Žmogus ir gamta kuria skirtingai
KTU Kompiuterių katedros docento Vytauto Petrausko nuomone natūralių elektromagnetinių laukų gamoje nėra, todėl žmogaus organizmas neprisitaikęs prie jų ir nesugeba kompensuoti žalingo poveikio. Didžiausią žmogaus organizmo dalį sudaro elektrolitai - skysčiai. Elektromagnetiniai laukai jų ląsteles tampo, poliarizuoja. Jeigu laukas agresyvus ir intensyvus, kai kurios organizmo sistemos neatlaiko. Todėl labai svarbu laikytis darbo higienos reikalavimų bei vengti nuovargio prie kompiuterio.
Fizikos pamokėlė
Kiekvieną įelektrintą (turintį krūvį) fizikinį kūną supa elektrinis laukas. Jis gali būti nekintamas, jei krūvis nekinta, ar kintamas, jei kinta krūvio didumas. Magnetinį lauką sukuria tekanti elektros srovė. Jeigu jos kryptis ir stiprumas nesikeičia, sukuriamas nekintamas magnetinis laukas, o jeigu srovės parametrai kinta - kintamas magnetinis laukas.
Bet kuris buitinis elektrinis ar elektroninis prietaisas sukuria ir elektrinius, ir magnetinius kintamus laukus. Prietaiso elektros maitinimo laidas, įjungtas į rozetę, veikia kaip antena ir sukuria elektromagnetinį lauką, net jeigu prietaiso jungiklis neįjungtas. Todėl visus nenaudojamus prietaisus geriausia visiškai išjungti iš rozetės, o veikiančius pastatyti atokiau. Metro atstumu nuo darbo vietos esantis žemos įtampos ir mažų srovių prietaisas nekelia pavojaus žmogaus sveikatai.
Kompiuteris
Kompiuteris - tai sudėtinga sistema, susidedanti iš kelių elektrinių ir radioelektroninių įrenginių. Perkant kompiuterį darbui namuose būtina pasirūpinti jo įtaka šeimos narių sveikatai. Nerekomenduotina įrengti darbo vietą miegamoje patalpoje. Jeigu butas yra nedidelis ir kitų galimybių nėra, prieš miegą kambarys turi būti vėdinamas, geriausiai - sudarant skersvėjį.
Kompiuteris keičia patalpų oro temperatūrą ir santykinį oro drėgnumą. Sausas patalpų oras sukelia neigiamą poveikį sveikatai - džiūsta ir trūkinėja oda, kvėpavimo takų gleivinė, didėja infekcijos rizika. Todėl greičiau susergama viršutinių kvėpavimo takų katarais, gripu, alergine sloga.
Monitorius
Monitorius sukuria plataus dažnių spektro elektromagnetinius laukus. Šio prietaiso veikimo principas yra sudėtingas, o įtaka žmogaus sveikatai dar nėra visapusiškai ištirta ir įvertinta.
Monitorius (išskyrus skystų kristalų) sukuria elektrostatinį lauką. Apie jo padidėjimą byloja akių perštėjimas ir paraudimas, sausėjimas. Ypač tuo skundžiasi nešiojantieji kontaktinius lęšius. Šiuolaikiniai monitoriai nesukuria didelio ektrostatinio potencialo, tačiau reikia žinoti, kad įjungimo metu ir dar 20-30 sekundžių bei keletą minučių po išjungimo potencialas dešimtis kartų viršija nuolatinio režimo lygį. Dėl to keičiama patalpų oro jonizacija, t.y. kinta įelektrintų dalelių kiekis, įelektrinami aplinkiniai daiktai ir ore esančios dulkės, kurios kaip kulkos įsiskverbia į žmogaus odą, nusėda ant ekrano. Jas ypač traukia daug skysčio turinčios akių, nosies ir burnos gleivinės. Dėl to veido bei kaklo oda gali parausti, niežėti, atsirasti alerginių reakcijų. Šie simptomai gali pasireikšti ir kitiems šeimos nariams, nors jie ir nedirba su kompiuteriu. Būtina gerai šluostyti dulkes nuo ekrano, valyti ir drėkinti patalpą, o baigus dirbti su kompiuteriu nusiprausti veidą šaltu vandeniu.
Kada reikalingas monitoriaus filtras?
Vieno tyrimo duomenimis, iš 30 filtrų keturi didino laukus,15 - šiek tiek mažino, likusieji neturėjo įtakos. Todėl perkant gaminį dera pareikalauti bandymų protokolo ir išsiaiškinti, kam jis skirtas, ką jis slopina. Docento V.Petrausko nuomone, gerą filtrą verta įsigyti kontrastiškumui gerinti, atspindžiams šalinti, konfidencialumui užtikrinti. Tačiau labai geram monitoriui filtro nereikia. "Seną monitorių geras filtras "atgaivina". Tačiau jis kainuoja nepigiai. Tai ar ne geriau įsigyti kokybišką monitorių?" - patarė dr. A.Otas.
Elektromagnetinės spinduliuotės mažinimo galimybės
Elektromagnetinių laukų stiprumą gali sumažinti tvarkinga elektros instaliacija, ekranuoti laidai, tvarkinga prietaisų įžeminimo sistema. Laidai ekranuojami įvelkant juos į metalinį vamzdelį, tarsi į šarvą (jų galima įsigyti parduotuvėse). Monitoriaus ekraną būtina įžeminti.
Svarbu ir darbo vietos įrengimas, instaliavimas į maitinimo tinklą. Laidai neturėtų driektis už dirbančiojo kompiuteriu nugaros ar gretimai.
Didėjant atstumui nuo prietaiso, elektromagnetiniai laukai silpsta kvadratine priklausomybe. Svarbi ir buvimo elektromagnetinių laukų apsuptyje trukmė. Tik plaukus išsidžiovinant ar barzdą nusiskutant elektriniu prietaisu patiriamas nedidelis elektromagnetinis spinduliavimas.
Ar brangesnis kompiuteris yra geresnis?
Kompiuterinė įranga vertinama pagal patikimumo ir techninių charakteristikų bei poveikio sveikatai kriterijus. Kokybiška įranga yra gerokai brangesnė. Ieškantiems pigaus ir gero kompiuterio pardavėjai siūlo garsių firmų filialų produktus. Dažniausiai jie gaminami trečiosiose šalyse, kur technologijos yra supaprastintos, naudojamos nekokybiškos medžiagos, žemesni kokybės reikalavimai. Todėl toks kompiuteris yra pigesnis ir negali tarnauti ilgai bei patikimai.
"Teko lankytis IBM gamykloje, kurioje kokybei skiriamas didžiulis dėmesys. Gamyklos kokybės reikalavimai gaminiams yra griežtesni nei valstybėse, į kurias produkcija eksportuojama. Nors laikui bėgant gaminių parametrai blogėja, tačiau ir keletą metų sandėlyje laikyta kokybiška įranga atitinka standartus. Įsigydami produktą, sumokame ir už firmos ženklą". - sakė dr. A.Otas.
Lietuviški kompiuteriai "Vector"
"Daugeliu atvejų visiškai išvengti elektromagnetinio spinduliavimo bei statinio krūvio neįmanoma, tačiau sumažinti iki nekenksmingo lygio tikrai galima. Kartais neatsakingai elgiasi vartotojai, nekreipdami dėmesio į tai, kad kompiuterį (kaip ir daugelį kitų buitinių prietaisų) patartina jungti į specialią rozetę su įžeminimu, - sakė UAB "Sonex kompiuteriai" rinkodaros direktorius Eimundas Mačiulis. - Mūsų gamykloje gaminami lietuviški kompiuteriai "Vector" šiuo požiūriu yra vieni moderniausių. Valstybinės radijo dažnių tarnybos elektromagnetinio spinduliavimo laboratorijoje atliktų tyrimų duomenimis, jie atitinka ir spinduliavimo į išorę normas bei netrukdo veikti kitiems elektriniams prietaisams. Gamykloje įdiegta EN ISO 9001 kokybės valdymo sistema, todėl greitai reaguojama į kokybės pokyčius, gamyboje naudojami optimaliausi komponentai, užtikrinantys mažiausius spinduliavimus bei didžiausią saugumą. Kompiuteriai "Vector" šiuo metu yra perkamiausi Lietuvoje. Jie buvo testuoti JAV, kur vieninteliai iš visų kitų Lietuvoje gaminamų kompiuterių įvertinti "Microsoft" sertifikatu".
Įstaigos darbuotoją ėmė varginti odos perštėjimas, paraudimas. Veido raudonio priežasčių negalėjo nustatyti nei gydytojai dermatologai. Kompiuterinės technikos bandymų laboratorijos darbuotojai, įvertinę elektromagnetinės spinduliuotės lygį, nustatė, kad jie sklido iš sienos, kuria pravesti įvadiniai namo elektros kabeliai. Prie jos kaip tik ir sėdėjo vaikinas. Darbo vietą perkėlus kitur, nemalonūs simptomai išnyko.
KTU Kompiuterinės technikos bandymų laboratorijos darbuotojai viename bute išmatavę elektromagnetinę spinduliuotę nustatė, kad iš šildymo radiatoriaus sklinda didžiuliai magnetiniai laukai - kažkas prijungė skalbimo mašinos ar kito galingo prietaiso įžeminimo laidą. Taip elgtis nederėtų, juolab kad ir reikiamų rezultatų nepasiekiama.
Mūsų namų mikroklimatas turi didelę įtaką sveikatai. Turbūt daugelis ne kartą esame pajutę, kaip, ilgiau pabuvus sausame kambaryje, pradeda džiūti akys ar kaip kambario drėgmė, atrodo, ima skverbtis į kaulus. O kokios aplinkos sąlygos žmogui tinkamiausios – sveikos ir leidžiančios jaustis patogiai? Patalpų mikroklimatą nulemia trys pagrindiniai oro veiksniai – oro temperatūra, oro drėgmė ir oro judėjimas. Specialistai yra nustatę, kokie jie turėtų būti namuose, kad būtų „kaip tik“....
Skaityti daugiauKonservavimas žema temperatūra – puikus konservavimo būdas, kadangi galima ilgai išlaikyti greitai gendančius maisto produktus esant minimaliam jų maistinės ir biologinės vertės sumažėjimui. Išlieka vitaminai, fermentai ir kitos vertingos maistinės medžiagos. Užšaldyti maisto produktai išlaiko spalvą, sultingumą, aromatą ir tvirtumą, nes užšaldžius produktus jų viduje temperatūra nukrinta iki -18 laipsnių, kai sustoja visi gyvybiniai-biocheminiai procesai. Ar visas sodo ir miško gėrybes galima šaldyti? Iškyla ne tik šis klausimas, bet ir dar daug kitų. Kokiais pagrindiniais principais vadovautis užšaldant ir atšaldant produktus konsultuoja Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius Visuomenės sveikatos instituto direktorius Rimantas Stukas....
Skaityti daugiauBesirūpindami sveiku maistu bei ekologiškais produktais, neretai pamirštame apie indus, kuriuose verdame maistą. O juk netinkamas indas gali tapti įvairių negalavimų priežastimi. Kokį puodą pasirinkti? ...
Skaityti daugiauBuities tvarkymas be chemikalų Dauguma buitį tvarkome naudodami įvairias tam skirtas priemones su cheminėmis medžiagomis, tikėdamiesi geriausio rezultato. Tačiau žinome, kad priemonės su cheminėmis medžiagomis yra kenksmingos sveikatai (gali sukelti alergiją, bėrimus ant odos ir pan.), o ekologiškos priemonės, nors ir veiksmingos, bet ne visiems prieinamos. Todėl pamėginkime prisiminti keletą senų, tačiau veiksmingų priemonių ir būdų, kaip tvarkytis buityje naudojant kuo mažiau cheminių medžiagų ir taip saugant savo sveikatą. ...
Skaityti daugiauVasara… Kaip smagu pasinerti į visus šio šiltojo metų periodo malonumus – žydinčiose pievose paklausyti žiogelių svirpimo, smaragdo žaluma pasipuošusiame miške pasidžiaugti paukščių serenadomis, panardinti saulės įkaitintą kūną į gaivų ežerą, atverti langus ir pajusti aksominės nakties alsavimą… Viskas būtų labai puiku, jei ne milijonai uodų, musių, muselių, mašalų, sparvų, erkių ir kitų bjaurių padarų, kurie tik ir laukia, kad galėtų mus pakramsnoti. Daugybė gamtos gyvių, deja, įtraukė žmogų į savo meniu. O kur dar visos dryžuotos skraidančios teroristės – bitės, širšės, vapsvos, kamanės? Jos neminta mūsų krauju, tačiau labai atkakliai gina savo teritoriją nuo neprašytų įsibrovėlių, o jei dar neleisime joms pasmaguriauti mūsų stalo saldžiomis gėrybėmis – kerštas garantuotas. Kandantys ir geliantys įkyrūs skrajūnai apkartina stovyklavimo, žvejybos, medžioklės ir kitus laisvalaikio leidimo malonumus labiau nei lietūs, perkūnija, šaltas oras, negausūs laimikiai kartu. Kasmet mes išleidžiame daugybę pinigų, kad atsikratytume šių godžių padarų ar bent palengvintume kraugerių sukeltas kančias....
Skaityti daugiauDaugelio mūsų gyvenimas yra dinamiškas, aktyvus ir užimtas. Dirbantieji įstaigose turi rengtis gražiai ir patogiai kiekvieną darbo dieną. Laisvalaikio metu taip pat norime dėvėti ne tik gražius bei madingus, bet ir patogius, praktiškus drabužius. Pirkdami juos dažnai atkreipiame dėmesį į gaminio sudėtį, bet ne visada tai mums ką nors sako. Ką reiktų žinoti apie įvairius pluoštus, renkantis rūbus kasdienai, išeigai ar poilsiui, ką pasirinkti konkrečiu atveju ir kodėl, papasakojo „Monton“ parduotuvės konsultantė Kristina JUOZAPAVIČIENĖ ir AB „Audimas“ rinkodaros specialistas Tomas MOTIEJAITIS. ...
Skaityti daugiauMūsų patalpų gaiva pirmiausia priklauso nuo švaros ir dažno vėdinimo, nuo kiekvieno gyvenančiojo ar dirbančiojo asmeninių higienos įpročių. Gaivų ir švarų patalpų orą malonu pakvėpinti natūraliais eteriniais aliejais, smilkalais. „,Aromatinės žvakės, eteriniai aliejai švarina, dezinfekuoja orą mūsų aplinkoje, skleidžia malonų kvapą, pakelia nuotaiką, – sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto gydytoja alergologė-pulmonologė doc.dr. Eglė Vaitkaitienė. – Dar geriau, jei namai kvepia džiovintais rožių žiedlapiais, levandomis, rozmarinais ar čiobreliais.“ Apie tai, kokios sveikatai saugios priemonės padeda palaikyti namuose malonų kvapą ir kaip jas tinkamai naudoti, ir kalbamės su docente....
Skaityti daugiauTelevizorius – neatsiejamas daugelio lietuvių laisvalaikio atributas. 2014-ųjų pavasarį tyrimų bendrovės GfK atliktas tyrimas rodo, kad net 89 proc. mūsų šalies piliečių žydrąjį ekraną įsijungia kasdien, 9 proc. – bent kartą per savaitę. Žinių laidos, sporto varžybos, dokumentiniai filmai ar animaciniai filmukai – televizorių mėgsta žiūrėti ir vaikai, ir suaugusieji. Tam, kad laikas prie ekrano nenuvargintų akių, svarbu laikytis keleto taisyklių. Kokios jos, pasakoja gydytoja oftalmologe Rūta Kėvelaitienė....
Skaityti daugiauTurbūt bent viename kiekvieno namo, buto ar biuro kambaryje galima aptikti vazonėlį su gėlėmis. Jos ne tik puošia namus ar maloniai kvepia, bet ir grynina orą. Dar iš mokyklos laikų biologijos pamokų prisimename, kad dieną augalai, sugerdami anglies dvideginį, išskiria deguonį. Be to, augalai turi ir emocinį poveikį žmogaus organizmui. ...
Skaityti daugiauMokslininkai nustatė, kad maždaug 6–12 proc. gyventojų yra alergiški namų dulkėms, dažnai to net nežinodami. Palyginti su ankstesniais metais, pastebimas gana didelis tokių alergijų padidėjimas. Alergijos namų dulkėms priežastis yra mažyčiai voragyviai – namų dulkių erkės....
Skaityti daugiauNenuostabu, kiekvienas nori gyventi gražiuose, jaukiuose ir skoningai įrengtuose namuose. Tačiau specialistai perspėja: jei nebūsite atsargūs ir nekreipsite dėmesio į tai, kokias statybines medžiagas renkatės, atnaujintuose namuose dar ilgai negalėsite gyventi, nes teks rūpintis savo pašlijusia sveikata. Kaip išvengti nelaimių remontuojant namus ir išsaugoti sveikatą, pasakoja Šiaulių visuomenės sveikatos centro Sveikatos saugos skyriaus vedėja gydytoja Jūratė Karalevičienė....
Skaityti daugiauApie vilną esame girdėję daug. Galbūt vaikystėje nekęsdavom „piktų“ megztinių, o susirgę žinodavom, kad, pakaitinus kojas, mama vis vien užmaus vilnones kojines ir lieps taip miegoti visą naktį. Kas tai: mamų prasimanymai ar gydymo metodas? Ar iš tikrųjų vilna tokia reikalinga norint būti sveikam?...
Skaityti daugiauPoreikis periodiškai atsitraukti į privatų prieglobstį užkoduotas daugeliui žinduolių, paukščių, varliagyvių ir net kai kuriems vabzdžiams. Tam vieni randa natūralią pastogę gamtoje, kiti kasasi urvus. Štai jau septynerių devynerių metų amžiaus vaikai pradeda statyti „namus“ iš antklodžių ar įsirengia keistas konstrukcijas medžiuose. Taigi asmeninio kampo reikia visiems, ir jo funkciją paprastai atlieka mūsų būstas. Tačiau kiek erdvės reikia žmogui, kad jis jaustųsi patogiai, ir kokia ji turėtų būti?...
Skaityti daugiauSunku įsivaizduoti šiuolaikinę iškylą gamtoje be vienkartinių indų. Vis dažniau plastikinės lėkštės, įrankiai ir puodukai atsiduria ant šventinio stalo (pavyzdžiui, per vaikų gimtadienį). Žinoma, juk taip patogiau, po šventės namų ruoša užtrunka itin trumpai – sumetei į šiukšlių dėžę, nuvalei stalus – ir viskas. Be plastikinio vandens butelio neįmanoma nė viena tolimesnė kelionė, nesvarbu – riedučiais, dviračiu ar automobiliu. Tačiau ar visos plastikinės pakuotės yra saugios? Kokias geriau rinktis maistui, o kurias apeiti ratu? Apie visa tai pasakoja Baltijos aplinkos forumo aplinkosaugos specialistė Justė Buzelytė....
Skaityti daugiauvasarą baltijos bangose atsigaivinti panorę poilsiautojai patyrė nemalonių...
Skaityti daugiauĮvairioms technologijoms sparčiai tobulėjant, atsirado puiki galimybė išsirinkti reikalingus ir tinkamus stalo įrankius, indus, kuo įvairiausių ir įmantriausių formų ir spalvų. Dažnai prie pirkimo prisideda ne vien poreikis, mada, progos, šventės, bet ir įvairios akcijos, maža indų ir įrankių kaina. Prieš perkant naujus indus ar naudojant turimus, svarbu žinoti jų privalumus, trūkumus ir poveikį mūsų sveikatai....
Skaityti daugiau
Kiekvieną įelektrintą (turintį krūvį) fizikinį kūną supa elektrinis laukas. Jis gali būti nekintamas, jei krūvis nekinta, ar kintamas, jei kinta krūvio didumas. Magnetinį lauką sukuria tekanti elektros srovė. Jeigu jos kryptis ir stiprumas nesikeičia, sukuriamas nekintamas magnetinis laukas, o jeigu srovės parametrai kinta - kintamas magnetinis laukas.
Bet kuris buitinis elektrinis ar elektroninis prietaisas sukuria ir elektrinius, ir magnetinius kintamus laukus. Prietaiso elektros maitinimo laidas, įjungtas į rozetę, veikia kaip antena ir sukuria elektromagnetinį lauką, net jeigu prietaiso jungiklis neįjungtas. Todėl visus nenaudojamus prietaisus geriausia visiškai išjungti iš rozetės, o veikiančius pastatyti atokiau. Metro atstumu nuo darbo vietos esantis žemos įtampos ir mažų srovių prietaisas nekelia pavojaus žmogaus sveikatai.
Kompiuteris
Kompiuteris - tai sudėtinga sistema, susidedanti iš kelių elektrinių ir radioelektroninių įrenginių. Perkant kompiuterį darbui