Išmokime skaityti maisto papildų etiketes

Šiais laikais ne kiekvienas žmogus gali leisti sau valgyti ekologiškas daržoves ir vaisius, šviežiai pagamintą, gerai subalansuotą ir nešildytą maistą. Vitaminų ir mineralų trūkumas pasireiškia įvairiais simptomais: nuovargiu, slenkančiais plaukais, pamėlusiais paakiais, pablogėjusia nuotaika ir kita. Taigi kartais verta papildyti įprastą mitybą įvairiomis medžiagomis, ypač kai padidėjęs jų poreikis (sportuojantiems, vaikams ir paaugliams, būsimoms mamytėms, vyresnio amžiaus žmonėms, vegetarams ir kitiems). Būtina pabrėžti, kad maisto papildai nėra vaistiniai preparatai, jie negydo ir nepadeda išvengti ligų!
 

Lietuvoje maisto papildų vartojimas vis didėja. Nepasimeskime jų gausybėje ir išmokime patys skaityti papildų etiketes!
Jose privalo būti užrašas „maisto papildas“, išvardintos visos papildo sudedamosios dalys, nurodyta, kiek vienoje dozėje (kapsulėje, tabletėje, miltelių pakelyje ar kitoje) ar paros dozėje yra vitaminų, mineralinių ar kitų medžiagų, kokia yra rekomenduojama vitaminų, mineralinių ar kitų medžiagų paros norma (trumpinama RPN) tais atvejais, kai ji yra nustatyta, suskaičiuota ir pateikta, kokia procentinė RPN dalis vitaminų, mineralinių ar kitų medžiagų yra papildo vienoje ar paros dozėje bei pažymėta, kaip vartoti maisto papildą (dažnumas, kiekis ir kita). Taip pat etiketėje gali būti nuoroda, kuriai žmonių kategorijai papildas skirtas (vaikams, nėščiosioms, žindančioms, vyresnio amžiaus žmonėms ir kitiems).
Rekomenduojama paros norma (RPN) – nustatytas tam tikros maistinės medžiagos kiekis vienai dienai, kurio užtenka sveiko žmogaus organizmui.
Lietuvoje remiamasi Europos Sąjungos Tarybos direktyva „Dėl maisto produktų maistingumo ženklinimo“, kurioje nurodytos tokios paros normos: vitamino A – 800 µg, vitamino D (kalciferolis) – 5 µg, vitamino E (tokoferolis) – 10 mg, vitamino C (askorbo rūgštis) – 60 mg (nėščioms moterims – 80 mg), tiamino (vitaminas B1) – 1,4 mg, riboflavino (vitaminas B2) – 1,6 mg, niacino (nikotino rūgštis, vitaminas B3) – 18 mg, vitamino B6 – 2 mg, folio rūgšties – 200 µg (nėščiosioms, žindančioms ar planuojančioms pastoti – 400 µg), vitamino B12 – 1 µg, biotino (vitaminas H) - 0,15 mg, pantoteno rūgšties – 6 mg, kalcio – 800 mg, fosforo – 800 mg, geležies – 14 mg, magnio – 300 mg, cinko – 15 mg. Taigi besirinkdami maisto papildą, įvertinkite, ar jame esančių vitaminų, mineralų ar kitų medžiagų dozės yra artimos rekomenduojamoms (RPN).


Taip pat, jei vienu metu vartojami keli maisto papildai ir jų visų sudėtyje yra to paties komponento, reiktų įvertinti, ar nėra perdozavimo galimybės. Ne visų medžiagų RPN yra nustatytos, pavyzdžiui, omega 3 riebiųjų rūgščių, nakvišų aliejaus, liuteino ir kitų.
Maisto papildų paskirtis įvairi.
Maisto papildų akims sudėtyje būtų verta ieškoti liuteino ir kitų antioksidantų, mėlynių uogų ekstrakto. Kol kas nenustatyta rekomenduojama liuteino paros norma, tačiau teigiama, kad jo turėtų būti suvartojama bent 6 mg per parą. Būtina atkreipti dėmesį, ar į papildo sudėtį įeina sumaltos džiovintos mėlynių uogos, ar mėlynių ekstraktas, kadangi 100 mg žolelių/uogų ir 100 mg ekstrakto sudėtyje yra skirtingi veikliųjų medžiagų kiekiai.
Jei renkatės papildą su kalciu, geriau rinktis tokį, kurio sudėtyje yra ir vitamino D. Pastarasis skatina mineralo pasisavinimą.
Besirinkdami magnio papildą atkreipkite dėmesį į magnio druską; iš magnio citrato, laktato, apartato ar gliukonato magnio pasisavinama daugiau nei iš magnio oksido. Be to, skysti magnio preparatai pasisavinami geriau.
Jei ieškote papildo su kaliu, atminkite, jog geriausia kalio druskos forma papilde – chloridas, kadangi kitos druskos veikia trumpiau ir blogiau pasisavinamos. Be to – kalio tabletės turėtų būti dengtos rūgštims atsparia plėvele – taip mažiau dirginamas virškinamasis traktas.
Renkantis papildus vaikams, reiktų atiduoti pirmenybę neturintiems sintetinių priedų (dažiklių, kvapiklių, saldiklių).
Besirinkdami maisto papildą su spanguolėmis atkreipkite dėmesį, ar jo sudėtyje yra spanguolių ekstraktas, ar sausas spanguolių sulčių koncentratas, kadangi pastarojo reikia išgerti kur kas daugiau.
Jei ieškote papildo sąnariams su gliukozaminu, įvertinkite gliukozamino kiekį jame, kadangi per parą reiktų suvartoti 1,5 g gliukozamino druskos. Svarbu ir tai, kad geriamas gliukozaminas pasisavinamas geriau.
Taigi verta skaityti maisto papildų etiketes bei žinoti, ko ir kiek jose ieškoti. Pasirinkti tinkamą maisto papildą nėra tokia paprasta užduotis, kaip atrodytų iš pirmo žvilgsnio.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai