Artritas – tai sąnario uždegimas, pasireiškiantis aplink sąnarį esančios odos paraudimu, patinimu, skausmu, funkcijos sutrikimu.
Priežastys, nulemiančios šios ligos atsiradimą, yra labai įvairios, nes artritas gali būti infekcinės kilmės, atsiradęs dėl degeneracinių sąnarių ligų, sisteminių ir kitų ligų.
Osteoartritu dažniau serga vyresnio amžiaus žmonės. Kas ketvirtas vyresnis nei 65 m. amžiaus žmogus jaučia nuolatinius ar protarpinius sąnarių skausmus.
Sergant artritu, ypač reumatoidiniu, pasikeičia žmogaus gyvenimo kokybė. Nuolatinis sąnarių skausmas, patinimas sukelia daug problemų, žmogui kasmet darosi vis sunkiau apsitarnauti. Netgi vieno sąnario (kelio, klubo, čiurnos, peties ir panašiai) skausmas sukelia diskomfortą.
Medikamentus, esant sąnario uždegimui, būtina vartoti. Tik tai daryti reikia labai atsargiai ir atsakingai, tiktai pasitarus su gydančiu gydytoju, nes dauguma vaistų turi šalutinį poveikį virškinamajam traktui, todėl, ilgai juos vartojant, gali atsirasti kraujavimo iš jo grėsmė.
Mažesnį šalutinį poveikį virškinamajam traktui turi vadinamieji COX-2 inhibitoriai. Kiek mažiau pavojingi yra ir vietiškai naudojami tepalai, įvairūs pleistrai.
Medikamentus sąnarių uždegimui malšinti ir skausmui mažinti būtina vartoti taip, kaip nurodo gydantis gydytojas. Ne visi sergantieji artritu gydomi pastoviai naudojant dideles ar vidutines nesteroidinių vaistų uždegimui mažinti dozes. Yra sąnarių ligų, kurioms gydyti šie medikamentai skiriami gydymo kursais.
Kartais per anksti nutraukus vieno ar kito medikamento, malšinančio sąnario skausmą ir uždegimą, vartojimą, gali tekti vėl ilgai gydytis iš naujo.
Visi vaistai, taip pat ir nesteroidiniai vaistai nuo sąnarių uždegimo, turi šalutinį poveikį. Pirmiausia kenčia virškinamasis traktas, kai kuriais atvejais ir kraujo krešėjimas.
Ligoniams, kuriems yra virškinamojo trakto sutrikimų, vartojantiems kraują skystinančius medikamentus, šiuos medikamentus reikia vartoti – dar kartą pasikartosiu – tik pasitarus su gydančiu gydytoju, nes bet koks neatsargus ilgas sąnarių uždegimui ir skausmui malšinti skirtų medikamentų vartojimas gali sukelti daug grėsmingų komplikacijų, iš kurių pavojingiausias yra kraujavimas iš virškinamojo trakto.
Šiuo metu yra ir mažesnį šalutinį poveikį virškinamajam traktui turinčių medikamentų sąnarių uždegimui ir skausmui malšinti.. Tai mano minėtieji COX-2 inhibitoriai. Šios savybės turinčių medikamentų rinkoje yra nemažai Vienas iš tokių vaistų yra celekoksibas, kurio terapinė VLK kompensuojama dozė sergantiems reumatoidiniu artritu yra 200 mg per parą.
Įrodytas stiprus uždegimą slopinantis ir nuskausminamasis celekoksibo poveikis sergantiesiems osteoartritu. Sergantiesiems reumatoidiniu artritu vaistas slopina skausmą, mažina sąnarių jautrumą ir patinimą.
Reikia atkreipti dėmesį, kad kai kurie kiti šios grupės vaistai, vartojant juos didesnėmis dozėmis, turi šalutinį poveikį širdies ir kraujagyslių sistemai. Todėl jais gydoma mažiausia veiksminga doze. Tokio pavojaus nekelia gydymas celekoksibu. Įvairūs moksliniai tyrimai rodo, kad vartojusiesiems jų nedidėja reliatyvi ūminių širdies įvykių (ūminio miokardo infarkto ar staigios mirties dėl širdies veiklos sutrikimo) rizika, jie nedidina tromboembolinių įvykių dažnio, palyginti su placebu ir tradiciniais nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo.
Ligoniui visada rekomenduoju sveiką gyvenseną – reguliuoti mitybą, sportuoti. Ligoniams naudingas dalyvavimas sergančiųjų šia liga klubuose.
Dalyvaudami klubuose, vienijančiuose sergančiuosius artritu, šeimos bendrauja tarpusavyje, dalyvauja įvairiuose renginiuose, sportinėse varžybose. Vieną kartą per ketvirtį organizuojamos paskaitos įvairia medicinine tematika, kurias skaito prityrę įvairių specialybių gydytojai, kineziterapeutai. Jų metu stengiamasi papasakoti ir apie naujausius pasiekimus medicinoje vienoje ar kitoje srityje.
Panevėžio Artrito organizacijai jau 16 metų. Ji vienija Aukštaitijos regiono įmones. Jos veikloje dalyvauja pasvaliečiai, rokiškėnai. Šiuo metu jis vienija per 800 žmonių. Esame didžiausias klubas Lietuvoje. Panevėžio Artrito asociacija yra Lietuvos artritų klubo organizacijos narė. Kartais tenka dalyvauti renginiuose Lietuvos mastu. Du kartus mūsų bendrieji nariai keliavo po gražiausius Lietuvos kampelius. Smagu, kad klubas plečiasi, – kasmet sulaukiame vis daugiau norinčiųjų dalyvauti jo veikloje.
Lietuvos artrito asociacija (LAA) – tai organizacija, vienijanti klubus, draugijas, bendrijas, asociacijas, besidominčias sąnarių ligų problemomis, kurios tikslas – atstovauti savo nariams, jų teisėms ir kitiems viešiesiems interesams bei padėti įgyvendinti jų poreikius. LAA misija – padėti žmonėms, sergantiems artritu.
Asociacija yra Europos kovos prieš reumatą lygos (EULAR) narė, Baltijos šalių reumato asociacijų tarybos narė, Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos narė, dalyvauja PARE Manifest veikloje (Europos žmonių, sergančių sąnarių ligomis, Trečiojo tūkstantmečio manifestas).
2008 m. Lietuvos artrito asociacijoje buvo 9 artritu ir reumatinėmis sąnarių ligomis sergančiųjų bendrijos ir klubai. Jie vienija sergančiuosius, gydytojus, geros valios žmones.
Asociacijos istorija prasidėjo 1987 m. Tuomet Vilniuje prof. Algirdo Matulio, reabilitologo Alvydo Juocevičiaus, psichologų Rūtos Sargautytės ir Rimanto Kočiūno dėka prasidėjo sergančiųjų reumatinėmis sąnarių ligomis būrimasis į klubus ir bendrijas ir buvo įsteigta pirmoji Lietuvoje Vilniaus miesto artrito bendrija. Vėliau šią iniciatyvą perėmė Panevėžio, Kauno, Klaipėdos, Alytaus, Biržų, Tauragės, Šiaulių, Rokiškio miestų reumatologai ir pacientai, sergantys artritu.
1997 m. Panevėžyje gyd. Violetos Smilgienės ir pacientų atstovės Marijos Barauskienės iniciatyva įsteigta Respublikinė artrito asociacija.
2002 m. lapkričio mėn. asociacija perkelta į Vilnių. Asociacijai patalpas neatlygintinai suteikė VU Eksperimentinės klinikinės medicinos instituto administracija.
Žygimantų g. 9, LT- 01102 Vilnius
Tel. (8 5) 262 8020
Faksas (8 5) 212 3073
El. paštas: artritas@mail.lt
dantys yra mūsų vizitinė kortelę, tačiau kartais nutinka taip, kad žmogus...
Skaityti daugiauraumenų skausmas – viena dažniausių priežasčių, dėl kurių kreipiamasi...
Skaityti daugiauvėjaraupiai – viena žinomiausių vaikiškų ligų, tačiau ja susirgti gali...
Skaityti daugiauatopinis dermatitas – viena dažniausiai kūdikiams diagnozuojamų odos ligų. ...
Skaityti daugiauNeretai sakoma, kad pavasarį maišosi dangus su žeme. Orai labai permainingi, todėl šeimose, kuriose yra vaikų, padaugėja peršalimo ligų atvejų. Tačiau mažus vaikus užpuola ne tik peršalimas, todėl namų vaistinėlėje naudinga turėti ir kitų priemonių. Taigi pats metas atidžiau peržiūrėti namų vaistinėlę, skirtą vaikams – kas joje turėtų būti, kad netikėtai sunegalavus vaikui naktį nereikėtų važiuoti į vaistinę? ...
Skaityti daugiauVieni mažyliai čiulptukų net neima, kad ir kaip stengtųsi tėvai išmėginti visas jų rūšis ir formas. Tuo tarpu kiti vaikai su jais atsisveikina labai sunkiai. Kada geriausia atsisakyti čiulptuko? Kodėl tai geriausia padaryti dar ankstyvoje vaikystėje? Kokie žaismingi būdai gali padėti tai padaryti daug lengviau? ...
Skaityti daugiauŠiandieninis gyvenimo ritmas ir būdas gali turėti nemažai neigiamos įtakos vyro seksualiniam gyvenimui. Kai daug sėdima, mažai judama, nesveikai maitinamasi, patiriama daug streso, ne taip jau ir retai „kertama“ per bene svarbiausią vyrui faktorių – lytinį pajėgumą. Ką daryti, kad erekcijos funkcija būtų puiki, o lytinis potraukis nesumažėtų? ...
Skaityti daugiauArtėjant pavasariui didelė dalis mūsų ir vėl jaudinasi dėl to, kad nepavyks išvengti alergijos simptomų. Bepradedantys žydėti augalai ir jų į orą paleidžiamos žiedadulkės – bene svarbiausias sezoninės alergijos faktorius, kurio išvengti iš tiesų labai sunku. Ankstyvesnis antihistaminių vaistų vartojimas gali padėti išvengti sunkiausių alergijos simptomų. Tačiau ar kada nors domėjotės, kaip veikia šie populiariausi vaistai nuo alergijos? Ar jie saugūs senyviems pacientams? ...
Skaityti daugiauDirgliosios žarnos sindromas – sveikatos nusiskundimas, kuris plinta žaibišku greičiu. Iki šiol nėra vieno ir visiškai efektyvaus gydymo, kuris padėtų visiškai įveikti šį varginantį sveikatos sutrikimą, susijusį su pilvo pūtimu, pilvo skausmu ir raižymu, viduriavimu bei kitais nemaloniais simptomais. ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad vaiko patiriamą skausmą sustiprinti gali netgi netinkama aplinkinių reakcija ar „nedraugiška“ aplinka, todėl su vaikų skausmu reikia elgtis itin atsargiai ir skirti pakankamai dėmesio adekvačiam ir savalaikiam jo gydymui. Taigi kodėl būtina malšinti vaikų skausmą ir kokios vaistinės medžiagos dažniausiai vartojamos vaikų skausmo malšinimui? ...
Skaityti daugiauPriešlaikinė ejakuliacija – tai lytinės sveikatos sutrikimas, kai vyrui būdinga ankstyvesnė ejakuliacija, nei to pageidauja jis pats ir (arba) jo partnerė. Tai gana dažnai pasitaikantis lytinės sveikatos nusiskundimas. Vis dėlto dar vis vengiama apie tai atvirai kalbėti. Manoma, kad priešlaikinė ejakuliacija retkarčiais kamuoja net kas trečią vyrą, o maždaug kas penktam vyrui tai gali būti nuolatinė problema, trikdanti ne tik lytinio, bet ir bendrojo gyvenimo kokybę. ...
Skaityti daugiauTai gali atrodyti šiek tiek netikėta, bet nugaros skausmo priežasčių gali būti iš tiesų labai daug. Mes dalinamės dešimtimi dažniausiai pasitaikančių nugaros skausmo priežasčių ir faktorių. Galbūt kai kurios iš jų būdingos ir Jums? ...
Skaityti daugiauTikėtina, kad pasibaigus pandemijai gydymo įstaigas užplūs daugybė pacientų su gerokai pažengusiomis venų ligomis. Juk lėtinio venų kraujotakos nepakankamumo atvejai niekur nedingo, ir, tikėtina, pandemijos metu jų atsirado tik daugiau. Kaip geriau pasirūpinti savo kojomis per pandemiją? Kuo venoms naudinga fizinė veikla, bioflavonoidai ir heparino natrio druska? ...
Skaityti daugiauBurnos opelės, žaizdelės arba aftos – nemaloni ir varginanti problema. Ypatingai gleivinės vientisumo pažeidimai gyvenimo kokybei kenkia tuomet, kai jie linkę pasikartoti ir vis atsinaujinti. Ką reikėtų daryti, kad burnos opelės užgytų kuo greičiau? Ir kodėl būtina atkreipti dėmesį į ilgiau nei 3 savaites negyjančias burnos opeles? ...
Skaityti daugiauPieninių dantukų dygimas – ir džiugus, ir daugumai šeimų gana sudėtingas laikotarpis. Todėl pateikiame Jums 7 paprastus, bet genialius patarimus, kurie, tikime, padės palengvinti sudėtingą laikotarpį: ...
Skaityti daugiaugyvenant skaitmeniniame amžiuje darbas prie kompiuterio, laisvalaikis įsitaisius...
Skaityti daugiauPateikiame Jums 5 faktus apie mėnesinių skausmą, kurių galbūt iki šiol dar nežinojote. Galbūt jie paskatins labiau susirūpinti savo sveikata ir suprasti, kad kasdienei veiklai trukdantis mėnesinių skausmas nėra normalus reiškinys. ...
Skaityti daugiauTikrosios varginančio ir nuolat pasikartojančio pilvo pūtimo priežasties nustatymas gali tapti dideliu iššūkiu, nes tai gana nespecifiškas sveikatos sutrikimas. Vis dėlto dažniausiai pilvą pučia dėl per didelio nuryto oro kiekio, tam tikro maisto valgymo ir netgi... streso. Kokios galimos kitos pilvo pūtimo priežastys ir kada dėl jo jau reikėtų kreiptis į gydytoją? ...
Skaityti daugiauVenų ligos vis labiau „jaunėja“ ir jomis serga vis daugiau asmenų. Tokie nuolat augantys duomenys rodo, kad venų varikozės vystymuisi dabartinis gyvenimo būdas labai „draugiškas“, o mes, vietoje to, kad daugiau judėtume, tik numojame ranka į organizmo siunčiamus pagalbos signalus. Venų varikozė – vienas iš jų. Kaip gyventi, kad sukurtume kuo mažiau šansų kojų venų varikozės vystymuisi? Pateikiame 6 paprastus patarimus, bet labai naudingus patarimus, kurie leis jaustis lengviau ir... laimingiau!...
Skaityti daugiauŠiuo metu šeimos gydytojai dažnai sulaukia tėvelių klausimų, ar jie galėtų paskirti kažką tokio, kas greitai ir veiksmingai sustiprintų vaikų imunitetą. Deja, bet tokie preparatai tiesiog neegzistuoja, nes vaikų imuninė sistema – sudėtingas ir dar nebrandus apsaugos kompleksas, kurį reikia stiprinti ištisus metus, o ne tik susirgus. Pasirodo, kad kartais belieka tik... laukti. Kodėl atrodo, kad šiuolaikinių vaikų imunitetas – silpnesnis ir jie serga žymiai dažniau?...
Skaityti daugiauAr žinote, kas iš tikrųjų yra kosulys? Kaip gydomas sausas, o kaip – drėgnas kosulys? Ir kada dėl kosulio jau reikėtų kreiptis į gydytoją? Atsakymus į šiuos svarbius klausimus rasite straipsnyje. ...
Skaityti daugiauStomatitas – dažniausia burnos žaizdelių susiformavimo priežastis. Ar žinote, kokios stomatito formos pačios įprasčiausios? O kas galėtų padėti greičiau ir lengviau susidoroti su burnos opelėmis? ...
Skaityti daugiauPieninių dantų dygimo sukeliamas diskomfortas gali išderinti ne tik mažylio, bet ir visos šeimos dienotvarkę. Ką reikėtų žinoti apie pirmųjų dantų dygimą ir kas galėtų padėti šį laikotarpį išgyventi lengviau? ...
Skaityti daugiauVaikų sloga – maža bėda? Ar tikrai? Dalinamės penkiais dalykais, kuriuos reikėtų žinoti apie vaikų slogą. Galbūt jie padės pakeisti Jūsų nuomonę, kad vaikų sloga nėra jau tokia maža bėda, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. ...
Skaityti daugiauturbūt nieko nestebina faktas, kad vėlyvas ruduo ir žiema laikomi tikrų...
Skaityti daugiau