Dažnai vienos nakties žygiams ryžtasi savo partnerių įskaudintos moterys. Kartais jos taip „keršija“ už partnerio neištikimybę, apie kurią žino.
Kartais „pasitikrina“, ar vis dar yra patraukli. Kartais, kai partneris būna pirmasis ir paskutinis, pasižiūri, ar su kitais jai bus taip pat gera, kaip ir su savuoju. „Moterų išmonė begalinė. Motyvų vienos nakties nuotykiui gali būti daug. Tik kitos dienos rytas parodys, ar tai buvo romantika, ar vis dėlto atsitiktinis seksas,“ – sako seksologas.
Jaunas merginas, kurios dar mažai pasitiki savimi, gali suvilioti vyro dėmesys. Sulaukusi daug komplimentų ir pagyrų, ji staiga ima elgtis neadekvačiai. Patyrusios moterys sako, kad tokiu atveju įsijungia kažkoks vidinis „labdaros-paramos fondas“, kuris ima dosniai dalinti... save. Šiuo atveju, aišku, mama ar vyresnė draugė turėtų paaiškinti, kad vien komplimentai neturėtų atrakinti merginos lobyno.
„Reiktų suvokti, iš kokių išgyvenimų kyla motyvas atsitiktiniam ryšiui. Jeigu iš nemalonių (noro atkeršyti), po to moteris gali jaustis susitepusi, nešvari. Ji tikrai nejaus to pasitenkinimo jausmo, koks būna, kai atkeršijama. Būna, kad į lovą patenkama, nes tas nepažįstamas vyras sukelia jai prisiminimus, asociacijas apie buvusį brangų prarastą žmogų. Tuomet tai romantika, tačiau vis dėlto irgi nuspalvota ilgesio spalvomis,“ – sako psichiatras.
Meilės ir seko nereikėtų sieti su kažkokiais neigiamais dalykais. Kai žmonės simpatizuoja ir myli vienas kitą, tuomet jų ir seksas būna geresnis. Nes į jų santykius yra investuoti jausmai. „Kai susitinka du mažai ar visiškai vienas kito nepažįstantys žmonės, jų seksas nebūna kokybiškas. Kiekvienos moters orgazmo pasiekimo kelias yra skirtingas. Retam vyrui pavyksta šį mechanizmą perprasti jau pirmo lytinio akto metu. Todėl nei viena moteris atsitiktinių santykių metu nepatiria orgazmo. Pasitaiko retos išimtys, kai prisideda euforija. Moteris euforiją gali jausti, kai ją apipila dėmesiu, rūpesčiu, dovanomis, kai ji labai susižavi vyriškiu. Vyrams atsitiktinių santykių metu orgazmas taip pat nėra toks kokybiškas, kaip su labiau pažįstama ar mylima moterimi. Jeigu lytiniai santykiai atsiranda anksčiau nei vyras įsivaizdavo, kad tai galėtų būti, tada negerai. Jis gali svajoti, kada tai turi įvykti. Ir jei moteris anksčiau nei jis įsivaizdavo pasiūlo jam pasimylėti, jis, aišku, sutiks, tačiau moterimi gali nusivilti,“ – taip vyriško mąstymo subtilumus aiškina gydytojas Šapurovas. Labiau paranojiškas vyras gali net nuspręsti, kad tokia moteris yra pasileidusi.
Pasak gydytojo, atsitiktiniai lytiniai santykiai yra nesaugūs, nes galima užsikrėsti lytiškai plintančiomis ligomis (jei nenaudojamos barjerinės kontraceptinės priemonės) ar moteris gali pastoti (jei ji nevartoja kontracepcijos ar barjerinė kontracepcija buvo nepatikima). Nors medikas pripažįsta, kad šiuolaikinės apsaugos priemonės vis dėlto suteikė nemažai laisvės moteriai. Jis sako, kad anksčiau moteris gyvendavo nuo menstruacijų iki menstruacijų. „Baimė pastoti varžydavo seksualinę laisvę. Iš to, matyt, susiformavo daugelis moralinių vertybių. Šiais laikais moralė tapo laisvesnė ir keičiasi vertybės. Juk jau nebūtina su pirmuoju savo seksualiniu partneriu nugyventi visą likusį gyvenimą. Šiais laikais merginos turi daugiau partnerių ir nieko blogo, jei jos ieško sau tinkamiausio. Svarbu, kad paieškos neužsitęstų, ir kad apie vyrą nebūtų sprendžiama jau po pirmos, greitai įvykusios nakties,“ – sako psichoterapeutas.
Moters meilė – tai psichologinio artumo, saugumo jausmas, atsirandantis anksčiau už fizinį potraukį. Todėl moteris, susipažinusi su vyru, ima siekti vadinamųjų „garantijų“. Ji siekia įžvelgti ateities garantijas vyro elgesyje, mąstyme, veiksmuose. Todėl pažinties pradžioje daug kalbamasi pačiais įvairiausiais klausimais.
Dar moteriai svarbu, kad ji jaustų to rūpinimosi ir garantijų stabilumą. Todėl jai rūpi vyro požiūris į jos išvaizdą, jos moteriškąsias savybes. Jai svarbu, kiek ji patraukli, įdomi, kiek jam tinka. „Moters noras ištekėti, sakyčiau, yra prigimtinis, – šypsosi psichoterapeutas. – Būtent dėl to sunku suvokti, kodėl ryžtamasi gultis į lovą su visiškai nepažįstamu vyru. Ji juk nežino, ar gali tikėtis kokių nors ilgalaikių garantijų.“
Pasak seksologo, kartais su tomis moteriškomis viltimis perlenkiama lazda. Kai imama į kiekvieną sutiktą vyrą žiūrėti kaip į potencialų sutuoktinį ir ryžtamasi greitam seksualiniam ryšiui. „Tai bėgimas nuo vienatvės. Moteriai nebūdinga greitai šokti į lovą. Paklauskime, kodėl ji taip daro. Jei moteris greitai nori padovanoti savo kūną vyrui, tai rodo jos norą pabėgti nuo nesaugumo jausmo. Iš tiesų moters viduje užkoduotas neskubėjimas mylėtis,” – sako pašnekovas.
Ne vien tik filmuose būna, kai susipažinusi pora vos per naktį nužingsniuoja ilgą pažinties kelią. Taip kartais nutinka ir gyvenime. Jie daug kalbasi, jie atranda vienas kito žavesius, trūkumus, juos pamilsta ir susižavi vienas kitu. Jie kalbasi apie savo svajones ir lūkesčius. Moteris daug sužino apie vyrą, vyras apie ją. Po to įvykęs seksas bus tiek pat kokybiškas kaip ir po poros mėnesių draugystės, kai kartą į savaitę nueinama į pasimatymą.
„Tokį ryšį tikrai vadinu romantišku. Nes labai tikėtina, kad išaušus rytui jie vis dar bus kartu ir bus dar kurį laiką, o gal ir visą likusį gyvenimą. Tai romantiška pažintis. Tai, galima sakyti, meilė iš pirmo žvilgsnio. Koks skirtumas nuo atsitiktinio sekso? Jie pažino vienas kitą. Moteris pagal savo psichologinį sudėjimą negali atsiduoti tam, kurio nepažįsta ir nieko nejaučia. Jei ji žinos tik vyro vardą ir galbūt profesiją – ji nieko apie jį nežinos. O jei jie kalbėjosi visą naktį ir jai buvo įdomu jo klausytis, ją sužavėjo jo asmenybė – čia jau prasideda meilė. Tokiu atveju ir seksas bus daug kokybiškesnis,” – įsitikinęs gydytojas seksologas Šapurovas.
Po nesaugių lytinių santykių, norint išvengti neplanuoto pastojimo, gali būti naudojamas specifinis greito poveikio metodas – skubi hormoninė kontracepcija. Ji dar vadinama: postkoitaline kontracepcija, arba „kito ryto tablete“ (angl. morning-after pill), „vizitine tablete“, „atostogų tablete“.
Vaistinėse galima įsigyti naujausią tokios skubios kontracepcijos preparatą. Vienoje dėžutėje – tik viena tabletė, kurioje yra visa reikalinga veikliosios medžiagos – levonogrestrelio dozė.
Tabletė turi būti pavartota per 72 valandas (tris paras) po nesaugaus lytinio akto (tuo veiksmingesnė, kuo greičiau pavartota – geriau išgerti tabletę per 12 valandų nei trečią dieną). Todėl be priežasties delsti nederėtų.
Jeigu po nesaugaus lytinio akto praėjo daugiau negu 72 val., skubią kontracepciją, tikintis efekto, pavartoti vis dar galima, nes medicinos literatūroje pateikta duomenų, kad metodas gali pasiteisinti, jeigu pavartojamas iki 120 val. po nesaugaus lytinio akto.
Jeigu jau vartojate reguliariai geriamųjų kontraceptinių tablečių, skubios kontracepcijos nereikia.
Skubios pagalbos kontraceptikų galima pavartoti bet kurią ciklo dieną, bet tik kartkartėmis. Ši kontracepcija skirta tik skubiai pagalbai ir nepritaikyta kasdieniniam vartojimui (Rekomenduojama vartoti ne dažniau kaip du kartus per vieną mėnesinių ciklą).
Išgėrus tabletę, kito lytinio akto metu būtina naudoti bet kokią kitą jūsų pasirinktą apsaugos nuo nėštumo priemone, kadangi ekstrinė tabletė yra tik trumpalaikio poveikio priemonė (tarsi „gelbėjimosi ratas“).
Skubios kontracepcijos preparato nerekomenduojama vartoti jaunesnėms nei 16 metų merginoms.
Skausmas - subjektyvus pojūtis. Jo intensyvumas priklauso nuo organų pažeidimo, skausmo slenksčio, centrinės nervų sistemos būklės. Daugybė moterų nuolat patiria nuolatinį ar epizodinį skausmą, kuris trukdo gyventi, pailsėti, užmigti. Jis yra pagrindinis daugelio ginekologinių ligų simptomas. Nukenčia asmeninis, socialinis ir seksualinis gyvenimas, moteris atrodo liguistai ir nuolat pavargusi....
Skaityti daugiauKiek turėtų trukti lytinis aktas, geriausiai žino moteris, todėl jos ir reikia pasiklausti. Bet ar verta patikėti, kai ji meilikaujančiai sako, jog jai užtenka ir tų 30 sekundžių? Greičiausiai protinga ir mylinti moteris labai nenusimins dėl kelių per greitai išsiveržusios sėklos kartų, bet jeigu taip atsitinka visada? Paguodžiant galima pasakyti, kad priešlaikinė ejakuliacija - lengviausiai išsprendžiama seksualinė problema....
Skaityti daugiauKasdien pas ginekologus apsilanko daugybė įvairaus amžiaus moterų, kurias vargina mėnesinių ciklo sutrikimai. Kartais gali užtekti tik menko streso, didelio nuovargio, ir menstruacijos sutrinka. Kiekviena moteris bent kartą patiria nedidelių ciklo nukrypimų, kurie nekelia didelio pavojaus, tačiau kartais tai gali būti prasidedančios ligos signalas. Kaip išgirsti tokį signalą ir juo pasirūpinti? Kalbamės su akušere-ginekologe Vita JAUNIŠKIENE....
Skaityti daugiauPrižiūrėti ausis ne mažiau svarbu nei reguliariai valyti dantis, plauti plaukus ar karpyti nagus. Daugiausia ausų priežiūros sunkumų sukelia joje besikaupiančios tąsios, geltonos išskyros - ausies siera. Šių išskyrų kiekis yra individualus: vieniems jos gaminasi tiek mažai, kad ji niekada nesikaupia, tuo tarpu kitų ausyse kamščiai susidaro kas du trys mėnesiai. Nepamanykite, jog ausies siera tik teikia rūpesčių - ji yra labai svarbi bei naudinga, nes apsaugo ausų landas (nuo būgnelio iki išorinės ausies) nuo dulkių, bakterijų ir kitų nešvarumų. Taigi jos ausyje turi būti, tik, žinoma, ne per daug....
Skaityti daugiauBeveik kiekvienam bent kartą gyvenime ūžė, spengė ar zvimbė ausyse. Tačiau ar visada į tokius dalykus reikia kreipti dėmesį? Viena mūsų žurnalo skaitytoja pasakoja apie savo problemą ir klausia: „Jau keleri metai man tiek dieną, tiek naktį ūžia ausyse. Ar yra kokių gydymo būdų nuo to ūžesio išsigydyti, ar teks kentėti visą gyvenimą?“ Manau, šis klausimas labai aktualus daugeliui, taigi pasistengsiu papasakoti apie šį simptomą išsamiau...
Skaityti daugiauTikrai nedaugelis vos sunegalavę skuba pas gydytoją. Visų pirma, kol užsiregistruosi ir pateksi, nesunki liga praeis savaime, o jei reikia tik konsultacijos... Gyvename XXI amžiuje, todėl daugeliui visagalis internetas yra geriausias patarėjas. Veikiausiai todėl žurnalo „Sveikas žmogus“ interneto tinklalapyje, taip pat vis populiarėjančiame „Facebook“ puslapyje ir sulaukiame daugiausia mūsų skaitytojų klausimų. Kiti savo problemas išdėsto laiške redakcijai. Apžvelgsime dalį jų. Šįkart pasirinkome ginekologiją, o į klausimus atsako Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Moterų konsultacijos vadovė docentė Rosita Aniulienė....
Skaityti daugiauKiekvienai porai moters nėštumo metu lytiniai santykiai sukelia tam tikrų dvejonių. Vienoms poroms nėštumas seksualiniam gyvenimui teikia tik privalumų, kitoms – tai susirūpinimas ir problemos. Iškyla begalės klausimų, į kuriuos atsakymus gali pateikti tik moterį nėštumo metu prižiūrintis gydytojas. Kas atsitiks, jeigu moteris patirs orgazmą? Ar galima mylintis sužaloti kūdikį? Ar gali seksas sukelti persileidimą? Kokia yra infekcijos patekimo rizika? Į šiuos klausimus atsako Vilniaus gimdymo namų akušerė-ginekologė ALINA KITOVIENĖ....
Skaityti daugiauMoksliniai tyrimai nustatė, kad natūrali kontracepcija ne tik įmanoma, bet ir gali būti efektyvi (toms, kurių ciklas reguliarus, patikimumas – daugiau nei 90 proc.). Kiekviena moteris turi tam tikrą ciklo ritmą, todėl reikia tik išmokti stebėti savo pojūčius. Dažniausiai rekomenduojama naudotis keliomis vaisingų ir nevaisingų dienų nustatymo metodikomis. Apie kalendorinį, temperatūros ir gleivių stebėjimo metodus konsultuoja gydytojas ginekologas med.dr. Genadijus KRAVČENKA....
Skaityti daugiauGinekologė Violeta Jonaitienė jau septynerius metus nepaliauja žavėtis Suomijos mokslininkų išradimu – hormonine gimdos spirale. Šiai kontracepcijos priemonei prieš dešimtmetį pasirodžius Lietuvoje, gydytoja viena pirmųjų šalyje ėmė ją siūlyti savo pacientėms. Pasak ginekologės, per tiek metų neteko girdėti blogų atsiliepimų, o dažna moteris po kurio laiko grįžta „antram kartui“. Jonaitienė yra tokia tikra šios priemonės veiksmingumu, nes pati yra ją išbandžiusi. Gydytoja ją dažniausiai skiria nemaloniam sutrikimui, kuris kamuoja daugelį moterų, – gausioms mėnesinėms mažinti....
Skaityti daugiauVitaminai ir mikroelementai – kiekvieno žmogaus organizmui būtinos medžiagos. Norėdami išvengti organizmo išsekimo, imuninės sistemos susilpnėjimo, turėtume kasdien papildyti savo maisto racioną vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis. Šįkart apie tai, kodėl mūsų organizmui taip reikalingas magnis....
Skaityti daugiauŽmogaus kūne nuolatos vyksta įvairios cheminės reakcijos. Vykstant medžiagų apykaitai, kūno temperatūra svyruoja apie + 37°C. Tačiau žmonės ar net žmonių bendruomenės turi individualias „normalios“ kūno temperatūros variacijas. Išsamiau apie visa tai kalbamės su Kauno medicinos universiteto klinikų Infekcinių ligų klinikos prof. Alvydu Laiškoniu....
Skaityti daugiauNuo senų laikų geriamoji soda buvo patikima pagalbininkė ir pyragą kepant, ir virtuvę valant, ir ligas visokias išvaikant. Prisiminkime jos galias ir paklausykime įvairių specialistų nuomonės, kuo soda gali padėti dabar....
Skaityti daugiauMedicinos specialistai, remdamiesi pasaulio statistikos duomenimis, teigia, kad dauguma ligų prasideda nuo žarnyno veiklos sutrikimų. Norint išgydyti organizmą ar išvengti ligų, visų pirma būtina išvalyti organizmą – pašalinti jame susikaupusius šlakus bei toksinus....
Skaityti daugiauPakilusi temperatūra nėra liga, o tik ligos požymis. Net keliais laipsniais pakilusi temperatūra rodo organizmo reakciją į ligą – vadinasi, organizmas pradeda kovoti su liga. Žmogaus kūno temperatūra svyruoja – mažiausia ji yra naktį (tuomet lėčiausia medžiagų apykaita) ir ryte, o, organizmui tampant aktyvesniam (dieną), ji vertinama kaip normali, kai yra 36,4–36,7°C. Nuo neaukštos temperatūros vaistų nereikia. Tačiau ką daryti jei temperatūra nedaug pakilusi laikosi ilgesnį laiką? Ką rodo ilgalaikė pakilusi temperatūra, kokios galimos priežastys ir ką tokiu atveju daryti, konsultuoja Vilniaus sveikatos namų vaikų ligų gydytoja Lorita BUDRIENĖ....
Skaityti daugiauNe vieną šimtmetį stengiamasi padėti tiems, kuriems išsivysto priklausomybė nuo alkoholio. Kuriami vaistai, atrandamos vis naujos psichoterapinės metodikos, praktikuojama ir „bobučių medicina“. Kelyje į pergalę prieš priklausomybę visi metodai tinkami? Bent jau tokios nuomonės yra net kompetentingiausi medikai, dirbantys su priklausomais žmonėmis. Anot jų, alkoholizmo gydymas turi būti kompleksinis, tačiau kas įeina į tą kompleksą – artimųjų ir pačio žmogaus reikalas. TV laidos kūrybinė grupė pasikalbėjo su keliais specialistais, turinčiais ne vienerių metų darbo patirtį. Teiravomės apie vieną dažnai taikomą metodą, kuris kartais suteikia žmogui antrą galimybę, o kartais ir ne. Apie kodavimą. ...
Skaityti daugiauŠiame straipsnyje sužinosite, kokie yra pagrindiniai priklausomumo nuo alkoholio simptomai, kokios gali būti jo priežastys ir kokios šiandien yra alkoholizmo gydymo galimybės....
Skaityti daugiau
Lankytojų komentarai
Parašykite savo nuomonę