Kaip veikia populiariausi vaistai nuo alergijos?

Atėjus pavasariui didelė dalis mūsų ir vėl jaudinasi dėl to, kad nepavyks išvengti alergijos simptomų. Bepradedantys žydėti augalai ir jų į orą paleidžiamos žiedadulkės – bene svarbiausias sezoninės alergijos faktorius, kurio išvengti iš tiesų labai sunku. Ankstyvesnis antihistaminių vaistų vartojimas gali padėti išvengti sunkiausių alergijos simptomų. Tačiau ar kada nors domėjotės, kaip veikia šie populiariausi vaistai nuo alergijos? Ar jie saugūs senyviems pacientams?

 

Antihistaminiai vaistai ir jų veikimo mechanizmas

 

Antihistaminiai vaistai paprastai skirstomi į pirmosios kartos arba senesnius vaistinius preparatus ir antrosios kartos arba naujesnius vaistinius preparatus. Šiandien vis dažniau vartojami antrosios kartos vaistiniai preparatai, kurie veikia gana ilgai, be to, jiems nebūdingas sedatyvus (migdomasis poveikis, kuris labai būdingas pirmosios kartos antihistamininiams preparatams). Naujesnės kartos antihistaminiai vaistai išsiskiria tuo, kad jie itin selektyviai antagonistiškai veikia H1 receptorius ir neveikia muskarino receptorių – tai reiškia, kad antrosios kartos antihistaminiams vaistams būdingi nepageidaujami poveikiai pasireiškia daug rečiau/ ir (arba) jie yra daug lengvesni nei vartojant pirmosios kartos antihistaminius preparatus. Kai kurie naujesnės kartos antihistaminiai preparatai veikia net visą parą ir slopina įvairias alergines reakcijas, pavyzdžiui, čiaudulį, nosies varvėjimą, odos bėrimus, akių niežėjimą ir t.t.

 

Naujos kartos antihistaminiai preparatai veiksmingai slopina alerginio rinokonjunktyvito simptomus

 

Antros kartos antihistaminiai vaistai padeda slopinti ne tik sezoninio, bet ir nuolatinio alerginio rinokonjunktyvito simptomus. Klinikiniai tyrimai parodė, kad rekomenduojamų antihistaminių preparatų dozių vartojimas padeda sumažinti tokių nemalonių simptomų, kaip išskyros iš nosies, čiaudulys, nosies užburkimas, akių niežėjimas ir paraudimas, intensyvumą. Naujausi vaistiniai preparatai tokius simptomus gali sėkmingai slopinti net apie 24 valandas, o kartais ir dar ilgiau.

 

Veiksmingi vaistiniai preparatai, kovojant su odos dilgėline

 

Naujos kartos antihistaminių vaistų klinikiniuose tyrimuose buvo gauti puikūs rezultatai gydant idiopatinę dilgėlinę. Keturias savaites vartojant gydomąsias naujos kartos antihistaminių vaistų dozes pastebėta, kad reikšmingai sumažėjo odos pūkšlių susidarymas ir niežulio pasireiškimas. Taip pat sumažėjo pacientų juntamas diskomfortas, o tuo pačiu pagerėjo jų miego bei gyvenimo kokybė, mat idiopatinė dilgėlinė iš tiesų gali labai trikdyti šiuolaikinio žmogaus gyvenimo ritmą.

 

Naujos kartos antihistaminiai vaistai saugūs širdies ir kraujagyslių sistemai

 

Klinikinių tyrimų rezultatai rodo, kad antros kartos antihistaminių vaistų vartojimo metu nebuvo pastebėta reikšmingų elektrokardiogramos pokyčių, net ir tuomet, kai buvo vartotos dešimt kartų didesnės nei terapinės vaistinio preparato dozės. Taigi naujos kartos antihistaminiai vaistai, net ir tuomet, kai jie vartojami ilgą laiką, neturėtų daryti neigiamos įtakos širdies ir kraujagyslių sistemai.

 

Vienas iš svarbiausių antros kartos antihistaminių vaistinių preparatų pranašumų – sedatyvaus poveikio nebuvimas

 

Antros kartos antihistaminiai preparatai pranašesni už pirmosios kartos antihistamininius vaistus: jie nesukelia sedatyvaus poveikio arba mieguistumo. Atlikti klinikiniai tyrimai parodė, kad naujesnės kartos antihistaminių preparatų sedatyvus poveikis reikšmingai nesiskyrė nuo placebo sukeliamo mieguistumo, ir tai labai gerai: toks nepageidaujamas poveikis kaip mieguistumas dienos metu gali pridaryti daug papildomos žalos, ypač jei asmeniui reikia daug vairuoti, dirbti su mechanizmais, išlikti protiškai bei fiziškai budriam ir t.t.

 

Naujos kartos antihistaminiai preparatai saugūs net ir senyviems pacientams

 

Atliktų klinikinių tyrimų rezultatai rodo, kad senyviems (vyresniems nei 65 metų asmenims) naujesnės kartos antihistaminiai preparatai yra gana saugūs ir nepastebėta jokių veiksmingumo ar saugumo skirtumų, lyginant su rezultatais, gautais jaunesnių pacientų grupėse. Taigi naujos kartos antihistaminiai preparatai saugūs ne tik suaugusiesiems, bet ir senyviems pacientams, kurie gali sirgti įvairiomis lėtinėmis ligomis, turėti kepenų ar inkstų sutrikimų ir t.t. Žinoma, kiekvienas atvejis vertinimas atskirai ir tik gydytojas gali nuspręsti, ar nauda, kurios tikimasi, viršys galimą vaistinio preparato sukeliamą žalą.

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai