Oda...balta, geltona, juoda:bendrumai ir skirtumai

Žmonių odos spalva skiriasi. Ji gali būti balta, ruda ar juoda, neskaitant įvairių tonų ir atspalvių. Kas yra būdinga kiekvienai iš jų? Ar skirtinga odos priežiūra, atsižvelgiant į rasę? Apie tai kalbamės su Kauno medicinos universiteto klinikų odos ligų gydytoja Natalja Jasaitiene.
 

Kokios yra pagrindinės žmonių rasės?


Rasės ėmė išsiskirti vėlyvajame paleolite, formuojantis kromanjoniečiams. Tradiciškai nuo Linėjo laikų yra išskiriamos trys pagrindinės rasės.
Pirmoji – europidai, turintys nuo labai šviesos iki tamsesnės kūno ir veido odą. Būtent odos, o ne akių ar plaukų spalva yra svarbiausias skiriamasis rasės bruožas. Europidų nosis siaura ir atsikišusi, plaukai tiesūs ar banguoti, plonos lūpos, neryškūs skruostikauliai. Jų oda ir akys yra šviesios, nes nereikia saugotis kaitrių saulės spindulių. Euripidų gyvena Europoje, Azijoje, Šiaurės Amerikoje, Artimuosiuose Rytuose, Šiaurės Afrikoje, Indijoje.
Antroji grupė – mongolidai (geltonoji rasė), tai Rytų Azijos gyventojai, kartais jiems priskiriami ir senieji Amerikos gyventojai. Mongolidų gelsva oda, siauros ir tamsios akys, išsišovę skruostikauliai, tiesūs ir tamsūs plaukai, apvalus veidas. Jiems būdingas įstrižas akių plyšys, akį iš viršaus pridengia ypatingas odos darinys – epikantas (arba mongolų klostė). Siauros akys saugo nuo saulės spindulių, dulkių ir vėjo, tokių dažnų tuose kraštuose. Šiaurės Azijoje vyraujanti odos spalva šviesi iki tamsios, didžioji dalis turi gelsvos arba rudos spalvos odą.
Trečioji gyventojų grupė – australonegridai (juodoji rasė), gyvenantys Afrikos šalyse, Australijoje. Jiems būdinga juoda oda ir akys, juodi garbanoti plaukai. Šios rasės žmonių oda yra juoda, nes joje daug melanino, kuris patikimai apsaugo odą nuo karštų ultravioletinių saulės spindulių. Kiti šios rasės požymiai – plati ir tarsi suplota nosis, tankūs, stori , dažnai labai garbanoti plaukai – yra ne kas kita, kaip natūralus prisitaikymas gyventi karšto klimato sąlygomis.
 

Šiuolaikinis genetikos mokslas žemės gyventojų klasifikaciją pagal rases įvardija kaip pasenusį dalyką. Kodėl?


Kaip teigia žinomas žmonių genetikos specialistas Luigi Cavalli-Sforza, išoriniai odos, plaukų spalvos bei struktūros, nosies, lūpų formos, kitų veido bruožų skirtumai tėra tik prisitaikymas prie skirtingų klimato ir mitybos sąlygų. Jie lemiami labai mažo genų pogrupio.
 

Ar skirtingų rasių odos senėjimą veikia tie patys veiksniai?


Bet kokios spalvos ir rasės moterų (ir vyrų) odos senėjimo procesą veikia tie patys veiksniai.
Pirmiausia skaisčios (ar atvirkščiai) odos „kaltininkai“ yra genetika ir hormonai. Kiekvieną žmogų vidaus sekrecijos liaukos veikia skirtingai. Skiriasi ir hormonų, nuo kurių priklauso odos tipas, figūros proporcijos, medžiagų apykaita, psichika ir dar daugelis kitų dalykų, kiekis. Genetiniai veiksniai, be abejonės, turi įtakos ir odos senėjimo procesui.
Bet kokios rasės odą visuomet veikia įvairūs aplinkos veiksniai – saulė, vėjas, karštis, šaltis, teršalai, laisvieji radikalai. Besaikis deginimasis soliariumuose, pasak mokslininkų, bet kokią odą vienareikšmiškai sendina ir džiovina.
Visiškai nesvarbu, ar oda balta, ruda ar juoda, jos būklė tikrai pablogės, jei gyvensite netvarkingą gyvenimą. Pavyzdžiui, piktnaudžiausite įvairiomis dietomis, rūkysite pypkę, kaljaną ar cigaretes, patirsite trumpalaikį ar ilgalaikį stresą, valgysite bet ką ir bet kada, – rezultatas aiškus.
Gražiai odai reikalingas gilus ir pakankamai valandų trunkantis miegas. Žvilgtelkite ryte į veidrodį, kai atsikeliate gerai ir saldžiai išsimiegoję. Arba gerai pasimankštinę, smagiai praleidę dieną gryname ore. Kokia tuomet būna lygi ir skaisti veido oda!


Veido grožį lemia ir kasdieniniai įpročiai. Pavyzdžiui, netaisyklinga veido mimika, natūraliai pasikartojantys veido raumenų judesiai, – dėl jų susidaro ir pirmosios nepageidaujamos raukšlės. Labai svarbu išmokti atpalaiduoti veido raumenis, tuomet oda atrodys jauna, gaivi ir graži.
Bet kokios spalvos odai labai svarbi taisyklinga kasdieninė priežiūra priemonėmis, kurios yra skirtos būtent baltosios, geltonosios ar juodosios rasės atstovams, aišku, atsižvelgiant ir į odos tipą (labai sausa, sausa, jautri, mišri ar riebi oda).
 

Kas būdinga baltosios rasės moters odos priežiūrai?


Ką reikėtų žinoti apie baltą odą? Ji yra plonesnė, turi mažiau melanino, todėl, palyginti su tamsesne, yra jautresnė saulės poveikiui, karščiui ir šalčiui; jai labiau būdingi išsiplėtę kapiliarai ant skruostų ir nosies sparnelių srityje.
Balta oda greičiau sensta, jeigu per daug ir per dažnai piktnaudžiaujama saulės spinduliais. Ji sugeria net ir nedidelius, pro debesis prasiskverbiančius ultravioletinių spindulių kiekius. Tačiau reiktų žinoti, kad tam tikras jų kiekis yra būtinas vitamino D gamybai organizme. Šis vitaminas reikalingas, kad normaliai augtų kaulai.
Per didelis saulės spindulių kiekis baltiesiems yra ypač kenksmingas. Balta oda jautriausiai ir greičiausiai iš visų reaguoja į saulės spindulius – ji gali parausti pabuvus saulėje vos 15 min. Taigi baltaodei būtina naudoti saulės apsauginius kremus.
Žmonių, gyvenančių Viduržemio jūros regione bei Vidurio Rytuose, odos spalva yra šviesiai ruda su auksiniu atspalviu. Ji storesnė ir riebesnė, jai būdingos stambesnės poros, mažesnis jautrumas saulei, rečiau formuojasi raukšlės.
Nėra tas pats, kur gyvena baltaodė moteris. Kai ji apsigyvena šalyje, kuri yra tropinėje geografinėje juostoje, jai padidėja tikimybė susirgti odos vėžiu. Štai kodėl mažiausiai melanino turinčioms dailiosios lyties atstovėms patogiau ir sveikiau gyventi šalyje, kur vyrauja vėsus ir drėgnas klimatas. Tai – natūralus grožio eleksyras..
 

Kas būdinga geltonai mongolidų odai?


Žmonių, kurių protėviai gyveno Azijoje, veido odos spalva gali būti nuo labai šviesiai rudos iki tamsiai geltonos spalvos. Azijiečių oda, palyginti su baltosios rasės žmonių, mažiau porėta, todėl atrodo labai lygi. Gelsva oda turi daugiau melanino, todėl yra atsparesnė saulei ir ankstyvam odos senėjimui. Deja, geltona odos spalva neretai sudaro nesveikos odos įspūdį. Kasdienė jos priežiūra, kaip minėta, priklauso nuo jos tipo.
 

Kokie juodosios rasės odos ypatumai?


Juodoji rasė kvepia karšta egzotika. Iš pažiūros atrodo, kad juodaodės lyg ir neturi odos priežiūros problemų. Kaip yra iš tiesų?
Kaip minėta, juoda oda turi daugiausiai melanino, kuris apsaugo nuo nudegimų, todėl saulės perteklius juodaodžių gražuolių negąsdina.
Tačiau, kita vertus, reikėtų žinoti, kad jeigu juodaodė moteris gyvena šiauriniuose kraštuose, kur mažai yra saulės spindulių, ji dažnai serga rachitu.
 

Tai koks gi lemiamasis gražios odos veiksnys?


Norėčiau pabrėžti štai ką. Efektyviausi dalykai, padedantys bet kokios rasės moteriai ilgiau išlaikyti gražią odą ir sustabdantys odos senėjimo procesą, yra sveikas gyvenimo būdas ir kokybiškas maistas.
Jei norime kuo ilgiau išsaugoti jauną odą, nesvarbu, kokios spalvos, reikėtų kasdien išgerti 8–10 stiklinių vandens bei valgyti kuo daugiau vaisių ir daržovių, kurie turi daug antioksidantų, užkertančių kelią odos senėjimui.
 

Tai įdomu


Moterims patraukliausi yra tamsiaodžiai vyrai. Joms tai – vyriškumo, narsumo, avantiūrizmo, seksualumo simbolis.
Vyrams dažniausiai patinka šviesi moterų oda. Kuo baltesnė moters oda, tuo labiau ji vyrams asocijuojasi su skaistumu, nekaltybe ir… erotika.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

erina
2013-04-12 12:20
(ok)o ka rasy t tai neparasyta

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai