Sąnario skausmas ir patinimas gali pranešti apie podagrą

Podagra – tai gana plačiai paplitusi lėtinė liga, kuriai būdingas šlapimo rūgšties apykaitos sutrikimas. Jos metu kraujyje ir kituose organizmo skysčiuose reikšmingai padaugėja šlapimo rūgšties. Taip įvyksta dėl dviejų pagrindinių priežasčių – padidėjusios šlapimo rūgšties gamybos ir sumažėjusio jos išskyrimo iš organizmo. Vaistiniai preparatai, vartojami podagrai gydyti, padeda mažinti šlapimo rūgšties gamybą arba gerinti jos pašalinimą iš organizmo. Vis dėlto itin didelį vaidmenį vaidina ir mityba – jei bus valgoma bet kas ir po bet kiek, tuomet net ir patys geriausi vaistiniai preparatai vargiai bepadės. Kita didelė blogybė – piktnaudžiavimas alkoholiu, ypatingai alumi. Ką dar verta žinoti apie šią ligą? Kodėl taip svarbu į gydytojus kreiptis kuo greičiau ir nenumoti ranka į praeinančius, tačiau vis atsinaujinančius podagros priepuolius, pasireiškiančius sąnarių uždegiminiais procesais?

Podagros simptomatika priklauso nuo to, kiek išsivysčiusi liga

Iš pradžių ši liga gali būti labai „tyli“ – pacientui šiek tiek pamaudžia sąnarį (dažniausiai kojos nykščio), stebimas paraudimas ir patinimas. Sąnarį paprastai skauda tik liečiant, judinant arba bandant priminti, tačiau jį gali skaudėti ir ramybės būsenoje. Po kelių parų viskas praeina, nutyla, kol šis nemalonus reiškinys pasikartoja ir vėl, ir vėl, ir vėl. Jei liga negydoma, vėliau simptomai gali apimti ir įvairius odos mazgelius, ir dažnai pasikartojantį ūminį sąnarių skausmą, ir bendrąjį karščiavimą. Sąnarių uždegimo priepuoliai vis dažnėja, kol skausmas tampa nuolatinis, lėtinis ir įkyriai maudžiantis. Kuo labiau vystosi liga, tuo labiau tinsta sąnariai ir atsiranda įvairiausių jų deformacijų. Ilgainiui pradeda formuotis ir stambesni podagriniai mazgai, kitaip dar vadinami tofusais. Galiausiai pažeidžiami vidaus organai, pavyzdžiui, inkstai. Nutinka ir taip, kad ilgus metus negydoma podagra gali tapti viena iš inkstų nepakankamumo priežasčių. Teigiama, kad iki 20 procentų pacientų serga ir podagra, ir inkstų akmenlige, tad sunku paneigti, kad šios būklės nesusijusios.

Gali užtekti ir gausesnės puotos

Ūminiam podagros priepuolio išsivystymui pakanka gausiau nukrauto stalo ir didesnio alkoholio, ypač alaus, kiekio. Jau tą pačią naktį arba per kelias paras pajuntamas sąnario skausmas, o pats didysis pėdos pirštas ar kita kūno dalis patinsta, parausta. Kelias dienas trunkantis priepuolis paprastai praeina savaime – tai ir didina ligos ignoravimo riziką.

Jei po priepuolio pacientas kreipiasi į gydytoją, atliekami kraujo ir kiti reikalingi tyrimai, surenkama ligos istorija. Jei pacientas priepuolius ignoruoja, liga vystosi, tam tikri sąnariai pažeidžiami vis labiau ir (arba) daugėja pažeistų sąnarių skaičius. Gaila, bet daugybė pacientų į gydytojus kreipiasi tuomet, kai podagrą gydyti ne tik sudėtingiau, bet ir sunkiau tikėtis labai gerų gydymo rezultatų. Nepakanka vaistais nuo uždegimo numalšinti nemalonius simptomus – būtina spręsti pagrindinę ligos priežastį ir pageidautina tai daryti kuo ankstyvesnėse podagros stadijose.

Kuo anksčiau pradedama gydyti podagra, tuo geresnių rezultatų galima tikėtis

Priepuolių tikrai įmanoma išvengti, jei bus taikoma speciali dieta (vengiama daug purininių medžiagų turinčių maisto produktų bei alkoholio) ir parenkami tinkamiausi vaistiniai preparatai. Jau daugelį metų vartojamas alopurinolis, kuris kartais netgi vadinamas istoriniu vaistu. Naujesnė vaistinė medžiaga – febuksostatas. Jis mažina šlapimo rūgšties kiekį. Kai dėl febuksostato vartojimo palaikomas mažas šlapimo rūgšties kiekis, kristalų susidarymas liaujasi ir ilgainiui simptomai susilpnėja. Jeigu ilgą laiką palaikomas pakankamai mažas šlapimo rūgšties kiekis, gali sumažėti ir podagriniai mazgeliai. Vadinasi, kuo liga labiau pažengusi, tuo vaistiniams preparatams jau sudėtingiau išspręsti įsisenėjusią problemą ir, priešingai, kuo anksčiau paskiriamas tinkamas gydymas, tuo geresnių rezultatų pasiekiama ir tuo geresnė paciento gyvenimo kokybė išsaugojama.

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai