Šildymo sezono „dovanėlė“ – sausas oras namuose

Prasidėjus šildymo sezonui, butuose neretai radiatoriai pleška užuot būtų šildomi normaliu režimu. Jaukioje šilumoje ir gyventi gera, ir kvėpuoti lengviau. Ar žinome, kokias ligas bei problemas kelia sausas patalpų oras? Ir kaip galima drėkinti gyvenamąsias patalpas? Konsultuoja gydytoja pulmonologė-alergologė dr. Eglė VAITKAITIENĖ.
 

Sausas oras – įvairių ligų provokatorius


Kiekvieną dieną mes įkvepiame šimtus kubinių metrų oro, kuriame gausu įvairių teršalų. Tad labai svarbi yra oro, kuriuo mes kvėpuojame, kokybė. Kodėl negerai būti sausoje tvankioje patalpoje? Pulmonologų-alergologų teigimu, sausa dulkėta aplinka sudaro palankias sąlygas alerginės slogos paūmėjimui, ypač jei žmogus jautrus dulkių erkutei. Be to, gali paūmėti galvos skausmai, lėtiniai spazminiai (obstrukciniai) bronchitai, dermatitai, egzemos ir kt.

 

Užsikimšusi ar varvanti nosis


Esant sausam patalpų orui, sausėja ir kvėpavimo takų gleivinės. Pablogėja jų apsauginė funkcija. Didėja pavojus susirgti viršutinių ir apatinių kvėpavimo takų uždegimu, o, sumažėjus organizmo atsparumui, didėja tikimybė susirgti gripu. Blogas mikroklimatas neretai sudaro palankias sąlygas alerginei slogai.
Galima ir visiškai priešinga nosies gleivinių reakcija – nosies užgulimas. Tuomet tampa sunku kvėpuoti, skauda ar dilgčioja prienosinių ančių srityje, skauda galvą, pablogėja bendra savijauta.


 

Ašaroja akys


Kaip minėta, sausas patalpų oras nepalankus ir akių gleivinei. Jis labai dažnai sukelia akių alergines reakcijas. Akys ašaroja, niežti vokus. Sausų akių pojūtis atsiranda, kai žmogaus akys dėl ašarų plėvelės sutrikimo yra nepakankamai drėkinamos. Išsausėjusi ragena parausta, bijo šviesos. Be akių sausumo, žmogus gali justi niežulį, oda aplink akis išsausėja, kartais paburksta, paryškėja raukšlės. Gydoma ne tik akių lašais nuo alergijos, bet ir skystomis dirbtinėmis ašaromis arba geliais (pavyzdžiui Oculoheel). Juos reikia naudoti 4–5 kartus per dieną, o, jeigu reikia, ir naktį. Beje, akys gali išsausėti ne tik nuo sauso patalpų oro, bet ir ilgiau dirbant kompiuteriu ar nuo oro kondicionieriaus.
 

Kenčia oda


Šaltuoju metų laiku keičiasi ir odos fiziologija. Šildomų patalpų sausas oras sekina ir džiovina mūsų odą (veikiama apsauginė hidrolipidinė plėvelė, ji plonėja, silpnėja). Kai odai trūksta vandens, pablogėja medžiagų apykaita. Tokia oda tampa jautri, šerpetojanti, raustanti. Ypač jautri aplinkos temperatūros ir drėgmės svyravimams yra į alergiją linkusi oda, kurios būklę dar labiau pablogina sausas patalpų oras.
Kad padėtumėte savo odai, venkite sauso oro, per daug karštų patalpų.
 

Valykime orą


Gyvenamąsias patalpas gerai valo įvairios oro ir patalpų valymo sistemos, oro drėkintuvai-valytuvai, kurie populiarėja visame pasaulyje. Jie naikina virusus, dulkių erkutes, įvairius alergenus ir t.t. Oro drėkintuvai-valytuvai taip pat efektyviai naikina įvairius kvapus, tabako dūmus. Naujausios kartos oro drėkintuvai-valytuvai su dviem hepafiltrais ir anglies filtru orą išvalo 99 proc.
Oro drėkintuvai-valytuvai gerai valo orą, todėl ypač rekomenduojami tuose namuose, kuriuose gyvena žmonės, sergantys bronchų astma, lėtiniu spazminiu bronchitu, alergine sloga, atopiniu dermatitu bei kitomis kvėpavimo takų ir odos ligomis.
 

Drėkinkime orą


Patalpų oro drėkintuvų būna įvairių tipų.
Karštų garų drėkintuvas užvirina vandenį ir leidžia karštus garus, taip orą drėkindamas. Drėgmė pajuntama greitai. Kadangi vanduo užvirinamas, iki minimumo sumažėja galimybė į orą patekti bakterijoms.
Šaltų garų drėkintuvas turi filtrą, kuris iš vandens rezervuaro siurbia vandenį. Filtrą vėdina ventiliatorius, taip paleisdamas vandens garus į orą. Jei oro drėgmė didelė, išleidžiamų garų kiekis natūraliai sumažėja, ir atvirkščiai.
Ultragarsiniai drėkintuvai – tarsi pirmųjų dviejų sintezė – jie gali leisti ir šaltus, ir šiltus garus. Juose naudojama aukšto dažnio vibracija vanduo suskaidomas į mikrodaleles. Ventiliatorius pučia į patalpą vandens rūką, ir jis automatiškai išgaruoja. Šie drėkintuvai yra tylūs, naudoja ypač mažai energijos. Keičiama mineralinių nuosėdų šalinimo kasetė užtikrina higienišką, tyrą vandens rūką be mineralinių ir kalkių nuosėdų.
Žinote, ką daro afrikiečiai, nuolatos kenčiantys kaitrius saulės spindulius bei sausą orą? Jie tradiciškai kartą per savaitę atlieka tokią procedūrą: visą kūną ištrina aliejumi (arba taukmedžio sviestu) ir atsipalaidavę ramiai paguli apie pusvalandį. Po to odą nutrina šiurkščia kempine ir nuprausia. Tokiu būdu pašalinamos negyvosios odos ląstelės, o oda pamaitinama, ji tampa švelni. Nors mes ne afrikiečiai, tačiau šis odos priežiūros būdas būtų naudingas ir mums. Prisiminkite, kaip jaučiatės ir kokia skaisti, švelni tampa oda po turkiškos pirties.
 

SŽ pataria


Specialistai pataria
Naudokite oro ir patalpų valymo sistemas sienoms, luboms, langams, grindims, lovoms, kilimams, pagalvėms, čiužiniams valyti.
Nuolat (2–3 kartus per savaitę) drėkinkite patalpas oro drėkintuvu-valytuvu, o jeigu oras labai sausas – ir kasdieną
Nuolat vėdinkite patalpas atidarydami langus, balkono duris. Tai darykite bet kokiu oru
Dulkes valykite tik drėgnu būdu
Kuo mažiau namuose laikykite kilimų, kiliminės dangos, storo audinio užuolaidų.
Naudokite unikalias mikrofibrines šluostes, kurias sudrėkinę vandeniu, gerai nuvalysite įvairius paviršius.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

123
2009-10-22 21:32
o man jau puse metu yra sausa sloga bet bei galva skauda nei kas nosy niezti yai nezinau ka daryt
tina
2007-02-02 12:32
na jo tie kilimai ir uzuolaidos tik dulkems kauptis
arka
2007-01-07 11:54
apie sildymo sezonu mano odos bukle geriau patylesiu, amzinos problemos prasideda. Tik kaip to isvengti
dinka
2007-01-03 18:08
man patiko, geras straipsnis ir informatyvus, pati kenciu nuo sauso oro
vida j.
2006-12-28 16:26
informacija naudinga, tema aktuali.
simona
2006-12-28 11:58
geras idomus straipsnis, juk nuo to sauso oro tokiu problemu gali atsirasti:)
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai