Chirurgas, su kuriuo moteris norėjo pasikonsultuoti, tik palingavo galva: jojimas, matyt, ir smegenis išpurto... Tačiau balne Jūratė sėdėjo jau po pusmečio, padrąsinta manualinės terapijos specialisto žodžių, kad visas pasaulis judėjimo-atramos aparato sutrikimus gydo ir šiuo metodu.
Kai Jūratė sužinojo, kad į Plungės rajoną iš Vokietijos sugrįžo Plechavičių vaikaitė Sibilė Veigel, gydomojo jojimo specialistė, dirbusi Vokietijoje ir JAV, išvyko pas ją kartu su savo žirgu. Sibilė, įvertinusi Jūratės jutimus ir skausmus, ėmė koreguoti sėdėseną balne. Gerų rezultatų ilgai laukti nereikėjo: vieną dieną Jūratė pajuto, kad nemaudžia nė vieno sąnario”!
Daugelyje užsienio šalių gydymas jojimu - hipoterapija (hippos (gr.) - arklys) - taikomas fizinei, socialinei ir psichologinei neįgaliųjų reabilitacijai. Jojimo indikacijos - tai insultas, išsėtinė sklerozė, galvos ir nugaros smegenų traumos, paraplegija ir netgi tetraplegija.
Hipoterapija skiriasi nuo kitų kineziterapijos rūšių. Pirmieji šį metodą prieš keturis dešimtmečius pradėjo taikyti vokiečių ir šveicarų specialistai. JAV mokslininkas Jennifer Bream teigia, kad šis metodas padeda ir šeimos nariams. Mat ligoniai tampa savarankiškesni, įgyja naujų bendravimo įgūdžių. Iki tol linkę užsisklęsti ir vengę dėmesio, jie tampa ryžtingesni, pajunta gyvenimo džiaugsmą. Ypač jauni žmonės vengia pašaliečių žvilgsnių, o būdami balne jie net siekia būti pastebėti. Neįgalieji kitaip pradeda vertinti tuos, kurie jiems padeda. Savo ruožtu tėvai, nesitikėję, kad vaikas taps savarankiškesnis, mato jį besidžiaugiantį. Pensilvanijos valstybiniame universitete jau du dešimtmečius dėstoma hipoterapijos disciplina, ruošiami bakalaurai. Anglijoje vykdoma neįgaliųjų mokymo joti programa, organizuojamos varžybos. Pastebėtas dvejopas hipoterapijos poveikis: neįgalieji įsitikina, kad gali judėti (nors ir ne savomis kojomis), o tai atveria kelius ne tik emocinei ir socialinei integracijai, bet ir fiziniam stiprėjimui. Dauguma neįgaliųjų, kurių judėjimo-atramos aparatas pažeistas, negali išlaikyti pusiausvyros, jiems keblu orientuotis aplinkoje. Mokslininkų įrodyta, kad šiems ligoniams taisyklinga sėdėsena balne yra saugi ir gydanti poza - jojimas mažina raumenų skausmą, padeda sugrąžinti judesių koordinaciją bei pusiausvyrą, gerina orientaciją, kraujotaką, virškinimą, skatina proprioreceptorių veiklą, o ritmingi judesiai koordinuoja nervų ir raumenų sistemos darbą. Sėdėjimas balne gerina kūno ir galvos padėtį, valdant arklį, kojų raumenų darbas “užgesina” stuburą kaip atramą veikiančias jėgas. Raitelio svorio centras subalansuojamas. Jo nebeslegia apie 70 proc. juosmeninei stuburo daliai ir apie 80 proc. krūtininei daliai tenkančio svorio. Judėjimo funkcijos kompensacija stimuliuoja galvos smegenų požievio pakitimus.
“Mane domino arklių psichologija. Su žmonėmis jie bendrauja
kaip su lygiais: kviečia dūkti, bėgti. Žirgas yra
taip “draugiškai” mane stumtelėjęs, kad lėkiau penkis metrus! Įsišėlusį žirgą, kuris pasijunta esąs stipresnis ir didesnis už žmogų, ne kartą teko sutramdyti pastojant jam kelią. Šį veiksmą paprastai lydi adrenalino išsiskyrimas žmogaus organizme, - šypsosi Jūratė. - Padeda ir mušimas. Tačiau raitelis žirgą gali sutramdyti ir be pavadžio, ir be kamanų, vien tik kūno judesiais ir ženklais. Arkliai mėgsta ramų elgesį. Kalba su jais turi būti dainuojanti, ištęsiant balsius. Aš sakau “riiis-čiaaa!”, “ooopaa!”, ir jie paklūsta. Amerikiečių mokslininkas Monti Robertsas 50 metų praleido tarp mustangų, tyrinėdamas jų elgesį. Matydamas, kad žirgai labai priešinasi žiauriam kaubojų elgesiui, kartais net žūsta besipriešindami, jis išmoko “arklių kalbos”. Žvengimas - tai tik maža jos dalis. Svarbiausia - gestai. Jeigu kumelė - tabūno vadė - įžūliam eržilui turi pasakyti: “išeik!”, ji atsistoja prieš jį taip, kad jų galvos sudarytų statų kampą, ir žvelgia iš šono. Žirgas vykdo. Taip pat jis paklūsta ir tokioje pozoje esančio žmogaus komandoms. Kai savisauga nugali išdidumą ir žirgas nori grįžti į kaimenę, jis prisiartina ir atgręžia į tabūno vadę vieną ausį, šį gestą palydėdamas čepsėjimu. Vadė pasisuka į jį kairiuoju petimi, o žvelgia pro šalį, t.y. sako: “grįžk!” ir pakviečia sekti paskui. Eržilas eina nuolankiai nuleidęs galvą (!). Lygiai taip pat įsako ir žmogus, atgręžęs arkliui kairįjį petį ir žiūrėdamas tiesiai. “Arklių kalba” dar sustiprinama žmogaus balso komanda ir gestu. Galutinis susitaikymas - pačiupinėti visą žirgą, net ir kojas (ruošimas kaustyti), po to - pabalnojimas. 20-25 minutės - ir mustangas sutramdytas.
Jėga reikalinga ne žmogui, o arkliui. Protas - dažniausia atvirkščiai”.
Kungių kieme šuo sukandžiojo kumeliukui koją. Šis gynėsi, ėmė spiegti ir verkti. Žirgelio skruostais ritosi ašaros. Jūratė prisimena:
“Žaizda stipriai kraujavo. Kumeliukas “kreipėsi” pagalbos: pats atkišo sužeistą kojytę... Kartą mūsų Žalvaris susižeidė akį. Man priėjus, žirgas tiesiog paguldė galvą į mano glėbį. Kai pasaulį išvydo Sarta, ji pateko tiesiog man ant rankų. Kumelaitė labai prisirišo prie manęs, rinkdavosi: eiti paskui mane ar paskui motiną. Netrukus motiną pardavėme, tada turėdavau sėdėti su “našlaite” aptvare, kad ji nesidaužytų, nesiveržtų pas mane. Įdomu, kad Sarta nebijojo triukšmingų vietų. Su ja eidavome į miestą pasivaikščioti, lipdavome laiptais, dairydavomės nuo tiltelių. Taip ji ieškojo mamos. Iš toliau pamatę žmonės išsigąsdavo: toks didelis šuo ir palaidas!”
Visuomet žmogus iš gyvulių laukia žmogiškos reakcijos ir elgsenos. O jie savaip išreiškia savo draugiškumą. Arklys nėra toks pataikūnas kaip šuo. Jis gali pastovėti šalia, ateiti, prunkšti, nueiti, vėl ateiti. Arklio šiluma ramina. Svarbus ne tik pats jojimas, bet ir žirgo prižiūrėjimas. Žmogaus emocijos irgi persiduoda gyvuliui. Atsiranda nepaprastai stiprus ryšys. Arkliai labai gerai jaučia žmogaus emocijas ir neretai išbando naujus jojikus. Sakoma: “Jeigu raitelis susinervino, jis turi lipti nuo žirgo ir nusiraminti”. Arklių ir žmonių širdies ritmas sutampa. Jie serga tomis pačiomis širdies ligomis: širdies blokada, aortos vožtuvų nepakankamumu. Jojiką arklio temperamentas taip pat veikia, todėl gydant hipoterapija, duetas parenkamas įvertinant ir vieno, ir kito charakterį.
Pasak Jūratės Kungienės, kuri yra viena iš Žirgų augintojų asociacijos “Vėjo aliūrai” steigėjų, yra labai daug žmonių, kenčiančių nugaros skausmus, tačiau norinčių jodinėti dar labai mažai.
Gydyti ir gydytis jojimu nėra paprasta, nors Austrijos ekonomistai ir teigia, kad gerai organizuota hipoterapija yra pigesnė nei hidroterapija. Reikalingi specialistai, kurie būtų ir medikai, ir žirgų sporto žinovai, ir psichologai. Mėgėjiškas darbas gali net pakenkti. Neįgaliųjų jojimui reikalinga speciali įranga. Arkliai turi būti ramūs, sugebėti suteikti jojikui pasitikėjimo jais ir savimi. Taigi kada ši gydymo metodika įsitvirtins Lietuvoje, galima tik paspėlioti.
Skausmas - subjektyvus pojūtis. Jo intensyvumas priklauso nuo organų pažeidimo, skausmo slenksčio, centrinės nervų sistemos būklės. Daugybė moterų nuolat patiria nuolatinį ar epizodinį skausmą, kuris trukdo gyventi, pailsėti, užmigti. Jis yra pagrindinis daugelio ginekologinių ligų simptomas. Nukenčia asmeninis, socialinis ir seksualinis gyvenimas, moteris atrodo liguistai ir nuolat pavargusi....
Skaityti daugiauKiek turėtų trukti lytinis aktas, geriausiai žino moteris, todėl jos ir reikia pasiklausti. Bet ar verta patikėti, kai ji meilikaujančiai sako, jog jai užtenka ir tų 30 sekundžių? Greičiausiai protinga ir mylinti moteris labai nenusimins dėl kelių per greitai išsiveržusios sėklos kartų, bet jeigu taip atsitinka visada? Paguodžiant galima pasakyti, kad priešlaikinė ejakuliacija - lengviausiai išsprendžiama seksualinė problema....
Skaityti daugiauKasdien pas ginekologus apsilanko daugybė įvairaus amžiaus moterų, kurias vargina mėnesinių ciklo sutrikimai. Kartais gali užtekti tik menko streso, didelio nuovargio, ir menstruacijos sutrinka. Kiekviena moteris bent kartą patiria nedidelių ciklo nukrypimų, kurie nekelia didelio pavojaus, tačiau kartais tai gali būti prasidedančios ligos signalas. Kaip išgirsti tokį signalą ir juo pasirūpinti? Kalbamės su akušere-ginekologe Vita JAUNIŠKIENE....
Skaityti daugiauPrižiūrėti ausis ne mažiau svarbu nei reguliariai valyti dantis, plauti plaukus ar karpyti nagus. Daugiausia ausų priežiūros sunkumų sukelia joje besikaupiančios tąsios, geltonos išskyros - ausies siera. Šių išskyrų kiekis yra individualus: vieniems jos gaminasi tiek mažai, kad ji niekada nesikaupia, tuo tarpu kitų ausyse kamščiai susidaro kas du trys mėnesiai. Nepamanykite, jog ausies siera tik teikia rūpesčių - ji yra labai svarbi bei naudinga, nes apsaugo ausų landas (nuo būgnelio iki išorinės ausies) nuo dulkių, bakterijų ir kitų nešvarumų. Taigi jos ausyje turi būti, tik, žinoma, ne per daug....
Skaityti daugiauBeveik kiekvienam bent kartą gyvenime ūžė, spengė ar zvimbė ausyse. Tačiau ar visada į tokius dalykus reikia kreipti dėmesį? Viena mūsų žurnalo skaitytoja pasakoja apie savo problemą ir klausia: „Jau keleri metai man tiek dieną, tiek naktį ūžia ausyse. Ar yra kokių gydymo būdų nuo to ūžesio išsigydyti, ar teks kentėti visą gyvenimą?“ Manau, šis klausimas labai aktualus daugeliui, taigi pasistengsiu papasakoti apie šį simptomą išsamiau...
Skaityti daugiauTikrai nedaugelis vos sunegalavę skuba pas gydytoją. Visų pirma, kol užsiregistruosi ir pateksi, nesunki liga praeis savaime, o jei reikia tik konsultacijos... Gyvename XXI amžiuje, todėl daugeliui visagalis internetas yra geriausias patarėjas. Veikiausiai todėl žurnalo „Sveikas žmogus“ interneto tinklalapyje, taip pat vis populiarėjančiame „Facebook“ puslapyje ir sulaukiame daugiausia mūsų skaitytojų klausimų. Kiti savo problemas išdėsto laiške redakcijai. Apžvelgsime dalį jų. Šįkart pasirinkome ginekologiją, o į klausimus atsako Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Moterų konsultacijos vadovė docentė Rosita Aniulienė....
Skaityti daugiauKiekvienai porai moters nėštumo metu lytiniai santykiai sukelia tam tikrų dvejonių. Vienoms poroms nėštumas seksualiniam gyvenimui teikia tik privalumų, kitoms – tai susirūpinimas ir problemos. Iškyla begalės klausimų, į kuriuos atsakymus gali pateikti tik moterį nėštumo metu prižiūrintis gydytojas. Kas atsitiks, jeigu moteris patirs orgazmą? Ar galima mylintis sužaloti kūdikį? Ar gali seksas sukelti persileidimą? Kokia yra infekcijos patekimo rizika? Į šiuos klausimus atsako Vilniaus gimdymo namų akušerė-ginekologė ALINA KITOVIENĖ....
Skaityti daugiauMoksliniai tyrimai nustatė, kad natūrali kontracepcija ne tik įmanoma, bet ir gali būti efektyvi (toms, kurių ciklas reguliarus, patikimumas – daugiau nei 90 proc.). Kiekviena moteris turi tam tikrą ciklo ritmą, todėl reikia tik išmokti stebėti savo pojūčius. Dažniausiai rekomenduojama naudotis keliomis vaisingų ir nevaisingų dienų nustatymo metodikomis. Apie kalendorinį, temperatūros ir gleivių stebėjimo metodus konsultuoja gydytojas ginekologas med.dr. Genadijus KRAVČENKA....
Skaityti daugiauGinekologė Violeta Jonaitienė jau septynerius metus nepaliauja žavėtis Suomijos mokslininkų išradimu – hormonine gimdos spirale. Šiai kontracepcijos priemonei prieš dešimtmetį pasirodžius Lietuvoje, gydytoja viena pirmųjų šalyje ėmė ją siūlyti savo pacientėms. Pasak ginekologės, per tiek metų neteko girdėti blogų atsiliepimų, o dažna moteris po kurio laiko grįžta „antram kartui“. Jonaitienė yra tokia tikra šios priemonės veiksmingumu, nes pati yra ją išbandžiusi. Gydytoja ją dažniausiai skiria nemaloniam sutrikimui, kuris kamuoja daugelį moterų, – gausioms mėnesinėms mažinti....
Skaityti daugiauVitaminai ir mikroelementai – kiekvieno žmogaus organizmui būtinos medžiagos. Norėdami išvengti organizmo išsekimo, imuninės sistemos susilpnėjimo, turėtume kasdien papildyti savo maisto racioną vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis. Šįkart apie tai, kodėl mūsų organizmui taip reikalingas magnis....
Skaityti daugiauŽmogaus kūne nuolatos vyksta įvairios cheminės reakcijos. Vykstant medžiagų apykaitai, kūno temperatūra svyruoja apie + 37°C. Tačiau žmonės ar net žmonių bendruomenės turi individualias „normalios“ kūno temperatūros variacijas. Išsamiau apie visa tai kalbamės su Kauno medicinos universiteto klinikų Infekcinių ligų klinikos prof. Alvydu Laiškoniu....
Skaityti daugiauNuo senų laikų geriamoji soda buvo patikima pagalbininkė ir pyragą kepant, ir virtuvę valant, ir ligas visokias išvaikant. Prisiminkime jos galias ir paklausykime įvairių specialistų nuomonės, kuo soda gali padėti dabar....
Skaityti daugiauMedicinos specialistai, remdamiesi pasaulio statistikos duomenimis, teigia, kad dauguma ligų prasideda nuo žarnyno veiklos sutrikimų. Norint išgydyti organizmą ar išvengti ligų, visų pirma būtina išvalyti organizmą – pašalinti jame susikaupusius šlakus bei toksinus....
Skaityti daugiauPakilusi temperatūra nėra liga, o tik ligos požymis. Net keliais laipsniais pakilusi temperatūra rodo organizmo reakciją į ligą – vadinasi, organizmas pradeda kovoti su liga. Žmogaus kūno temperatūra svyruoja – mažiausia ji yra naktį (tuomet lėčiausia medžiagų apykaita) ir ryte, o, organizmui tampant aktyvesniam (dieną), ji vertinama kaip normali, kai yra 36,4–36,7°C. Nuo neaukštos temperatūros vaistų nereikia. Tačiau ką daryti jei temperatūra nedaug pakilusi laikosi ilgesnį laiką? Ką rodo ilgalaikė pakilusi temperatūra, kokios galimos priežastys ir ką tokiu atveju daryti, konsultuoja Vilniaus sveikatos namų vaikų ligų gydytoja Lorita BUDRIENĖ....
Skaityti daugiauNe vieną šimtmetį stengiamasi padėti tiems, kuriems išsivysto priklausomybė nuo alkoholio. Kuriami vaistai, atrandamos vis naujos psichoterapinės metodikos, praktikuojama ir „bobučių medicina“. Kelyje į pergalę prieš priklausomybę visi metodai tinkami? Bent jau tokios nuomonės yra net kompetentingiausi medikai, dirbantys su priklausomais žmonėmis. Anot jų, alkoholizmo gydymas turi būti kompleksinis, tačiau kas įeina į tą kompleksą – artimųjų ir pačio žmogaus reikalas. TV laidos kūrybinė grupė pasikalbėjo su keliais specialistais, turinčiais ne vienerių metų darbo patirtį. Teiravomės apie vieną dažnai taikomą metodą, kuris kartais suteikia žmogui antrą galimybę, o kartais ir ne. Apie kodavimą. ...
Skaityti daugiauŠiame straipsnyje sužinosite, kokie yra pagrindiniai priklausomumo nuo alkoholio simptomai, kokios gali būti jo priežastys ir kokios šiandien yra alkoholizmo gydymo galimybės....
Skaityti daugiau
Kai zmogus praranda zmogiskuma, tai jokie arkliai nebepades