Vyrai ir dietos

Kaip rodo gyvenimo praktika ir populiariųjų žurnalų puslapiai, įvairios dietos dažniausia skiriamos moterims. Kodėl? Ar vyrai abejingi savo išvaizdai ir sveikatai? Kada vyrai vis dėlto laikosi dietų? Apie tai bei kaip vyrams „neskausmingai“ atsikratyti antsvorio, kalbamės su gydytoja endokrinologe Lina RADZEVIČIENE.
 

Kodėl, Jūsų nuomone, vyrai rečiau laikosi dietų?


Pasamprotaukime. Gal to priežastis yra genetinė moters prigimtis – būti gražiai, vilioti, patikti ne tik sau, bet ir aplinkiniams. Tačiau ar domisi dietomis vyrai? Paprastai per dieną iš dvidešimties atėjusių pacientų vyrai būna tik 3–4. Pastarieji rečiau kreipiasi į gydytojus greičiausiai dėl to, kad mažiau dėmesio skiria su sveikata susijusiems negalavimams. Kaip rodo praktika, retas vyras, turintis antsvorio, traktuoja tai kaip rimtą problemą.
Palyginti su moterimis, vyrai turi mažesnį polinkį tukti, kadangi vyriški hormonai androgenai skatina kaulų, raumenų vystymąsi, o moters organizme gaminasi estrogenai – lytiniai hormonai, kurie skatina riebalų kaupimąsi. Vyrai turi apie 12 proc. riebalinio audinio, o moterys – net iki 20 proc.
Yra du nutukimo tipai: vyriškasis – centrinis „obuolio“ tipo nutukimas ir moteriškasis – periferinis, „kriaušės“ tipo nutukimas. Pavojingesnis yra vyriškasis nutukimo tipas, nes riebalų perteklius užplūsta kepenis, jų padaugėja ir kraujyje – atsiranda hiperlipoproteinemija.


 

Ar vyrai prašo dietų?


Vyrai labai retai prašo patarimų mitybos klausimais. Dauguma nesijaudina dėl savo pilvukų – jie ramūs, kad moterys mylės juos ir tokius. Tačiau atėjus į gydytojo kabinetą ir nustačius reikšmingesnį sveikatos sutrikimą (pavyzdžiui, gliukozės toleravimo sutrikimą ar cukrinį diabetą), kad ir kaip keista, vyrai net labiau susidomi mitybos režimu nei moterys. Tokia vyriškosios lyties reakcija tik dar kartą patvirtina, kad dauguma vyrų mažai dėmesio skiria savo išvaizdai, tačiau labai sunerimsta, kai suserga rimtai: tuomet visas dėmesys – savo sveikatai.
Beje, vyrų domėjimasis savo svorio reguliavimu nemažai priklauso nuo išsilavinimo bei amžiaus. Išsilavinę žmonės skiria daugiau dėmesio kūno formoms, stengiasi aktyviai sportuoti, kad jas išlaikytų ar patobulintų. Vyresniame amžiuje vyrai dažniau lankosi gydymo įstaigoje ir dauguma jų laikosi gydytojo rekomendacijų, stengiasi koreguoti svorį, tačiau tai padaryti pavyksta sunkiau.
 

Ar yra dietų, kurios labiau tinka vyrams?


Jokių ypatumų nėra. Tiek moterims, tiek vyrams galioja tos pačios gydymo, mitybos, gyvenimo būdo keitimo rekomendacijos. Svarbiausia – reikia jas nuoširdžiai vykdyti. Įvairūs papildai, skirti svoriui mažinti, dažniausiai tinka vartoti tiek moterims, tiek vyrams. Jų poveikis – individualus dalykas, priklausomas nuo genetinių veiksnių, amžiaus, lėtinių ligų, vartojamų medikamentų, fizinio aktyvumo režimo ir, žinoma, valios.
 

Ką patartumėte norintiesiems numesti svorio?


Pirmiausia, asmuo norintis numesti svorio, turėtų sau užsibrėžti tikslus, kurių turėtų siekti. Nepatartina mesti svorį staigiai, geriausia – 2–4 kg per mėnesį.
Pagal formulę galima vyrams apskaičiuoti suvartotą energiją.
662 – (9,53 x amžius) + fizinio aktyvumo koeficientas x (15,91 x svoris + 539,6 x ūgis). Amžius – metais, svoris – kilogramais, ūgis – metrais, ŠSD – širdies susitraukimo dažnis: kartais per minutę.
Valgykite dažnai, po truputį, tuo pačiu laiku. Maisto nekepkite, geriau virkite, troškinkite, ruoškite garuose be riebalų. Gerkite kuo daugiau vandens: po stiklinę ryte atsikėlus ir prieš kiekvieną valgį. Mineralinį vandenį rinkitės be angliarūgštės. Venkite saldumynų, juos valgykite tik per šventes. Taip pat neužkandžiaukite prie televizoriaus ar skaitydami.
Valgykite lėtai, gerai sukramtykite maistą, mėgaukitės juo ir nepamirškite, kad didžiausias maisto kiekis suvalgomas per pirmąsias penkias minutes, kol numalšinamas alkio jausmas. Tad neskubėkite. Galvokite, ką valgote, ir mokykitės matyti, kiek suvalgėte. Aišku, atsisakykite ilgo miegojimo ir betikslio vartymosi ant kušetės, meskite rūkyti. Taip pat nevartokite alkoholio, aštrių pikantiškų patiekalų, nes jie didina apetitą. Išmokite gyventi aktyviai – daugiau judesio, džiaugsmo gamtoje, sporto klube ar bėgimo takelyje. Fizinis aktyvumas pagerina medžiagų apykaitą ir leidžia išeikvoti nereikalingas kalorijas.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Greta
2011-12-17 23:30
To redas: tu sveri labai nedaug ir atrodai greiciausiai kaip kaulu maisas.
WJtXTFGD
2011-09-02 12:20
Fralkny I think that’s absolutely good stuff.
Redas
2011-07-08 07:56
Laba diena. Man 20m, ugis 173cm, svoris 64-65kg.
Reguliariai sportuoju, susikuriau mitybos plana. Noreciau, kad pakomentuotumet/pakoreaguotumet ji, kaip specialistai.
Rytas: vanduo 500ml, dribsniai(mieziu, kvieciu, saulegrazu, kukuruzu, linu semenu, razinos, dziovinti bananai) 100g, 0.3% rieb. pienines pasukos 300ml.
Pietus: Vanduo 250ml, vistos krutinele 100g, ryziai 100g, pom. padazas 3 v.s., pekino kopustas 75g, morkos 20g, svogunas 20g, obuoliu actas 2 v.s., linu semenu aliejus 1 v.s., zemes riesutai 20g.
Diena lygiai tas pats, kas per pietus.
I vakara: vanduo 250ml, 0.3% rieb. pienines pasukos 250ml, dribsniai 80g, 0.5% rieb. varske 90g.
Vanduo 500ml
Vakare: vanduo 250ml, kiausiniai 2vnt., 0.5% rieb. varske 90g.
Viktoras
2010-01-31 10:16
ar sturejima nuo skydleues sutrikimo vyrams

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai