Du vaistai nėra geriau nei vienas gydant nugaros skausmą

2015 metų pabaigoje JAMA tarptautiniame žurnale paskelbti tyrimo apie nugaros skausmo gydymą rezultatai. Nustatyta, kad gydymas skiriant vien nesteroidinį vaistą nuo uždegimo (NVNU) yra tiek pat efektyvus, kiek kombinuotas gydymas: NVNU kartu su papildomu vaistu (raumenis atpalaiduojančiu ar opioidiniu analgetiku). Todėl daroma išvada, kad nėra prasmės skirti papildomų vaistų ūmaus nugaros skausmo metu, užtenka vien NVNU.
Nugaros skausmas – itin dažnas susirgimas, kurį per savo gyvenimą patiria 4/5 žmonių. Dėl ūmaus nugaros skausmo JAV ligoninių Priėmimo skyriuose kasmet atliekama daugiau nei 2,5 mln konsultacijų. Tai viena dažniausių nedarbingumo priežasčių.
Dažniausiai susiduriama su ūmiu, trumpalaikiu nugaros skausmu, kuris atsiranda staiga ir trunka nuo kelių dienų iki keleto savaičių. Įprastai šio skausmo kilmė yra mechaninė, t.y., sutrinka darni juosmenį stabilizuojančių ir judinančių komponentų (stuburo, raumenų, tarpslankstelinių diskų, sausgyslių, sąnarių, nervų) veikla.


Įrodytas teigiamas nesteroidinių vaistų nuo uždegimo, raumenis atpalaiduojančių vaistų ir opioidinių analgetikų poveikis gydant nugaros skausmą, kai jie skiriami po vieną. Iki šiol nebuvo išsamiai tirta, ar šių vaistų kombinacija veikia stipriau nei vienas vaistas. Dažniausiai pasirenkamas NVNU dėl jų efektyvumo ir mažesnio šalutinių poveikių dažnio (pavyzdžiui, Dolmen).
2012 – 2014 m. viename iš Niujorko miesto ligoninės Priėmimo skyrių atliktas palygynamasis tyrimas. Tyrime dalyvavo 323 pacientai, kurie kreipėsi į Priėmimo skyrių dėl netrauminio nugaros skausmo, kuris truko ne ilgiau kaip 2 savaites. Visiems pacientams buvo skirta NVNU. Dalis pacientų kartu gavo placebo (neaktyvią tabletę), kita dalis – raumenis atpalaiduojantį vaistą arba opioidinį analgetiką. Vertinant skausmo sumažėjimą po 1 savaitės, gydymo skirtumo tarp grupių nenustatyta, tai reiškia, kad vienas NVNU buvo tiek pat efektyvus, kiek ir vaistų kombinacija. O šalutinių poveikių, žinoma, pasireiškė daugiau vaistų derinių grupėse.
Tyrėjai daro išvadą, kad esant ūmiam nugaros skausmui, gydytojai turėtų rekomenduoti vartoti tik NVNU.
Svarbu tai, kad skiriant gydymą, net 50 procentų pacientų po 1 savaitės, ir 25 procentų pacientų po 3 mėnesių vis dar jautė vidutinio intensyvumo arba stiprų nugaros skausmą visose gydymo grupėse. Tai rodo, kad mūsų turimi vaistai neišsprendžia problemos 100 procentų. Tai sunku pripažinti tiek pacientams, tiek gydytojams, gal todėl psichologiškai ramiau ir norisi skirti/vartoti daugiau vaistų rūšių. Tačiau žinant tyrimų rezultatus, reikia pripažinti, kad nieko geresnio už NVNU mes neturime.

Parengta pagal http://www.medscape.com/viewarticle/853059
Šaltinis: JAMA. 2015;314:1572-1580

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai