Beata Nicholson: svarbiausia – kad mylimi žmonės būtų sveiki

Beatos Nicholson, populiariausios Lietuvoje kulinarinių knygų autorės ir nuo šio rudens – kulinarinės laidos vedėjos, pristatyti tikriausiai nereikia. Skaitytojų ir žiūrovų mylima, nuolat besišypsanti moteris gyvena tarp Londono ir Vilniaus, tačiau visada randa laiko namams ir šeimai. Su Beata kalbamės apie sveiką mitybą, keliones, šeimą, ateities planus ir, žinoma, – maistą.
 
Aktorių dažnai klausia, kaip jie atskiria, kur baigiasi vaidmuo ir prasideda jie patys, ir atvirkščiai. Kaip Jūs atskiriate, kur prasideda ir baigiasi gaminimas dėl malonumo ir kur tiesiog gaminti reikia – pietūs, vakarienė...
Vakar per porą valandų, po kojomis besimaišant vaikams ir šuniui, turėjau pagaminti vakarienę ir iškepti desertą dvidešimčiai žmonių. Vakaras buvo ir įtemptas, ir malonus, o tokiomis akimirkomis vis pagalvoju: „kaip norėčiau viską daryti lėtai ir paniūniuodama...“ Tačiau stengiuosi gerai jaustis ir susitvarkyti su situacija, kokia ji yra tuo momentu. Iš tiesų gana sunku nubrėžti tą liniją – kur malonumas, o kur tiesiog reikia. Reikia jausti malonumą ir tada, kai gaminti tiesiog reikia, ir problemų nebus.
Teko porą kartų išgirsti Jus vadinant Lietuvos Džeimiu Oliveriu – kaip pati reaguojate į tokius lyginimus? Ir ar esate Džeimio gerbėja?
Džeimis iš tiesų yra savo srities lyderis pasaulyje. Kažkada su kurso draugėmis iš kulinarinės mokyklos apsilankėme jo restorane ir kalbėjome, kad jis tiesiog fenomenalus. Daugiau nei prieš dešimtį metų pradėjęs vesti kulinarinę laidą, jis dabar yra didžiulės imperijos, vertos 170 milijonų svarų, galva. Tačiau juk ne be sunkaus darbo ir ypatingų charakterio savybių taip atsitiko – be charizmos ir vidinio variklio nieko nebus. Man patinka Džeimis, jo sukurtas prekės ženklas, jis dirba ne vien dėl savęs, bet ir dėl daugelio nuo jo priklausančių žmonių. Mus turbūt sunku sulyginti – aš moteris, jis vyras, tačiau galbūt panašumų ir yra.
Tiek knygose, tiek laidoje dažniausiai siūlote pasigaminti nesudėtingus, paprastus patiekalus. Ar ateityje neturite planų išleisti įmantresnių patiekalų knygos?
Receptų pasirinkimą diktuoja mano gyvenimo būdas ir aplinkybės, todėl jie yra pritaikyti prie gana įtempto gyvenimo tempo. Turiu du mažus vaikus, o dabar dar ir šunį....
Vis dėlto mano knygose yra ne tik paprastų ir greitai pagaminamų patiekalų receptų – yra ir tokių, kuriems reikia šiek tiek įgūdžių. Tačiau visada pabrėžiu, kad viskas yra paprasta ir nesudėtinga – viskas priklauso nuo požiūrio.
Kaip vertinate paskutiniųjų metų kulinarinių knygų bumą?
Bumą vertinu teigiamai, pati esu kulinarinių knygų mėgėja, jas kaupiu kaip asmeninę biblioteką ir turiu turbūt arti dviejų šimtų. Dar tiek pat senų ir naujų žurnalų – man įdomu stebėti, kaip keičiasi klasikiniai receptai ir metodai. Kulinarinės knygos man yra tarsi apsėdimas – jų niekada nebus gana.
Na, o pasirinkimas yra didžiulis, ir skaitytojas pasirenka tai, kas jam yra artimiausia ir tinkamiausia.
Kuriai virėjų grupei – profesionalų ar mėgėjų – priskiriate save?
Neskubu savęs priskirti nei prie profesionalų, nei prie mėgėjų, nors teoriškai galėčiau save vadinti profesionale. Tarptautinių žodžių žodynas sako, kad profesionalas – tai žmogus, turintis profesiją ir iš jos besiverčiantis. Lietuvoje labai svarbūs diplomai – aš turiu ir žurnalistės, ir virėjos diplomą, o knygos ir televizijos laida yra mano darbas.
Tačiau iš tiesų man sunku klijuoti etiketes ir sau, ir kitiems.
Socialiniame tinkle „Facebook“ turite daugiau nei 20 tūkst. Gerbėjų, dažnai su jais bendraujate, atsakinėjate į klausimus. Kas yra Jūsų skaitytojas ir žiūrovas?
Jaučiu malonumą, bendraudama su žmonėmis, – galėčiau visą dieną „sėdėti“ tinkle arba tinlaraštyje ir atsakinėti į klausimus, bendrauti. Labai vertinu ir branginu savo skaitytojus, stipriai jaučiu atgalinį ryšį ir jų palaikymą. Be jų – aš niekas, todėl visada galvoju apie tuos žmones, kurie mane skaito ir žiūri. Manau, kad aktyviausios skaitytojos yra mamos.
Pakalbėkime apie sveiką mitybą. Daugeliui ji vis dar siejasi su žaliomis salotomis ir vegetarizmu. Kas yra sveika mityba Jums?
Man sveika mityba yra pusiausvyra, vaisiai daržovės ir visko po nedaug. Nesu linkusi į kraštutinumus, bet keletą kartų per savaitę vakarienę gaminu be mėsos. Taip pat visuomet stengiuosi įsiklausyti, ko manęs prašo mano organizmas, ir tai jam duoti. Manau, žiemą daug daugiau žmonių mieliau nori ir valgo sriubą, o ne salotos lapą.
Kokius produktus, patiekalus, gaminimo būdus galėtumėte pasiūlyti skaitytojams, norintiems gyventi sveikiau, tačiau taip pat norintiems nepamiršti mėgstamų, tradicinių patiekalų ar visiškai atsisakyti mėsos ir saldumynų?
Manau, ir mėsos, ir saldumynų reikia. Seniai nustojau kovoti su savimi ir bandyti griežtai save apriboti, kadangi ribojimas yra visiškai neveiksmingas dalykas. Visada uždraustas vaisius yra saldžiausias. Tačiau jei sau pasakai „galiu suvalgyti visą šitą saldainių dėžę, man niekas nedraudžia, bet aš renkuosi jų nevalgyti ir pasimėgauti tik vienu“ – tai yra daug veiksmingiau.
Taip pat manau, kad labai svarbūs yra pusryčiai, nors kartais pati juos praleidžiu. Žinoma, svarbu valgyti daug daržovių ir vaisių: neįsivaizduoju dienos be obuolio. Galiausiai manau, kad svarbu gaminti maistą pačiam.
Ar savo šeimoje praktikuojate sveikos mitybos principus?
Stengiuosi vaikams įkalti į galvą, kad saldumynus galima valgyti tik retkarčiais, kad svarbu gerti vandens, visada liepiu valgyti daržovių ir obuolių. Pusryčiams verdu košes arba valgome sausus pusryčius, kartais savo sumaišytą granolą. Manau, jei viską valgysim subalansuotai, – turėsime sveiką mitybą. Žmogui reikia visko po truputį.
Filmuojate laidą, rašote tinklaraštį, dalinate interviu, auginate mažus vaikus... Banalus, tačiau natūraliai kylantis klausimas – kaip viską spėjate ir ar nekyla noras kiek pristabdyti? O galbūt atvirkščiai – didžiuojatės esanti puikus šiuolaikinės sėkmingos moters „šeima ir karjera“ pavyzdys?
Kiekvieną savaitę turiu parašyti receptų savo ir laidos puslapiams, keletą kartų atnaujinu tinklaraštį, rašau skiltį moterų žurnalui. Taip pat inicijavau labdaros akciją su „Maisto banku“, kuriai reikėjo skirti nemažai laiko. Spaudai rengiu kitų metų savo kuriamą kalendorių, nuolat galvoju ir bandau receptus savo naujai knygai. O kur dar vaikai, vaikų namų darbai, užsiėmimai, susitikimai su draugais? Dabar gyvenu labai intensyviai, bet džiaugiuosi, kad galiu dirbti tada, kai vaikai mokykloje. Praėjusiais mokslo metais pati mokiausi kulinarijos mokykloje, tad Izabelę tik nuvesdavau į mokyklą, o dabar galiu ir pasiimti – man tai labai svarbu. Manau, kad nėra nieko neįmanomo, tačiau nereikia turėti iliuzijų, kad galima visu tempu siekti karjeros ir tuo pat metu būti tobula, viską spėjanti ir daug laiko su vaikais leidžianti mama. Šiuo metu yra intensyvus laikas, ir kažkaip stengiuosi viską, kaip galiu geriausiai, sutalpinti.
Ką galėtumėte pasakyti nedirbančioms, namuose vaikus prižiūrinčioms moterims arba ką patarti tokioms kaip Jūs – skubančioms, patiriančioms?
Manau, kad laikas, praleistas kartu su vaikais, arba pertrauka, kurią moterys padaro susilaukę vaikų, yra nuostabus laikas. Tuos metus, kai Izabelė buvo kūdikis, aš prisimenu kaip trumpas ir tobulas atostogas. Metai ar dveji yra labai nedidelis laiko tarpas.
Tačiau moteriai yra svarbu realizuoti save ir už šeimos ar vaikų ribų, turėti kažką tik savo. Tai gali būti ir mezgimas, labdaringa veikla ar kokių nors planų kūrimas.
Ar dar studijuodama kada nors pagalvojote, kad už kelerių metų turėsite kulinarinę autorinę laidą, leisite knygas, rašysite tinklaraštį... O gal savo karjeros kelią įsivaizdavote visai kitaip?
Neturėjau iliuzijų tapti nei „Panoramos“ žurnaliste, nei kokios nors rimtos politinės laidos apžvalgininke – mano būdas ne toks. Nors savo darbą televizijoje pradėjau kaip žinių korespondentė, visada maniau, kad pasuksiu į „beletristinį“ žanrą (juokiasi). Bet iš tiesų manau, kad galėčiau dirbti ir žiniose, tik rengčiau pramoginius ar visuomeninius reportažus – arčiau žmonių, o ne arčiau valdžios (juokiasi).
Teko skaityti, kad vienas iš jūsų pomėgių yra kelionės. Kokia kelionė buvo įsimintiniausia ir kodėl? Kokias vietas trokštate aplankyti artimiausiu metu?
Neseniai skundžiausi vyrui, kad mes niekur nebevažiuojam, dabar mano pagrindinis maršrutas yra Vilnius–Londonas. Vis dėlto vasaros pradžioje buvome JAV. Dabar per artimiausią pusmetį norėčiau nuvykti (ir nuvyksiu) į Paryžių, taip pat labai norėčiau į Stokholmą, Kopenhagą ir Vieną. Ir nors šiuo metu mano vyras labai dirba ir iki metų pabaigos nelabai pavyks kur nors iškeliauti, kitais metui būtinai kur nors ištrūksime nors savaitgaliui.
Ką Beata Nicholson veikia ir mėgsta būdama tiesiog moterimi, o ne mama ar užimta žurnaliste?
Man patinka megzti, lyginti, plauti grindis (juokiasi) ir skaityti gulint karštoje vonioje. Dar labai mėgstu, savaime suprantama, susitikti su draugėmis ir plepėti, eiti į restoranus. Taip pat mėgstu turėti savo televizijos serialą – šiuo metu tai yra „Downton Abbey“, apie praėjusio šimtmečio anglų aukštuomenės šeimos gyvenimą. Taigi sekmadienį vakare lyginu, žiūriu serialą ir, jei pasitaiko graudi vieta, verkiu (juokiasi) – va čia mano rojus. Nežinau, ką reikės daryti, kai pasibaigs (juokiasi).
Kuo save matote po penkerių, dešimties metų? Kulinarinių knygų, laidų, interneto svetainių imperijos savininke? O galbūt turite kokių nors kitokių idėjų, planų ateičiai?
Na, tikiuosi, kad po penkerių ar dešimties metų būsiu išleidusi dar dvi ar net tris knygas. Taip pat norėčiau turėti laidą, kurioje susipintų ne tik kulinarija, bet ir kelionės, praplėsti prijuosčių kolekciją. Tačiau tai yra profesiniai pamąstymai, o ne jie yra svarbiausi.
Svarbiausia, kad aš ir mano šeima, mylimi žmonės būtume sveiki. Jei būsime sveiki – viską galėsim padaryti.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai