Osteoporozės gydymas bisfosfonatais

Osteoporozę labai svarbu pradėti gydyti laiku – tai leidžia sumažinti osteoporozės ir osteoporozinių kaulų lūžių riziką ir pagerinti pacientų gyvenimo kokybę. Daugeliu atvejų gydyti rekomenduojama pradėti tada, kai, matuojant kaulų mineralinį tankį (KMT), T lygmens reikšmė yra mažesnė kaip -2,5 ar įvyksta osteoporozinis kaulų lūžis. Tačiau tuo atveju, jei yra rizikos veiksnių, osteoporozės profilaktiką ir gydymą reikia pradėti kuo anksčiau vaistais, kurių poveikis pasireikštų kaip galima greičiau.
Tinkamas osteoporozės gydymas leidžia išvengti kaulų lūžių, stabilizuoti arba padidinti kaulų masę, gydyti simptomus, sukeltus kaulų lūžių ir griaučių deformacijų, pagerinti organizmo fizinę būklę.
Lietuvoje, kaip ir daugelyje pasaulio šalių, osteoporozei gydyti vartojami bisfosfonatai.
Bisfosfonatai – tai pirofosfatų analogai, kurie slopina kaulų rezorbciją, kai juos absorbuoja kaulų hidroksiapatitai. Antirezorbciniais vaistais – bisfosfonatais galima sustabdyti kaulų audinio struktūros persitvarkymą, rezorbciją, kaulų mineralinio tankio mažėjimą, būdingus osteoporozei. Vartojant šios grupės vaistų gali padidėti ir kaulų masė.
Bisfosfonatų gali būti skiriama tiek pirminei, tiek antrinei osteoporozei, Pedžeto ligai ir navikų sukeltai hiperkalcemijai gydyti, tinka moterims ir vyrams.
Dažniausiai vartojami bifosfonatai osteoporozei gydyti yra alendronatas, risedronatas ir etidronatas. Patvirtinta, kad alendronatas ir risedronatas sumažina atskirų, dauginių ir besimptomių stuburo slankstelių lūžių riziką 50 proc. (jei prieš tai nėra buvę slankstelių lūžių). Daugeliu tyrimų nustatyta, kad šie preparatai patikimai sumažina šlaunikaulio ir kitų ne stuburo lūžių riziką.
Osteoporozės po menopauzės profilaktikai taip pat jai gydyti gali būti skiriama natrio risedronato (Actonel). Klinikiniai tyrimai rodo, kad risedronatas greitai apsaugo moteris po menopauzės nuo osteoporozinių lūžių, smarkiai sumažindamas slankstelių lūžių riziką jau per pirmuosius gydymo metus. Šiuo metu dažniausiai osteoporozei gydyti yra vartojama patogi pacientams Actonel 35mg kartą per savaitę forma. Vartojant tik vieną 35 mg Actonel tabletę per savaitę, jau po 1 metų atsinaujina kaulo mikroarchitektūra, o tai užtikrina greitą ir patikimą įvairių kaulų lūžių rizikos sumažėjimą. Vaisto poveikis pasireiškia itin greitai – stuburo slankstelių lūžių labai rizika sumažėja jau po 6 mėnesių.
Actonel ne tik didina kaulų mineralinį tankį, bet ir padeda išsaugoti jų mikroarchitektūrą, veikdamas pagrindines osteoporozės vystymosi patogenezės grandis, apsaugo nuo pakartotinių kaulų lūžių.
Tyrimai rodo, kad risedronatas (Actonel), vartojamas ilgiau kaip trejus metus, sumažina šlaunikaulio lūžio tikimybę 60 proc. 70–79 metų moterų, kurioms nustatyta osteoporozė.
Vartojant bisfosfonatų ilgą laiką, kaulų mineralinis tankis nuolat didėja. Po 5 gydymo metų pasiektas kaulų mineralinis tankis išlieka dar 2–3 metus po to, kai vaisto vartojimas nutraukiamas.
Bisfosfonatų saugumą patvirtina klinikiniai tyrimai.
Gydymas bisfosfonatais būtinai turi būti derinamas su kalcio preparatais, kad būtų atnaujintas tinkamas kalcio ir vitamino D kiekis organizme.* Sergant osteoporoze kalcio turi būti vartojama nuo 500 iki 1000 mg, vitamino D – nuo 400 iki 800 TV per dieną.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai