Oro kondicionierių nauda ir pavojai

Be oro kondicionierių, ypač karštą vasaros dieną, neįsivaizduojame nei šiuolaikinio prekybos centro, nei mūsų darbo vietos, nei automobilio. Kondicionierius žmonės vis dažniau įsirengia ir savo erdviuose namuose. Šie vėsinamieji technikos stebuklai kartais gali būti vienintelis išsigelbėjimas nuo alinančios kaitros. Tačiau iš oro kondicionieriaus plūstančiame gaivaus vėjo gūsyje gali slypėti ir nemažai pavojų. Apie tai kalbamės su Kauno visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vyriausiuoju specialistu Andriumi Kraulėda.
 

Patalpų mikroklimatą sukuria jų oro temperatūra, santykinė oro drėgmė ir oro judėjimo greitis. Žmogus patogiai jaučiasi tada, kai patalpų oro temperatūra šiltuoju metų laikotarpiu yra 23–25° C, o šaltuoju – 20–24° C; santykinė oro drėgmė yra 40–60 proc., oro judėjimo greitis sudaro 0,15–0,25 m/s. Visus šiuos parametrus galima reguliuoti oro kondicionieriais. Jais orą galima ne tik vėsinti, bet ir šildyti, drėkinti, valyti, reguliuoti oro greitį.

 

Yra iš ko pasirinkti


Oro kondicionieriai būna įvairių tipų: montuojami į langus, prie lubų, palubės ir sienų, sieniniai, kanaliniai ir pan. Oro kondicionieriumi galima reguliuoti patalpos drėgmę ir temperatūrą, atsižvelgiant į tai, kad optimali patalpos temperatūra žmogui yra 18–25° C.
Oro kondicionieriai būna su įvairiais filtrais: pirminio valymo filtrai su bakterijų naikinimo priemone arba anglies filtras, naikinantis nemalonius kvapus, pvz., rūkalų ar maisto. Naujos kartos oro kondicionieriuose yra įmontuoti elektrostatiniai filtrai, kurie veikia dar efektyviau.
 

Reikia žinoti, kaip naudotis


Dažniausiai problemų kyla tada, kai nemokame tinkamai naudotis kondicionieriumi. Daugelis net nežino, kad oro kondicionieriai turėtų būti įrengti atokiau nuo patalpoje dirbančių žmonių ir sureguliuoti taip, kad oro srovė nebūtų pučiama tiesiai į juos.
Didesnė dauguma visų su kondicionieriumi susijusių peršalimo ligų užklumpa žmones vos tik pradėjus naudotis šiuo prietaisu. Karščio ir tvankos nualinti žmonės stengiasi atsisėsti kuo arčiau kondicionieriaus, nors tiesioginis oro srautas, pučiantis iš kondicionieriaus, kartais gali būti vos +8° C. Temperatūros skirtumas sėdint po vėsaus oro srove ir išėjus karštą vasaros dieną į lauką būna labai didelis, todėl ir susergama.
Peršalti galima net ir nebūnant prie pat kondicionieriaus. Jei lauke +30° C, o patalpoje vos +18° C, kiekvienam aišku, kad temperatūros skirtumas yra pernelyg didelis. O staigūs temperatūrų kontrastai visuomet neigiamai veikia žmogaus organizmą.
Paraudusios, perštinčios akys, sausumas burnoje, sudirginti kvėpavimo takai, kosčiojimas – visa tai sukelia alergenai, kurie į patalpas (vidaus aplinką) patenka per netinkamai išvalytus kondicionieriaus filtrus.
„Netinkamai naudojami kondicionieriai yra gera terpė įvairiems mikroskopiniams grybams, kurie sukelia alergines ligas – slogą, nosies niežulį. Kartais gali varginti raumenų, sąnarių skausmai, žmogus nuolat jaučiasi pavargęs. Be to, jeigu iš kondicionieriaus oro srovė pučia tiesiai į žmogų, nuo jo odos paviršiaus gali būti nupučiamas šilto oro apsauginis sluoksnis, be kurio oda išsausėja ir praranda drėgmę“, – aiškino visuomenės sveikatos specialistas.
 

Filtruose slypintys pavojai


Kondicionieriuje oras paimamas iš išorės, praleidžiamas per įvairiausius filtrus ir į patalpas (vidaus aplinką) tiekiamas jau išvalytas. Būtent kondicionieriaus filtrus reikia labai gerai prižiūrėti, nes jeigu priežiūra nėra tinkama, ima daugintis bakterijos, kurios sukelia ligas.
„Žmonių sveikatai kenkia ne kondicionieriuose cirkuliuojantys šaldikliai, o ant kondicionieriaus garintuvo atsirandantys ir į patalpas patenkantys grybeliai bei bakterijos, – teigė A. Kraulėda. – Šiuolaikiniuose oro kondicionieriuose įrengti oro filtrai, kurie valo tiekiamą orą, o kai kurie gali netgi naikinti patenkančias bakterijas. Kondicionierių vidaus mazgų temperatūra yra mažesnė negu patalpų oro temperatūra, todėl ant jų gali kauptis drėgmė. Taip susidaro puiki terpė mikroorganizmams kauptis ir daugintis. Su tiekiamu oru tie mikroorganizmai gali patekti į patalpą ir pasiekti ten esančių žmonių kvėpavimo takus bei sukelti ligas. Viena iš jų, kurios sukėlėjas gali daugintis ir plisti aplinkoje per vėdinimo ir kondicionavimo sistemas, yra legioneliozė, kuri dažniausiai pasireiškia plaučių uždegimu.“
 

„Vėjo ligos“


Bene labiausiai paplitusi kondicionuoto oro sukelta liga – sloga ir gerklės perštėjimas, sukeliantis užkimimą. Pasak A. Kraulėdos, grėsmė peršalti atsiranda esant dideliam lauko (išorės) ir patalpos (vidaus aplinkos) temperatūros skirtumui. Todėl rekomenduojamas temperatūros skirtumas turėtų būti iki 6–8° C. Kondicionierius turi būti sureguliuotas taip, kad šalto oro srautas nepūstų tiesiai į žmones, o ypač į jų veidus.
Ar reikia natūraliai vėdinti patalpas, jeigu jose įrengta oro kondicionavimo sistema? „Oro kondicionavimo sistemos nuolat tobulėja ir yra puikus sprendimas pramonės ar viešosioms patalpoms, tačiau biure ir gyvenamojoje erdvėje pagrindinė sistema turėtų būti natūralus vėdinimas. Išvėdinti patalpoms pakanka atverti orlaidę arba langą apie 20 minučių, kad susidarytų skersvėjis.
Patalpų oras tampa grynesnis ir švaresnis dažnai vėdinant. O vėdinti galima ne tik natūraliu, bet ir dirbtiniu būdu – oro kondicionieriais. Juolab kad kondicionieriumi galima sureguliuoti aplinkos mikroklimatą atsižvelgiant į žmogaus poreikius (tai temperatūra, drėgmės kiekis, oro judėjimo greitis). Be to, kondicionieriai tiekia švarų, išvalytą orą, o ne išmetamąsias dujas, kuriomis gali tekti kvėpuoti atsidarius langą“, – pasakojo visuomenės sveikatos specialistas.
Naujausios kondicionavimo sistemos su anglies dioksido (CO2) kiekio jutikliais automatiškai reguliuoja orlaides (natūralų vėdinimą), įleisdamos tokį oro srautą, koks yra reikalingas vienai ar kitai patalpai.
Svarbu tinkamai eksploatuoti
Taigi labai svarbu kondicionierių tinkamai eksploatuoti: nuolat keisti vienkartinius filtrus, o ilgalaikio naudojimo filtrus – valyti. Kaip prižiūrėti kondicionierių, išsamiai nurodoma jo naudojimo instrukcijoje, ir to nereikėtų pamiršti. Ypač tai svarbu pastatuose, kur yra įrengtos centralizuotos vėdinimo ir kondicionavimo sistemos (viešbučiuose, ligoninėse, didelėse administracinėse patalpose ir pan.).
Jei naudojate oro kondicionierius:
• Esant galimybei, dar prieš būdami patalpose, jas pirmiausia atvėsinkite.
• Oro temperatūrą patalpose nustatykite ne daugiau nei 4–6 laipsniais žemesnę už lauko.
• Jei kondicionuojamose patalpose vėsu, tinkamai apsirenkite, apsaugokite krūtinę, kaklą ir juosmenį.
• Nesėdėkite prie pat oro kondicionieriaus ar ventiliatoriaus, jei yra galimybė, nukreipkite oro srovę nuo savęs arba persėskite į kitą vietą, kur šaltas oras jūsų tiesiogiai nepasieks.
• Reguliariai vėdinkite patalpas, nepaisant, kad patalpose yra kondicionieriai.
• Nepamirškite nuolat valyti kondicionierių ir jų filtrų.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Laura
2013-03-26 09:36
Labai geras ir tikslus straipsnis :) Naudojant oro kondicionierių tiksliai ir protingai - komfortas garantuotas (super)
http://kondicionieriu-meistras.lt/

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai