Vasarą Baltijos bangose atsigaivinti panorę poilsiautojai patyrė nemalonių staigmenų: “žydintis” vanduo baidė ketinančius pasipliuškenti. Ne vienas iš atkaklesnių patyrė alergijos požymių - atsirado odos išbėrimų... Stebėtis nereikėtų - vanduo “žydi” kasmet, tačiau retas susimąsto, kad vandens “žydėjimas” priklauso ir nuo mūsų visų - nuo to, kaip mes skalbiame.
Dauguma skalbimo miltelių detergentų gamtoje suskyla (yra biologiškai skaidomi). Tačiau net geriausi nuotėkų valymo įrenginiai negali pašalinti iš vandens visų fosfatų. O jeigu tokių įrenginių visai nėra?
Ekologiškuose skalbimo milteliuose fosfatai yra pakeisti kitomis vandenį minkštinančiomis medžiagomis, pavyzdžiui, ceolitu arba natrio druska (natrio EDTA).
Kai kuriose valstybėse - Šveicarijoje, Norvegijoje, Suomijoje, Švedijoje, Japonijoje ir kt. - fosfatų koncentracija skalbimo priemonėse yra ribojama įstatymais. Ekologiškos skalbimo priemonės reklamuojamos, joms skirtos specialios lentynos parduotuvėse. Pirkėjai žino, kad žala gamtai galų gale bus kompensuojama mokesčių mokėtojų, reiškia - visų mūsų pinigais.
Rinkdamiesi skalbiklius, atidžiai perskaitykite ant pakuotės išspausdintą informaciją apie jų sudėtį.
Dr. Laima GALKUTĖ, Regioninio aplinkos centro Centrinei ir Rytų Europai biuras Lietuvoje
[klausimas]Kokius skalbimo miltelius pasirinkti?[/klausimas]
Visuomenės sveikatos programų ir analizės skyriaus vedėja Ingrida SKRIDAILIENĖ
Kauno visuomenės sveikatos centras
Renkantis skalbimo miltelius, reikia kruopščiai perskaityti jų sudėtį. Kuo mažiau putojimą sukeliančių cheminių medžiagų, kuo mažiau kvepiančiųjų komponentų, tuo saugesni sveikatai yra skalbimo milteliai. Lietuvos alergologų nuomone, geriausia naudoti lietuviškus skalbimo miltelius (juose nėra chloro) arba, pavyzdžiui, “Ringuvos” muilo lakštelius. Ūkinis muilas - geriausia vaikiškų drabužių ir patalynės skalbimo priemonė, nes jo sudėtis - riebalų rūgščių natrio druska. Jame nėra alergiją sukeliančių medžiagų ir cheminių priedų.
Dr. Laima GALKUTĖ, Regioninio aplinkos centro Centrinei ir Rytų Europai biuras Lietuvoje
Mūsų parduotuvėse yra skalbimo miltelių be fosfatų: “Biotex”, “Dato supra”, “Jelp color”, “Mini Risk”, “Neutral”, “Regent”, “Viksan”. Šiuose milteliuose fosfatai pakeisti zeolitu. Kainos taip pat įvairios. Užsieniečiai, įpratę už ekologiškas prekes mokėti brangiau, stebisi: kai kurie ekologiški skalbimo milteliai Lietuvoje net pigesni už išreklamuotus “fosfatinius”. Iš tiesų už reklamą taip pat galiausiai sumoka pirkėjas.
Televizijoje klesti skalbimo priemonių reklama, parduotuvėse - didžiulis šių prekių pasirinkimas. Ką gi daryti pasiklydus švarumą žadančioje karalystėje? Kaip atskirti, kuri prekė pati geriausia ir saugiausia sveikatai?
Skalbimo produktai skirstomi į kelias grupes: birius, skystus ir pastas. Dažniausiai naudojama biri skalbimo priemonė - skalbimo milteliai. Jų sudėtyje yra net apie 10 skirtingų cheminių medžiagų.
Sintetinis detergentas. Daugumos šiuolaikinių valymo ir skalbimo miltelių pagrindas yra sintetinis detergentas. Tai veiklioji medžiaga, kuri išplauna nešvarumus. Skalbimo milteliuose jų yra iki 15-20 proc.
Fosfatai. Kita sudedamoji miltelių dalis dažniausiai yra fosfatai, jie minkština vandenį. Kai kuriuose skalbimo milteliuose fosfatai sudaro apie 20 proc.
Paviršinio veikimo medžiagos. Medžiagos, sukeliančios putojimą, sudaro apie 10 proc. skalbimo miltelių. Žmonėms patinka, kai skalbiant gerai putoja. Deja, skalbimo kokybei putos įtakos neturi. Tai - tik psichologinė apgaulė.
Balikliai. Skalbimo milteliuose yra baliklių, kurie padeda išskalbti įvairias dėmes, pavyzdžiui, vyno, arbatos, kavos. Balikliai gali būti pagaminti vandenilio peroksido arba chloro pagrindu. Skalbiant aukštoje temperatūroje baliklių veiksmingumas didesnis.
Soda. Jos taip pat galime rasti skalbimo priemonėse. Kaip valiklis, ji naudojama ilgiau nei 50 metų. Ji minkština vandenį ir padeda geriau išskalbti.
Natrio sulfatas (arba natrio chloridas). Balastinė medžiaga (35-45 proc.) suaugusiųjų drabužiams ir patalynei skalbti skirtuose milteliuose dažniausiai yra natrio sulfato, o vaikiškuose milteliuose - natrio chlorido (paprasčiausia valgomoji druska).
Fermentai. Fermentai (enzimai), skaidantys riebalus, taip pat yra sudedamoji skalbimo miltelių dalis. Tai proteazė, lipazė, amilazė ir kt. Jie naudojami skalbimo priemonėse jau 25 metai.
Išvardintos skalbimo milteliuose esančios medžiagos išbalina skalbinius. Tačiau yra neigiamų skalbimo miltelių savybių - jų sudėtyje yra organizmui svetimų medžiagų, todėl jie dirgina žmogaus odą. Tokios medžiagos, kurios sukelia alergines reakcijas, vadinamos alergenais.
Alergija cheminėms medžiagoms - tai yra cheminių medžiagų (alergenų) sukelta reakcija toms medžiagoms jautriems žmonėms. Šiai reakcijai sukelti užtenka labai mažų alergeno kiekių. Dažniausiai alergija cheminėms medžiagoms pasireiškia alerginiu kontaktiniu dermatitu - kontakto su alergenu vietoje oda parausta, paburksta, gali atsirasti bėrimas, tą vietą niežti. Blogai išskalauto drabužio ir odos kontakto vietoje atsiranda šių alerginių odos pakitimų.
Drabužių skalbimas vis dar išlieka moters namų ūkio darbų dalimi – kaip ir kambarių tvarkymas, dulkių šluostymas, stovėjimas prie puodų ir t.t. Nors vis daugiau vyrų savo iniciatyva ar priversti imasi šių darbų, vis tik vėliau paaiškėja, kad mieliau juos perleistų kitiems. O ir šiuolaikinė dirbanti moteris neturi laiko tiems “mažiems malonumams”: užsiėmusių žmonių šaldytuvas dažniausiai būna tuščias, o skalbiniai greitai atsiduria skalbyklose. Tačiau į jas nešame ne visus skalbinius, kartais ir finansinė padėtis neleidžia to daryti, tuomet tenka pasikliauti savo rankomis ir skalbimo miltelių kokybe. O jų yra labai įvairių, besiskiriančių gamintoju, sudėtimi, skalbimo savybėmis. Tad kokius skalbimo miltelius pasirinkti? Tai ir bandysime išsiaiškinti mūsų surengtoje degustacijoje.
Vertinimo komisijos paprašėme įvertinti skalbimo miltelių išvaizdą ir savybes skalbiant, kaip skalbimo milteliai veikia rankų odą, kokia skalbinių būklė po skalbimo, ar skalbiniai kvepia, ar išsamus ir aiškus miltelių aprašymas ant pakuotės ir kt. Kiekvienas komisijos dalyvis keletą mėnesių savarankiškai testavo skalbimo miltelius ir lygino duomenis. Visų dalyvių padarytos išvados buvo susumuotos ir dabar pateikiamos žurnalo skaitytojų dėmesiui.
Iš automatinėms skalbimo mašinoms ir rankoms bei paprastoms skalbimo mašinoms skirtų miltelių geriausiais išrinkti “Persil” ir “Viksan” produktai. Jie ne tik gerai skalbia skalbinius, bet ir mažiau kenkia aplinkai, nes jų sudėtyje nėra fosfatų.
Skalbimo miltelius vertino prof. Dalia Brazauskienė, vyr. inspektorius technologas Tautvydas Mikalonis, dr. Ona Ragažinskienė, atsakingasis redaktorius Giedrius Židonis bei redakcijos atstovai. Žmonės, dalyvavę vertinant produktus, neatstovavo įstaigoms, kuriose jie dirba.
Skalbimo miltelius pirkome dideliuose Vilniaus bei Kauno prekybos centruose kartu su kitais pirkėjais. Taigi kas pateko į redakciją, galėjo patekti ir mums. Mūsų tyrimas – tai siekimas atkreipti pirkėjų dėmesį į tai, ką mes perkame ir ką naudojame savo buityje. Galutinis sprendimas – pirkti ar nepirkti – visada priklauso tik nuo pirkėjo.
Skausmas - subjektyvus pojūtis. Jo intensyvumas priklauso nuo organų pažeidimo, skausmo slenksčio, centrinės nervų sistemos būklės. Daugybė moterų nuolat patiria nuolatinį ar epizodinį skausmą, kuris trukdo gyventi, pailsėti, užmigti. Jis yra pagrindinis daugelio ginekologinių ligų simptomas. Nukenčia asmeninis, socialinis ir seksualinis gyvenimas, moteris atrodo liguistai ir nuolat pavargusi....
Skaityti daugiauKiek turėtų trukti lytinis aktas, geriausiai žino moteris, todėl jos ir reikia pasiklausti. Bet ar verta patikėti, kai ji meilikaujančiai sako, jog jai užtenka ir tų 30 sekundžių? Greičiausiai protinga ir mylinti moteris labai nenusimins dėl kelių per greitai išsiveržusios sėklos kartų, bet jeigu taip atsitinka visada? Paguodžiant galima pasakyti, kad priešlaikinė ejakuliacija - lengviausiai išsprendžiama seksualinė problema....
Skaityti daugiauKasdien pas ginekologus apsilanko daugybė įvairaus amžiaus moterų, kurias vargina mėnesinių ciklo sutrikimai. Kartais gali užtekti tik menko streso, didelio nuovargio, ir menstruacijos sutrinka. Kiekviena moteris bent kartą patiria nedidelių ciklo nukrypimų, kurie nekelia didelio pavojaus, tačiau kartais tai gali būti prasidedančios ligos signalas. Kaip išgirsti tokį signalą ir juo pasirūpinti? Kalbamės su akušere-ginekologe Vita JAUNIŠKIENE....
Skaityti daugiauPrižiūrėti ausis ne mažiau svarbu nei reguliariai valyti dantis, plauti plaukus ar karpyti nagus. Daugiausia ausų priežiūros sunkumų sukelia joje besikaupiančios tąsios, geltonos išskyros - ausies siera. Šių išskyrų kiekis yra individualus: vieniems jos gaminasi tiek mažai, kad ji niekada nesikaupia, tuo tarpu kitų ausyse kamščiai susidaro kas du trys mėnesiai. Nepamanykite, jog ausies siera tik teikia rūpesčių - ji yra labai svarbi bei naudinga, nes apsaugo ausų landas (nuo būgnelio iki išorinės ausies) nuo dulkių, bakterijų ir kitų nešvarumų. Taigi jos ausyje turi būti, tik, žinoma, ne per daug....
Skaityti daugiauBeveik kiekvienam bent kartą gyvenime ūžė, spengė ar zvimbė ausyse. Tačiau ar visada į tokius dalykus reikia kreipti dėmesį? Viena mūsų žurnalo skaitytoja pasakoja apie savo problemą ir klausia: „Jau keleri metai man tiek dieną, tiek naktį ūžia ausyse. Ar yra kokių gydymo būdų nuo to ūžesio išsigydyti, ar teks kentėti visą gyvenimą?“ Manau, šis klausimas labai aktualus daugeliui, taigi pasistengsiu papasakoti apie šį simptomą išsamiau...
Skaityti daugiauTikrai nedaugelis vos sunegalavę skuba pas gydytoją. Visų pirma, kol užsiregistruosi ir pateksi, nesunki liga praeis savaime, o jei reikia tik konsultacijos... Gyvename XXI amžiuje, todėl daugeliui visagalis internetas yra geriausias patarėjas. Veikiausiai todėl žurnalo „Sveikas žmogus“ interneto tinklalapyje, taip pat vis populiarėjančiame „Facebook“ puslapyje ir sulaukiame daugiausia mūsų skaitytojų klausimų. Kiti savo problemas išdėsto laiške redakcijai. Apžvelgsime dalį jų. Šįkart pasirinkome ginekologiją, o į klausimus atsako Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Moterų konsultacijos vadovė docentė Rosita Aniulienė....
Skaityti daugiauKiekvienai porai moters nėštumo metu lytiniai santykiai sukelia tam tikrų dvejonių. Vienoms poroms nėštumas seksualiniam gyvenimui teikia tik privalumų, kitoms – tai susirūpinimas ir problemos. Iškyla begalės klausimų, į kuriuos atsakymus gali pateikti tik moterį nėštumo metu prižiūrintis gydytojas. Kas atsitiks, jeigu moteris patirs orgazmą? Ar galima mylintis sužaloti kūdikį? Ar gali seksas sukelti persileidimą? Kokia yra infekcijos patekimo rizika? Į šiuos klausimus atsako Vilniaus gimdymo namų akušerė-ginekologė ALINA KITOVIENĖ....
Skaityti daugiauMoksliniai tyrimai nustatė, kad natūrali kontracepcija ne tik įmanoma, bet ir gali būti efektyvi (toms, kurių ciklas reguliarus, patikimumas – daugiau nei 90 proc.). Kiekviena moteris turi tam tikrą ciklo ritmą, todėl reikia tik išmokti stebėti savo pojūčius. Dažniausiai rekomenduojama naudotis keliomis vaisingų ir nevaisingų dienų nustatymo metodikomis. Apie kalendorinį, temperatūros ir gleivių stebėjimo metodus konsultuoja gydytojas ginekologas med.dr. Genadijus KRAVČENKA....
Skaityti daugiauGinekologė Violeta Jonaitienė jau septynerius metus nepaliauja žavėtis Suomijos mokslininkų išradimu – hormonine gimdos spirale. Šiai kontracepcijos priemonei prieš dešimtmetį pasirodžius Lietuvoje, gydytoja viena pirmųjų šalyje ėmė ją siūlyti savo pacientėms. Pasak ginekologės, per tiek metų neteko girdėti blogų atsiliepimų, o dažna moteris po kurio laiko grįžta „antram kartui“. Jonaitienė yra tokia tikra šios priemonės veiksmingumu, nes pati yra ją išbandžiusi. Gydytoja ją dažniausiai skiria nemaloniam sutrikimui, kuris kamuoja daugelį moterų, – gausioms mėnesinėms mažinti....
Skaityti daugiauVitaminai ir mikroelementai – kiekvieno žmogaus organizmui būtinos medžiagos. Norėdami išvengti organizmo išsekimo, imuninės sistemos susilpnėjimo, turėtume kasdien papildyti savo maisto racioną vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis. Šįkart apie tai, kodėl mūsų organizmui taip reikalingas magnis....
Skaityti daugiauŽmogaus kūne nuolatos vyksta įvairios cheminės reakcijos. Vykstant medžiagų apykaitai, kūno temperatūra svyruoja apie + 37°C. Tačiau žmonės ar net žmonių bendruomenės turi individualias „normalios“ kūno temperatūros variacijas. Išsamiau apie visa tai kalbamės su Kauno medicinos universiteto klinikų Infekcinių ligų klinikos prof. Alvydu Laiškoniu....
Skaityti daugiauNuo senų laikų geriamoji soda buvo patikima pagalbininkė ir pyragą kepant, ir virtuvę valant, ir ligas visokias išvaikant. Prisiminkime jos galias ir paklausykime įvairių specialistų nuomonės, kuo soda gali padėti dabar....
Skaityti daugiauMedicinos specialistai, remdamiesi pasaulio statistikos duomenimis, teigia, kad dauguma ligų prasideda nuo žarnyno veiklos sutrikimų. Norint išgydyti organizmą ar išvengti ligų, visų pirma būtina išvalyti organizmą – pašalinti jame susikaupusius šlakus bei toksinus....
Skaityti daugiauPakilusi temperatūra nėra liga, o tik ligos požymis. Net keliais laipsniais pakilusi temperatūra rodo organizmo reakciją į ligą – vadinasi, organizmas pradeda kovoti su liga. Žmogaus kūno temperatūra svyruoja – mažiausia ji yra naktį (tuomet lėčiausia medžiagų apykaita) ir ryte, o, organizmui tampant aktyvesniam (dieną), ji vertinama kaip normali, kai yra 36,4–36,7°C. Nuo neaukštos temperatūros vaistų nereikia. Tačiau ką daryti jei temperatūra nedaug pakilusi laikosi ilgesnį laiką? Ką rodo ilgalaikė pakilusi temperatūra, kokios galimos priežastys ir ką tokiu atveju daryti, konsultuoja Vilniaus sveikatos namų vaikų ligų gydytoja Lorita BUDRIENĖ....
Skaityti daugiauNe vieną šimtmetį stengiamasi padėti tiems, kuriems išsivysto priklausomybė nuo alkoholio. Kuriami vaistai, atrandamos vis naujos psichoterapinės metodikos, praktikuojama ir „bobučių medicina“. Kelyje į pergalę prieš priklausomybę visi metodai tinkami? Bent jau tokios nuomonės yra net kompetentingiausi medikai, dirbantys su priklausomais žmonėmis. Anot jų, alkoholizmo gydymas turi būti kompleksinis, tačiau kas įeina į tą kompleksą – artimųjų ir pačio žmogaus reikalas. TV laidos kūrybinė grupė pasikalbėjo su keliais specialistais, turinčiais ne vienerių metų darbo patirtį. Teiravomės apie vieną dažnai taikomą metodą, kuris kartais suteikia žmogui antrą galimybę, o kartais ir ne. Apie kodavimą. ...
Skaityti daugiauŠiame straipsnyje sužinosite, kokie yra pagrindiniai priklausomumo nuo alkoholio simptomai, kokios gali būti jo priežastys ir kokios šiandien yra alkoholizmo gydymo galimybės....
Skaityti daugiau
Parašykite savo nuomonę