Apie ligą praneša skausmas

Degeneracines sąnarių ligas atsirasti skatina metams bėgant vykstantys senėjimo procesai. Dažniausia tokio pobūdžio liga yra osteoartrozė. Ši liga atsiranda dėl pamažu progresuojančių degeneracinių sąnario kremzlės pažeidimų ir dėl to atsirandančių nemalonių pojūčių – sąnario skausmingumo, judesių ribotumo, sąnario traškėjimo judant, sąnario deformacijos ir vietinio uždegimo. Liga gali pažeisti bet kurį sąnarį, tačiau dažniausiai nukenčia stuburo, klubų, kelių ir plaštakų sąnariai. Šios ligos pasekmės – sutrikusi judėjimo funkcija, skausmas ir pablogėjusi gyvenimo kokybė. Apie sąnarių osteoartrozę kalbamės su Kauno medicinos universiteto klinikų bendrosios ortopedijos sektoriaus vadovu doc. Linu VITKUMI.
 

Kas kenkia sąnariams?


Tai labiausiai paplitusi sąnarių liga, ja serga 10 proc. visų gyventojų. Dažniausiai serga vyresni nei 45 metų abiejų lyčių žmonės, bet po 55 metų labiau serga moterys. Tačiau sergančiųjų osteoartroze amžius jaunėja – kartais skausminga liga gali užklupti ir jaunesnius 20–30 metų žmones.
Tikroji osteoartrozės priežastis – nežinoma. Tačiau įtakos jai atsirasti gali turėti ilgai trunkantis krūvis, viršijantis sąnario galimybes. Taip atsitinka dėl nutukimo, sunkaus fizinio darbo, nuolatinės nepatogios kūno padėties, taip pat dažnai atliekant vienodus judesius. Osteoartrozę gali sukelti ir įgimtas dėl raiščių nepakankamumo atsirandantis sąnario išnirimas ar kitos įgimtos sąnarių ligos, taip pat patirtos sąnarių traumos, kurių metu galimi sąnarių išnirimai, raiščių patempimas ir/ar plyšimas. Sąnario išnirimo ar panirimo priežastis gali būti ir įgimtas sąnarių laisvumas. Taip sąnario kremzlė praranda savo elastingumą, suplonėja, sutrūkinėja, tampa šiurkšti, atsiranda trintis tarp sąnarinių paviršių, kai kaulas trinasi į kaulą.
Stambieji sąnariai artrozės dažniausiai pažeidžiami dėl per didelio fizinio krūvio, traumų ar intensyvaus sportavimo. Tuo tarpu smulkieji sąnariai – plaštakų, rankų pirštų – pažeidžiami dėl ilgalaikių monotoniškų judesių, pvz., darbo prie kompiuterio ar konvejerio, mezgimo ir pan.
Pagrindinis osteoartrozės simptomas – pažeisto sąnario skausmas, kuris stiprėja judesio metu arba po ilgesnio nejudrumo periodo, pvz., po nakties ar ilgai sėdint vienoje padėtyje. Kartais skausmas gali varginti ir ramybės metu. Ligai būdingas rytinis sąnarių sustingimas, sunku išsijudinti, mažėja sąnarių paslankumas. Vėliau gali atsirasti diskomfortas vaikštant, lipant laiptais. Beje, lietingi ir drėgni orai gali paūminti osteoartrozės simptomus.


 

Svarbus kompleksinis gydymas


Sąnarių skausmas atveja žmogų pas gydytoją. Taigi ligos gydymas turi būti kompleksinis.
Gydant sąnario osteoartrozę, paprastai skiriama vaistų nuo skausmo, nemalonius simptomus mažinančių vaistų, nesteroidinių vaistų nuo uždegimo, taip pat vaistų (arba maisto papildų), skatinančių kremzlės atsinaujinimą.
Į pagalbą pasitelkiamos ir ortopedijos priemonės: kartais pažeisto sąnario krūviui sumažinti naudojami ramentai, įvairūs įtvarai, korsetai ir pan. Jei artrozė pažeidusi pėdų sąnarius, labai tinka speciali ortopedinė avalynė. Galiausiai, jei niekas nebepadeda, atliekama sąnario endoprotezavimo operacija. Pavyzdžiui, JAV daugiausia sąnario endoprotezavimo operacijų atliekama 50–60 metų pacientams. Tuo tarpu Lietuvoje – 65–75 metų žmonėms. Lietuvoje iki 1991 metų endoprotezavimo operacijų buvo atliekama labai mažai, dėl to susidarė pacientų, kuriems reikalinga ši operacija, eilės. Dažniausiai protezuojami klubų ir kelių sąnariai. Pakeitus sąnarį, ligoniai vėl gali vaikščioti, išsivaduoja nuo sąnario skausmų.
Siekiant sumažinti skausmingus sąnario simptomus, dažniausiai skiriama nesteroidinių vaistų nuo uždegimo. Jie veiksmingi tuo, kad mažina sąnario uždegimą, skausmą, patinimą. Deja, jie taip pat pasižymi ir nepageidaujamu poveikiu virškinamajai sistemai.
Tačiau vienas šios grupės vaistų – meloksikamas (pvz., Movalis) dėl savo specifinio poveikio yra pakankamai saugus, palyginti su kitais šios grupės preparatais. Vartojant meloksikamą, sumažėja nepageidaujamas poveikis virškinamajai sistemai – išvengiama opų, sumažėja kraujavimų tikimybė. Taip pat rečiau pasitaiko pykinimo, vėmimo, pilvo skausmų, viduriavimo atvejų. Meloksikamas geriau nei daugelis kitų nesteroidinių vaistų nuo uždegimo tinka ir kai pacientas serga gretutinėmis širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis. Be to, tai vienintelis šios grupės nesteroidinis preparatas nuo uždegimo, išleidžiamas ir injekuojamąja forma (ampulėmis), kuri ypač veiksminga gydant ūminius skausmus.
Svarbu tausoti sąnarius, vengiant nepatogių padėčių bei nuolat besikartojančių judesių. Taip pat svarbu išlaikyti normalų kūno svorį, nes, atsikračius antsvorio, kartu sumažėja krūvis sąnariams. Nemažiau svarbu saugoti sąnarius nuo sustingimo. Tam rekomenduojami fiziniai pratimai. Jie pagerina kraujo apytaką ir apsaugo sąnarius nuo sustingimo. Kad sąnariai nebūtų pernelyg apkrauti, geriausiai tinka plaukimas arba važiavimas dviračiu.

 

Riziką sirgti osteoartroze didinantys veiksniai:


• Vyresnis amžius
• Antsvoris ir nutukimas
• Darbo pobūdis: didelių svorių kilnojimas, nepatogi poza
• Sąnario trauma
• Įgimtos sąnario deformacijos
 

Profilaktinės priemonės


• Stengtis išlaikyti normalų kūno svorį
• Sveikai subalansuotai maitintis
• Vengti sąnarių traumų
• Daugiau judėti ir mankštintis
• Vyresniame amžiuje vengti nesaugiai sportuoti

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai