Ką reikėtų žinoti apie osteoartrito rizikos veiksnius

Kiekvienų metų spalio 12 dieną minima pasaulinė artrito diena, tačiau su šiuo medicininiu terminu susijusias ligas reikėtų prisiminti ne tik vieną dieną per metus. Nors pacientai dėl reumatinių kaulų ir raumenų ligų miršta itin retai, šie sutrikimai yra labai dažni ir ypatingai apsunkina gyvenimą. Jaučiami lėtiniai skausmai ženkliai pablogina judėjimo funkciją, o dėl to gali kilti ne tik judrumo, bet ir sunkių psichologinių problemų. 

 

Osteoartritas yra labai plačiai paplitęs sutrikimas, kurio metu pažeidžiamas sąnarys ir jį supantys audiniai. Teigiama, kad tai pati dažniausia sąnarių liga pasaulyje. Kitaip osteoartritas gali būti vadinamas degeneracine sąnarių liga arba osteoartroze. Paprastai tariant, pakitus sąnario kremzlių būklei (jai senstant, dylant, plonėjant, šiurkštėjant), judesiai tampa skausmingi, jų amplitudė – ribota, aplinkui esantys audiniai gali patinti, prasideda sąnario komponentų uždegiminiai procesai. Ant pažeisto sąnario pakraščių atsiranda taip vadinamųjų osteofitų – kaulinių išaugų, kurios trukdo normaliai sąnario funkcijai. 

 

Skiriamas pirminis ir antrinis osteoartritai. Pirminiam osteoartritui priskiriami sąnario degeneraciniai procesai, kai nežinoma aiški šio pažeidimo priežastis, todėl pirminis osteoartritas dažniausiai būdingas esant senėjimui. Antrinis osteoartritas nustatomas tada, kai jo priežastys aiškios, pavyzdžiui, buvo sąnario trauma ar atlikta operacija, netaisyklingai sugijo kaulai po traumos ar gydymo, ilgai nejudėjus, persirgus tam tikromis infekcijomis, todėl šis tipas būdingesnis jaunesniame amžiuje. 

 

Žinoma, kad ši degeneracinė sąnarių liga dažniausiai pažeidžia klubo ir kelio sąnarius, rečiau – čiurnos is stuburo sąnarius. Statistika rodo, kad čia liga serga mažiausiai viena  trečioji senyvų pacientų, kurių amžius yra virš 65 metų. Pastebima, kad dažniau serga moteriškosios lyties atstovės. Verta žinoti pagrindinius osteoartrito rizikos veiksnius, nes kai kurių iš jų tikrai galima išvengti arba sumažinti jų pasireiškimo galimybes. 

 

Osteoartrito pradžiai įtakos turi trys rizikos faktorių grupės (genetiniai, fiziniai, biocheminiai veiksniai). Dažnai labai sunku nustatyti, kuris veiksnys turėjo daugiausiai įtakos šios degeneracinės ligos atsiradimui. Toliau išvardinti rizikos veiksniai nėra išdėstyti pagal svarbos tvarką, be to, svarbų vaidmenį ligos atsiradime gali vaidinti net keletas iš jų. 

 

Paveldimumas. Statistika teigia, kad osteoartritu sergančių pacientų artimieji (pavyzdžiui, broliai ar seserys) turi net kelis kartus didesnę tikimybę taip pat susirgti šia liga ir spręsti dėl protezavimo galimybių. 

 

Amžius. Pirmieji osteoartrito požymiai (kalbant apie pirminį osteoartritą) dažnai pasirodo apie keturiasdešimtuosius ar penkiasdešimtuosius gyvenimo metus – pacientai vis dažniau skundžiasi sąnarių skausmu, apribotu judėjimu, ypatingai užsiimant didesniu fiziniu krūviu. Vėliau pacientai skundžiasi lėtiniu skausmu. Senyviems pacientams, kurių amžius yra nuo 65 metų, osteoartrito požymiai paprastai nustatomi labai dažnai – bent kas antram iš jų. 

 

Lytis. Teigiama, kad jaunesniame amžiuje osteoartritas dažniau nustatomas vyrams. Maždaug nuo penkiasdešimtųjų gyvenimo metų ši liga jau dažnesnė tarp moterų. 

 

Nutukimas. Ne paslaptis, kad kuo didesnis paciento svoris, tuo didesnis krūvis tenka sąnariams. Didelis svoris paspartina kremzlės ir kitų sąnario komponentų dėvėjimąsi. Kuo didesnis kūno masės indeksas, tuo didesnė tikimybė sirgti osteoartritu, tačiau tai būdinga ne visais atvejais. 

 

Traumos. Degeneracinių sąnarių ligų vystymuisi didelę reikšmę turi patirtos traumos, pavyzdžiui, lūžiai, raiščių plyšimai ar įtrūkimai, sąnarių išnirimai, menisko pažeidimas, pasikartojančios traumos su uždegiminiais procesais). Bet koks pažeidimas ar invazija gali vaidinti svarbų vaidmenį, ypatingai diagnozuojant antrinį osteoartritą. 

 

Kai kurios ligos ir lytinių hormonų koncentracijos pasikeitimai. Teigiama, kad osteoartrito patogenezėje didelę reikšmę turi cukrinis diabetas. Taip pat didelę įtaką gali turėti ir tam tikros kaulų ar raumenų ligos, lytinių hormonų cirkuliacijos pokyčiai. 

 

Intensyvus sportas ar didelis nuolatinis fizinis krūvis. Be abejonės, sportas ar sunkus fizinis darbas, dirbamas kasdien, turi didelės įtakos osteoartrozės vystymuisi. Pastebima, kad profesionalūs sportininkai, pavyzdžiui, tenisininkai ar futbolininkai, su osteoartritu susijusiais simptomais skundžiasi dažniau ir tai yra statistiškai reikšmingas skirtumas. 

 

Pastebėjus, kad vis dažniau fizinį krūvį palydi skausmas, tapo sunkiau judėti, sumažėjo judesių amplitudė, būtina kreiptis į gydytoją. Kuo anksčiau pradedamas gydymas, tuo geresnė gydymo prognozė. Vienas iš gydymo tikslų yra sumažinti patiriamą skausmą, tam tinkami paracetamolis ir nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, pavyzdžiui, deksketoprofenas, tačiau dėl jų vartojimo, kaip ir dėl kitų gydymo galimybių bei ligos stadijos, būtina pasitarti su gydytoju. 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai