Visi žmonės vegetarai, tik kai kurie iš jų valgo mėsą

Daugelis žmonių šventai tiki, kad mėsa - niekuo nepakeičiamas maistas. Nenuostabu - gyvename šiauriniame krašte ir tikrai atrodo, kad sunku būtų prasimaitinti be mėsos ir žuvies. Ir nors Lietuva - didžkukulių su spirgučiais kraštas - ir čia, kaip ir visame pasaulyje, vis daugiau žmonių palieka “plėšrūnų” gretas, nors prieš dešimtmetį doras vegetaras Lietuvoje tikrai buvo retenybė.
 

Žinoma, nevalgyti mėsos produktų dar nereiškia gyventi sveikai. Būtina išlaikyti tinkamą mitybos balansą, maiste neturi trūkti vitaminų ir mineralų, ypač svarbu, kad būtų pakankamai geležies ir vitamino B12. Tyrimų duomenimis, iš 100 žmonių, pradėjusių vegetariškai maitintis, pusė numetė svorio, trečdalio pagerėjo virškinimas, daugumos - nuotaika, oda tapo skaistesnė, jie rečiau peršaldavo. Vyrai pripažįsta, kad perėjus prie vegetarinės dietos padidėjo seksualinė potencija. Vegetarėms moterims klimakso periodas prasideda vėliau, jo eiga švelnesnė. Vegetariškas racionas taip pat padeda norintiems mesti rūkyti.

 

Nuo ko pradėti?


Kai kurie dietologai nepritaria vegetarinei mitybai sakydami, kad tik mėsoje esantys baltymai gali visiškai aprūpinti žmogaus organizmą 20-čia būtinų amino rūgščių. Vegetarizmo šalininkai teigia, kad laikantis subalansuotos augalinės dietos, žmogus gaus visų jam reikalingų amino rūgščių, kurių yra riešutų branduoliuose, saulėgrąžose ir ankštinėse kultūrose. Visų kitų būtinų maisto komponentų (angliavandenių, riebalų, mineralinių medžiagų ir vitaminų) augaliniame maiste yra daugiau nei gyvulinės kilmės produktuose.
Prie naujos dietos geriau pratintis po truputį - staigūs mitybos pokyčiai gali sukelti šiokį tokį diskomfortą. Nekankinkite savęs. Dvi - trys savaitės dienos be mėsos padės apsispręsti, ar norite būti vegetaras.
Jei pasiryžote patys išbandyti vegetarinės mitybos privalumus, pasiruoškite, jūsų nuolat klausinės - “o tai ką jūs valgote?”.


 

Ką valgo vegetarai?


Vaisiai ir daržovės. Žinoma, kuo daugiau įvairių vaisių ir daržovių bus jūsų racione, tuo geriau, net jei neatsisakysite mėsos. Valgant mėsą su nekrakmolingomis daržovėmis, ji bus daug greičiau suvirškinta ir pašalinta iš organizmo. Žinomas dietologas P.Bregas rekomendavo 60 proc. dietos raciono užpildyti daržovėmis ir vaisiais, 20 proc. baltyminiu maistu, 7 proc. natūraliais angliavandeniais (medumi ir džiovintais vaisiais), 7 proc. krakmolingais produktais, 6 proc. sviestu ir aliejais.
Krakmolingos daržovės. Priskiriami žiediniai kopūstai, bulvės, morkos, burokėliai, aguročiai, patisonai, moliūgai. Šios daržovės sočios ir gerai virškinamos.
Nekrakmolingos daržovės - gūžiniai kopūstai, agurkai, baklažanai, svogūnai, česnakai, ropės, ridikai ir ridikėliai, paprika, pomidorai - puikus priedas prie paruoštų krakmolingų daržovių.
Neišmeskite burokėlių, morkų, ropių, ridikėlių ir kitokių daržovių lapų - iš jų galima pagaminti puikių salotų su vitaminais ir biologiškai aktyviomis medžiagomis.
Ankštiniai augalai: pupos, pupelės, žirniai. Pupelės gali būti mėsos pakaitalas ir bus puiku, jei 1-2 kartus per savaitę pasimėgausite patiekalais iš ankštinių.
Dar vienas puikus mėsos “pavaduotojas” - soja. Kinai, dažnai valgantys sojos patiekalus, trombozėmis ir arterijų ligomis serga labai retai.
Kruopos. Labai svarbus lengvai virškinamų baltymų šaltinis - kviečių, rugių, avižų kruopos, grikiai ir ryžiai. Ryžiuose baltymų nėra labai gausu, bet jie pasižymi gera kokybe. Ypač vertingi rudieji nešlifuoti ryžiai. Jų luobelėje yra B grupės vitaminų ir daug kitų vertingų medžiagų.
Riešutai. 100 g riešutų branduolių visiškai kompensuoja vidutinišką mėsos porciją, kurią per dieną suvalgo mėsėdis. Beje, riešutus būtina gerai sukramtyti arba valgyti susmulkintus. Įrodyta, kad riešutai padeda atgauti jėgas.
Aliejus. Dietologai pataria rinktis nerafinuotą saulėgrąžų arba rapsų aliejų, o jei leidžia kišenė - alyvuogių, kurios pasižymi net gydomosiomis savybėmis. Britų mokslininkai ištyrė, kad riebus maistas lėtina protinį aktyvumą.
Pieno produktai. Yra vegetarų, kurie atsisako ir pieno bei jo produktų, kadangi šie yra gyvulinės kilmės. Sviesto nerekomenduojama vartoti karštiems patiekalams gaminti, tačiau jei pasigaminsite lydyto sviesto, turėsite puikaus skonio riebalų, tinkamų kepti ir net lengviems nudegimams gydyti.
Kiaušiniai. Ne visi vegetarai valgo kiaušinius, kai kas juos vadina skysta mėsa. Tačiau nepaisant to, kad juose daug cholesterino, kiaušiniuose yra nemažai ir naudingų medžiagų. Reikia žinoti, kad kiaušiniai, kaip ir varškė, priskiriami prie labai koncentruotų produktų, todėl jie virškinami sunkiau. Ar žinote, kad vertingiausi pavasarį ir rudenį sudėti kiaušiniai? Juose yra kelis kartus daugiau vitamino A nei tuose, kuriuos višta sudėjo kitais metų laikais.
Mėsa. Žmogus, nors ir plėšrios prigimties, nėra tikras plėšrūnas, ir jo žarnynas nepritaikytas mėsai virškinti - skrandis neišskiria pakankamai rūgščių, žarnos proporcingai daug ilgesnės už plėšrūnų. Todėl kepsniukas virškinamas lėtai ir sunkiai. Tai, kas pašalinama iš organizmo, dar ne viskas, kas liko iš suvirškinto kepsniuko. O liko mūsų viduje ir gero, ir blogo: mums reikalingų medžiagų - baltymų, mikroelementų, vienas kitas vitaminas ir nė kiek ne mažiau kenksmingų. Deja, gauname ir porciją teršalų - pesticidų, sunkiųjų metalų ir kitų kenksmingų medžiagų, esančių mėsoje. Sakoma: “Jei mėgsti dešrą ir gerbi įstatymus, tai geriau nematyti, kaip jie daromi”. Žinoma, naivu tikėtis, kad visos daržovės ir vaisiai ekologiškai švarūs. Iš dviejų blogybių geriau rinktis tą, kuri mažiau kenkia sveikatai.
Mėsėdžiai daug dažniau serga širdies ir kraujagyslių ligomis, reumatizmu, podagra, neurodermitu, juos dažniau ištinka insultas ir kankina aukštas kraujo spaudimas.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

geram
2015-04-19 19:10
Psichine liga yra mesos valgymas bunant zoledziu -reiskias tu esi psichiskai nesveikas. Esi tiesiog nukankinti gyvuno karsstas ir puni kartu su jo lavonu. pagalvok dar karta kas cia psichinis liginis. Ar tas , kuris valgo vaisius , darzoves ir grudus ar tas kuris eda lavona. Protinguolis matai atsiraso... apgailetina
geras
2014-06-18 14:55
vienas komentaras cia yra.Tikrai taip-vegetarija-kazkokia psichine liga. Reiktu labaiu daktarams ir mokslininkams pasirupinti tokiu ligoniu psichine bukle.Juolab,kad jie ir vaikus vercia tokiais tapti.
Truputį žalias
2011-11-02 22:07
Apie energiją teikiamą nuodų, tokių kaip kava, alkoholis, narkotikai, lašinukai ... Jei suprantat rusiškai :
Шкала эмоциональных тонов
http://www.8d.ru/content99.php
Perlita
2011-09-06 18:13
einu uzkast gardzios mesytes...
Negera
2011-07-23 23:12
Oooo , ligoniu tema . Pasaulyje daug sergančių žmonių . Baisios ligos ,kurios nužudo žmogų greitai , bet dar baisesnės , kurios žudo lėtai. Tai senai žinomos tiesos ir niekam tai ne naujiena. Yra taip pat daug smegenų ligų, kurios pakeičia žmogaus mąstymą , suvokimą ir daugelį kitų dalykų.
Žmonės gimė dvejomis kojomis , dvejomis rankomis , kūnų ir galva. Jų mityba rutuliavosi daugelį amžių , per kuriuos visada pagrindinę vietą užėmė mėsa. Ką anksčiau žmonės medžiodavo ? Gyvulius! ,- pasakytų net 4 metukų vaikas!
Kadangi amžiai eina į priekį, žmonės keičiasi , keičiasi jų ligos. Viena nauja liga jau pastebėta ir nustatyta. Tai smegenų liga, kuriai pavadinimas jau duotas : Vegetarija. Ją galima priskirti prie tų ligų , kurios žudo lėtai. Žmonės sergantys ta liga , bando nevalgyti mėsos , vien dėl TO , kad kažkur perskaitė , kažkas pasakė! kad Mėsa kenkia! Ji yra blogis. Taip , ji kenkia , bet dar labiau kenkia nepilnavertiškai mąstančios smegenys.
Kažkas čia rašė forume , "Vegetare norėjau tapti , kai buvau jau 13 metų". Ką tu būdama 13 metų supratai apie žalą organizmui ir mėsos kenksmingumą? Išvada tik viena , kad ją paveikė baisi liga- Vegetarija!
Ką gerbiami ponai ir ponios valgytumėte žiemą , jei nebūtų jūsų mylimų parduotuvių ir daržovių turgų ? Mirtis ? Baisu!
Ligos gydimas - mąstymas. Gaila , kad sutvertas jis ne visiems .
Ačiū
Truputį žalias
2011-07-11 20:42
Na kas dar neparašyta, o svarbu ? Tai, kad iš 100 gr. mėsos skrandyje lieka apie 40 gramų gleivių ir jų neišvalius sergama : Bronchitu, pūline angina, otitu, renitu, konjunktyvitu, sinusitais, migrena, gangrena, diabetu, osteochondroze, reumatu, alzhaimeriu.... Jums dar mažai ?
Jei suprantat rusiškai, žiūrėkit :
>Методики Марвы Оганян.
http://video.yandex.ru/users/lenalexandr/collection/7/
Gabija
2010-12-12 17:49
http://www.demotyvacija.lt/naujausi/visi/gal-mesos-1296916.html
Po sito, man laaabai greitai atslugo noras valgyti mesa :)
Gabi
2010-11-03 15:51
As mesos nevalgau jau apie 7nis men. Dziaugiuosi savim, man gera kai nereikia grauzti kazkieno koju, krutineliu, sparnu, slaunu ir t.t. Po pusmecio jau nebezinau mesos skonio ir kai kiti valgo man slykstu. Zuvi valgau, bet retai ir ja valgant mano smegeninej kazkodel netryksta kraujai ir nesijauciu taip kaip valgydama mesa. O savijauta tikrai geresne, ir oda kitokia, ir gerti tiek nereikia
lty
2009-12-31 13:52
as nesenei tapau vegetare dodel kad man nepatiko jog zudo versiukus,o ki kuriose salise net sunis ir kates piauna
gota
2009-09-19 21:51
straipsnis - informacinis, bet komentuoja keistuoliai. Gaila-negaila gyvūnų - juokas ima.Atsipeikėkit. Reikia galvoti apie savo sveikatą ir ne apie šiandieną, o ateitį. Jei žmogus nori mėsos - tai ir valgo, o jei nenori -ne. Pabadykit atsisakyti chemikalų, kuriuos valgote. Nevalgykit chemijos ir būsit tikri vegetarai, nes nusipirkti sveikos mėsos praktiškai neįmanoma. Viskas išauginta chemikalais.Aš nepriskiriu savęs prie vegetarų, nes aš tik atsisakiau chemijos. Ir patikėkit - valgyti tikrai yra ką :))
lol
2009-08-30 19:59
visa vegetarizmo propoganda galų gale baigiasi hare krišna ar panašiai ir tik stiprieji gali tam atsispirti, o jeigu smegenys pavažiuoja, tai ir tie jau nebegali, o tada prasideda visokie bhatmos ir t.t.
atalya
2009-08-12 15:09
alio, lašiniai irgi mėsa ;DD
straipsnis man nepasakė nieko naujo, viskas žinoma, bet pradedantiems vegetarams gan naudingas
pati mėsoso nevartoju jau daugiau nei metai ir jaučiuosi daug geriau, rečiau sergu, ir galiu nesibaimint dėl kiaulių gripo, selmoneliozės ir kitokių bjaurių ligų;]]
Rimantas
2009-06-22 20:57
Mėsa kaip ir suprantama, o kaip su lašiniais? Kas turi kokios patirties, lašiniai man labai skanu ir sveika.
Ina
2009-06-11 00:03
tai ir sirk tom savo ligom. o mes pabusim savo durniu laive ir pasirupinsim sveikata.
vilma
2009-05-25 22:33
durniu laivas, kas ka nori tas ta ir valgo, buna kad ir as mesos nenoriu visai bet saves prie vegtaru niekada nepriskirsiu, mano skrandis, mano gyvenimas ir mano ligos!
arktic
2009-04-01 22:47
seip nepaminejo kad mesa nieko blogo jei ja zmogus valgo 2 kart i savaite. esant vegetaru labai reikia rupintis vitaminais. as navalgau mesos daugiau nei metus. viskas labai puiku, tik kartais kai nepasirupinu kad valgyciau ivairu maista, dazniausiai pavasari kai organizmui truksta vitaminu, prasideda negalavimai, bet ta ne nuo vegetarizmo o del per mazo vitaminu kiekio.
Marijuke
2009-01-31 13:57
Pagrindine priezastis kodel as tapau vegetare, buvo gailsetis gyvuneliams, taciau ilgainiui supratau, kad tai nepaprastai gerai mano organizmui, jauciuosi zvalesne, energingesne ir reciau sergu, tikrai visiems siulyciau atsisakyti mesos :)
zivile
2009-01-26 18:20
geras straipsnis dar karta patvirtino mano nuomone apie vegatarizma.pries 10 metų mano organiuzmas davė suprast kad mėsos nenori
Virga
2009-01-02 10:15
Zinoma, mokslininkai nustate ka zmogus turi valgiti, kiek mokslininku tiek nuomoniu ir visos nuomones pagristos tyrimais, o kaip tada mityba pagal kraujo grupe?, beje, sunkiai serganciam ligoniui, mityba nustatoma pagal kraujo grupe, sakyti turbut nereikia, kad 0 kraujo grype, nepriskiriama prie vegetaru. Ar niekam del to nekyla klausimu ? :)
busima vegetare
2008-06-23 16:42
na as manau kad ir gyvunai nori gyventi taigi ir as neneniai tapau negetare ;) pabandykite ir jus paisusite zymiai geriau
belisima
2008-06-13 14:08
nevalgau mesos beveik menuo, atsirado daugiau energijos,aplamai patinka tokia busena .pasiskaitykite cia http://www.geocities.com/krisnossamone/vegetarai.htm
mony
2008-06-08 19:10
Aš negriežta vegetarė jau ~10 metų. Nors man dabar tik 15. Bet manau esu sveika ir mano ligos nėra susijusios su gyvūlinės kilmės maisto atsisakymu. Kolkas nevalgau tik mėsos, žuvies, nemažai pieno produktu, ir virtu bei žalių kiaušinių. Jei kas domina, į e-mail ;]
rootelia
2008-05-17 21:51
Nusprendziau nevalgyti mesos ... kol kas nevalgau dar tik 4 dienas, bet jauciuosi daug geriau nei ja valgydama.....
CP
2008-03-18 17:19
bandysiu tapti vegetare, bet nenoriu valgyti riesutu, ar galima issiversti be ju?
ewex
2007-09-29 09:47
mda apie mesa tikrai parasyta niekaip,, ;|
green peace
2007-02-25 16:56
jei norite suvalgyti mesos, yai imkite ir patys sugaukite ta gyvuli, be jokiu irankiu, plikomis rankomis ir savo ploksciais nagais ji nugalabykite bei apdorokite! juk zalia mesa nesuvilios jusu, kaip vynuogiu keke. gyvunai irgi nori gyventi, o ju auginima del maisto yra absurdiska. tai nehumaniska!
hidargy
2006-12-31 19:14
apsilankykit www.vegetarai.info
hidargy
2006-11-14 23:17
gerai, kad apie tai kalbama. :) bet galetu but ir ishsamiau...
eiknx
2006-10-08 00:31
neblogai, tik apie mesa per ziauriai, atrodo jog ir mirt nuo jos galima
miami
2006-08-07 15:58
Sis straipsniukas labai vienpusiskas, nepasakantis nieko naujo. Atrodo, kad reikia kazka sia tema parasyti, tai ir parasysiu :/
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai