Atsakome skaitytojams

Į žurnalo skaitytojų klausimus atsako teisininkė Vita NEVERAUSKAITĖ ir UAB “Neuromeda” gydytoja Zita ALSEIKIENĖ
 

Po nelaimingo atsitikimo gatvėje kreipiausi į artimiausią gydymo įstaigą. Tuo metu aš buvau netoli privačios klinikos. Pagalba man nebuvo suteikta motyvuojant tuo, kad paslaugos klinikoje mokamos. Ar teisingai pasielgė privatūs gydytojai?


Ne, būtinoji medicinos pagalba turi būti suteikta bet kokioje gydymo įstaigoje, neatsižvelgiant į gyvenamąją vietą ar medicinos įstaigos rūšį. Tačiau jei įstaiga, į kurią jūs kreipėtės, jums reikalingų paslaugų neteikia, neturi reikalingų specialistų ar įrangos,- gydytojai turi nusiųsti jus į artimiausią gydymo įstaigą, kur jums privalėtų padėti. Jei manote, kad dėl tokios gydytojų klaidos patyrėte žalą - konfliktą galite spręsti teisminiu keliu.
 

Dalyvaudama vieno “šou” renginio triukuose patyriau traumą - susilaužiau koją. Prieš dalyvaudama tame renginyje pasirašiau, kad pretenzijų neturėsiu, tačiau tokios traumos gydymas man brangiai kainuoja, negaliu dirbti ir bijau, kad lūžio pasekmės gali atsiliepti ateityje. Ar galiu kelti kokius nors reikalavimus?


Jei su renginio organizatoriais nebuvote pasirašę jokių atstovavimo sutarčių, t.y. jei tai negali būti traktuojama kaip darbinė trauma,- žalos atlyginimo klausimas sudėtingesnis. Teisminiu keliu turi būti įrodyta, kad ši trauma atsirado dėl jų kaltės, ta kaltė neprivalo būti tiesioginė (galbūt jus nepakankamai pamokė ar pan.). Tai įrodyti jums padėtų teisininkas. Minėtas pasižadėjimas neturėti pretenzijų juridinės galios neturi, nes asmuo turi teisę disponuoti savo sveikata tik esant lengvam kūno sužalojimui (kojos lūžis dažniausiai yra traktuojamas kaip apysunkis kūno sužalojimas). Taigi jūs turite gana tvirtų galimybių gauti piniginę kompensaciją už sveikatai padarytą žalą.


 

Ligoninėje man neleidžia susipažinti su mano ligos istorija. Ar gydytojai ir kitas personalas yra teisūs?


Ne, pacientui pageidaujant turi būti pateikta ligos istorija ir kiti medicininiai dokumentai. Išsamios informacijos pateikimas gali būti ribojamas, kai gydantis gydytojas ar gydytojų konsiliumas nusprendžia, kad tokia informacija iš esmės gali pakenkti paciento sveikatai. Tačiau jūs turite teisę prašyti, kad jūsų lėšomis būtų padarytos ligos istorijos ar kitų dokumentų kopijos. Be to, gydytojas privalo jums paaiškinti įrašų ligos istorijoje reikšmę.
 

Kaip kompensuojamas sanatorinis gydymas?


Pagal sveikatos draudimo įstatymą visa bazinė sanatorinio-kurortinio gydymo kaina kompensuojama vaikams iki 16 metų, jei vaikai vyksta gydytis pagal atskirą kelialapį, taip pat I grupės invalidams, asmenims, siunčiamiems baigti gydymą po sunkios ligos, kuri įrašyta į patvirtintą sąrašą. 90 procentų bazinės sanatorinio kurortinio gydymo kainos kompensuojama vaikams iki 7 metų ir vaikams invalidams iki 16 metų, jeigu jie vyksta pagal bendrą kelialapį su kitais draudžiamaisiais asmenimis. 80 procentų bazinės gydymo kainos kompensuojama draudžiamiesiems, gaunantiems arba turintiems teisę gauti socialinio draudimo pensiją. Visiems kitiems draudžiamiesiems, nustatyta tvarka siunčiamiems į sanatorines-kurortines įstaigas, iš privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto kompensuojama 50 procentų nustatytos bazinės sanatorinio kurortinio gydymo kainos.
 

Mūsų žurnalo skaitytojas klausia, kaip atsikratyti įpročio graužti nagus?


Nagų graužimas (onichofagija) - tai vienas iš patologinių įkyrių veiksmų, labiau būdingas vaikams, bet dažnai neišnykstantis ir suaugus. Patologinių įkyrių veiksmų grupei dar priklauso nosies krapštymas, pirštų čiulpimas.
Atliekant šiuos veiksmus, mažėja susikaupusi nemaloni psichinė įtampa. Nagai dažniausiai graužiami kuo nors užsiėmus, pačiam to nejaučiant, pavyzdžiui, žiūrint įdomų filmą ar skaitant knygą. Gali būti, kad jaučiama įtampa ir noras graužti nagus,- tada žmogus juos graužia, negalėdamas atsispirti nenugalimam potraukiui.
Pradėti kovoti su šiuo įpročiu reikia nuo paprasčiausių priemonių. Rankos visada turi būti švarios, o nagai - trumpai nukarpyti. Jaučiant norą graužti nagus, patartina patrinti delnus (delną į delną). Jei graužiama nagus to nejaučiant, rekomenduojama kiekvieną kartą sėdant prie televizoriaus ar imant knygą apsimauti pirštines arba pasitepti pirštų galus karčia medžiaga (karčiąja tinktūra, vandeniniu levomicetino tirpalu ar kt.) - kartus skonis padės iš karto pajusti, kad pirštai pateko į burną. Nagus dažniausiai pradeda graužti tie vaikai, kurie jaučia skausmingą nepasitikėjimą savimi (dėl vienišumo, atsiskyrimo nuo tėvų ar kitų priežasčių). Dėl to pasitikėjimo savimi ugdymas - svarbiausia šio patologinio veiksmo atsisakymo sąlyga. Jeigu nagus graužia vaikas, negalima jo bausti už šį įprotį, nes tai nepriklauso nuo vaiko valios. Atvirkščiai, reikia padrąsinti, kad jis galės nustoti graužti nagus.
Sunkiose situacijose tiek suaugusiam, tiek vaikui reikalinga emocinė parama. Nemaloni psichinė įtampa kaupiasi dėl viduje slypinčių neigiamų emocijų, todėl labiausiai padeda švelnus paskatinimas jas išsakyti ir išklausymas nevertinant ir nekritikuojant, nes tada nebereikia jų išreikšti veiksmu.
Vaikams rekomenduojami ritminiai žaidimai, ypač prieš miegą. Patariama keletą kartų per dieną po 10 - 15 minučių suptis supynėse ar ant “arkliuko”, šokinėti per šokdynę. Taip pat naudingi šokiai, bėgimas, ėjimas, nes ritmiškai atliekami veiksmai ramina nervų sistemą. Rekomenduojama klausytis tylios, ramios muzikos.
Šis sutrikimas dažnai pasireiškia žmonėms, kurių nuotaika pablogėjusi, todėl padeda viskas, kas pagerina nuotaiką. Sunkiais atvejais gali būti skiriamas medikamentinis gydymas, padedantis sumažinti įtampą ir pagerinti nuotaiką.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

nesakysiu
2013-12-22 01:58
sveiki man yra 16 metu ir kaip daugelis turiu iproti griauzti nagus (weird) kai nugriauziu man juos skauda palieka negrazus :( kaip manote jus ka reiketu daryti kad nebekramtyciau nagu? 8| nes as labai stengiuosi to nedaryti bet neiseina net nepastebiu kaip pirstai dantyse palieka

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai