Kambarinės gėlės ir sveikata

Turbūt bent viename kiekvieno namo, buto ar biuro kambaryje galima aptikti vazonėlį su gėlėmis. Jos ne tik puošia namus ar maloniai kvepia, bet ir grynina orą. Dar iš mokyklos laikų biologijos pamokų prisimename, kad dieną augalai, sugerdami anglies dvideginį, išskiria deguonį. Be to, augalai turi ir emocinį poveikį žmogaus organizmui.
 

Sveikas ir stiprus augalas teikia gerą nuotaiką, energijos antplūdį ar turi raminamąjį poveikį, padeda atsipalaiduoti, kitus susikaupti. Žiedų ir lapų spalvų ir atspalvių įvairovė įkvepia kūrybai. Naminiai augalai moko savo šeimininką rūpintis juo, ugdo pareigos ir atsakomybės jausmą. Ypač džiugu, kai šaltą žiemos dieną kambaryje prasiskleidžia raudonas amarilio žiedas. Žydinti žiemą gėlė – ne tik pavasario pranašas, bet ir patikimas vaistas nuo žiemos depresijos. Tamsiuoju metų laiku namus patartina papuošti ryškiai žydinčiomis kambarinėmis gėlėmis.
 

Augalo savybes paryškina tinkamai parinkta vieta


Mokslininkai nustatė, kad augalai turi tam tikrą receptorių tinklą, panašų į žmonių ir gyvūnų nervų sistemą. Įdomu tai, kad augalai reaguoja į muziką, triukšmą, juos prižiūrinčio šeimininko emocijas. Stipriau reaguoja į neigiamas nei į teigiamas emocijas.
Kad augalas teiktų teigiamas savybes, reikia jam parinkti ir tinkamą vietą. Žinoti augalo šviesos ir drėgmės poreikius bei įvertinti savo gyvenamąsias patalpas. Jei gėlė mėgsta saulę, o jūsų bute saulės maža, gėlės augimas bus sutrikdytas. Silpna ir ligota gėlė sukelia tik blogą nuotaiką, pagilina depresiją, o kartais skatina agresyvumą.
 

Gėlių miegamajame kambaryje parinkimo ypatumai


Miegamajame nevertėtų laikyti žydinčių bei stipriai kvepiančių augalų. Augalui žydint, ore pasiskleidžia žiedadulkės, o jos dirgina kvėpavimo takų ir akių gleivines. Tokių augalų turėtų vengti alergiški, bronchine astma sergantys žmonės. Skleidžiamas stiprus gėlių kvapas gali sukelti galvos skausmus, o į aplinką išskiriami stiprūs eteriniai aliejai gali sukelti slogą, akių ašarojimą.


Jei jau nusprendėte miegamajame turėti kambarinę gėlę, ji turėtų būti lengvai valomais lapais, pasistenkite dažniau jas valyti, nes dulkės uždengia lapų poras, ir augalui tampa sunkiau kvėpuoti. Dulkės ant augalo jums irgi kenksmingos, kaip ir žiedadulkės, gali sukelti kvėpavimo funkcijos nepakankamumą, alergijas, bronchų astmos pablogėjimą.
Miegamajame kambaryje nelaikykite daug gėlių, nes naktį jos, kaip ir žmonės, sunaudoja ore esantį deguonį. Viso deguonies jos, aišku, nesunaudos, bet ryte pabudę nesijausite žvalūs, pailsėję, galite pajusti ir galvos skausmus. Yra vazoninių gėlių, kurios kvapą skleidžia prieblandos ar nakties metu, todėl miegančiam žmogų tokia gėlė gali sukelti didesnę alergiją.
 

Naudingos sveikatai kai kurių gėlių savybės


Augalai drėkina patalpą, garindami vandenį pro lapus. Kambario drėgmė keičiasi laistant vazonines gėles. Tai ypač svarbu šildymo sezono metu. Jeigu gyvenamosiose patalpose jaučiame drėgmės trūkumą, vertėtų gėles apipurkšti vandeniu, „pamaitinti per lapus“. Gėlės apvytusiais ir suglebusiais lapais parodo, kad patalpoje trūksta drėgmės. Sausas kambario oras gali būti kenksmingas kvėpavimo organų gleivinėms ir odai, skatina peršalimo ligas ir senėjimo procesus.
 

Kai kurios kambarinės gėlės turi ir vaistinių savybių.


• Daugelio auginamas alijošius savo sultinguose lapuose turi daug gydomųjų elementų, kurie naudojami vaistinių kremų, tepalų, sirupų gamybai.
Sergantiesiems gripu ar sloga į nosį įlašinama keli lašai šviežių alijošiaus sulčių. Įlašinus, nosies sparnelius reikia pamasažuoti. Labai dažnai alijošius yra naudojamas kapiliariniam kraujavimui stabdyti. Alijošiaus sultys skatina audinių regeneraciją, mažina uždegimą ir audinių tinimą.
• Kambarinė gėlė, liaudiškai vadinama jeronimu, skleidžia aštrų kvapą, bet šis kvapas gaivina, dezinfekuoja kambario orą. Kvėpuojant šios gėlės skleidžiamu aromatu, pagerėja sergančiųjų ūminėmis kvėpavimo takų ligomis kvėpavimas.
• Labai neišvaizdžios viksvinės kambarinės gėlės yra patikimas oro gaiviklis. Dieną jos gausiai išskiria deguonį, neskleisdamos jokio aromato.
• Gebenė sugeria iš oro kenksmingas medžiagas, ypač formaldehidą.
• Monstera labai gerai drėkina orą.
• Maranta – drėkinantis orą ir sugeriantis kenksmingas medžiagas, ypač amoniaką, augalas.
 

Atsargiai – egzotika!


Labai populiarios tampa egzotiškų kraštų gėlės, kurios dėl klimato sąlygų auginamos tik kambaryje. Neištirta, ką dauguma tokių gėlių išskiria augdamos uždarose patalpose. Todėl tokių gėlių nepatartina laikyti kambaryje, kuriame praleidžiame daug laiko (miegamajame, darbo ar vaikų kambariuose).
Dažno kambaryje laikomo augalo sultys, uogos ar vaisiai yra nuodingos. Tad, jei turite mažų vaikų, kurie deda į burną viską, kas tik papuola po ranka, tokius augalus pastatykite jiems nepasiekiamoje vietoje.
Nusprendę įsigyti kambarinį augalą, rinkitės tokį, kuris atitiks jūsų pomėgius bei charakterį, suteiks gerą nuotaiką ir, nereikalaudamas didelės priežiūros, papuoš būstą.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Janina
2009-11-02 11:28
Pasidalinkite patirtimi,kokias gėles galima miegamąjame laikyti.Nes tiek daug gėlių turiu,kad trijų kambarių per maža.
Laura
2009-09-01 15:48
Nenoreciau pritarti, kad miegamajame nelaikyti geliu. Anksciau pas mane miegamajame nebuvo, kankindavo nemiga. Dabar geliu apstatytas kambarys, o galiu ismiegoti iki pietu ir atsibundu energijos kupina... Geles labai padeda atsikratyti streso, nesvarbu kur jos stovi - svetainei ar miegamajame...
Erika
2009-03-02 12:38
Svetainėje prisikaupė per daug gėlių, tai fikusą smulkialapį perkėliau į vyro miegamąjį. Ir ką jūs manote, vyras sako pradėjau atsibudinėti ir blogiau miegoti.Kad įsitikintume, pasikeitėme miegamaisiais, anksčiau miegodavau neatsibusdama, o fikusiukas mane žadino kokius 4 kart. Tariau, lauk iš miegamojo.
Dominika
2007-12-04 13:44
Nusipirkau mažą daigelį ,gėle Maranta .
Pas mane Maranta užaugo per du mėnesius trigubai . Įdomu stebėti ,kaip jį pakelia lapus nakčiai .
Girdėjau ,kad tai energetrinis augalas ,jaučiantis žmogaus energiją. Pastebėjau ,kad jį tikrai moka bendrauti , laikau ant staliuko ,kur mes valgome ir jį pastoviai su mumis ,dabar žiema ,bet naujų lapelių išleido labai daug .
Noriu daugiau sužinoti***
vita
2007-04-12 20:40
jei tikrai myli geles,jos niekam nepakenks
pritariu
2007-01-26 15:50
pritariu katiai miegamajame geliu ir as nelaikau
Katia
2007-01-19 14:36
Isitikinau 100 proc., kad miegamajame geliu geriau nelaikyti.Tikras nuodas!!!!!!
donata
2007-01-17 17:51
labai myliu geles ir jomis apdeliojusi visas buto palanges, baldus, net ant grindu yra. Ir vis negana.
Bet dabar susimasciau, tikrai daznai atsikeliu nepailsejus ir sloga daznai rytais buna - gal alergizuoja mane tos geles.
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai