Pagrindinė sąlyga podagros priepuoliui atsirasti – hiperurikemija. Ji diagnozuojama tuomet, kai vyrams ir moterims po menopauzės šlapimo rūgšties koncentracija būna daugiau nei 420 mmol/l, o moterims prieš menopauzę – daugiau kaip 360 mmol/l. Tai laikoma ribine norma. Jei šlapimo rūgšties yra daugiau, diagnozuojama hiperurikemija. Kuo šlapimo rūgšties koncentracija didesnė, tuo didesnė podagros priepuolio galimybė.
Podagra gali būti pirminė ir antrinė.
Pirminė, savarankiška podagra sudaro 90 proc. atvejų. Dažniausiai ją lemia paveldimumo faktoriai: 1/3 ligonių giminėje yra žmonių, sergančių šia liga (dažniausiai tėvas, brolis).
Ligos vystymuisi įtakos turi įgimti fermentų defektai, maistas, alkoholis, nejudrus gyvenimo būdas.
Pagal purininių medžiagų apykaitos sutrikimus skiriamos 3 pirminės podagros rūšys: metabolinė – dėl padidėjusios endogeninės purinų sintezės, inkstų – dėl sutrikusio šlapimo rūgšties išskyrimo ir mišri – abiejų derinys.
Dėl kitų ligų ar patologinių būklių kylanti podagra vadinama antrine. Ji gali atsirasti bet kokio amžiaus žmonėms, vienodai tiek vyrams, tiek moterims. Sergant antrine podagra būna didesnė hiperurikemija, dažnesni podagros priepuoliai, dažniau pasitaiko šlapimo takų akmenligė.
Reikia atkreipti dėmesį, kad negalima tapatinti podagros ir hiperurikemijos. Hiperurikemija yra tik podagros atsiradimo rizikos veiksnys. Kai kuriems asmenims ir esant hiperurikemijai priepuolių gali visai nebūti.
Skiriami 3 podagros vystymosi laikotarpiai: premorbidinis, kai nėra ryškių hiperurikemijos simptomų, intermisinis, kai ūminio artrito priepuoliai kaitaliojasi su ramiais besimptomiais laikotarpiais tarp priepuolių, ir lėtinės podagros laikotarpis, kai jau atsiranda nuolatinis artritas, podagrinių mazgelių – tofusų ir inkstų pažeidimo požymių.
Ūminis podagros priepuolis būna nuo 50 iki 80 proc. ligonių. Jis gali ištikti ir visiškai sveiką žmogų.
Paprastai priepuolis prasideda naktį ir progresuoja labai greitai. Atsiranda staigus pėdos didžiojo piršto tarpfalanginio sąnario skausmas, jis tampa karštas, parausta, nuolat intensyvėja skausmas. Dažniausiai apima vieną sąnarį, bet kartais ir daugiau. Gali parausti ne tik didysis kojos pirštas, bet ir pėda. Paprastai priepuolis aprimsta tik per 3 dienas, visiškai praeina per savaitę.
Ūminį podagros priepuolį gali sukelti tokie veiksniai: alkoholis, nušalimas, staigus badavimas, trauma, operacija, insultas, miokardo infarktas. Podagros priepuolio metu gali atsirasti karščiavimas ir šaltkrėtis, kraujyje gali būti leukocitozė.
Negydomi podagros priepuoliai vis dažnėja, ilgiau užsitęsia, ir liga gali tapti lėtinė. Lėtinei podagrai būdinga artropatija, sukelta natrio uratų nusėdimo sąnariuose, aplinkiniuose audiniuose. Ligoniai jaučia nuolatinį skausmą, judesiai tampa riboti, sąnariai deformuojasi, atsiranda mazgelių – podagrinių tofusų. Tai – natrio uratų sankaupos apie pėdų, plaštakų, alkūnių sąnarius, ausų kaušeliuose. Jie gali būti įvairaus dydžio – nuo mažiausio smeigtuko galvutės iki didelių susiliejančių konglomeratų. Tai būdinga labai progresavusiai lėtinei podagrai.
Podagra dažniau linkę sirgti nutukę asmenys, kuriems yra padidėjęs kraujospūdis. Sergantiesiems podagra dažnai pasitaiko lipidų apykaitos sutrikimų – trigliceridų padidėjimas kraujyje. Tai sukelia širdies ir kraujagyslių sistemos ligas, cukrinį diabetą. Dėl natrio uratų sankaupų inkstuose vystosi podagrinė nefropatija, pielonefritas, akmenligė.
Skiriamos dvi svarbiausios podagros gydymo kryptys – ūminio priepuolio gydymas ir sąlygų kitiems priepuoliams kilti panaikinimas.
Ūminio priepuolio gydymas
Ūminio priepuolio metu sąnariui būtina ramybė. Ligoniui rekomenduojama nekaloringa dieta, daugiau gerti skysčių (tinka šarminis mineralinis vanduo).
Tuo pat metu skiriama vaistų. Efektyviausiai priepuolio pradžioje veikia kolchicinas.
Iš pradžių skiriama 1 mg, toliau kas 2 valandas po 0,5 mg iki priepuolio pabaigos. Maksimali paros dozė – nuo 4-6 mg. Tačiau reikia atkreipti dėmesį, ar ligonis neviduriuoja. Prasidėjus viduriavimui, preparato nebeskirti. Jeigu ligonis preparatą toleruoja, antrą trečią parą skiriama mažesnė dozė – iki 2,5 mg, ketvirtą penktą – tiktai 1,5 mg. Preparato galima skirti dar kelias savaites.
Kolchicinas geras tuo, kad tinka ir tais atvejais, kai ligonis serga opalige, vartoja antikoaguliantų ar netoleruoja nesteroidinių vaistų nuo uždegimo.
Tačiau dažniausiai podagros priepuoliams gydyti skiriama nesteroidinių vaistų nuo uždegimo, pvz., indometacino. Jo skiriama po 50 mg 4 kartus per dieną, 2-3 dienas, vėliau dozę galima mažinti. Skirti tol, kol praeis priepuolis.
Kaip išvengti kitų priepuolių
[I]Dieta[/I]
Sergant podagra ligoniui reikėtų atsisakyti riebios mėsos, žuvies, kepenų, inkstų, smegenų, riebių padažų, mėsos kepsnių, sultinių, sardinių, saldumynų. Rekomenduojama mažinti maisto kaloringumą, riboti ankštinių daržovių, rūgštynių, kakavos, kavos, šokolado kiekį, negerti alkoholinių gėrimų.
Rekomenduojami produktai: liesa virta mėsa, kiaušiniai, pieno produktai, vaisiai, daržovės. Ligoniai skatinami gerti daugiau šarminių skysčių, mineralinio vandens. Vaisai, daržovės didina šlapimo rūgšties šarmingumą, sumažina akmenų atsiradimo galimybę.
Produktai, tinkantys sergantiesiems podagra
[I]Mėsa:[/I] jautienos nugarinė, kiškiena, triušiena, anties krūtinėlė, veršiuko, jaučio smegenys, liežuvis.
[I]Žuvis:[/I] plekšnė, raudonasis ešerys, karpis be odelės, menkė, upių ungurys.
[I]Ankštinės daržovės ir riešutai:[/I] šviežios žalios pupelės, lazdyno riešutai, migdolai, graikiniai riešutai.
[I]Daržovės:[/I] bulvės (virtos ir žalios), morkos, ridikai, pomidorai, agurkai, ridikai, salierai, moliūgai, kaliaropės, svogūnai, gūžinės salotos, kopūstai.
[I]Grūdinės kultūros:[/I] kukurūzų dribsniai, ryžiai.
[I]Duona:[/I] šviesi duona, duona su sėlenomis, kvietinių miltų bandelės.
[I]Vaisiai:[/I] ananasai, kiviai, avietės, kriaušės, raudonieji serbentai, vyšnios, obuoliai, agrastai.
[I]Saldumynai:[/I] vaniliniai ledai.
Reikia atkreipti dėmesį, kad sergantiesiems podagra rekomenduojama tik labai nestipri kava ir arbata.
Pacientams reiktų patarti daugiau judėti, sportuoti, jiems naudingas nesunkus fizinis darbas. Labai svarbu normalizuoti kūno svorį. Tai padeda sureguliuoti hiperurikemiją ir išvengti kraujospūdžio didėjimo.
Šlapimo rūgšties kiekį kraujyje mažinantys preparatai
Reikia nuolat stebėti šlapimo rūgštį sergančiojo kraujyje. Keletą kartų nustačius, kad jo kiekis padidėjęs, be dietos, turi būti skiriama šlapimo rūgšties kiekį mažinančių preparatų. Šiuo metu dažniausiai skiriama alopurinolio. Jis nemalšina skausmo, todėl jo neskiriama podagros priepuolio metu, tik remisijos laikotarpiu. Preparato dozė – paprastai 100-300 mg per dieną.
Jei ligonis šio vaistai netoleruoja, gali būti skiriama kitų preparatų: benzbromarono, probenicido, sulfinpirazono. Jie skatina šlapimo rūgšties išsiskyrimą iš organizmo.
Gydant podagra sergančius ligonius galima pasiekti gana gerų rezultatų. Tinkamai koreguojant šlapimo rūgšties kiekį kraujyje išvengiama ligos priepuolių ir pasiekiama pakankamai gera paciento gyvenimo kokybė.
pranešimas žiniasklaidai, 2023 m. balandžio x d. beveik dveji metai – tiek...
Skaityti daugiauraumenų skausmas – viena dažniausių priežasčių, dėl kurių kreipiamasi...
Skaityti daugiauTai gali atrodyti šiek tiek netikėta, bet nugaros skausmo priežasčių gali būti iš tiesų labai daug. Mes dalinamės dešimtimi dažniausiai pasitaikančių nugaros skausmo priežasčių ir faktorių. Galbūt kai kurios iš jų būdingos ir Jums? ...
Skaityti daugiauPodagra neretai vadinama „karalių liga“ arba „ponų liga“. Pasirodo, kad toks ligos sinonimas atkeliavęs iš senų laikų, kai skausmingais sąnarių uždegimais dažniausiai susirgdavo papuotauti mėgstantys kilmingieji, ant kurių stalo tikrai netrūkdavo riebios mėsos ar prašmatnių jūros gėrybių. Vis dėlto šios lėtinės ligos aktualumas šiandien tikrai nesumažėjęs. Kas yra podagra ir kokie jos klinikiniai požymiai? Kokie šios lėtinio medžiagų apykaitos sutrikimo gydymo principai? ...
Skaityti daugiauRaumenų skausmas - vienas iš dažniausių pacientų skundų, dėl kurių kreipiamasi į bendrosios praktikos gydytojus. Paprastai raumenų skausmas nėra pavojingas ir praeina arba savaime, arba gydant jį nesudėtingomis priemonėmis. Šiandien pamėginsime atsakyti į du klausimus: dėl kokių dažniausių priežasčių kamuoja raumenų skausmas? Kokie trys būdai padeda raumenų skausmą gydyti tiesiog namuose? ...
Skaityti daugiauPodagra – nemaloni, tačiau gana dažna liga. Paprastai pažeidžiamas kojos nykščio sąnarys, tačiau ši liga gali apimti ir kitus sąnarius. Jei liga negydoma, podagros priepuoliai pasireiškia vis dažniau, jie trunka ilgiau ir yra skausmingesni. Jei liga ignoruojama ir toliau, tai skausmas gali tapti lėtiniu, pažeidžiama vis daugiau sąnarių, be to, gali išsivystyti ir kitų komplikacijų. Kas yra podagra ir kodėl ją būtina gydyti? ...
Skaityti daugiauPodagros atvejų tik daugėja ir ši liga vis labiau jaunėja. Kodėl? Todėl, kad šiuolaikinis gyvenimo būdas jos vystymuisi labai palankus – daugybė asmenų nevengia skaniai ir sočiai pavalgyti ir dar užgerti visa tai alkoholiu. Tyrimais įrodyta, kad podagra neretai išsivysto kartu su kitomis lėtinėmis ligomis, kurių pagrindinis rizikos faktorius – nesveika, riebi ir nereguliari mityba. Galima galvoti, kad viską išspręs vaistai, pavyzdžiui, gana seniai sukurtas alopurinolis arba naujesnė vaistinė medžiaga, vadinama febuksostatu, tačiau jei nebus laikomasi rekomenduojamos dietos, labai mažai tikėtina, kad vaistų poveikis bus toks pats geras. Taigi mitybos reikšmė sergant podagra yra labai didelė. Pakalbėkime apie tokią dietą plačiau. ...
Skaityti daugiauRaumenų skausmas paprastai praeina savaime, per kelias paras, tačiau šio skausmo lengvėjimas ir išnykimas labai priklauso nuo to, kokia priežastis tą skausmą sukėlė. Jei tai nesunkus sumušimas ar lengvas patempimas, tai papildomų gydymo priemonių dažniausiai neprireikia – pakanka ramybės, šalčio ir stebėjimo. Jei tai sunkesnė trauma, pavyzdžiui, plyšimas, tuomet gali tekti tą raumenį siūti, o vėliau lankyti reabilitaciją. Ūminio raumenų skausmo priežastys dažniausiai žinomos, nes jis paprastai atsiranda didesnio fizinio krūvio metu ar po traumų, tačiau gali būti neaišku, kodėl ilgiau vargina lėtinis raumenų skausmas. Dėl labai stipraus ir (arba) ilgalaikio skausmo patartina kreiptis į gydytoją, nes toks skausmas apsunkina ne tik fizinę, bet ir emocinę paciento būklę. Pakalbėkime apie dažniausias raumenų skausmo priežastis ir būdus, padedančius sumažinti raumenų skausmo pasireiškimo tikimybę. ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad nugaros skausmo priežasčių gali būti iš tiesų labai daug. Mes dalinamės 20 dažniausiai pasitaikančių priežasčių ir faktorių, kurie nulemia ūminį ir lėtinį nugaros skausmus. Pasirodo, kad nugaros skausmų priežastys žinomos būna ne visuomet. Jei ūminis nugaros skausmas paprastai trunka iki 6 savaičių, tai lėtinis nugaros skausmas gali trukti ir visą gyvenimą. Taigi kokios tos priežastys? ...
Skaityti daugiauPodagra – tai gana plačiai paplitusi lėtinė liga, kuriai būdingas šlapimo rūgšties apykaitos sutrikimas. Jos metu kraujyje ir kituose organizmo skysčiuose reikšmingai padaugėja šlapimo rūgšties. Taip įvyksta dėl dviejų pagrindinių priežasčių – padidėjusios šlapimo rūgšties gamybos ir sumažėjusio jos išskyrimo iš organizmo. Vaistiniai preparatai, vartojami podagrai gydyti, padeda mažinti šlapimo rūgšties gamybą arba gerinti jos pašalinimą iš organizmo. Vis dėlto itin didelį vaidmenį vaidina ir mityba – jei bus valgoma bet kas ir po bet kiek, tuomet net ir patys geriausi vaistiniai preparatai vargiai bepadės. Kita didelė blogybė – piktnaudžiavimas alkoholiu, ypatingai alumi. Ką dar verta žinoti apie šią ligą? Kodėl taip svarbu į gydytojus kreiptis kuo greičiau ir nenumoti ranka į praeinančius, tačiau vis atsinaujinančius podagros priepuolius, pasireiškiančius sąnarių uždegiminiais procesais? ...
Skaityti daugiauKiekvienų metų spalio 12 dieną minima pasaulinė artrito diena, tačiau su šiuo medicininiu terminu susijusias ligas reikėtų prisiminti ne tik vieną dieną per metus. Nors pacientai dėl reumatinių kaulų ir raumenų ligų miršta itin retai, šie sutrikimai yra labai dažni ir ypatingai apsunkina gyvenimą. Jaučiami lėtiniai skausmai ženkliai pablogina judėjimo funkciją, o dėl to gali kilti ne tik judrumo, bet ir sunkių psichologinių problemų....
Skaityti daugiaunvnu farmakokinetikos ir pasiskirstymo ypatumai visiems nvnu kaip silpnoms...
Skaityti daugiau2015 metų pabaigoje JAMA tarptautiniame žurnale paskelbti tyrimo apie nugaros skausmo gydymą rezultatai. Nustatyta, kad gydymas skiriant vien nesteroidinį vaistą nuo uždegimo (NVNU) yra tiek pat efektyvus, kiek kombinuotas gydymas: NVNU kartu su papildomu vaistu (raumenis atpalaiduojančiu ar opioidiniu analgetiku). Todėl daroma išvada, kad nėra prasmės skirti papildomų vaistų ūmaus nugaros skausmo metu, užtenka vien NVNU....
Skaityti daugiauPečių lanką sudaro: krūtinkaulinis raktikaulio, petinis raktikaulio, mentės ir krūtinės ląstos jungtis, žastikaulio ir mentės jungtis (peties sąnarys). Peties sąnarys yra vienas judriausių sąnarių žmogaus kūne. ...
Skaityti daugiauŽmogaus stuburas – tai sudėtinga sistema sudaryta iš daugybės dalių: kaulų, sąnarių, raumenų, fascijų, raiščių. Stubure priskaičiuojama daugiau nei 70 sąnarių, daugybė raumenų, 32 (33) slanksteliai: 7 kaklo srityje, 12 krūtininėje, 5 juosmeninėje dalyse, 5 suaugę į kryžkaulį ir 4 – 5 suaugę į uodegikaulį (1 pav.). ...
Skaityti daugiauOsteoporozė – didelė sveikatos problema visame pasaulyje. Pasaulio sveikatos organizacija yra paskelbusi šią ligą antra didžiąja liga pasaulyje. Anot Tarptautinio osteoporozės fondo (TOF), dėl osteoporozės hospitalizacijų būna daugiau nei dėl daugumos kitų ligų, tokių kaip krūties vėžys ar širdies miokardo infarktas. Kaulų lūžius dėl osteoporozės patiria kas antra moteris ir vienas iš penkių vyrų, vyresnių nei 50 metų amžiaus. Per metus gydant tokių lūžių pasekmes sveikatos apsaugos sistema Jungtinėje Karalystėje išleidžia apie 2,7 bilijono eurų, o visoje Europoje tam išleidžiama apie 30 bilijonų eurų....
Skaityti daugiau„Pasilenkiau, o atsitiesti negaliu“. Tokį pasakymą esame girdėję ne kartą, dar dažniau jį išgirstame pavasarį, soduose prasidėjus darbams. Deja, bet nugaros skausmas gali surakinti net tik lysvę darže sumaniusiam kasti žmogui – neseniai dėl šios priežasties vieno mačų nebaigė ir geriausias Lietuvos tenisininkas Ričardas Berankis. Kas yra nugaros skausmas, žino 9 iš 10 suaugusių žmonių. Kaip elgtis suskaudus nugarai?...
Skaityti daugiauDegeneracines sąnarių ligas atsirasti skatina metams bėgant vykstantys senėjimo procesai. Dažniausia tokio pobūdžio liga yra osteoartrozė. Ši liga atsiranda dėl pamažu progresuojančių degeneracinių sąnario kremzlės pažeidimų ir dėl to atsirandančių nemalonių pojūčių – sąnario skausmingumo, judesių ribotumo, sąnario traškėjimo judant, sąnario deformacijos ir vietinio uždegimo. Liga gali pažeisti bet kurį sąnarį, tačiau dažniausiai nukenčia stuburo, klubų, kelių ir plaštakų sąnariai. Šios ligos pasekmės – sutrikusi judėjimo funkcija, skausmas ir pablogėjusi gyvenimo kokybė. Apie sąnarių osteoartrozę kalbamės su Kauno medicinos universiteto klinikų bendrosios ortopedijos sektoriaus vadovu doc. Linu VITKUMI. ...
Skaityti daugiauStuburas sudarytas iš slankstelių ir tarp jų įsiterpusių tarpslankstelinių diskų, kurie yra svarbūs stuburo veiklai, jo funkcijoms. Kuo ypatingi tarpslanksteliniai diskai, kokia jų funkcija ir kokie galimi simptomai, kai juose atsiranda pakitimų....
Skaityti daugiauKodėl vis kalbama apie artritą? Todėl, kad ligos mastas nepaprastai didelis. Daugiau nei 100 milijonų žmonių visoje Europoje serga artritu, reumatizmu ar kitomis reumatinėmis ligomis, Lietuvoje – apie 250 tūkst. gyventojų. Tai pagrindinė nuolatinio neįgalumo priežastis pasaulyje ir antroji Lietuvoje. Dėl nuolatinio skausmo ir funkcinių sutrikimų stipriai nukenčia milijonų žmonių gyvenimo kokybė. Senstant visuomenei ir ilgėjant gyvenimo trukmei, reumatinių ligų našta tik didės, šioms ligoms gydyti prireiks vis daugiau lėšų. Tad šį kartą plačiau apie ligą ir jos gydymo galimybes kalbamės su Panevėžio apskrities ligoninės gydytoja reumatologe Violeta SMILGIENE....
Skaityti daugiauViena mūsų skaitytoja rašo: „Man 48. Jau kurį laiką aptirpę ir dilgčioja kairės rankos pirštai (pirmąkart tai pasireiškė vasarą, paskui praėjo, o dabar vėl aptirpę, tik stipriau). Kas tai galėtų būti ir ką daryti?“. ...
Skaityti daugiauIntensyvus sportas, sunkus fizinis darbas, antsvoris sąnariams sukelia didelį krūvį. Sąnarių kremzlės tampa neelastingos, sąnariai pasidaro nelankstūs, sustingę, skausmingi, gali deformuotis. Todėl labiausiai rizikuoja sąnarių kremzles pažeisti dirbantieji sunkų fizinį darbą, intensyviai besitreniruojantys tiek sportininkai, tiek žmonės, norintys numesti svorio. Taigi svarbu atpažinti pirmuosius sąnario kremzlės pažeidimo simptomus ir tam užkirsti kelią....
Skaityti daugiauSlankstelių plastika, arba vertebroplastika, – tai minimaliai invazinė nechirurginė procedūra, kurios metu sustiprinamas osteoporozės ar navikinio proceso pažeistas stuburo slankstelis. Slankstelių plastika padidina pacientų funkcines galimybes, užkerta kelią galimiems slankstelio irimo procesams. Ši procedūra sėkmingai sumažina slankstelio lūžio sukeltą skausmą. Vertebroplastika dažniausiai gali būti atliekama ambulatoriškai, įdūrus adatą į pažeistą slankstelį ir suleidus ortopedinio cemento mišinio....
Skaityti daugiauPavasarį, kai, atšilus orams, išsiruošiame pasikapstyti darže ar griebiamės sodo darbų, dažnai persistengus ima stipriai mausti nugarą. Persistengiame? Perpučia? O gal per daug aptingome per žiemą? Kodėl po žiemos pradėjus darbuotis sode ar darže daug kam pradeda skaudėti nugarą, kaip šio skausmo išvengti, o, jei nepavyko, – jį numalšinti, konsultuoja „Ortopedijos technikos“ gydytoja neurologė Laima ŠPAKAUSKIENĖ. ...
Skaityti daugiau„Osteoporozė kaip liga buvo įvardinta ne taip seniai. Iki tol buvo manoma, kad, metams bėgant, žmogus turi lenktis ir mažėti. Paaiškėjo, kad šie pokyčiai yra patologinė būsena, kuri smarkiai pablogina gyvenimo kokybę, gali būti invalidumo, o kartais net ir mirties priežastis,“ – taip pokalbį apie gyvenimą sergant osteoporoze pradėjo profesorius Gintautas Kazanavičius. Kauno medicinos universiteto Endokrinologijos klinikos profesorius sakė, kad ši liga negailestingesnė moterims, nes osteoporoze jos serga šešis kartus dažniau nei vyrai. ...
Skaityti daugiau