Šilauogės puikios ne tik dėl savo gražaus pavadinimo

Sodinės šilauogės – itin naudingos uogos, kilusios iš Šiaurės Amerikos. Tai labai sveikas užkandis, todėl šilauogių valgymas labai skatintinas. Sodinių šilauogių derliaus kasmet Lietuvoje laukia vis daugiau žmonių – jų suvartojimas sparčiai auga, o rūšių pasiūla – nuolat didėja. Anksčiau savo soduose buvo populiaru auginti obelis, o dabar – šilauoges. Ne be reikalo ir literatūroje gausu liaupsių šiai skaniai uogai, mat jos ne tik išvaizdžios, bet ir labai naudingos mūsų sveikatai. Mokslininkai vis aktyviau tiria šilauogių naudingąsias savybes, o mitybos specialistai skatina mėgavimąsi jomis. 

 

Kuo naudingos šilauogės?

Šilauogės išsiskiria ypatingai vertinga sudėtimi ir tarp daugelio maisto produktų pirmauja antioksidantų kiekiu. Antioksidantai gali padėti gydant vėžį arba siekiant jo išvengti. Jau daugybe mokslinių tyrimų įrodyta, kad antioksidantai vaidina svarbų vaidmenį jaunystės išsaugojime – jų poveikis stabdo senėjimo procesus. Tikriausiai dėl to šilauogės visame pasaulyje žinomos kaip „jaunystės uogos“. 

 

Sodinės šilauogės vertinamos ir dėl to, kad jos itin tinkamos alergiškiems žmonėms. Alergiškų pacientų (ypač vaikų) mityboje jomis rekomenduojama pakeisti dažniausiai alergijas sukeliančias uogas ir vaisius, pavyzdžiui, braškes, vyšnias, juoduosius serbentus, citrusinius ar egzotinius vaisius. Džiugu, kad daugumai vaikų jos ir labai patinka ir tampa kur kas populiaresniu užkandžiu, nei saldumynai ar bulvių traškučiai. 

 

Šilauogės rekomenduojamos diabetikams, mat maždaug pusę sudėtyje esančių natūralių cukrų sudaro fruktozė. Šios uogos nėra labai saldžios, jų skonis švelnus ir malonus. Cukriniu diabetu sergantiems pacientams itin svarbi pilnavertė mityba, nes jų imuninė sistema yra silpnesnė nei sveikų žmonių, jie imlesni įvairioms infekcinėms ligoms. 

 

Sodines šilauoges reikėtų valgyti šviežias – tokiu būdu neprarandama vertingųjų medžiagų. Šaldant taip pat išsaugojama didžioji dalis gerųjų savybių, tačiau nepatariama šių uogų virti ar kitaip kaitinti. Bent 100 gramų uogų per parą ypatingai praturtina mitybą. Žinoma, rekomenduojama sodines šilauoges įsigyti iš patikimų augintojų, patvirtintų ekologinių ūkių arba jų užsiauginti patiems tam, kad naudinga uogų sudėtis reikšmingai persvertų galimai auginimo metu panaudotų cheminių medžiagų sukeliamą riziką. 

 

Kokių kitų vertingų medžiagų ir savybių turi šilauogės?

Sodinėse šilauogėse yra organinių rūgščių, angliavandenių, vitaminų, mineralinių medžiagų (makroelementų ir mikroelementų), biologiškai aktyvių sudėtinių dalių, iš kurių itin svarbų vaidmenį vaidina flavonoidai. Šilauogių sudėtis šiek tiek svyruoja priklausomai nuo jų rūšies. Jose randama pektininių medžiagų, kurios pasižymi organizmą valančiu poveikiu. Pektinai sugeba surišti ir iš virškinimo trakto pašalinti kenksmingas medžiagas, pavyzdžiui, sunkiuosius metalus. Biologiškai aktyvios medžiagos padeda gerinti virškinimo procesus. Šilauogėse yra įvairiausių vitaminų, tarp jų – A, C, E, K, B grupės vitaminų. Vandenyje tirpus vitaminas C ir riebaluose tirpūs vitaminai A ir E yra vieni stipriausių gamtoje žinomų antioksidantų. Randama ir folio rūgšties, kuri svarbi daugeliui organizmo biocheminių reakcijų. Didesnis folio rūgšties kiekis reikalingas nėščioms ir žindančioms moterims, nes ji svarbi vystymuisi bei augimui, ląstelių atsinaujinimui, pilnaverčiam nervinės sistemos funkcionavimui ir daugeliui kitų gyvybinių procesų. Iš makroelementų išsiskiria kalis – jo šilauogėse daugiausiai. Kalis labai svarbus normaliai širdies ir kraujagyslių veiklai, skysčių ir energijos apykaitai, raumenų darbui. Taip pat yra kalcio, fosforo, natrio, geležies, vario, mangano, cinko. Kitos biologiškai aktyvios medžiagos (antocianinais vadinami natūralūs augaliniai pigmentai, kiti fenoliniai junginiai) turi regėjimą gerinančių savybių, saugo nuo laisvųjų radikalo poveikio, mažina uždegiminių procesų vystymąsi. Šilauogės gali padėti pagerinti apetitą, atmintį ir susikaupimą, apsaugoti nuo degeneracinių bei infekcinių ligų. 

 

Parengė: farmacininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai