Jau senovės romėnai suprato, kad reguliarus poilsis ir atsipalaidavimas – būtinybė mūsų sielai ir kūnui. Amerikiečių mokslininkų daryti tyrimai įrodė, kad žmogus, kuris po kiekvienos darbo valandos ilsisi 10–15 min. ir skiria valandą poilsiui po pietų, dirba produktyviau, yra žvalesnis ir stipresnės sveikatos.
Bent vieną dieną per savaitę privalu pailsėti kiekvienam. Budistų filosofija teigia, kad poilsis šeštadieniais ilgina gyvenimą. Senasis Testamentas, judaizmas taip pat rekomenduoja ilsėtis kartą per savaitę, šeštadienį.
Pasak psichologės Gretos Glizikienės, reikėtų skirti pervargimą nuo nuovargio.
Nuovargis – tai organizmo darbingumo sumažėjimas po kurį laiką trukusios veiklos. Nuvargus pakinta širdies, kvėpavimo, raumenų, nervų sistemos veikla, reakcijos greitis, silpnėja regėjimas, klausa, blogėja atmintis, lėtėja mąstymas, orientacija. Dėl nuovargio mažėja darbingumas, galimi konfliktai, nelaimingi atsitikimai ir pan.
„Lokalinė humoralinio nuovargio teorija aiškina, kad nuovargis kyla dėl raumenų pakitimų – išsekus energijos ištekliams arba raumeniui apsinuodijus medžiagų apykaitos produktais, – sako psichologė. – Kita teorija nuovargį sieja su centrinės nervų sistemos pakitimais, galvos smegenų pusrutulių žievės jaudinimo ir slopinimo procesų sąveikos sutrikimais”.
Nuovargiui būdingos neigiamos emocijos – abejingumas, bejėgiškumas, kuriuos provokuoja fiziologiniai nuovargio veiksniai (veiklos monotoniškumas, nepasitenkinimas).
Nuovargiui pašalinti reikalingas darbo ir poilsio režimas, normalaus fizinio krūvio pratimai (tik nepersistenkite), atsipalaidavimas (su knyga, meškere ir pan.). Gali padėti kvėpavimo pratimai, autogeninės treniruotės arba pabuvimas vienumoje.
Pervargimas – tai būsena, kurią sukelia nuolatinis nuovargis ir nepakankamas poilsis. Pervargimas yra 4 laipsnių.
I laipsnis – nedidelis darbo efektyvumo, domėjimosi juo sumažėjimas, sunkesnis užmigimas bei nubudimas. Kad to nebūtų, reikalingas darbo režimas, fiziniai pratimai, kultūrinė veikla.
II laipsnis – sumažėja darbo efektyvumas, nuovargį sukelia įprastas darbo krūvis. Vargina dažni nuotaikų svyravimai, sunkiau užmigti, nubusti, sutelkti dėmesį. Darbingumui atgauti reikia valios pastangų. Pervargimą galima pašalinti ilgesniu poilsiu, atostogomis.
III laipsnis – labai sumažėja darbo efektyvumas, pavargstama net ir nuo mažesnio darbo krūvio. Darbingumas valios pastangomis atgaunamas tik iš dalies, tampame irzlūs, mieguisti, užmaršūs. Pašalinti galima organizuojant poilsį, atsižvelgiant į savo poreikius.
IV laipsnis – labai sumažėja darbo našumas, pavargstama net ir nieko nedirbant. Būdinga prislėgta nuotaika, didelis irzlumas, labai susilpnėjęs dėmesys ir atmintis. Darbingumas valios pastangomis beveik neatgaunamas, todėl reikalingas gydymas.
Nuo nuovargio bei pervargimo geriausiai padeda visiškas psichinis atsipalaidavimas. Kol protiškai nenusiraminsime, tol ir fiziškai nepailsėsime. Labai svarbu apie nieką negalvoti. Kyla klausimas: kaip to pasiekti? Kai mes spendžiame žaidimą „sudoku“, kryžiažodžius ar dėliojame puzzles, kai tvarkome namus ar dirbame sode, medituojame gamtoje ir pan., mūsų mintys duoda mums ramybę. Tuomet mes ilsimės, nes ilsisi mūsų smegenys.
„Būtina išėjus iš darbo ir užvėrus duris, pamiršti darbus. Giliai kelis kartus įkvėpti, nusišypsoti bei pasidžiaugti darbo dienos pabaiga“, – sako psichologė.
Tačiau neskubėkime eiti namo. Pasivaikščiokime, užeikime į kvepalų parduotuvę, susitikime su draugais. Žodžiu, leiskime darbo būsenai „nueiti į šalį“.
Beje, tai puikiai daro japonai, kurie po darbo neskuba namo, o eina su draugais į barus pasilinksminti.
Parėję namo nepulkime stačia galva į virtuvę! Pasėdėkime ramiai užsimerkę, padarykime keletą fizinių pratimų. „Labai gerai, jei namuose turime gyvūnėlį. Pabūkite su šuneliu ar katyte bent 10 min. Aš namuose turiu triušiuką, kai juo pasidžiaugiu, blogos energijos tiesiog ištirpsta. Bendravimas su gyvūnu lengvai pašalina stresą”, – dalinasi patirtimi psichologė.
Po intensyvios darbo dienos padovanokite malonų vakarą SAU. Išsimaudykite šiltoje vonioje, išplaukite galvą. Keletą eukalipto, levandos ar mėtų eterinio aliejaus lašų įlašinkite į aromatinę lempą (ar į indelį su šiltu vandeniu) ir palikite garuoti. Sukurkite jaukią aplinką vonios kambaryje, užmerkite akis ir atsipalaiduokite.
O jeigu turite mažai laiko, tai nors palaikykite kojas kuo šiltesniame vandenyje, kad kraujas iš smegenų nutekėtų į galūnes. Tai taip pat atpalaiduoja.
Kai organizmas yra išsekęs, jam kaip niekada trūksta mineralinių medžiagų. Todėl valgykite įvairių daržovių, vaisių, riešutų, sėklų. Naudingos kadagio uogos, kurių kasdien reikėtų suvalgyti po saujelę. Galima gerti jonažolių arbatą: ji gerai tonizuoja, padeda, kai trūksta energijos. Nuotaiką gerina bananai, todėl suvalgykime kasdien bent po vieną.
„O apskritai valgykime atsižvelgdami į savo individualius poreikius. Jei jums reikia fizinės jėgos, valgykite mėsą, jei trūksta proto aiškumo, valgykite žuvį, o jeigu norite meilės ir švelnumo – rinkitės saldumynus ”, – šypsosi psichologė.
Dar vienas liaudiškas patarimas: 2–3 kartus per savaitę gerti virtų bulvių nuoviro. Dar geriau išgerti vandenį, kuriame bulvės dar nėra iki galo išvirusios. Šis gėrimas turi daug vitaminų, mineralinių medžiagų. Deja, prisipažinkime, jog neretai jį tiesiog išpilame, gerai, jei panaudojame sriubai.
„Apsisaugoti nuo pervargimo pavyksta tiems, kurie sugeba skirti pakankamai dėmesio sau. Svarbu atitrūkti nuo problemų ir koncentruoti dėmesį į tai, kas vyksta „čia ir dabar“, tai, kur esi ir ką veiki šiuo metu“, – pataria psichologė Greta.
Kai nedirbate, užsiimkite tuo, kas jums miela: bendraukite, eikite į kiną, būkite su vaikais ir žaiskite namų žaidimus, skaitykite jums patinkančią knygą, pasigaminkite skanų valgį ir pan. Dar geriau mesti viską ir išvažiuoti savaitei, kur šilta ir pabūti vienumoje. Šiluma naikina blogas emocijas.
Kai nedirbate, nenaršykite po interneto svetaines, nerašykite elektroninių laiškų, nevažiuokite į biurą patikrinti pašto – netvarkykite jokių reikalų. Ir išjunkite mobilųjį telefoną.
Pasak psichologės, normaliam poilsiui ir sveikatai sustiprinti dviejų savaičių nepakanka. Jeigu jaučiatės labai pavargę ir yra galimybė, atostogaukite mėnesį ar 5–6 savaites. Būtina sąlyga – nauja vieta, nauji įspūdžiai, nauji veidai. Išvykite kuo toliau nuo namų.
Atostogas reikėtų rinktis atsižvelgiant į tai, ko nori jūsų širdis bei temperamentas. Jeigu dirbate sėdimą darbą, tikriausiai gerai pailsėsite turistinėje kelionėje ar aktyviai poilsiaudami prie šiltos jūros. Jei dirbate sunkų fizinį darbą, galbūt mieliau rinksitės ramų poilsį po palme ir mėgausitės aksominio rudens saule.
Rytą įkvėpkite oro ir padėkokite už naują gražią dieną.
Rytą pradėkite judesiu: masažu, 10–20 min. mankšta (lengvais tempimo ar jogos pratimais), kontrastiniu dušu.
Vaikščiokite gatvėmis, po parką ir apie nieką negalvokite: tiesiog mėgaukitės žaluma, vėjo genamais debesėliais.
Pradžiuginkite save malonia smulkmena, leiskite sau pasmaguriauti.
Apsilankykite kirpykloje, baseine, sporto salėje.
Savo gyvenimą puoškite linksmomis spalvomis: valgykite raudonus, geltonus, oranžinius vaisius, renkitės šiltų atspalvių drabužiais. Beje, nuotaiką itin praskaidrina oranžinė spalva.
Išmokite ir nuolat naudokite kokią nors atsipalaidavimo techniką.
Kiekvieną dieną raskite laiko pabūti pačiam su savimi.
Gyvenkite savo ritmu. Tokiu, kokio norite.
Liaudies medicina
Galvos skausmui malšinti
Smulkiai sutarkuokite česnaką ir jo košelę uždėjus ant smilkinių palaikykite 10–15 min.
Lengvai nespausdami pamasažuokite tarpuakį (5–10 min.). Tai padės įveikti dėl nuolatinės įtampos atsiradusį galvos skausmą.
Pašildykite stiklinę pieno, jame išplakite vieno kiaušinio trynį ir paskaninkite cukrumi. Gerkite 2–3 kartus per dieną. Stiprina nervus, suteikia daug jėgų.
Skausmas - subjektyvus pojūtis. Jo intensyvumas priklauso nuo organų pažeidimo, skausmo slenksčio, centrinės nervų sistemos būklės. Daugybė moterų nuolat patiria nuolatinį ar epizodinį skausmą, kuris trukdo gyventi, pailsėti, užmigti. Jis yra pagrindinis daugelio ginekologinių ligų simptomas. Nukenčia asmeninis, socialinis ir seksualinis gyvenimas, moteris atrodo liguistai ir nuolat pavargusi....
Skaityti daugiauKiek turėtų trukti lytinis aktas, geriausiai žino moteris, todėl jos ir reikia pasiklausti. Bet ar verta patikėti, kai ji meilikaujančiai sako, jog jai užtenka ir tų 30 sekundžių? Greičiausiai protinga ir mylinti moteris labai nenusimins dėl kelių per greitai išsiveržusios sėklos kartų, bet jeigu taip atsitinka visada? Paguodžiant galima pasakyti, kad priešlaikinė ejakuliacija - lengviausiai išsprendžiama seksualinė problema....
Skaityti daugiauKasdien pas ginekologus apsilanko daugybė įvairaus amžiaus moterų, kurias vargina mėnesinių ciklo sutrikimai. Kartais gali užtekti tik menko streso, didelio nuovargio, ir menstruacijos sutrinka. Kiekviena moteris bent kartą patiria nedidelių ciklo nukrypimų, kurie nekelia didelio pavojaus, tačiau kartais tai gali būti prasidedančios ligos signalas. Kaip išgirsti tokį signalą ir juo pasirūpinti? Kalbamės su akušere-ginekologe Vita JAUNIŠKIENE....
Skaityti daugiauPrižiūrėti ausis ne mažiau svarbu nei reguliariai valyti dantis, plauti plaukus ar karpyti nagus. Daugiausia ausų priežiūros sunkumų sukelia joje besikaupiančios tąsios, geltonos išskyros - ausies siera. Šių išskyrų kiekis yra individualus: vieniems jos gaminasi tiek mažai, kad ji niekada nesikaupia, tuo tarpu kitų ausyse kamščiai susidaro kas du trys mėnesiai. Nepamanykite, jog ausies siera tik teikia rūpesčių - ji yra labai svarbi bei naudinga, nes apsaugo ausų landas (nuo būgnelio iki išorinės ausies) nuo dulkių, bakterijų ir kitų nešvarumų. Taigi jos ausyje turi būti, tik, žinoma, ne per daug....
Skaityti daugiauBeveik kiekvienam bent kartą gyvenime ūžė, spengė ar zvimbė ausyse. Tačiau ar visada į tokius dalykus reikia kreipti dėmesį? Viena mūsų žurnalo skaitytoja pasakoja apie savo problemą ir klausia: „Jau keleri metai man tiek dieną, tiek naktį ūžia ausyse. Ar yra kokių gydymo būdų nuo to ūžesio išsigydyti, ar teks kentėti visą gyvenimą?“ Manau, šis klausimas labai aktualus daugeliui, taigi pasistengsiu papasakoti apie šį simptomą išsamiau...
Skaityti daugiauTikrai nedaugelis vos sunegalavę skuba pas gydytoją. Visų pirma, kol užsiregistruosi ir pateksi, nesunki liga praeis savaime, o jei reikia tik konsultacijos... Gyvename XXI amžiuje, todėl daugeliui visagalis internetas yra geriausias patarėjas. Veikiausiai todėl žurnalo „Sveikas žmogus“ interneto tinklalapyje, taip pat vis populiarėjančiame „Facebook“ puslapyje ir sulaukiame daugiausia mūsų skaitytojų klausimų. Kiti savo problemas išdėsto laiške redakcijai. Apžvelgsime dalį jų. Šįkart pasirinkome ginekologiją, o į klausimus atsako Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Moterų konsultacijos vadovė docentė Rosita Aniulienė....
Skaityti daugiauKiekvienai porai moters nėštumo metu lytiniai santykiai sukelia tam tikrų dvejonių. Vienoms poroms nėštumas seksualiniam gyvenimui teikia tik privalumų, kitoms – tai susirūpinimas ir problemos. Iškyla begalės klausimų, į kuriuos atsakymus gali pateikti tik moterį nėštumo metu prižiūrintis gydytojas. Kas atsitiks, jeigu moteris patirs orgazmą? Ar galima mylintis sužaloti kūdikį? Ar gali seksas sukelti persileidimą? Kokia yra infekcijos patekimo rizika? Į šiuos klausimus atsako Vilniaus gimdymo namų akušerė-ginekologė ALINA KITOVIENĖ....
Skaityti daugiauMoksliniai tyrimai nustatė, kad natūrali kontracepcija ne tik įmanoma, bet ir gali būti efektyvi (toms, kurių ciklas reguliarus, patikimumas – daugiau nei 90 proc.). Kiekviena moteris turi tam tikrą ciklo ritmą, todėl reikia tik išmokti stebėti savo pojūčius. Dažniausiai rekomenduojama naudotis keliomis vaisingų ir nevaisingų dienų nustatymo metodikomis. Apie kalendorinį, temperatūros ir gleivių stebėjimo metodus konsultuoja gydytojas ginekologas med.dr. Genadijus KRAVČENKA....
Skaityti daugiauGinekologė Violeta Jonaitienė jau septynerius metus nepaliauja žavėtis Suomijos mokslininkų išradimu – hormonine gimdos spirale. Šiai kontracepcijos priemonei prieš dešimtmetį pasirodžius Lietuvoje, gydytoja viena pirmųjų šalyje ėmė ją siūlyti savo pacientėms. Pasak ginekologės, per tiek metų neteko girdėti blogų atsiliepimų, o dažna moteris po kurio laiko grįžta „antram kartui“. Jonaitienė yra tokia tikra šios priemonės veiksmingumu, nes pati yra ją išbandžiusi. Gydytoja ją dažniausiai skiria nemaloniam sutrikimui, kuris kamuoja daugelį moterų, – gausioms mėnesinėms mažinti....
Skaityti daugiauVitaminai ir mikroelementai – kiekvieno žmogaus organizmui būtinos medžiagos. Norėdami išvengti organizmo išsekimo, imuninės sistemos susilpnėjimo, turėtume kasdien papildyti savo maisto racioną vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis. Šįkart apie tai, kodėl mūsų organizmui taip reikalingas magnis....
Skaityti daugiauŽmogaus kūne nuolatos vyksta įvairios cheminės reakcijos. Vykstant medžiagų apykaitai, kūno temperatūra svyruoja apie + 37°C. Tačiau žmonės ar net žmonių bendruomenės turi individualias „normalios“ kūno temperatūros variacijas. Išsamiau apie visa tai kalbamės su Kauno medicinos universiteto klinikų Infekcinių ligų klinikos prof. Alvydu Laiškoniu....
Skaityti daugiauNuo senų laikų geriamoji soda buvo patikima pagalbininkė ir pyragą kepant, ir virtuvę valant, ir ligas visokias išvaikant. Prisiminkime jos galias ir paklausykime įvairių specialistų nuomonės, kuo soda gali padėti dabar....
Skaityti daugiauMedicinos specialistai, remdamiesi pasaulio statistikos duomenimis, teigia, kad dauguma ligų prasideda nuo žarnyno veiklos sutrikimų. Norint išgydyti organizmą ar išvengti ligų, visų pirma būtina išvalyti organizmą – pašalinti jame susikaupusius šlakus bei toksinus....
Skaityti daugiauPakilusi temperatūra nėra liga, o tik ligos požymis. Net keliais laipsniais pakilusi temperatūra rodo organizmo reakciją į ligą – vadinasi, organizmas pradeda kovoti su liga. Žmogaus kūno temperatūra svyruoja – mažiausia ji yra naktį (tuomet lėčiausia medžiagų apykaita) ir ryte, o, organizmui tampant aktyvesniam (dieną), ji vertinama kaip normali, kai yra 36,4–36,7°C. Nuo neaukštos temperatūros vaistų nereikia. Tačiau ką daryti jei temperatūra nedaug pakilusi laikosi ilgesnį laiką? Ką rodo ilgalaikė pakilusi temperatūra, kokios galimos priežastys ir ką tokiu atveju daryti, konsultuoja Vilniaus sveikatos namų vaikų ligų gydytoja Lorita BUDRIENĖ....
Skaityti daugiauNe vieną šimtmetį stengiamasi padėti tiems, kuriems išsivysto priklausomybė nuo alkoholio. Kuriami vaistai, atrandamos vis naujos psichoterapinės metodikos, praktikuojama ir „bobučių medicina“. Kelyje į pergalę prieš priklausomybę visi metodai tinkami? Bent jau tokios nuomonės yra net kompetentingiausi medikai, dirbantys su priklausomais žmonėmis. Anot jų, alkoholizmo gydymas turi būti kompleksinis, tačiau kas įeina į tą kompleksą – artimųjų ir pačio žmogaus reikalas. TV laidos kūrybinė grupė pasikalbėjo su keliais specialistais, turinčiais ne vienerių metų darbo patirtį. Teiravomės apie vieną dažnai taikomą metodą, kuris kartais suteikia žmogui antrą galimybę, o kartais ir ne. Apie kodavimą. ...
Skaityti daugiauŠiame straipsnyje sužinosite, kokie yra pagrindiniai priklausomumo nuo alkoholio simptomai, kokios gali būti jo priežastys ir kokios šiandien yra alkoholizmo gydymo galimybės....
Skaityti daugiau
Lankytojų komentarai
Parašykite savo nuomonę