Nugarą surakina ne tik lysvėje

„Pasilenkiau, o atsitiesti negaliu“. Tokį pasakymą esame girdėję ne kartą, dar dažniau jį išgirstame pavasarį, soduose prasidėjus darbams. Deja, bet nugaros skausmas gali surakinti net tik lysvę darže sumaniusiam kasti žmogui – neseniai dėl šios priežasties vieno mačų nebaigė ir geriausias Lietuvos tenisininkas Ričardas Berankis. Kas yra nugaros skausmas, žino 9 iš 10 suaugusių žmonių. Kaip elgtis suskaudus nugarai?
 

Kodėl skauda?


Daugumai (90 proc. visų besiskundžiančiųjų) strėnų gėla užeina ir praeina savaime. Tačiau kartais, atlikus tam tikrus judesius, suriečia ūminis skausmas. Nors jis vėliau sumažėja, tačiau gali neapleisti ilgai.
Dažniausiai ūminis nugaros skausmas užklumpa smarkiai patempus nugaros raumenis arba tada, kai staiga įplyšta tarpslankstelinį diską palaikantis skaidulinis žiedas, užspaudžiamos iš stuburo kanalo išeinančios nervinės šaknelės, stuburo slanksteliai pasislenka vienas kito atžvilgiu. Taip gali nutikti nepatogiai keliant sunkų daiktą, atliekant neįprastą judesį, patyrus traumą. Nugarą gali staiga pradėti skaudėti ir smarkiai peršalus, patyrus didelį stresą.
 

Nekentėkite skausmo


Pajutę ūminį nugaros skausmą, patogiai atsigulkite, išgerkite skausmą malšinančių vaistų ir venkite bet kokių judesių, sukeliančių skausmą. Ant skaudamos vietos galite uždėti į rankšluostį suvynioto ledo – toks kompresas mažina patemptų nugaros raumenų paburkimą. Skausmui šiek tiek atlėgus, kitą dieną būtinai apsilankykite pas šeimos gydytoją ar neurologą. Jis nustatys skausmo priežastį ir paskirs gydymą.
Pirmiausia gydoma konservatyviai, t. y. skiriama medikamentų, malšinančių skausmus, mažinančių nervinių šaknelių uždegimą ir paburkimą, taip pat kraujotaką gerinančių vaistų, raminamųjų. Kartu taikomos fizioterapijos ir kineziterapijos procedūros, tempimo pratimai. Gydoma ir masažu, gydomosiomis voniomis, purvu, ligoniui siūloma kuo daugiau judėti (pagal jo galimybes).
Visus išvardytus gydymo būdus galima derinti su alternatyviosios medicinos (manualinės terapijos, akupunktūros, fitoterapijos) procedūromis. Tik šias procedūras turėtų atlikti kvalifikuotas gydytojas specialistas.
 

Gydymo ypatumai


Skausmą reikia gydyti vaistais, kurie turi stiprų tiesioginį poveikį. Pasak neurologų, pacientai kartais daro esminę klaidą – delsia gerti vaistų nuo skausmo ir uždegimo.
Skausmą efektyviai malšina nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, tokie kaip, meloksikamas (vaistinėse parduodamas pavadinimu, pavyzdžiui, Movalis). Šie preparatai veiksmingai malšina skausmą, uždegimą, lengvai prasiskverbia į sąnarių skystį, kuriame susidaro pakankama jo koncentracija. Meloksikamą gali drąsiai vartoti pagyvenę žmonės, net kai yra nedidelis inkstų ar kepenų funkcijos sutrikimas.
Jūsų gydytojas bus visiškai teisus, jei meloksikamą jums paskirs ampulėmis. Šia vaisto forma dažniausiai gydomas ūminis skausmas, nes taip galima greičiau pasiekti maksimalią vaisto koncentraciją kraujyje ir pagreitinti jo veikimo pradžią.
Numalšinus ūminį skausmą ir uždegimą, gydymas gali būti tęsiamas tokią pat veikliosios medžiagos dozę turinčiomis tabletėmis.
Jeigu skausmas tik paviršinis, didelė raumenų įtampa – gali padėti medicininiai tepalai, geliai, pleistrai. Uždegimą slopinantys tepalai mažina uždegimą konkrečioje zonoje, kaitinamieji/šaldomieji tepalai šalina spazmus.
Nepamirškite, kad tas pats vaistas skirtingai veikia kiekvieną žmogų: vienam vaistai gali veikti greitai ir efektyviai, kitam – šiek tiek lėčiau. Be to, mes nevienodai jaučiame skausmą,– kiekvieno žmogaus skausmo susiformavimo mechanizmas veikia skirtingai.
 

Ar galima išvengti nugaros skausmo?


Žinoma, jei paisysite šių taisyklių.
• Nerekomenduojama ilgą laiką sėdėti vienoje vietoje, dirbantiesiems sėdimą darbą būtina daryti pertraukas, atsistoti, pasimankštinti.
• Sunkius daiktus ar nešulius irgi reikia kelti tiesia nugara, bet nesusirietus, nesusikūprinus. Didesnius sunkumus kelkite iš lėto, o ne staigiu judesiu.
• Nešdami sunkius ryšulius svorį paskirstykite vienodai abiem kūno pusėms.
• Darbus, kuriuos reikia dirbti pasilenkus (ravėti daržą, gaminti valgį ir pan.), reikia daryti atsisėdus, atsitūpus ar atsiklaupus.
• Labai svarbu vengti antsvorio. Stenkitės, kad kūno masė atitiktų jūsų ūgį ir amžių.
• Miegokite kietesnėje lovoje, kad neišsilenktų stuburas. Geriausia miegoti gulint ant nugaros, po keliais pasidėjus nedidelę pagalvėlę, kuri sumažina spaudimą į nugarą. Tinka ir vadinamoji embriono poza.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai