Sąnarius šaltuoju metu saugokime

Šalčio ir drėgmės laikotarpiu padažnėja besiskundžiančiųjų sąnarių skausmu. Todėl šiuo periodu sąnarius būtina saugoti, o, atsiradus skausmui ir uždegimui, – juos mažinti. Kokie yra patarimai ir priemonės, kaip tai padaryti?
 

Šaltis ir drėgmė – sąnarių priešai
Sergantieji sąnarių ligomis jautriai reaguoja į temperatūros ir drėgmės skirtumus. Kai lauke šalta ir drėgna, suintensyvėja sąnarių skausmas, juos gelia, jie patinsta, atsiranda kitų varginančių simptomų. Taip yra todėl, kad nuo šalčio kraujagyslės susitraukia, sulėtėja periferinė kraujotaka, į galūnes, taigi ir į sąnarius, atiteka mažiau kraujo. Kai atiteka mažiau kraujo, atnešama ir mažiau šilumos, todėl jaučiamas sąnarių sustingimas. Kol sąnariai sveiki, jie yra mažiau jautrūs temperatūros pokyčiams. Tačiau nepakankamai šilti drabužiai, kojų sušalimas, buvimas drėgnose, šaltose patalpose, šalčio poveikis gali turėti įtakos sąnarių ligoms atsirasti ateityje.
Šaltis ir drėgmė daug pavojingesni jau pažeistiems sąnariams, nes jie yra mažiau judrūs, todėl greičiau stingsta, ima skaudėti. Todėl, atvėsus orams, patariama vengti ilgai būti šaltyje bei drėgmėje, nepamiršti šilčiau apsirengti, mūvėti pirštines, avėti tinkamą avalynę. Taip pat svarbu mažinti antsvorį (jei jo yra), nes, sumažėjus kūno svoriui, sumažėja ir sąnarių skausmas. Sąnariams naudingas ir fizinis aktyvumas, mankšta. Tam tinka važiavimas dviračiu, plaukimas, gimnastika ir trumpi pasivaikščiojimai lygiu paviršiumi bei mankšta gulint. Jeigu sąnariai pažeisti, tuomet, žinoma, reikėtų vengti per didelio krūvio, netraumuoti sąnarių dideliu fiziniu krūviu. Nereiktų pamiršti, kad sąnariams tinka masažas, šilumos procedūros ir kompresai.
Skausmą ir uždegimą mažinantis vaistas
Kai dėl šalčio ir drėgmės atsiranda ar paūmėja sąnarių skausmas ir uždegimas, dažniausiai skiriama skausmą ir uždegimą mažinančių nesteroidinių vaistų nuo uždegimo. Vienas veiksmingiausių vaistų yra meloksikamas (vaistinėse parduodamas, pavyzdžiui, Movalis pavadinimu). Šis vaistas ne tik mažina temperatūrą, skausmą ir uždegimą, bet yra pakankamai saugus, palyginti su kitais nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo. Vartojant meloksikamą, sumažėja nepageidaujamas poveikis virškinamajai sistemai – opų, opų perforacijų, kraujavimų tikimybė. Jis tinka ir esant nedideliam inkstų ar kepenų funkcijos sutrikimui, ir sergant gretutinėmis širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis. Meloksikamas išleidžiamas injekuojamąja forma (ampulėmis) bei tabletėmis, todėl galima išsirinkti tinkamiausią ir prieinamiausią vaisto formą.
Gamtos paslaptys – į pagalbą sąnariams
Tepti. Išmaišykite 1 stiklinę medaus, 1,5 stiklinės ridikų sulčių, 0,5 stiklinės degtinės ir 1 šaukštą druskos. Šiuo tepalu tepkite skaudamas vietas. Ypač sveika tai daryti pasikaitinus pirtyje, prieš miegą. Arba 100 g kamparo ištirpinkite 0,5 litro terpentino, į tirpalą supilkite 0,5 litro alyvų aliejaus, vėliau – tokį pat kiekį spirito. Prieš gydymą mišinį suplakite ir nakčiai ištrinkite skaudamas vietas, palaukite, kol tepalas apdžius, tada gydomą vietą apriškite vilnoniu audiniu.
Gerti bei kompresams.
Išmaišykite po 30 g beržų lapų, vaistinės žvirbliarūtės žolės ir 10 g kadagių uogų. 1 šaukštą mišinio užpilkite 1 stikline verdančio vandens, leiskite pastovėti 15 minučių, tada nukoškite ir gerkite po trečdalį stiklinės 3 kartus per dieną. Arba trečdalį litro talpos stiklainį pripildykite sausų susmulkintų pelkinių trindažolių šaknų ir stiebų, iki stiklainio viršaus užpilkite degtine, leiskite pastovėti 3 savaites. Šaltuoju metų laiku gerkite po 1 šaukštą 3 kartus per dieną prieš valgį. Taip pat šiuo antpilu galite trinti skaudamas vietas bei naudoti jį gydomiesiems kompresams. Kai skauda sąnarius, dar rekomenduojama dėti šviežius juodalksnių lapus.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai