Pirštų tirpimas verčia susirūpinti

Viena mūsų skaitytoja rašo: „Man 48. Jau kurį laiką aptirpę ir dilgčioja kairės rankos pirštai (pirmąkart tai pasireiškė vasarą, paskui praėjo, o dabar vėl aptirpę, tik stipriau). Kas tai galėtų būti ir ką daryti?“.
 

Rankos dviejų mažųjų pirštų (bevardžio ir mažylio) aptirpimo priežasčių galėtų būti keletas.
Osteochondroziniai pakitimai sprando srityje (stuburo kaklinės dalies pakitimai). Osteochondrozė yra stuburo kaulų ir kremzlių degeneracinė liga, labiausiai paplitusi tarp darbingo, kaip tik tokio kaip jūsų, amžiaus žmonių. Liga pažeidžia tarpslankstelinius diskus, slankstelius, stuburo raiščius. Osteochondrozė dažniausiai pažeidžia judriausias – kaklinę ir juosmeninę stuburo dalis. Pažeisti tarpslanksteliniai diskai suplokštėja, išveša skaidulinis audinys, atsiranda kaulinių išaugų – osteofitų. Susidariusios kremzlinės išvaržos, sustorėję stuburo raiščiai, sąaugos ir osteofitai taip pat gali traumuoti nugaros smegenų šaknelę. Skausmas gali būti silpnas, vidutinis ir labai stiprus. Kai osteochondrozė tik prasidėjusi, jos pažeistas stuburo vietas skauda tik po didesnio fizinio krūvio arba ilgiau pabuvus vienoje ar nepatogioje padėtyje. Vėliau skauda nuolatos, ypač kai osteochondrozė paūmėja.
Riešo tunelinis sindromas, kuris dažniau pasireiškia po sunkesnių fizinių darbų. Šia liga dažniau serga vidutinio amžiaus moterys. Simptomai atsiranda dėl vidurinio nervo suspaudimo toje vietoje, kur jis praeina riešo kanalą – siaurą tarpą tarp riešo kaulų ir juos dengiančio skersinio riešo raiščio. Šiuo kanalu be minėto nervo praeina ir pirštus lenkiančių raumenų sausgyslės. Normaliomis sąlygomis šios sausgyslės, judėdamos kanalu, nervo netraumuoja, tačiau, paburkus minkštiesiems audiniams ar atsiradus kitoms kanalą siaurinančioms priežastims, vidurinis nervas suspaudžiamas. Moterų riešo kanalas siauresnis negu vyrų, todėl jos serga dažniau. Todėl gali pasireikšti jūsų minėtas pirštų skausmas, dilgčiojimas, aptirpimas. Sausgyslių dangalai gali sustorėti dėl amžiaus nulemtų pakitimų, ypač jeigu darbas reikalavo dažnų monotoniškų plaštakos ir pirštų judesių. Daugeliu atvejų nervo suspaudimo priežastį nustatyti būna sudėtinga.


Alkūninio nervo uždegimas, kurio metu turėtumėte jausti ne tik minėtų dviejų pirštų, bet ir apatinės delno dalies aptirpimą. Alkūnės vidinėje pusėje yra medialinis kaulo kauburėlis, po kuriuo eina alkūninis nervas. Ši vieta dažnai yra vadinama „juoko kauliuku“. Šioje vietoje alkūninis nervas yra kaip tik šalia kaulo ir gali būti lengvai prispaustas. Kai nervo spaudimas tampa toks stiprus, jog kenkia nervo veiklai alkūnėje, dilbyje, plaštakoje ir/ar pirštuose, gali būti juntamas nejautrumas, tirpimas ir skausmas.
 

Ką gi daryti?


Be gydytojo konsultacijos ir reikalingų tyrimų (pradžioje reikėtų atlikti bent jau stuburo kaklinės dalies rentgenogramą) konkrečiai įvardyti ligos negalima, tačiau kol „pasieksite“ jums reikalingą specialistą, nemalonų tirpimo pojūtį, o galbūt ir kartais užeinantį skausmą reikės malšinti. Jūsų išvardinti simptomai bet kokiu atveju rodo, kad yra kažkurio audinio uždegimas (tikslią uždegimo vietą turėtų nustatyti gydytojas). Todėl tokiu atveju jums puikiausiai tiktų vieni iš dažniausiai vartojamų preparatų – nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo. Tai galėtų būti preparatas meloksikamas (vaistinėse parduodamas, pvz., Movalio pavadinimu). Vaistas kelerius metus platinamas tiek Lietuvoje, tiek kitose šalyse. Jis mažina uždegimą, dilgčiojimą ir skausmą. Anksčiau ilgai pavartoti nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo dažnai sukeldavo opaligę, tačiau vartojant meloksikamą tokių komplikacijų dažnis labai sumažėjo. Praktika rodo, kad meloksikamas ypač tinka tiems, kuriems yra padidėjusi rizika sirgti skrandžio ar dvylikapirštės žarnos ligomis bei, aišku, visiems norintiesiems jų išvengti. Meloksikamas geriau nei daugelis kitų tos pačios grupės preparatų tinka ir sergant gretutinėmis širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis. Moksliniai tyrimai įrodė preparato veiksmingumą ir saugumą. Gydomasis meloksikamo poveikis siejamas su kraujagyslių uždegimo proceso slopinimu. Tai vienintelis šios grupės vaistas, išleidžiamas ir injekuojamąja forma (ampulėmis), kuri ypač efektyvi gydant ūminius skausmus. Preparatas vartojamas vieną kartą per dieną po 15 mg. Numalšinus skausmą, uždegimą slopinantį gydymą patogu tęsti tokią pat veikliosios medžiagos dozę turinčiomis tabletėmis.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai