Protinės veiklos gerinimo ir išsaugojimo galimybės

„Naudok arba prarask“. Ši taisyklė tinka daugeliui mūsų organizmo funkcijų, bet ypač protinei veiklai. Šiuo metu jau žinoma daug įvairių priemonių, padedančių pagerinti mūsų intelektualinius gebėjimus ir kuo ilgiau juos išsaugoti. Tam sukurtos net sudėtingos kompiuterinės programos. Tačiau daug galima pasiekti paprastomis priemonėmis. Šiame straipsnyje apie tai, kaip galite padėti sau patys.
 

Užtikrinkite smegenų mitybą


Judėkite
Moksliniais tyrimais įrodyta, kad greitas vaikščiojimas bent 20 min. per dieną labai pagerina mokymosi galimybes, dėmesio koncentraciją, abstraktųjį mąstymą ir net 57 proc. sumažina insulto riziką. Kiekvieni papildomai nueiti 2 km per savaitę sumažina pažinimo funkcijos sutrikimo tikimybę 13 proc. Fiziškai aktyvūs žmonės daug rečiau serga depresija ir greičiau nuo jos pasveiksta. Veikimo mechanizmas gana paprastas – fiziniai pratimai gerina smegenų aprūpinimą deguonimi, taip pat didina reikalingų hormonų ir smegenų tonusą palaikančių medžiagų išsiskyrimą.
Vartokite omega 3 riebalų rūgštis
Valgykite žuvį, gerkite žuvų taukus, vartokite linų sėmenų aliejų ar specialius papildus. Omega 3 riebalų rūgštys reikšmingai gerina ir apsaugo smegenų funkcijas (visų pirma gebėjimą pasisavinti ir perdirbti informaciją) įvairaus amžiaus žmonėms, pradedant nuo naujagimių.
Taisyklingai maitinkitės
Venkite greitai pasisavinamų angliavandenių (ypač saldumynų), jie gali žaloti smegenų ląsteles. Keiskite juos lėtai pasisavinamais (avižų, grikių ir kitų grūdų košėmis, vaisiais, „sveika“, daug skaidulų turinčia duona). Naudokite pakankamai baltymų, niekada nepersivalgykite, gerkite žaliąją arbatą, valgykite gausiai vitaminingą maistą.
Mokykitės atsipalaiduoti
Ideali smegenų būklė maksimaliam protiniam pajėgumui yra atsipalaidavimas nuo nereikalingo „informacinio triukšmo“ ir dėmesio sutelkimas tikslingai protinei veiklai vienu metu. Yra daugybė įvairių atpalaiduojamųjų metodų, kai kurių iš jų tenka mokytis mėnesiais, tačiau pastebimą efektą galima gauti labai paprastomis priemonėmis.
Gerai išsimiegokite. Įrodyta, kad nepakankamas miegas, ypač jeigu tai nuolat kartojasi, – vienas iš svarbiausių geros atminties ir intelektualinės veiklos „priešų“.
Atpalaiduokite veido ir kūno raumenis. Taip jūs labai sumažinsite nervinių impulsų, varginančių smegenis, laviną. Pradėkite stebėti savo kvėpavimą. Įsijauskite į kiekvieną įkvėpimą ir iškvėpimą. Sutelkite dėmesį į ritmingus išorės veiksnius, pavyzdžiui, laikrodžio tiksėjimą. Prisiminkite savo būseną tuo metu, kai jautėtės labai ramūs ir atsipalaidavę. Atkartokite kiek galima tuo metu buvusią savo kūno padėtį ir veido išraišką. Siūlomi pratimai padės labai greitai (treniruojantis net per minutę ar greičiau) atpalaiduoti smegenis nuo nereikalingos įtampos ir paruošti jas tikslingai veiklai.


Mokykitės susikoncentruoti
Būkite atidesni. Stenkitės „fiksuoti“ aplink jus esančias detales, pastebėkite jų ypatumus. Mokykitės sukoncentruoti dėmesį į savo kūną (raumenų būklę, kvėpavimą, judesius, savijautą). Toks „nukreipiantis“ dėmesio koncentravimas labai padeda nesutrikti patekus į stresinę situaciją ir, truputėlį palaukus, priimti teisingesnius sprendimus, negu reaguojant vien tik automatiškai. Mokykitės koncentruotis (pavyzdžiui, skaityti knygą) neįprastoje ar trikdančioje aplinkoje. Lavinkite savo dėmesio koncentracijos gebėjimus, stengdamiesi pastebėti kuo smulkesnes kokios nors daikto ar reiškinio detales, į kurias įprastai nekreipiate dėmesio. Pabandykite rašyti gražiu, kaligrafiniu raštu, taip mokysitės ne tik pastebėti, bet ir „kurti“ svarbias smulkias detales.


„Mankštinkite“ smegenis paprastomis priemonėmis
Smegenys pakankamai elastingos ir plastiškos. Net žuvus tam tikrai jų daliai, dažnai gretimos sritys perima „žuvusiųjų“ funkcijas, ką mes neretai matome po traumų ar insultų. Įrodyta, kad kuo didesni intelektualiniai ar psichomotoriniai žmogaus sugebėjimai, tuo lėčiau jie nyksta senstant ar sergant net ir sunkiomis ligomis.
Taigi: stenkitės kuo dažniau vietoje užrašų naudoti savo atmintį, skaitydami tekstą jį mintyse konspektuokite; vizualizuokite (įsivaizduokite ką skaitote vaizdiniais); spręskite kryžiažodžius; žaiskite lavinančius kompiuterinius žaidimus; stenkitės įsiminti vardus pavardes ir telefonų numerius; mokykitės užsienio kalbų ar bent atskirų žodžių (tai labai veiksminga praktinė priemonė net vyresniame amžiuje); mokykitės mintinai, pavyzdžiui, eilėraščius; venkite pasyvaus TV žiūrėjimo (tai bukina). Keliaukite, nes buvimas skirtingose vietose ir aplinkose labai lavina smegenis ir didina jų adaptyvumą. Nesustabarėkite, didinkite adaptyvumą: valgymui, rašymui, braižymui naudokite kitą nei įpratę ranką, taip lavinsite savo psichomotorines funkcijas; vykdami į darbą ar kitas vietas stenkitės vykti vis kitu naudokite kuo daugiau įvairių maršrutų, apsipirkinėkite skirtingose parduotuvėse.
 

Lavinkite smegenų funkcijas specialiais pratimais


Norint smegenis lavinti visapusiškai, reikia dirbti su visomis svarbiausiomis jų funkcijomis ir tobulinti įvairius savo gebėjimus naudojant kuo daugiau „įrankių“, iš kurių labai svarbūs yra mūsų pojūčiai. Lavinkite juos: regą (naudodami kuo daugiau detalių nupieškite matytą žmogų ar daiktą, stenkitės kuo geriau „pajusti“ matomas spalvas ir formas), uoslę ir skonį (valgydami stenkitės užuosti ir pajusti skonį iš kuo daugiau ingredientų, vis praturtinkite savo gyvenimą naujais kvapais ir skoniais), klausą (bandykite pažinti kuo daugiau žmonių, automobilių ar reiškinių iš jų skleidžiamų garsų, įsiminkite kitas juos charakterizuojančias detales), lietimą (užsimerkę vien tik lytėdami atpažinkite daiktus ir juos naudokite – bandykite užsimerkę rengtis, valgyti, gerti, mylėtis, net rašyti).
 

Lavinkite:


a) erdvinius gebėjimus (stenkitės kuo tiksliau „iš akies“ įvertinti daiktų dydžius, apimtis; nusibraižykite anksčiau matytų erdvių ar patalpų planus ir pabandykite tą patį planą nupiešti dar kelis kartus vėliau);
b) gebėjimus struktūruoti (dėliokite dėliones, kuo glausčiau sukonspektuokite perskaitytą tekstą, paėmę ilgesnį sakinį iš bet kokio teksto bandykite iš jo žodžių sudaryti kitą sakinį);
c) loginius įgūdžius (vietoje surašyto norimų pirkinių sąrašo pabandykite mintyse sudėlioti juos į kokią nors loginę seką, pavyzdžiui, kaip maisto patiekalus šventiniam stalui arba pagal pirmą raidę, lentynas parduotuvėje ir pan.; stenkitės pastebėti ar atrasti dėsningumus savo aplinkoje ar elgesyje; žaiskite loginius žaidimus (pavyzdžiui, kortomis, šachmatais ir t.t.);
d) verbalinius (žodinius) sugebėjimus (naudokite anagramas, t.y. raidžių ar skiemenų žodyje pakeitimus, norėdami gauti kitą žodį); trumpai žodžiu apibendrinkite perskaitytus tekstus ar matytus filmus; gražinkite ir įvairinkite savo vartojamą kalbą, praturtinkite ją naujais, literatūriniais žodžiais);
e) atmintį (stenkitės prisiminti skaičius, žodžius, telefonų numerius, pavardes, prekių pavadinimus ir kainas, vis pasitikrinkite, pagal prasmę nesusijusių perskaitytų ar išgirstų žodžių galite atsiminti ir kaip tas įsiminimas mažėja laikui bėgant);
f) vizualizacinius gebėjimus (bandykite kuo aiškiau tai įsivaizduodami „mintyse“ rengtis, valgyti, praustis ir net mankštintis);
g) gebėjimą naudoti kelias funkcijas vienu metu (vienu metu sukaupę visą dėmesį klausykite muzikos ir skaitykite, skaitykite ir uostykite gėlę, girdėkite muziką ir skaičiuokite mintyse);
h) gebėjimą naudoti asociacijas (priskirkite dalykams, kuriuos norite atsiminti, skirtingus vaizdus, kvapus ar garsus, pabandykite jais „pamąstyti“);
i) kūrybiškumą (stenkitės net į žinomus daiktus ar reiškinius pažiūrėti „kitaip“; ieškokite kuo daugiau nestandartinių problemų sprendimų; leiskite sau pasijausti „vaikais“; pasielgti žaismingai, netradiciškai; užduokite „kvailus“ ir „nepatogius“ klausimus, ypač sau).
Darykite psichomotorinius (lavinančius judesių valdymą) pratimus. Lavinkite vairavimo įgūdžius; lankykite šokius ar šokite namuose; kuo dažniau ir kuo ilgiau pastovėkite ant vienos kojos; pamėtykite kamuoliuką iš vienos rankos į kitą; atsikėlę ryte išsitempkite ir pajudinkite atskirai visus rankų ir kojų pirštus, tai labai stimuliuoja ir „prabudina“ smegenis.
 

Pabaigai


Čia aprašyta tik maža dalis galimybių lavinti savo protinę veiklą bei gebėjimus ir išsaugoti ją, o kartu ir protinį darbingumą visą gyvenimą. Pasinaudokite jomis, ir jūsų gyvenimas pradės keistis geresne kryptimi. Greičiausiai pajusite ir betarpišką naujų „atradimų“ džiaugsmą, ir mėgausitės tolimesniais savo pastangų (arba „žaidimų“) rezultatais.
Kitame „Sveiko žmogaus“ numeryje rašysime apie tai, kokius profilaktinius tyrimus ir kada reikia daryti, norint išvengti sveikatos sutrikimų ar net ankstyvos mirties.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai