Kodėl būtina gydyti podagrą?

Podagra – nemaloni, tačiau gana dažna liga. Paprastai pažeidžiamas kojos nykščio sąnarys, tačiau ši liga gali apimti ir kitus sąnarius. Jei liga negydoma, podagros priepuoliai pasireiškia vis dažniau, jie trunka ilgiau ir yra skausmingesni. Jei liga ignoruojama ir toliau, tai skausmas gali tapti lėtiniu, pažeidžiama vis daugiau sąnarių, be to, gali išsivystyti ir kitų komplikacijų. Kas yra  podagra  ir kodėl ją būtina gydyti?

 

Kas yra podagra?

 

Podagra – tai lėtinis šlapimo rūgšties apykaitos sutrikimas. Jos metu sutrinka normalus šlapimo rūgšties pašalinimas iš organizmo ir (arba) padidėja šlapimo rūgšties sintezė organizme. Kai sergama podagra, kraujyje ir kituose organizmo skysčiuose padidėja tam tikrų kristalų, vadinamų uratais, kiekis. Šie kristalai dažnai nusėda sąnariuose ir audiniuose aplink juos. Įprastai pirmą kartą pažeidžiamas pėdos nykščio sąnarys ir audiniai aplink jį. Toks ūminis sąnario uždegimas vadinamas podagriniu artritu.

 

Kokios priežastys išprovokuoja podagros priepuolio pasireiškimą?

 

Įdomiausia tai, kad liga metų metus gali „tūnoti“ organizme ir apie ją niekas net nežino. Podagra  dažnai prasideda pirmuoju skausmingu sąnario uždegimo priepuoliu, kurį neretai išprovokuoja gausesnė puota. Pakanka suvalgyti daug purininių medžiagų turinčio maisto ar pavartoti daugiau alkoholio (ypač sidro ir alaus) ir naktį gali pradėti stipriai skaudėti sąnarį. Podagros priepuolius išprovokuoja ir badavimas, kai staigiai netenkama daug kūno svorio, taip pat ir nušalimas. Skausmingi sąnario uždegimo priepuoliai pasireiškia ir po įvairių chirurginių operacijų, patirtų traumų, kai kurių sunkių ūminių ligų, pavyzdžiui, miokardo infarkto. Gana dažnai podagra aptinkama po inkstų akmenligės priepuolio. Ne taip jau ir retai ji pasireiškia pradėjus vartoti kokius nors vaistus. Podagra dažniau diagnozuojama nutukusiems asmenims.

 

Kokie klinikiniai podagros požymiai?

 

Pats pirmasis  podagros  požymis paprastai yra ūminis vieno sąnario uždegimas. Skaičiuojama, kad dažniausiai pažeidžiami pėdų nykščiai. Vis dėlto gali būti pažeidžiami ir kiti sąnariai (keliai, čiurnos, alkūnės, bet kurie plaštakos smulkieji sąnariai ir kt.). Kitas būdingas ligos požymis – itin staigi priepuolių pradžia. Paprastai skausmas pajuntamas naktį arba ankstyvą rytą. Pacientas skundžiasi itin stipriu skausmu, pažeisto sąnariu tinimu, paraudimu, jaučiamu karščiu. Negana to, paciento savijauta labai priklauso ir nuo to, kuris sąnarys pažeidžiamas. Pavyzdžiui, jei pažeidžiamas nykštys, tai tampa sunku priminti koją, vaikščioti. Gali nebetikti įprasta avalynė. Be to, podagros priepuolio metu gali pasireikšti ir kiti simptomai, tokie kaip galvos skausmas, miego sutrikimai, šaltkrėtis, karščiavimas, bendras negalavimas ir kt.

 

Kodėl svarbu gydyti podagrą?

 

Nors negydomas  podagros  priepuolis praeina maždaug per savaitę, tai nereiškia, kad liga išnyko. Tai lėtinė medžiagų apykaitos liga, todėl negydoma ji progresuoja Pasibaigus podagros priepuoliui pacientas jaučia pagerėjimą ir nepasireiškia jokie kiti simptomai, tačiau antras podagros priepuolis paprastai „išlenda“ po kelių metų. Jei podagra ir toliau negydoma, tai priepuoliai pradeda dažnėti, ilgėti, o skausmas ir tinimas tampa vis stipresni. Vėliau apimama daugiau sąnarių, o skausmas gali tapti lėtiniu. Pradeda vystytis įvairios sąnarių deformacijos ir mažėja jų judesių amplitudė. Tai reiškia, kad apribojamas normalus paciento judrumas. Negana to, po oda pradeda formuotis tam tikri mazgeliai – tai ypač būdinga tiems pacientams, kurie serga ilgalaike ir intensyvia hiperurikemija.

 

Ko tikėtis iš gydymo?

 

Pajutus pirmuosius simptomus geriau nedelsti ir kreiptis į gydytoją. Jis paskirs dietą ir, jei reikia, parinks vaistinius preparatus, kurie gali veiksmingai sumažinti šlapimo rūgšties kiekį kraujyje ir kituose organizmo skysčiuose. Viena naujesnių ir efektyvesnių vaistinių medžiagų veiksmingai mažina šlapimo rūgšties kiekį kraujo serume ir padeda suretinti ar net išvengti skausmingų podagros priepuolių ir kitų galimų ligos komplikacijų. Šlapimo rūgštis yra purino metabolizmo žmogaus organizme galutinis produktas. JI susidaro šia seka: hipoksantinas - ksantinas -  šlapimo rūgštis. Abi sekos reakcijas katalizuoja tam tikras fermentas ksantino oksidazė. Vaistinis preparatas, vartojamas podagros gydymui, selektyviai slopina ksantino oksidazės aktyvumą ir tokiu būdu mažėja šlapimo rūgšties kiekis kraujyje ir visame organizme. Tokiu būdu išvengiama ligos paūmėjimų ir komplikacijų, gerinama gyvenimo kokybė.

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai