyti negali
onutė
2006-11-02 18:54
Sveiki, pernai įsiskiepijusi mano dukra (jau suaugusi) visą žiemą jautė gripo požymius:krėtė šaltis, bendra savijauta buvo kaip persišaldžius.Kodėl ?Gydytojai neatsako, bet daugiau skiepytis nežada.

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Naujausi gydytojų atsakymai

Mūsų draugai