Žmonės dažnai skundžiasi problemomis, susijusiomis su miegu: miega per trumpai, vėlai užmiega, nepakankama miego trukmė. Miegas dažnai trumpam sutrinka pasikeitus aplinkai, pvz., atostogaujant išvykus į kelionę, apsistojus nepažįstamoje/naujoje aplinkoje. Tai vadinamoji situacinė nemiga, kuri, grįžus prie įprasto gyvenimo režimo, dažniausiai praeina. Miegas smarkiai sutrinka sergant įvairiomis psichikos ligomis (vadinamoji antrinė nemiga), o, gydant pastarąją, pagerėja ir miegas.
Deja, tenka pažymėti, kad vis dar dažnai sutrikusio miego priežastis – neteisingi su miegu susiję įpročiai (pvz., persimiegojimas dieną, aštrus ir sunkiai virškinamas maistas vakarienei, įtempto siužeto filmas prieš miegą ir kt.). Taigi, prieš pradedant vartoti vaistų, pirmiausia reikia apsvarstyti, ar jūs pats netrikdote savo miego, o gal nemigą sukelia jau vartojami vaistai ir pan.
Praktika rodo, kad pokalbis su pacientu apie miegą, jo kokybę, funkcijas ir galiausiai teisingas pačios nemigos įvertinimas leidžia veiksmingai koreguoti nemigą.
Taigi pirmiausia reikia išsiaiškinti, koks jūsų miego-būdravimo režimas. Ar gulate ir keliatės maždaug tuo pačiu metu, ar „kaip papuola“? Ar jūsų miego-būdravimo režimas sutampa su tuo pačiu kitų namiškių režimu? O gal jūs gulatės tada, kai namuose verda aktyvus gyvenimas, triukšmaujama ir pan.? Miego laiko parinkimas ir jo laikymasis (leistinas pusvalandžio/valandos nukrypimas į vieną ar į kitą pusę) – labai svarbus gero miego veiksnys. Kiekvienas asmuo turėtų rasti savo užmigimo laiką ir stengtis jo laikytis.
Likus 4-6 valandoms iki miego nevartokite gėrimų (kavos, arbatos) ir kitų maisto produktų, kuriuose yra kofeino. Neverta rūkyti prieš miegą ar nubudus. Nikotinas, kaip ir kofeinas, yra stimuliatorius. Dažnai tenka susidurti su varginamais nemigos pacientais, kurie ją pradėjo „gydyti“ alkoholiu. Tyrėjai teigia, kad alkoholis (kuriuo, deja, „gydomos“ vos ne visos ligos) – viena seniausių (net apytiksliai nėra aišku, kada jis atrastas) žinomų priemonių, kuria bandyta koreguoti nemigą. Bet, nepaisant to, kad jis žinomas ir vartojamas nuo seno, alkoholio negalima priskirti prie nemigą gydančių priemonių. Pirmiausia dėl to, kad jis pasižymi stimuliuojamuoju ir šlapimo išsiskyrimą skatinančiu veikimu ir, nors jis išties padeda lengviau užmigti, tačiau paties miego kokybė pablogėja, miegas tampa nevisavertis. Be to, vartojantiesiems alkoholį būdinga anksti nubusti. O blogiausia tai, kad alkoholis, neišgydydamas nemigos, sukelia sunkiai išsprendžiamų sveikatos problemų (taip pat ir sunkius miego sutrikimus), – tą galiu tvirtai pabrėžti, nes taip rodo mano darbo praktika, ir šį mano teiginį ko gero patvirtintų kiekvienas psichiatras.
Įvertinkite aplinką, kurioje miegate. Miegamajame turi būti ramu, apšvietimas neryškus, o langai uždengti šviesai nepralaidžiu audiniu – kad netrikdytų ankstyvo ryto šviesa ar galimi nakties šviesos blyksniai (pvz., pravažiuojančių mašinų žibintų, gatvės ar kiemo lempų). Jei negalima koreguoti tokių veiksnių, kaip gatvės triukšmas, galima įsigyti ausų kamštukų, akių uždangalų. Pastarieji ypač naudingi kelionių metu, atostogaujant, kai aplinkos pritaikymas sveikam miegui – ne jūsų valioje. Kambarys turėtų būti išvėdintas, vėsus. Be abejo, labai svarbu tinkama/patogi lova, patalynė. Nėra universalios, visiems „geros“ pagalvės. Ją renkamės individualiai.
Aktyvi, darbinga diena nulems gerą nakties miegą. Kasdienė mankšta (tik ne prieš miegą) naudinga visam organizmui, lygiai ir miegui. Aktyvumas dienos metu naudingas dar ir dėl to, kad padeda atsikratyti įpročio pamiegoti dieną.
Vakare verta ramiai, maloniai pavaikštinėti. Bet koks stresas, šeimos santykių aiškinimasis ar gyvenimo problemų sprendimas, kaip ir aktyvi protinė/intelektualinė veikla, trikdo gerą miegą. Čia verta prisiminti liaudies išmintį „rytas protingesnis už vakarą“ ir prieš miegą geriau maloniai atsipalaiduoti, atidėti rūpesčius, darbus ir reikalus kitai gyvenimo dienai. Kartais nepakanka vien malonaus pasivaikščiojimo ir tenka imti mokytis atsipalaidavimo (autogeninės treniruotės). Tai tikrai prieinama kiekvienam, paprasta ir efektyvu ir svarbiausia – jokios „chemijos“ ir priklausomybės nuo raminamųjų ar migdomųjų vaistų grėsmės.
Prieš pradedant vartoti vaistų, verta apsilankyti pas specialistus, padėsiančius jums atsikratyti nemigos. Kognityvinės elgesio terapijos specialistas padės išsiaiškinti veiksnius, trukdančius geram miegui, ir padės suformuoti miegą pagerinančią elgseną. Jau minėtos autogeninės treniruotės padės išmokti atsipalaidavimo (relaksacijos), atsikratyti pykčio, nerimastingų minčių. Specialistai taiko miego deprivacijos (ribojimo), laiko kontrolės metodus. Nemiga gydoma šviesa, muzika (encefalofonija („smegenų muzika“) – pacientui duodama klausytis tam tikros muzikos, kuri pritaikyta individualiai jam pagal encefalogramos pokyčius, gautus klausant muzikos. Šiuo metodu keičiama funkcinė smegenų būsena. Placebu kontroliuojami tyrimai parodė, kad encefalofonija padeda net 82 proc. sergančiųjų nemiga).
Kai kurie tyrimai teigia, kad šiluma šiek tiek slopina tam tikrų smegenų procesų aktyvumą, todėl lengviau galima užmigti kvėpuojant šiltu oru (kad ir tuo, kurį sušildome aplink save kvėpuodami). Pati akyviausia migdanti sritis – veido viduryje aplink nosį. Nustatyta, kad galvos smegenų ateroskleroze sergantiems asmenims trumpas šilumos (45oC) poveikis skruostų–nosies srityje paskatina slopinimo procesus smegenyse,
Greta visų minėtų priemonių verta prisiminti padedančius užmigti liaudies patarimus, vaistažoles ar berecepčius migdomuosius. Vienas geriausiai žinomų migdomųjų ir raminamųjų augalų – valerijonas. Tai daugiametis augalas, iš kurio šaknų gaunamas eterinis aliejus, turintis 3 rūšių junginius, pasižyminčius migdomuoju poveikiu. Migdomasis valerijono poveikis yra patvirtintas tyrimais, nors yra tyrimų teigiančių, kad jis migdo menkai ir padeda tik vartojamas gana didelėmis dozėmis.
Norint pagerinti miegą, galima vartoti, pvz., apynius, jonažoles, krapus, melisą, mėtas, ramunėles, sukatžoles, valerijonus ar nervus raminantį vaistažolių mišinį, kurio galima nusipirkti vaistinėse. Išgerkite nakčiai stiklinę miegą gerinančios minėtų žolelių ar jų mišinių arbatos (pvz., galima pasigaminti mišinį iš pipirmėtės, pupalaiškio, valerijono, apynio spurgų).
Kaip berecepčiai migdomieji vartojami antihistamininiai vaistai, L triptofanas (vienas iš aminorūgščių). Natūralaus triptofano randama piene. Galbūt dėl šio poveikio nuo seno žinoma, kad stiklinė šilto pieno prieš gulant pagerina miegą.
Melatoninas – miego hormonas, kurį gamina galvos smegenyse esanti kankorėžinė liauka (lot. glandula pinealis) iš triptofano. Melatonino gamyba prasideda temstant, dažniausiai apie vidurnaktį pasiekia maksimumą (kiekvienam asmeniui individualiai) ir švintant palaipsniui mažėja. Melatonino sintezę slopina aplinkos šviesa. Dabar galima nusipirkti melatonino preparatų vaistinėse.
Visi šie metodai veiksmingi, jei nemiga trumpalaikė, lengva. Jei nemiga sunki, ilga ir varginanti, gydymą turi parinkti gydytojas, todėl labai svarbu atvirai papasakoti jam apie visus negalavimus, vartojamus vaistus jiems gydyti, savo gyvenimo būdą ir problemas, kurių kyla namuose ar darbe. Išsiaiškinęs ligos priežastis, gydytojas paskirs jums tinkamiausią vaistą (galbūt receptinių migdomųjų vaistų).
Pagrindiniai nemigos gydymo principai:
• šalinti nemigos priežastis,
• pasirūpinti miego higiena,
• psichoprofilaktika, psichoterapija ir kiti gydymo būdai,
• gydymas vaistais (pradedama augaliniais ir berecepčiais preparatais).
Svarbiausi miego higienos principai:
● nusistatykite reguliarų miego-būdravimo režimą, t.y. gulkite ir kelkitės tuo pačiu metu,
● nevartokite kofeino ir alkoholio prieš miegą,
● nemiegokite dieną,
● miegokite ramioje, tamsioje (pritemdytoje) aplinkoje,
● atminkite, kad lova skirta tik miegui ir seksui,
● migdydamiesi nežvilgčiokite į laikrodį.
Miego higienos principai paprasti, bet svarbiausia – ar jų laikotės? Tik po to, kai išmoksite juos įvaldyti, tačiau tai neduos laukiamo rezultato, galima manyti, kad jūs tikrai susirgote nemiga. Nepaisant to, kad nemiga nesukelia didelės grėsmės sveikatai, tačiau ji vargina, gali sukelti įvairių sutrikimų ir gyvenimo problemų, paūminti ligas. Galiausiai nemiga gali būti simptominė (pvz., vienas iš depresijos ar nerimo požymių). Tad, jei nemiegate ilgesnį laiką, kai nemiga trukdo kokybiškai gyventi, kreipkitės į gydytoją. Jis įvertins nemigos priežastis, parinks tinkamiausią gydymą.
Tad gero ir kokybiško miego vasaros atostogų (ir ne tik) naktimis!
Skausmas - subjektyvus pojūtis. Jo intensyvumas priklauso nuo organų pažeidimo, skausmo slenksčio, centrinės nervų sistemos būklės. Daugybė moterų nuolat patiria nuolatinį ar epizodinį skausmą, kuris trukdo gyventi, pailsėti, užmigti. Jis yra pagrindinis daugelio ginekologinių ligų simptomas. Nukenčia asmeninis, socialinis ir seksualinis gyvenimas, moteris atrodo liguistai ir nuolat pavargusi....
Skaityti daugiauKiek turėtų trukti lytinis aktas, geriausiai žino moteris, todėl jos ir reikia pasiklausti. Bet ar verta patikėti, kai ji meilikaujančiai sako, jog jai užtenka ir tų 30 sekundžių? Greičiausiai protinga ir mylinti moteris labai nenusimins dėl kelių per greitai išsiveržusios sėklos kartų, bet jeigu taip atsitinka visada? Paguodžiant galima pasakyti, kad priešlaikinė ejakuliacija - lengviausiai išsprendžiama seksualinė problema....
Skaityti daugiauKasdien pas ginekologus apsilanko daugybė įvairaus amžiaus moterų, kurias vargina mėnesinių ciklo sutrikimai. Kartais gali užtekti tik menko streso, didelio nuovargio, ir menstruacijos sutrinka. Kiekviena moteris bent kartą patiria nedidelių ciklo nukrypimų, kurie nekelia didelio pavojaus, tačiau kartais tai gali būti prasidedančios ligos signalas. Kaip išgirsti tokį signalą ir juo pasirūpinti? Kalbamės su akušere-ginekologe Vita JAUNIŠKIENE....
Skaityti daugiauPrižiūrėti ausis ne mažiau svarbu nei reguliariai valyti dantis, plauti plaukus ar karpyti nagus. Daugiausia ausų priežiūros sunkumų sukelia joje besikaupiančios tąsios, geltonos išskyros - ausies siera. Šių išskyrų kiekis yra individualus: vieniems jos gaminasi tiek mažai, kad ji niekada nesikaupia, tuo tarpu kitų ausyse kamščiai susidaro kas du trys mėnesiai. Nepamanykite, jog ausies siera tik teikia rūpesčių - ji yra labai svarbi bei naudinga, nes apsaugo ausų landas (nuo būgnelio iki išorinės ausies) nuo dulkių, bakterijų ir kitų nešvarumų. Taigi jos ausyje turi būti, tik, žinoma, ne per daug....
Skaityti daugiauBeveik kiekvienam bent kartą gyvenime ūžė, spengė ar zvimbė ausyse. Tačiau ar visada į tokius dalykus reikia kreipti dėmesį? Viena mūsų žurnalo skaitytoja pasakoja apie savo problemą ir klausia: „Jau keleri metai man tiek dieną, tiek naktį ūžia ausyse. Ar yra kokių gydymo būdų nuo to ūžesio išsigydyti, ar teks kentėti visą gyvenimą?“ Manau, šis klausimas labai aktualus daugeliui, taigi pasistengsiu papasakoti apie šį simptomą išsamiau...
Skaityti daugiauTikrai nedaugelis vos sunegalavę skuba pas gydytoją. Visų pirma, kol užsiregistruosi ir pateksi, nesunki liga praeis savaime, o jei reikia tik konsultacijos... Gyvename XXI amžiuje, todėl daugeliui visagalis internetas yra geriausias patarėjas. Veikiausiai todėl žurnalo „Sveikas žmogus“ interneto tinklalapyje, taip pat vis populiarėjančiame „Facebook“ puslapyje ir sulaukiame daugiausia mūsų skaitytojų klausimų. Kiti savo problemas išdėsto laiške redakcijai. Apžvelgsime dalį jų. Šįkart pasirinkome ginekologiją, o į klausimus atsako Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Moterų konsultacijos vadovė docentė Rosita Aniulienė....
Skaityti daugiauKiekvienai porai moters nėštumo metu lytiniai santykiai sukelia tam tikrų dvejonių. Vienoms poroms nėštumas seksualiniam gyvenimui teikia tik privalumų, kitoms – tai susirūpinimas ir problemos. Iškyla begalės klausimų, į kuriuos atsakymus gali pateikti tik moterį nėštumo metu prižiūrintis gydytojas. Kas atsitiks, jeigu moteris patirs orgazmą? Ar galima mylintis sužaloti kūdikį? Ar gali seksas sukelti persileidimą? Kokia yra infekcijos patekimo rizika? Į šiuos klausimus atsako Vilniaus gimdymo namų akušerė-ginekologė ALINA KITOVIENĖ....
Skaityti daugiauMoksliniai tyrimai nustatė, kad natūrali kontracepcija ne tik įmanoma, bet ir gali būti efektyvi (toms, kurių ciklas reguliarus, patikimumas – daugiau nei 90 proc.). Kiekviena moteris turi tam tikrą ciklo ritmą, todėl reikia tik išmokti stebėti savo pojūčius. Dažniausiai rekomenduojama naudotis keliomis vaisingų ir nevaisingų dienų nustatymo metodikomis. Apie kalendorinį, temperatūros ir gleivių stebėjimo metodus konsultuoja gydytojas ginekologas med.dr. Genadijus KRAVČENKA....
Skaityti daugiauGinekologė Violeta Jonaitienė jau septynerius metus nepaliauja žavėtis Suomijos mokslininkų išradimu – hormonine gimdos spirale. Šiai kontracepcijos priemonei prieš dešimtmetį pasirodžius Lietuvoje, gydytoja viena pirmųjų šalyje ėmė ją siūlyti savo pacientėms. Pasak ginekologės, per tiek metų neteko girdėti blogų atsiliepimų, o dažna moteris po kurio laiko grįžta „antram kartui“. Jonaitienė yra tokia tikra šios priemonės veiksmingumu, nes pati yra ją išbandžiusi. Gydytoja ją dažniausiai skiria nemaloniam sutrikimui, kuris kamuoja daugelį moterų, – gausioms mėnesinėms mažinti....
Skaityti daugiauVitaminai ir mikroelementai – kiekvieno žmogaus organizmui būtinos medžiagos. Norėdami išvengti organizmo išsekimo, imuninės sistemos susilpnėjimo, turėtume kasdien papildyti savo maisto racioną vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis. Šįkart apie tai, kodėl mūsų organizmui taip reikalingas magnis....
Skaityti daugiauŽmogaus kūne nuolatos vyksta įvairios cheminės reakcijos. Vykstant medžiagų apykaitai, kūno temperatūra svyruoja apie + 37°C. Tačiau žmonės ar net žmonių bendruomenės turi individualias „normalios“ kūno temperatūros variacijas. Išsamiau apie visa tai kalbamės su Kauno medicinos universiteto klinikų Infekcinių ligų klinikos prof. Alvydu Laiškoniu....
Skaityti daugiauNuo senų laikų geriamoji soda buvo patikima pagalbininkė ir pyragą kepant, ir virtuvę valant, ir ligas visokias išvaikant. Prisiminkime jos galias ir paklausykime įvairių specialistų nuomonės, kuo soda gali padėti dabar....
Skaityti daugiauMedicinos specialistai, remdamiesi pasaulio statistikos duomenimis, teigia, kad dauguma ligų prasideda nuo žarnyno veiklos sutrikimų. Norint išgydyti organizmą ar išvengti ligų, visų pirma būtina išvalyti organizmą – pašalinti jame susikaupusius šlakus bei toksinus....
Skaityti daugiauPakilusi temperatūra nėra liga, o tik ligos požymis. Net keliais laipsniais pakilusi temperatūra rodo organizmo reakciją į ligą – vadinasi, organizmas pradeda kovoti su liga. Žmogaus kūno temperatūra svyruoja – mažiausia ji yra naktį (tuomet lėčiausia medžiagų apykaita) ir ryte, o, organizmui tampant aktyvesniam (dieną), ji vertinama kaip normali, kai yra 36,4–36,7°C. Nuo neaukštos temperatūros vaistų nereikia. Tačiau ką daryti jei temperatūra nedaug pakilusi laikosi ilgesnį laiką? Ką rodo ilgalaikė pakilusi temperatūra, kokios galimos priežastys ir ką tokiu atveju daryti, konsultuoja Vilniaus sveikatos namų vaikų ligų gydytoja Lorita BUDRIENĖ....
Skaityti daugiauNe vieną šimtmetį stengiamasi padėti tiems, kuriems išsivysto priklausomybė nuo alkoholio. Kuriami vaistai, atrandamos vis naujos psichoterapinės metodikos, praktikuojama ir „bobučių medicina“. Kelyje į pergalę prieš priklausomybę visi metodai tinkami? Bent jau tokios nuomonės yra net kompetentingiausi medikai, dirbantys su priklausomais žmonėmis. Anot jų, alkoholizmo gydymas turi būti kompleksinis, tačiau kas įeina į tą kompleksą – artimųjų ir pačio žmogaus reikalas. TV laidos kūrybinė grupė pasikalbėjo su keliais specialistais, turinčiais ne vienerių metų darbo patirtį. Teiravomės apie vieną dažnai taikomą metodą, kuris kartais suteikia žmogui antrą galimybę, o kartais ir ne. Apie kodavimą. ...
Skaityti daugiauŠiame straipsnyje sužinosite, kokie yra pagrindiniai priklausomumo nuo alkoholio simptomai, kokios gali būti jo priežastys ir kokios šiandien yra alkoholizmo gydymo galimybės....
Skaityti daugiau
Lankytojų komentarai
Parašykite savo nuomonę