Kaip tvarkyti savo pinigus, kad jie neimtų tvarkyti mūsų

 Reda Bendoraitytė Sinižbajeva – koučingo specialistė, moderatorė, asmeninių finansų valdymo „MoneyGym“, Kauno koučingo klubo lektorė, pabrėžia, kad žmogus, turintis pinigų ir juos naudojantis kaip priemonę svarbiems, kilniems darbams, gali padaryti labai daug gera artimui, šeimai, visuomenei. Tačiau reikės ir žinių, ir atsakomybės, ir pastangų.

 

 

Kokie esminiai asmeninių lėšų valdymo principai? Kaip patartumėte juos įgyvendinti?

Pirma – neišleisti daugiau nei uždirbi. Antra – dalį uždirbamų pinigų reikėtų investuoti. Šiandien Lietuvoje populiariausias taupymo būdas yra kaupti pinigus namuose, „kojinėje“. Pinigus laikantieji bankuose dažniausiai renkasi terminuotą indėlį. Tačiau jis nesukuria tokios pridėtinės vertės, kaip kiti investavimo būdai. Investavimas – ilgalaikis procesas, rekomenduojamas dešimčiai metų ir ilgiau. Siekiant, kad pinigai uždirbtų pinigus, galima investuoti į fondus, akcijas ar obligacijas, o tam reikia žinių ar kompetentingo žmogaus, konsultanto.

Trečias asmeninių lėšų valdymo principas – drausti savo turtą, draustis gyvybės draudimu, nuo nelaimingų atsitikimų ar traumų. Atsitikus nelaimei, susirgę ar patyrę traumą, gausite išmoką, be to, valstybė remia besidraudžiančius gyvybės draudimu, ir dalį įmokų galima susigrąžinti deklaravus pajamas. Taip pat rekomenduojama drausti turimą turtą – būstą, automobilį ir kt. Ir ketvirtas principas: jei tenka skolintis, darykite tai  atsakingai. Rekomenduoju apskaičiuoti, kiek iš tiesų kainuos jūsų pirkinys, įvertinę visas banko apskaičiuotas palūkanas per visą sutarties laikotarpį, administracinius mokesčius. Tada savęs paklauskite: ar pirkčiau šį daiktą už tokią sumą? Skolindamiesi atidžiai vertinkite savo pajamas ir išlaidas būtiniems poreikiams bei paskoloms.

 

Kiek patartina atidėti „juodai dienai“?

Reiktų turėti šešių mėnesių jūsų darbo užmokesčio dydžio „taupyklę“. Tiek turint, galima pradėti taupyti ir investiciniuose fonduose, investuoti akcijų biržose. Ši sukaupta suma sušvelnintų situaciją, jei, tarkime, netektumėt darbo ar susirgtumėt.

 

Kaip saugoti šią taupyklę?

Geriau – ne namuose. Sąskaita banke yra patikimas būdas. Jei pinigų turite daugiau, kaupkite ne viename, o skirtinguose bankuose, pavyzdžiui po 10 tūkst. litų.

 

Kaip elgtis, kad laisvi pinigai ne „tirptų“, o augtų?

Su pinigais reikia elgtis atsakingai. Iš tiesų Lietuvoje palyginti daug žmonių gyvena nuo algos iki algos. Taigi viena kalba apie tuos, kurie mažai uždirba, kita – apie neplanuojančius savo išlaidų, įsigyjančius nebūtinų dalykų. Mažai uždirbantiems tiesiog reiktų pamąstyti, o ką gali padaryti patys, kad uždirbtų daugiau. Tiems, kurie nesugeba taupyti, reikia nuolat įvertinti, ar tikrai visi pirkiniai būtini.

Specialistai, tyrinėję žmonių elgseną, teigia: jeigu pasaulyje iš turtingųjų, o jų yra apie 5 proc., būtų paimti visi pinigai ir padalinti visiems pasaulio žmonėms po lygiai, tai maždaug po dvejų metų visi pinigai sugrįžtų atgal tiems 5 proc. turtingųjų.

Ką turėčiau daryti, kad tapčiau turtingas? Pasidomėkite, ką tie žmonės daro kitaip nei jūs. Kaip jie mąsto, kaip elgiasi? Turtingais tampa ne tik tie, kurie uždirba daug pinigų, o tie, kurie žino, kaip su pinigais elgtis.

 

Kokių klaidų nepadaryti skolinant?

Visuomet sudarykite sutartį ir patvirtinkite ją pas notarą. Ir neskolinkite, jeigu abejojate, ar grąžins. Kartais reikia mokėti pasakyti „ne“.

 

Kaip išmokyti skaičiuoti, taupyti vaikus?

Vaikai kopijuoja tėvus ir jų elgsenos modelius. Nuo pat mažens vaikai turi žinoti, kaip uždirbami pinigai. Kalbėkimės su savo vaikais. Reklaminiai pranešimai skatina vaiką norėti visko. Suaugusiems lengviau atsispirti, tačiau vaikas mato, girdi ir nori. „Jeigu tu šiandien gautum tiek pinigų, ką už juos pirktum?“ – diskutuokite su vaikais, aptarkite jų poreikius. Jau 5–6 metų vaikas gali turėti savo pinigų, kuriuos skirtų savo poreikiams, norams. Vaikas turėtų išmokti sukaupti norimą sumą ir po kurio laiko nusipirkti trokštamą daiktą. Einantiems į mokyklą vaikams galima duoti rankpinigių, pavyzdžiui, kartą per savaitę. Taip jis jaus atsakomybę planuoti išlaidas pats. Matydamas, kad tėvai atsakingai planuoja didelius pirkinius, tariasi tarpusavyje ir su visais šeimos nariais, vaikas vadovausis šiuo pavyzdžiu. Leiskime vaikams būti atsakingiems už nedidelius, bet savus pinigus.

 

Pinigai gali būti ir laisvė, ir egzaminas, ir...

 Kuo daugiau pinigų, tuo daugiau atsakomybės. Ir tuo daugiau reikia žinių juos tinkamai tvarkyti. Ekonominė krizė paskatino žmones atsakingiau investuoti, pagrįstai išleisti ir nesiskolinti, jei nėra būtinybės.

Reali istorija: jauni žmonės prieš šešetą metų nenaujos statybos name pirko butą, mokėjo beveik 200 tūkst. litų, ėmė paskolą. 20 metų šeima grąžins paskolą su palūkanomis ir iš viso už butą sumokės beveik 400 tūkst. litų. Šiuo metu tokio buto vertė – 90 tūkst. litų. Ką patarti tokia šeimai? Kuo greičiau „gesinti“ paskolą: gal parduoti kitą nekilnojamąjį turtą ir iš karto grąžinti didelę dalį paskolos, gal važinėti paprastesniu automobiliu ar mažinti kitas šeimos išlaidas.

 

O kaip turėti pinigų daugiau?

Pažvelkite plačiau, kūrybiškai, ieškokite galimybių. Gal mokate arba galite išmokti gaminti papuošalus, suvenyrus? O gal nesudėtinga būtų padėti buityje kaimynei, kuri mielai atsilygins. Manyti, kad man nepavyks, nes dabar krizė, dabar darbo nėra, – nėra gerai. Kai ką nors neigiame, nesuteikiame sau šansų užsidirbti daugiau. Neieškokime kaltų, patys galvokime, kaip padėti sau, savo šeimai. Apsidairykite kasdienos rate, įvertinkite, ką kasdien darote, ką mokate, sugebate.

Atradęs būdų užsidirbti papildomai, žmogus pradeda labiau pasitikėti savimi. Bet kuris verslininkas taip pat kažkada žengė pirmąjį žingsnį. Juk turtingi verslininkai – lygiai tokie patys žmonės, kaip ir tie, kurie dirba samdomą darbą. Tik mąsto kitaip, nebijo prarasti, suklupti, nuolat ieško ir bando.

Būkite kūrybiški ir nebijokite veikti. Kurkite patys gyvenimą, kokio norite, ir tegul pinigai ne pririša, ne varžo, o suteikia laisvės.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai