Osteoporozė: atitolinti ir išvengti

Greičiausiai ne kartą teko išgirsti, o gal ir patys pagalvojote, kad senatvė dažnai lyginama su vaikyste. Juk ir kalbant apie seno amžiaus žmogų neretai pasakoma: "suvaikėjo". Buvęs aukštas ir išvaizdus žmogus sendamas tarytum mažėja, traukiasi, be to, darosi trapus ir pažeidžiamas lyg stiklinis indas: kai kada pakanka nusprūsti kojai nuo paskutinio laiptelio, kad atsitiktų nepataisomas dalykas: lūžta kaulas, žmogus ilgam atsiduria ligos patale, iš kurio jau sunkiau ir atsikelti…
 


Trapūs kaulai - trapus žmogus
Osteoporozė - tai iš dalies natūralaus organizmo senėjimo proceso - kaulų masės ir kaulų audinio tankio mažėjimo, paprasčiau tariant - kaulų retėjimo pasekmė.
Pastaraisiais dešimtmečiais, kai dėl gyventojų sudėties pokyčių ir judėjimo sparčiai daugėja pagyvenusių žmonių, osteoporozė tampa vis didesne ir svarbesne medicinine, socialine bei ekonomine problema. Osteoporoziniams lūžiams būdinga tai, kad kaulai lūžta dėl visai nedidelės traumos.
Kaulų lūžiai pavojingi ne tik sveikatai, bet ir gyvybei: mirštamumas nuo šlaunikaulio kaklo lūžimo per pirmuosius metus yra apie 20 proc., o apie 50 proc. išgyvenusių asmenų tampa neįgalūs, labai pablogėja jų gyvenimo kokybė.
Lietuvoje viršutinės šlaunikaulio dalies lūžių dažnis per metus vyresnėms kaip 50 metų moterims: Kaune - 161, Vilniuje - 146, Klaipėdoje - 136 atvejai 100 tūkst. gyventojų.
Pasaulyje prognozuojama šlaunikaulių lūžių skaičiaus didėjimas nuo 1,66 mln. (1990 m.) iki 6,26 mln. (2050 m.).
Ar tylusis kaulų vagis atsėlina tik senatvėje?
Augant kaulų masė didėja ir apie 30-35 gyvenimo metus yra didžiausia. Vėliau ji pradeda mažėti, kaulai retėja. Šis procesas neturi jokių požymių, yra neskausmingas. Vidutiniškai per metus vyrų kaulų masė sumažėja 0,2-0,3 proc., o moterų - 0,5 proc. Ankstyvuoju pomenopauzės laikotarpiu moterys per metus netenka iki 2-3 proc. kaulų masės, daugiausia - stuburo (iki 5 proc.). Apie 15 proc. moterų, kurioms iškart po menopauzės matuojamas kaulų tankis, diagnozuojama osteoporozė.
Kaulų lūžių skaičius didėja senstant: asmenims, vyresniems kaip 70 metų, jie pasitaiko daug dažniau, nuo jų kenčia beveik dvigubai daugiau moterų negu vyrų, baltaodžiai šios ligos pažeidžiami labiau negu tamsiaodžiai.
Maksimalios kaulų masės dydis priklauso nuo įgimtos skeleto struktūros, suvartojamo kalcio kiekio ir fizinio aktyvumo.
Pagrindinės ligos priežastys
Pagrindinė moterų kaulų retėjimo priežastis - estrogenų kiekio mažėjimas po menopauzės. Dėl ko mažėja vyrų kaulų masė, nėra visiškai aišku, tai siejama su androgenų sekrecijos sumažėjimu, piktnaudžiavimu alkoholiu, vitamino D bei judėjimo stoka.
Pirminė ir antrinė osteoporozė
Osteoporozė skirstoma į pirminę ir antrinę. Pirminė, kuri gali būti jaunatvinė, idiopatinė, pomenopauzinė ir senatvinė, sudaro apie 80 proc. visų osteoporozės atvejų. Antrinės osteoporozės priežastys dažniausiai žinomos. Ja serga žmonės, dėl kitų ligų ilgą laiką vartojantys gliukokortikosteroidų, citotoksinų ir kai kurių kitų vaistų, sutrikdančių kaulų audinio apykaitą.
Ligos sąjungininkai: neišvengiami ir "prisišaukti"
Kaulų retėjimo intensyvumą lemia paveldėjimas, skatina įvairios ligos, vaistai, nepilnavertė mityba, ypač - rūkymas, judėjimo stoka.
Vienas iš pagrindinių osteoporozės diagnostikos kriterijų yra kaulų tankio sumažėjimas. Standartiniu laikomas kaulų tankio tyrimas DEXA metodu. Greta tyrimais įrodyto mažo kaulų mineralų tankio PSO yra nustačiusi kaulų lūžių rizikos veiksnius, iš kurių svarbiausi: po 40 m. patirtas osteoporozinis kaulų lūžis, toks pat lūžis pirmosios eilės giminėms, rūkymas ir maža (iki 58 kg) kūno masė.
Osteoporozę skatinantys veiksniai: baltoji rasė, vyresnis amžius, moteriškoji lytis, estrogenų stoka dėl ankstyvos (iki 45 m.) menopauzės ir abipusės ovarektomijos, ilgalaikės amenorėjos iki menopauzės, kalcio trūkumas, piktnaudžiavimas alkoholiu, blogas regėjimas ir polinkis griūti, nepakankamas fizinis aktyvumas, kitos ligos.
Kas paskirs vaistų?
Lietuvos osteoporozės fondo pirmininko doc.V.Aleknos nuomone, negerai, kad kai kurie bendrosios praktikos gydytojai ligoniams skiria vaistus nuo osteoporozės tik po gydytojo specialisto konsultacijos. Vaistus gali skirti šeimos gydytojas. Dalį vaisto kainos apmoka ligonių kasos. Tačiau norint taikyti lengvatas būtina, kad vaistas būtų įtrauktas į ligų ir kompensuojamų vaistų joms gydyti sąrašą, o osteoporozės diagnozė - pagrįsta dvisrautės radioabsorbciometrijos (DEXA) arba kompiuterinės tomografijos rezultatais.
Paprastai kaulų tankis nustatomas DEXA metodu. Kompiuterinė tomografija turėtų būti atliekama ligoniams su labai didelėmis stuburo deformacijomis. Šis tyrimas, pastaruoju metu pernelyg pamėgtas kai kurių gydytojų, yra labai brangus ir dėl didelės apšvitos ligoniui turėtų būti skiriamas tik tuomet, kai stuburo tyrimas DEXA metodu yra nepakankamai informatyvus. Tai - ne vien dėl neturtingos mūsų šalies sveikatos apsaugos sistemos. Daugelyje ir socialinio gerbūvio valstybių tokiais tyrimais bei ilgą laiką kompensuojamu gydymu nesišvaistoma.
Jei pacientas neturi jokių galimybių gydytis, brangų tyrimą atlikti taip pat netikslinga.
Optimali osteoporozės gydymo trukmė yra ne trumpesnė nei 1,5 metų. Lietuvoje valstybė ligoniams sergantiems osteoporoze kompensuoja dalį vaisto kainos, jei diagnozė yra patvirtinta kaulų tankio tyrimu. Visuomenė osteoporozės grėsmės nepaisyti jau nebegali, nes kas 3 moteriai virš 50 metų gresia osteoporoziniai lūžiai.
Profilaktiniai tyrimai: kam ir kada?
Nacionalinio osteoporozės centro direktorė dr. M.Tamulaitienė sako, jog būtų paprasta atlikti kaulų tankio tyrimus visiems, kam to reikia arba kas to nori. Tačiau pasaulio praktika rodo, jog tai brangu ir netikslinga.
Pagal dabartines rekomendacijas, tirti reikia moteris po menopauzės, kurioms nustatytas bent vienas kaulų lūžių rizikos veiksnys, o po 65 metų - visus žmones.
Dr. M.Tamulaitienės manymu, didžiausią darbą profilaktikos srityje turi atlikti šeimos gydytojas. Jis privalo pasikalbėti su kiekviena moterimi po menopauzės bei su vyresnio amžiaus vyrais ir įvertinti osteoporozės individualią riziką, kuri priklauso nuo žmogaus sudėjimo, paveldėjimo, ūgio, svorio, mitybos, ligų ir žalingų įpročių. Esant reikalui, skirti kalcio papildų, o svarbiausia - paskatinti žmones labiau susirūpinti sveika gyvensena: pakankamai vartoti pieno produktų, atsisakyti žalingų įpročių, daugiau judėti.
Nebrangiais ultragarsiniais kulnakaulio tyrimais galima įvertinti šlaunikaulio lūžio riziką. Didelės rizikos pacientams tikslu diagnozuoti osteoporozę turi būti atliekami DEXA tyrimai.
Tarptautinis osteoporozės fondo atliktas tyrimas rodo, kad kol kas net 20 proc. vyresnio amžiaus moterų nebuvo girdėjusios apie osteoporozę. Geriausias pašnekovas ir patarėjas šiais ir visais kitais sveikatos klausimais - jūsų šeimos gydytojas.
Medikamentinis gydymas
Osteoporozei gydyti vartojami kaulinio audinio ardymą lėtinantys vaistai, kartu gydant simptomus, sukeltus kaulų lūžių ir skeleto deformacijų bei taikant priemones, pagerinančias fizines funkcijas.
Moterims osteoporozės profilaktikai skiriami pakaitinės hormonų terapijos preparatai. Pagrindinė šių vaistų veikl?oji medžiaga yra estrogenai, kurie veikdami tiesiogiai per estrogenų receptorius mažina kaulų apykaitos greitį ir sulėtina kaulų retėjimą.
Kitos vaistų grupės - selektyvių estrogenų receptorių moduliatoriai, vartojami vieną kartą per dieną, kalcitoninai.
Kaulinio audinio ardymą efektyviai lėtina bisfosfonatų grupės vaistai. Anksčiau jų buvo skiriama po vieną tabletę per dieną. Šiuo metu yra labai patogi vartoti forma, skiriama tik vieną kartą per savaitę.
Bet kokiu atveju vaistus skirti ir dozes koreguoti turi gydantis gydytojas.
Kartu su minėtais vaistais turi būti vartojami kalcio ir vitamino D preparatai. Jeigu su maistu suvartojama nepakankamai kalcio, tiek gydant osteoporozę, tiek ir siekiant išvengti jos patartina vartoti kalcio preparatų ar kitų maisto papildų su didesniu kalcio kiekiu.
1993 metais Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) osteoporozę apibūdino kaip ligą, dėl kurios po truputį mažėja kaulų masė, kaulai tampa trapūs ir lengvai lūžta. Ši liga diagnozuojama tuomet, kai žmogaus kaulų masė sumažėja daugiau kaip 2,5 standartiniais nuokrypiais, palyginti su vidutine maksimalia kaulų mase, t.y. su maksimalia jaunos sveikos moters kaulų mase.
Eksperimentinės ir klinikinės medicinos instituto mokslininkai Lietuvos osteoporozės fondo pirmininkas doc. Vidmantas ALEKNA ir Nacionalinio osteoporozės centro direktorė dr. Marija TAMULAITIENĖ - bene daugiausia Lietuvoje nuveikę specialistai, įsigilinę į osteoporozės problemą.
Apie osteoporozę galima sužinoti paskambinus į Nacionalinį osteoporozės centrą nemokamu telefonu (8*800) 2 22 02.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai