Apie sąnario kremzlės nykimą įspėja traškėjimas

Dažnas iš mūsų, ypač vyresnio amžiaus žmonės, skundžiasi sąnarių skausmais, traškėjimu, o vėliau – ir tinimu bei deformacijomis. Tai rodo, kad sąnariai yra pažeisti. Populiarus posakis „sąnarių ataugos“ apima keletą sąnarių anatomijos ar funkcijos pakitimų. Kokios tai ligos? Medicininėje literatūroje joms apibūdinti taikomi osteoartrozės, osteoartrito terminai. Jie nenusako vykstančių procesų, todėl siūloma jas vadinti degeneracinėmis sąnarių ligomis. Sąnarių ligos rodo, kad susidėvėjo sąnario kremzlė bei kitos jo struktūros, todėl sąnarys nebepajėgia susidoroti su kasdien tenkančiu fiziniu krūviu. Šios ligos sutrikdo įprastą gyvenseną ir labai pablogina gyvenimo kokybę, sumažina darbingumą, neretai tampa net neįgalumo priežastimi.
 

Kaip nyksta kremzlė?


Sveiko žmogaus kremzlinis sąnarių audinys yra stangrus, šiek tiek elastingas ir atsparus spaudimui. Sąnarių struktūrą palaiko medžiagos gliukozaminas, chondroitinas, mikroelementai kalcis ir magnis, vitaminai. Iki 30-ties metų organizmas paprastai sugeba pasigaminti arba su maistu gauti pakankamai šių medžiagų, vėliau rekomenduojama vartoti jų papildomai.
Kiekvieną sąnarį sudarančių kaulų galus dengia sąnariniai paviršiai – kremzlės. Kremzlė metams bėgant dėvisi, pamažu nyksta ir vystosi degeneracijos procesas. Nykstant kremzlei, pats organizmas stengiasi didinti sąnarinio atraminį paviršių ir plečiasi į šonus. Taigi sąnario šonuose susiformuoja kaulinės išaugos, jos liaudiškai ir vadinamos ataugomis.
Kiekvienam žmogui kremzlės nykimo procesai vyksta skirtingai. Tai priklauso nuo individualių organizmo įgimtų ir įgytų (po lūžių) savybių, galūnių deformacijų, kūno svorio, gyvenimo būdo (dažnos traumos, didelis krūvis sportuojant) ir kitų faktorių. Tai paaiškina, kodėl ši liga pasireiškia skirtingame amžiuje.
 

Susiję straipsniai

Mūsų draugai