Susirūpinimo vaikų sveikata banga kilo dar prieš kelerius metus.
2001 m. mobilieji telefonai buvo uždrausti Didžiosios Britanijos mokyklose. 2002-aisiais ekologinė Vokietijos medicina vyriausybei rekomendavo uždrausti naudoti mobiliuosius telefonus vaikams ir riboti jų naudojimą tarp paauglių. Tais pačiais metais Prancūzijos vyriausybė kvietė tėvus labai rimtai kontroliuoti, kiek jų vaikai kalba mobiliuoju telefonu.
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) pozicija šiuo klausimu jau seniai aiški: mobiliojo telefono skleidžiamas elektromagnetinis laukas kenkia vaikų sveikatai.
Didžiosios Britanijos ekspertai įsitikinę, jog mobiliojo telefono skleidžiamas elektromagnetinis laukas silpnina vaiko imuninę sistemą, todėl organizmas tampa neatsparus įvairioms ligoms.
Pasak Rusijos apsaugos nuo nejonizuojančiosios spinduliuotės komiteto pirmininko medicinos mokslų daktaro Jurijaus Grigorjevo, šiandien jau niekas nebesiginčija dėl įrodyto fakto, jog mobiliojo telefono elektromagnetinė energija prasiskverbia į smegenis. Juo naudojantis, žmogaus kūnas tampa tarsi antena.
Atlikę eksperimentą mokslininkai nustatė, jog per vienodą mobiliuoju telefonu naudojimosi laiką vaikai gauna nuo dviejų iki keturių kartų daugiau elektromagnetinės energijos nei suaugusieji.
Specialistai neabejoja, jog mobiliojo telefono elektromagnetinis laukas keičia ir normalų žmogaus centrinės nervų sistemos funkcionavimą. Galbūt todėl vaikai ir tampa vis agresyvesni, nervingi, nenuspėjami...
Labiausiai gąsdinančias išvadas pateikė švedų mokslininkai. Jie surinko duomenis apie smegenų auglių rizikos padidėjimą tarp 20–29 metų amžiaus žmonių, kurie mobiliuosius telefonus naudojo nuo vaikystės.
Dažniausiai teigiama, kad aparato skleidžiamos elektromagnetinės bangos sukelia smegenų vėžį. Anot britų medikų, jei žmogus mobiliuoju telefonu intensyviai naudojasi daugiau nei 10 metų, auglio rizika išauga 39 proc. Kai kurių mokslininkų manymu, iki 2010 metų 300–500 tūkst. naujų vėžio atvejų priskiriama mobiliųjų telefonų poveikiui.
Elektromagnetinė spinduliuotė, kurią skleidžia ir mobilieji telefonai, yra vienas stipriausių onkologines ligas provokuojančių veiksnių. Tad mobilusis telefonas nėra nekaltas žaisliukas.
Bene visi medikai sutaria tik dėl vieno dalyko: vaikams elektromagnetinės bangos dar pavojingesnės nei suaugusiesiems.
Entuziastingiausi mobiliųjų telefonų naudotojai – vaikai. Nors medikai įspėja, kad jiems elektromagnetinės bangos kenkia labiau nei suaugusiesiems, sustabdyti šią epidemiją specialistai yra bejėgiai. Vaikai – sparčiausiai auganti mobiliųjų telefonų vartotojų grupė. Taip yra visame pasaulyje.
„Eurobarometro“ duomenimis, Europos Sąjungoje 70 proc. vaikų nuo 12–13 metų ir 23 proc. vaikų nuo 8–9 metų gyvenimo be mobiliojo telefono jau neįsivaizduoja.
Didžiojoje Britanijoje beveik 5 mln. vaikų (5–14 metų) turi mobiliuosius telefonus.
Būtent vaikai pirmiausia išbando naujųjų technologijų privalumus. Taip yra todėl, kad vaikai, kitaip nei dauguma suaugusiųjų, nebijo rizikuoti ką nors sugadinti ir drąsiai naudojasi tokiais įrenginiais.
Niekas nesiginčija, kad šiais laikais išsiversti be mobiliojo telefono beveik neįmanoma. Tačiau medikai dėl tokio dažno jo naudojimo yra ne juokais sunerimę.
Todėl patartina tėvams pirkti mobilųjį telefoną atžaloms kuo vėliau – bent jau sulaukus 7–8 metų. Mažiau jais naudotis turėtų ir paaugliai. Neverta penkiamečiui brukti į rankas mobilųjį telefoną tikintis, kad, jeigu jis bus visada pasiekiamas, tai ir saugus. Be to, telefonas turėtų būti tik ryšio priemonė ir naudojama tik tuomet, kai tikrai reikalinga.
Tyrimus atlikę Didžiosios Britanijos mokslininkai tikina, jog tėvai bent jau turėtų skatinti mažuosius rašyti trumpąsias žinutes, o ne skambinti, nes taip vaiko smegenys gauna mažiau elektromagnetinių spindulių. Pabrėžiama, kad elektromagnetiniai spinduliai bei radiacija vaikus veikia kitaip nei suaugusiuosius. Užpernai Švedijos Orebro universiteto ligoninės atliktas tyrimas parodė, kad, jei vaikas naudojasi mobiliuoju telefonu, tikimybė susirgti smegenų vėžiu jam padidėja penkis kartus.
Gyvenimo be telefono nebeįsivaizduojantys suaugusieji perka mobiliuosius ir vis mažesniems savo vaikams, manydami, kad šie taip pat turi įsitraukti į šį visuotinį komunikavimo procesą. Nesnaudžia ir rinka, siūlanti vis daugiau specialiai vaikams skirtų telefonų modelių.
Vis dėlto vienas blogiausių dalykų, koks gali nutikti turint mobilųjį telefoną, tai – priklausomybė nuo jo. Daugėja žmonių, kurie, negavę per dieną nors vienos trumposios žinutės, patiria depresines nuotaikas, jaučiasi vieniši. Užtenka patekti į viešą renginį, kad įsitikintum, jog dauguma žmonių nė minutės neapsieina be savo mobiliojo palydovo. Vos tik atsiranda pauzė, mobilusis telefonas tampa tuo objektu, kurio griebiamasi norint laisvoms minutėms užpildyti. Ką kalbėti apie mūsų jaunąją kartą, kuri yra pagrindinė mobiliojo ryšio vartotoja? Juk paaugliui nėra didesnės bausmės už „atskyrimą“ tam tikram laikui nuo mobiliojo telefono! Ne veltui Europos komisija paskelbė, kad pradėjo konsultacijas su visuomene dėl mobiliuosius telefonus naudojančių nepilnamečių saugos.
Priklausomybės ligų klinikose jau gydomi ne tik alkoholikai ir narkomanai, bet ir žmonės, turintys priklausomybę nuo azartinių žaidimų, kompiuterio ir telefono.
Kaip pasireiškia priklausomybė nuo telefono? Žmonės praranda susidomėjimą gyvenimu, jei šalia nėra telefono arba juo negali naudotis. Mobilusis telefonas dažnai nepaleidžiamas iš rankų net ir naktį. Jis – visas gyvenimas, nes čia ir telefonų knyga, ir mylimojo žinutės, ir paguodžiantys draugės žodžiai...
Fantastikos rašytojai visada manė, kad grėsmę žmonijai kelia didelės mašinos. Niekas nepagalvojo, kad mažytis mielas telefonas gali žmogų paimti įkaitu. Psichologai jau turi naujus terminus: mobilioji priklausomybė, SMS manija. Mokslininkai netgi padarė išvadą, kad psichologinė priklausomybė nuo telefono yra stipresnė nei rūkymas. Jai sunkiau atsispirti, nes ji veikia mūsų emocijas.
Mokytojai teigia, kad vis daugiau pirmaklasių į mokyklą ateina nešini mobiliaisiais telefonais. Išsivysčiusių šalių jaunimas 10–15 proc. savo gaunamų pinigų išleidžia mobiliesiems telefonams, jų priedams ir priežiūrai.
Ispanijoje du vaikai buvo paguldyti į reabilitacijos kliniką, kur juos gydė nuo priklausomybės mobiliojo ryšio telefonams. Jie prastai elgėsi mokykloje, melavo artimiesiems, kad gautų pinigų, kuriuos išleisdavo mobiliosioms paslaugoms. Vaikai, kurie turi priklausomybę nuo mobiliųjų telefonų, kaip ir nuo kompiuterinių žaidimų, dažnai tampa irzlūs ir užsidarę. Priklausomybė nuo mobiliojo ryšio telefono ateityje gali tapti didele problema. Dr. Davidas Sheffieldas iš Stafordšyro universiteto teigia, kad 16 proc. iš 106 tyrime dalyvavusių asmenų pasižymėjo problemiška elgsena, susijusia su mobiliojo telefono naudojimu.
Prognozuojama, kad apie 2015 metus mobiliųjų telefonų vartotojų skaičius visame pasaulyje pasieks beveik penkis milijardus.
Britų mokslininkai ištyrė šimtus studentų ir padarė tokias išvadas:
• 90 proc. 18–25 metų anglų visur ir visada nešiojasi telefoną.
• 40 proc. prisipažino, kad negalėtų gyventi be telefono.
• 17 proc. beveik visada rankoje ar kišenėje laiko telefoną.
• 13 proc. susinervina, jei kas nors į rankas paima jų telefoną.
• 8 proc. net ir naktį šalia pasideda telefoną.
Skausmas - subjektyvus pojūtis. Jo intensyvumas priklauso nuo organų pažeidimo, skausmo slenksčio, centrinės nervų sistemos būklės. Daugybė moterų nuolat patiria nuolatinį ar epizodinį skausmą, kuris trukdo gyventi, pailsėti, užmigti. Jis yra pagrindinis daugelio ginekologinių ligų simptomas. Nukenčia asmeninis, socialinis ir seksualinis gyvenimas, moteris atrodo liguistai ir nuolat pavargusi....
Skaityti daugiauKiek turėtų trukti lytinis aktas, geriausiai žino moteris, todėl jos ir reikia pasiklausti. Bet ar verta patikėti, kai ji meilikaujančiai sako, jog jai užtenka ir tų 30 sekundžių? Greičiausiai protinga ir mylinti moteris labai nenusimins dėl kelių per greitai išsiveržusios sėklos kartų, bet jeigu taip atsitinka visada? Paguodžiant galima pasakyti, kad priešlaikinė ejakuliacija - lengviausiai išsprendžiama seksualinė problema....
Skaityti daugiauKasdien pas ginekologus apsilanko daugybė įvairaus amžiaus moterų, kurias vargina mėnesinių ciklo sutrikimai. Kartais gali užtekti tik menko streso, didelio nuovargio, ir menstruacijos sutrinka. Kiekviena moteris bent kartą patiria nedidelių ciklo nukrypimų, kurie nekelia didelio pavojaus, tačiau kartais tai gali būti prasidedančios ligos signalas. Kaip išgirsti tokį signalą ir juo pasirūpinti? Kalbamės su akušere-ginekologe Vita JAUNIŠKIENE....
Skaityti daugiauPrižiūrėti ausis ne mažiau svarbu nei reguliariai valyti dantis, plauti plaukus ar karpyti nagus. Daugiausia ausų priežiūros sunkumų sukelia joje besikaupiančios tąsios, geltonos išskyros - ausies siera. Šių išskyrų kiekis yra individualus: vieniems jos gaminasi tiek mažai, kad ji niekada nesikaupia, tuo tarpu kitų ausyse kamščiai susidaro kas du trys mėnesiai. Nepamanykite, jog ausies siera tik teikia rūpesčių - ji yra labai svarbi bei naudinga, nes apsaugo ausų landas (nuo būgnelio iki išorinės ausies) nuo dulkių, bakterijų ir kitų nešvarumų. Taigi jos ausyje turi būti, tik, žinoma, ne per daug....
Skaityti daugiauBeveik kiekvienam bent kartą gyvenime ūžė, spengė ar zvimbė ausyse. Tačiau ar visada į tokius dalykus reikia kreipti dėmesį? Viena mūsų žurnalo skaitytoja pasakoja apie savo problemą ir klausia: „Jau keleri metai man tiek dieną, tiek naktį ūžia ausyse. Ar yra kokių gydymo būdų nuo to ūžesio išsigydyti, ar teks kentėti visą gyvenimą?“ Manau, šis klausimas labai aktualus daugeliui, taigi pasistengsiu papasakoti apie šį simptomą išsamiau...
Skaityti daugiauTikrai nedaugelis vos sunegalavę skuba pas gydytoją. Visų pirma, kol užsiregistruosi ir pateksi, nesunki liga praeis savaime, o jei reikia tik konsultacijos... Gyvename XXI amžiuje, todėl daugeliui visagalis internetas yra geriausias patarėjas. Veikiausiai todėl žurnalo „Sveikas žmogus“ interneto tinklalapyje, taip pat vis populiarėjančiame „Facebook“ puslapyje ir sulaukiame daugiausia mūsų skaitytojų klausimų. Kiti savo problemas išdėsto laiške redakcijai. Apžvelgsime dalį jų. Šįkart pasirinkome ginekologiją, o į klausimus atsako Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Moterų konsultacijos vadovė docentė Rosita Aniulienė....
Skaityti daugiauKiekvienai porai moters nėštumo metu lytiniai santykiai sukelia tam tikrų dvejonių. Vienoms poroms nėštumas seksualiniam gyvenimui teikia tik privalumų, kitoms – tai susirūpinimas ir problemos. Iškyla begalės klausimų, į kuriuos atsakymus gali pateikti tik moterį nėštumo metu prižiūrintis gydytojas. Kas atsitiks, jeigu moteris patirs orgazmą? Ar galima mylintis sužaloti kūdikį? Ar gali seksas sukelti persileidimą? Kokia yra infekcijos patekimo rizika? Į šiuos klausimus atsako Vilniaus gimdymo namų akušerė-ginekologė ALINA KITOVIENĖ....
Skaityti daugiauMoksliniai tyrimai nustatė, kad natūrali kontracepcija ne tik įmanoma, bet ir gali būti efektyvi (toms, kurių ciklas reguliarus, patikimumas – daugiau nei 90 proc.). Kiekviena moteris turi tam tikrą ciklo ritmą, todėl reikia tik išmokti stebėti savo pojūčius. Dažniausiai rekomenduojama naudotis keliomis vaisingų ir nevaisingų dienų nustatymo metodikomis. Apie kalendorinį, temperatūros ir gleivių stebėjimo metodus konsultuoja gydytojas ginekologas med.dr. Genadijus KRAVČENKA....
Skaityti daugiauGinekologė Violeta Jonaitienė jau septynerius metus nepaliauja žavėtis Suomijos mokslininkų išradimu – hormonine gimdos spirale. Šiai kontracepcijos priemonei prieš dešimtmetį pasirodžius Lietuvoje, gydytoja viena pirmųjų šalyje ėmė ją siūlyti savo pacientėms. Pasak ginekologės, per tiek metų neteko girdėti blogų atsiliepimų, o dažna moteris po kurio laiko grįžta „antram kartui“. Jonaitienė yra tokia tikra šios priemonės veiksmingumu, nes pati yra ją išbandžiusi. Gydytoja ją dažniausiai skiria nemaloniam sutrikimui, kuris kamuoja daugelį moterų, – gausioms mėnesinėms mažinti....
Skaityti daugiauVitaminai ir mikroelementai – kiekvieno žmogaus organizmui būtinos medžiagos. Norėdami išvengti organizmo išsekimo, imuninės sistemos susilpnėjimo, turėtume kasdien papildyti savo maisto racioną vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis. Šįkart apie tai, kodėl mūsų organizmui taip reikalingas magnis....
Skaityti daugiauŽmogaus kūne nuolatos vyksta įvairios cheminės reakcijos. Vykstant medžiagų apykaitai, kūno temperatūra svyruoja apie + 37°C. Tačiau žmonės ar net žmonių bendruomenės turi individualias „normalios“ kūno temperatūros variacijas. Išsamiau apie visa tai kalbamės su Kauno medicinos universiteto klinikų Infekcinių ligų klinikos prof. Alvydu Laiškoniu....
Skaityti daugiauNuo senų laikų geriamoji soda buvo patikima pagalbininkė ir pyragą kepant, ir virtuvę valant, ir ligas visokias išvaikant. Prisiminkime jos galias ir paklausykime įvairių specialistų nuomonės, kuo soda gali padėti dabar....
Skaityti daugiauMedicinos specialistai, remdamiesi pasaulio statistikos duomenimis, teigia, kad dauguma ligų prasideda nuo žarnyno veiklos sutrikimų. Norint išgydyti organizmą ar išvengti ligų, visų pirma būtina išvalyti organizmą – pašalinti jame susikaupusius šlakus bei toksinus....
Skaityti daugiauPakilusi temperatūra nėra liga, o tik ligos požymis. Net keliais laipsniais pakilusi temperatūra rodo organizmo reakciją į ligą – vadinasi, organizmas pradeda kovoti su liga. Žmogaus kūno temperatūra svyruoja – mažiausia ji yra naktį (tuomet lėčiausia medžiagų apykaita) ir ryte, o, organizmui tampant aktyvesniam (dieną), ji vertinama kaip normali, kai yra 36,4–36,7°C. Nuo neaukštos temperatūros vaistų nereikia. Tačiau ką daryti jei temperatūra nedaug pakilusi laikosi ilgesnį laiką? Ką rodo ilgalaikė pakilusi temperatūra, kokios galimos priežastys ir ką tokiu atveju daryti, konsultuoja Vilniaus sveikatos namų vaikų ligų gydytoja Lorita BUDRIENĖ....
Skaityti daugiauNe vieną šimtmetį stengiamasi padėti tiems, kuriems išsivysto priklausomybė nuo alkoholio. Kuriami vaistai, atrandamos vis naujos psichoterapinės metodikos, praktikuojama ir „bobučių medicina“. Kelyje į pergalę prieš priklausomybę visi metodai tinkami? Bent jau tokios nuomonės yra net kompetentingiausi medikai, dirbantys su priklausomais žmonėmis. Anot jų, alkoholizmo gydymas turi būti kompleksinis, tačiau kas įeina į tą kompleksą – artimųjų ir pačio žmogaus reikalas. TV laidos kūrybinė grupė pasikalbėjo su keliais specialistais, turinčiais ne vienerių metų darbo patirtį. Teiravomės apie vieną dažnai taikomą metodą, kuris kartais suteikia žmogui antrą galimybę, o kartais ir ne. Apie kodavimą. ...
Skaityti daugiauŠiame straipsnyje sužinosite, kokie yra pagrindiniai priklausomumo nuo alkoholio simptomai, kokios gali būti jo priežastys ir kokios šiandien yra alkoholizmo gydymo galimybės....
Skaityti daugiau
Parašykite savo nuomonę