Osteoporozė. Lūžių galima išvengti

„Osteoporozė kaip liga buvo įvardinta ne taip seniai. Iki tol buvo manoma, kad, metams bėgant, žmogus turi lenktis ir mažėti. Paaiškėjo, kad šie pokyčiai yra patologinė būsena, kuri smarkiai pablogina gyvenimo kokybę, gali būti invalidumo, o kartais net ir mirties priežastis,“ – taip pokalbį apie gyvenimą sergant osteoporoze pradėjo profesorius Gintautas Kazanavičius. Kauno medicinos universiteto Endokrinologijos klinikos profesorius sakė, kad ši liga negailestingesnė moterims, nes osteoporoze jos serga šešis kartus dažniau nei vyrai.
 

Iki pirmojo lūžio
Osteoporozė skirstoma į pirminę ir antrinę. 95 proc. osteoporozės atvejų priskiriami pirminei osteoporozei. Ji dar gali būti:
• jaunatvinė osteoporozė;
• pomenopauzinė osteoporozė – dėl moteriškų lytinių hormonų stokos;
• senatvinė osteoporozė – dėl senėjimo proceso, hipodinamijos, gal kalcio ir/ar vitamino D stokos.
Antrinė osteoporozė (vos 5 proc. atvejų) išsivysto dėl kitų ligų ar vaistų vartojimo (gliukokortikoidų, skydliaukės hormonų). Osteoporozė neturi aiškių ankstyvų požymių, sergantysis šia liga nieko neįtaria iki pirmojo kaulo lūžio. Medikai kaulo lūžį vadina ligos komplikacija. Lūžiai ne tik pablogina gyvenimo kokybę, žmones padaro neįgalius, bet ir gresia gyvybei. Todėl, mąstant apie šią ligą, svarbu iš anksto rūpintis profilaktika, o, išgirdus diagnozę, – pasirinkti tinkamą gydymą.
Kaip išvengti tolimesnio kaulo tirpimo?
„Jau sergant osteoporoze kalcis, vitaminas D, fizinis aktyvumas ir kitos profilaktinės priemonės nebus tokios veiksmingos, kaip iki diagnozės. Todėl būtina tiksliai, kaip nurodė gydytojas, vartoti medikamentų. Reikia slopinti tas ląsteles, kurios ardo kaulą, ir gaivinti tas, kurios jį atkuria,” – aiškino prof. G. Kazanavičius.
Profesorius pasakojo, kad jo praktikoje buvo ne viena moteris, kuri nesuvokė, kaip svarbu tiksliai vartoti gydytojo išrašytų vaistų. „Tik medikamentai saugo žmogų nuo baisių ir žalojančių kaulo lūžių. Metams bėgant rizika vis didėja. Tad osteoporoze sergant privaloma gerti vaistų, antraip tai primins vairavimą be stabdžių. Ar jūs norite taip rizikuoti savo sveikata ir gyvybe?” – retoriškai paklausė medikas.
Profesorius sakė, kad valstybės dėmesys osteoporozei yra pagirtinas, tačiau vis dar nepakankamas. Vaistai yra kompensuojami, tačiau kompensacijos galėtų būti didesnės, nes pensinio amžiaus moterims likusi suma, kurią reikia sumokėti už vaistus, būna per didelė. „Džiugu bent jau tai, kad Lietuvą pasiekia vis modernesni vaistai. Aš esu labai patenkintas ilgai veikiančiais vaistais , kuriuos reikia vartoti vieną kartą per mėnesį. Jų privalumą įvertino ir nemažai mano pacienčių. Labiausiai patenkintos tos, kurioms tabletes buvo sunkiau vartoti dėl skrandžio ligų. Dar ilgesnio veikimo to paties vaisto galima bus susileisti. Jau nuo vasario mėnesio pacientėms, kurioms reikalingas gydymas bisfosfonatais, galėsime skirti į veną kartą per ketvirtį injekuojamą ibandrono rūgšties preparatą (vaistinėje parduodamas Bonviva pavadinimu). Tai dar vienas privalumas, nes nereikės žmogui taip dažnai lankytis pas mediką,” – vardijo gydytojas.


Kaip gyventi sergant osteoporoze?
Endokrinologas prof. G. Kazanavičius sergantiesiems osteoporoze patarė laikytis kelių paprastų taisyklių. „Venkite situacijų, kurios padidina kaulo lūžio riziką. Pavyzdžiui, nereikėtų kelti sunkių daiktų. Kuo vyresnė yra osteoporoze serganti moteris, tuo lengvesnius svorius turėtų kelti. Taip pat pavojingi gali būti paprasčiausi šuoliai ar šuoliukai vietoje. Dažnai vyresnės moterys, kurios jau yra močiutės, negali atsispirti pagundai pakelti ant rankų anūkėlių. Nors tai tikrai malonu, tačiau jūsų pačių saugumui siūlau to nedaryti. Ir visuomet vakare pasiklausykite orų prognozės. Jeigu rytoj žada plikledį, geriau likite namuose,” – pašmaikštavo gydytojas.
Osteoporozė – tai sisteminė kaulų liga, kuriai būdinga maža kaulų masė bei kaulų mikroarchitektūros pokyčiai. Dėl šių priežasčių padidėja kaulų trapumas bei polinkis lūžti. Dažniausiai lūžta stuburo slanksteliai, rečiau šlaunikaulis bei dilbio kaulai. Osteoporozė dar vadinama „tyliąja“ liga, nes kaulų masės netekimas neskausmingas ir besimptomis iki tol, kol kaulai tampa tokie trapūs, kad lūžta nuo lengvos traumos.
Kas labiausiai rizikuoja susirgti osteoporoze?
• Moterys po menopauzės
• Moterys, kurioms anksti prasidėjo menopauzė
• Moterys, kurioms buvo pašalintos kiaušidės
• Tie, kurių giminaičiai sirgo šia liga (paveldima kaulų struktūra)
Ko, profilaktikos sumetimais, reikėtų vengti?
Kaulų retėjimą skatina:
-rūkymas,
-vitamino D trūkumas,
-nesaikingas alkoholio vartojimas,
-įvairios ligos ir būklės, kurios trukdo judrumui ir sutrikdo virškinimą.
Ką galėtume padaryti, kad kaulų nepaliestų osteoporozė?
1. Profilaktikai reikia vartoti pakankamai kalcio, jo daugiausia gauname su pieno produktais. Prieš kelis mėnesius tinklalapyje www.sveikaszmogus.lt vykdyta apklausa parodė, kad daugiau nei pusė respondentų visai negeria pieno. Vos trečdalis kasdien išgeria stiklinę pieno.
2. Su kalciu reikalingas ir vitaminas D. Jis reguliuoja kalcio įsiurbimą žarnyne ir taip padeda jam išlikti kauluose. Kadangi gyvename lietaus šalyje, gauname mažai saulės spindulių, todėl žiemą rekomenduojama vartoti žuvų taukų.
3. Reikia pakankamai judėti – tai skatina kaulų augimą ir tvirtėjimą.
4. Profilaktiką pradėti reiktų nuo vaikystės, nes kaulai susiformuoja ir visos jų pagrindinės mineralinės medžiagos kaupiasi iki 20–30 metų. Vėliau kaulai ima retėti.
5. Jei susirgote osteoporoze, būtinai vartokite gydytojo paskirtus vaistus šiai ligai gydyti. Gydymas gali trukti ne vienerius, o trejus-penkerius metus. Šiuo metu jau yra retai – tik kartą per mėnesį vartojamų tablečių arba kas tris mėnesius į veną injekuojamu vaistų pomenopauzinei osteoporozei gydyti. Taisyklingai gydantis, tvirtėja kaulai, lėtėja jų pagreitėjęs irimas, atsistato kaulų struktūra – dėl viso šito poveikio mažėja rizika lūžti kaulams.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai