Trapūs kaulai - trapus žmogus
Osteoporozė - tai iš dalies natūralaus organizmo senėjimo proceso - kaulų masės ir kaulų audinio tankio mažėjimo, paprasčiau tariant - kaulų retėjimo pasekmė.
Pastaraisiais dešimtmečiais, kai dėl gyventojų sudėties pokyčių ir judėjimo sparčiai daugėja pagyvenusių žmonių, osteoporozė tampa vis didesne ir svarbesne medicinine, socialine bei ekonomine problema. Osteoporoziniams lūžiams būdinga tai, kad kaulai lūžta dėl visai nedidelės traumos.
Kaulų lūžiai pavojingi ne tik sveikatai, bet ir gyvybei: mirštamumas nuo šlaunikaulio kaklo lūžimo per pirmuosius metus yra apie 20 proc., o apie 50 proc. išgyvenusių asmenų tampa neįgalūs, labai pablogėja jų gyvenimo kokybė.
Lietuvoje viršutinės šlaunikaulio dalies lūžių dažnis per metus vyresnėms kaip 50 metų moterims: Kaune - 161, Vilniuje - 146, Klaipėdoje - 136 atvejai 100 tūkst. gyventojų.
Pasaulyje prognozuojama šlaunikaulių lūžių skaičiaus didėjimas nuo 1,66 mln. (1990 m.) iki 6,26 mln. (2050 m.).
Ar tylusis kaulų vagis atsėlina tik senatvėje?
Augant kaulų masė didėja ir apie 30-35 gyvenimo metus yra didžiausia. Vėliau ji pradeda mažėti, kaulai retėja. Šis procesas neturi jokių požymių, yra neskausmingas. Vidutiniškai per metus vyrų kaulų masė sumažėja 0,2-0,3 proc., o moterų - 0,5 proc. Ankstyvuoju pomenopauzės laikotarpiu moterys per metus netenka iki 2-3 proc. kaulų masės, daugiausia - stuburo (iki 5 proc.). Apie 15 proc. moterų, kurioms iškart po menopauzės matuojamas kaulų tankis, diagnozuojama osteoporozė.
Kaulų lūžių skaičius didėja senstant: asmenims, vyresniems kaip 70 metų, jie pasitaiko daug dažniau, nuo jų kenčia beveik dvigubai daugiau moterų negu vyrų, baltaodžiai šios ligos pažeidžiami labiau negu tamsiaodžiai.
Maksimalios kaulų masės dydis priklauso nuo įgimtos skeleto struktūros, suvartojamo kalcio kiekio ir fizinio aktyvumo.
Pagrindinės ligos priežastys
Pagrindinė moterų kaulų retėjimo priežastis - estrogenų kiekio mažėjimas po menopauzės. Dėl ko mažėja vyrų kaulų masė, nėra visiškai aišku, tai siejama su androgenų sekrecijos sumažėjimu, piktnaudžiavimu alkoholiu, vitamino D bei judėjimo stoka.
Pirminė ir antrinė osteoporozė
Osteoporozė skirstoma į pirminę ir antrinę. Pirminė, kuri gali būti jaunatvinė, idiopatinė, pomenopauzinė ir senatvinė, sudaro apie 80 proc. visų osteoporozės atvejų. Antrinės osteoporozės priežastys dažniausiai žinomos. Ja serga žmonės, dėl kitų ligų ilgą laiką vartojantys gliukokortikosteroidų, citotoksinų ir kai kurių kitų vaistų, sutrikdančių kaulų audinio apykaitą.
Ligos sąjungininkai: neišvengiami ir "prisišaukti"
Kaulų retėjimo intensyvumą lemia paveldėjimas, skatina įvairios ligos, vaistai, nepilnavertė mityba, ypač - rūkymas, judėjimo stoka.
Vienas iš pagrindinių osteoporozės diagnostikos kriterijų yra kaulų tankio sumažėjimas. Standartiniu laikomas kaulų tankio tyrimas DEXA metodu. Greta tyrimais įrodyto mažo kaulų mineralų tankio PSO yra nustačiusi kaulų lūžių rizikos veiksnius, iš kurių svarbiausi: po 40 m. patirtas osteoporozinis kaulų lūžis, toks pat lūžis pirmosios eilės giminėms, rūkymas ir maža (iki 58 kg) kūno masė.
Osteoporozę skatinantys veiksniai: baltoji rasė, vyresnis amžius, moteriškoji lytis, estrogenų stoka dėl ankstyvos (iki 45 m.) menopauzės ir abipusės ovarektomijos, ilgalaikės amenorėjos iki menopauzės, kalcio trūkumas, piktnaudžiavimas alkoholiu, blogas regėjimas ir polinkis griūti, nepakankamas fizinis aktyvumas, kitos ligos.
Kas paskirs vaistų?
Lietuvos osteoporozės fondo pirmininko doc.V.Aleknos nuomone, negerai, kad kai kurie bendrosios praktikos gydytojai ligoniams skiria vaistus nuo osteoporozės tik po gydytojo specialisto konsultacijos. Vaistus gali skirti šeimos gydytojas. Dalį vaisto kainos apmoka ligonių kasos. Tačiau norint taikyti lengvatas būtina, kad vaistas būtų įtrauktas į ligų ir kompensuojamų vaistų joms gydyti sąrašą, o osteoporozės diagnozė - pagrįsta dvisrautės radioabsorbciometrijos (DEXA) arba kompiuterinės tomografijos rezultatais.
Paprastai kaulų tankis nustatomas DEXA metodu. Kompiuterinė tomografija turėtų būti atliekama ligoniams su labai didelėmis stuburo deformacijomis. Šis tyrimas, pastaruoju metu pernelyg pamėgtas kai kurių gydytojų, yra labai brangus ir dėl didelės apšvitos ligoniui turėtų būti skiriamas tik tuomet, kai stuburo tyrimas DEXA metodu yra nepakankamai informatyvus. Tai - ne vien dėl neturtingos mūsų šalies sveikatos apsaugos sistemos. Daugelyje ir socialinio gerbūvio valstybių tokiais tyrimais bei ilgą laiką kompensuojamu gydymu nesišvaistoma.
Jei pacientas neturi jokių galimybių gydytis, brangų tyrimą atlikti taip pat netikslinga.
Optimali osteoporozės gydymo trukmė yra ne trumpesnė nei 1,5 metų. Lietuvoje valstybė ligoniams sergantiems osteoporoze kompensuoja dalį vaisto kainos, jei diagnozė yra patvirtinta kaulų tankio tyrimu. Visuomenė osteoporozės grėsmės nepaisyti jau nebegali, nes kas 3 moteriai virš 50 metų gresia osteoporoziniai lūžiai.
Profilaktiniai tyrimai: kam ir kada?
Nacionalinio osteoporozės centro direktorė dr. M.Tamulaitienė sako, jog būtų paprasta atlikti kaulų tankio tyrimus visiems, kam to reikia arba kas to nori. Tačiau pasaulio praktika rodo, jog tai brangu ir netikslinga.
Pagal dabartines rekomendacijas, tirti reikia moteris po menopauzės, kurioms nustatytas bent vienas kaulų lūžių rizikos veiksnys, o po 65 metų - visus žmones.
Dr. M.Tamulaitienės manymu, didžiausią darbą profilaktikos srityje turi atlikti šeimos gydytojas. Jis privalo pasikalbėti su kiekviena moterimi po menopauzės bei su vyresnio amžiaus vyrais ir įvertinti osteoporozės individualią riziką, kuri priklauso nuo žmogaus sudėjimo, paveldėjimo, ūgio, svorio, mitybos, ligų ir žalingų įpročių. Esant reikalui, skirti kalcio papildų, o svarbiausia - paskatinti žmones labiau susirūpinti sveika gyvensena: pakankamai vartoti pieno produktų, atsisakyti žalingų įpročių, daugiau judėti.
Nebrangiais ultragarsiniais kulnakaulio tyrimais galima įvertinti šlaunikaulio lūžio riziką. Didelės rizikos pacientams tikslu diagnozuoti osteoporozę turi būti atliekami DEXA tyrimai.
Tarptautinis osteoporozės fondo atliktas tyrimas rodo, kad kol kas net 20 proc. vyresnio amžiaus moterų nebuvo girdėjusios apie osteoporozę. Geriausias pašnekovas ir patarėjas šiais ir visais kitais sveikatos klausimais - jūsų šeimos gydytojas.
Medikamentinis gydymas
Osteoporozei gydyti vartojami kaulinio audinio ardymą lėtinantys vaistai, kartu gydant simptomus, sukeltus kaulų lūžių ir skeleto deformacijų bei taikant priemones, pagerinančias fizines funkcijas.
Moterims osteoporozės profilaktikai skiriami pakaitinės hormonų terapijos preparatai. Pagrindinė šių vaistų veikl?oji medžiaga yra estrogenai, kurie veikdami tiesiogiai per estrogenų receptorius mažina kaulų apykaitos greitį ir sulėtina kaulų retėjimą.
Kitos vaistų grupės - selektyvių estrogenų receptorių moduliatoriai, vartojami vieną kartą per dieną, kalcitoninai.
Kaulinio audinio ardymą efektyviai lėtina bisfosfonatų grupės vaistai. Anksčiau jų buvo skiriama po vieną tabletę per dieną. Šiuo metu yra labai patogi vartoti forma, skiriama tik vieną kartą per savaitę.
Bet kokiu atveju vaistus skirti ir dozes koreguoti turi gydantis gydytojas.
Kartu su minėtais vaistais turi būti vartojami kalcio ir vitamino D preparatai. Jeigu su maistu suvartojama nepakankamai kalcio, tiek gydant osteoporozę, tiek ir siekiant išvengti jos patartina vartoti kalcio preparatų ar kitų maisto papildų su didesniu kalcio kiekiu.
1993 metais Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) osteoporozę apibūdino kaip ligą, dėl kurios po truputį mažėja kaulų masė, kaulai tampa trapūs ir lengvai lūžta. Ši liga diagnozuojama tuomet, kai žmogaus kaulų masė sumažėja daugiau kaip 2,5 standartiniais nuokrypiais, palyginti su vidutine maksimalia kaulų mase, t.y. su maksimalia jaunos sveikos moters kaulų mase.
Eksperimentinės ir klinikinės medicinos instituto mokslininkai Lietuvos osteoporozės fondo pirmininkas doc. Vidmantas ALEKNA ir Nacionalinio osteoporozės centro direktorė dr. Marija TAMULAITIENĖ - bene daugiausia Lietuvoje nuveikę specialistai, įsigilinę į osteoporozės problemą.
Apie osteoporozę galima sužinoti paskambinus į Nacionalinį osteoporozės centrą nemokamu telefonu (8*800) 2 22 02.
pranešimas žiniasklaidai, 2023 m. balandžio x d. beveik dveji metai – tiek...
Skaityti daugiauraumenų skausmas – viena dažniausių priežasčių, dėl kurių kreipiamasi...
Skaityti daugiauTai gali atrodyti šiek tiek netikėta, bet nugaros skausmo priežasčių gali būti iš tiesų labai daug. Mes dalinamės dešimtimi dažniausiai pasitaikančių nugaros skausmo priežasčių ir faktorių. Galbūt kai kurios iš jų būdingos ir Jums? ...
Skaityti daugiauPodagra neretai vadinama „karalių liga“ arba „ponų liga“. Pasirodo, kad toks ligos sinonimas atkeliavęs iš senų laikų, kai skausmingais sąnarių uždegimais dažniausiai susirgdavo papuotauti mėgstantys kilmingieji, ant kurių stalo tikrai netrūkdavo riebios mėsos ar prašmatnių jūros gėrybių. Vis dėlto šios lėtinės ligos aktualumas šiandien tikrai nesumažėjęs. Kas yra podagra ir kokie jos klinikiniai požymiai? Kokie šios lėtinio medžiagų apykaitos sutrikimo gydymo principai? ...
Skaityti daugiauRaumenų skausmas - vienas iš dažniausių pacientų skundų, dėl kurių kreipiamasi į bendrosios praktikos gydytojus. Paprastai raumenų skausmas nėra pavojingas ir praeina arba savaime, arba gydant jį nesudėtingomis priemonėmis. Šiandien pamėginsime atsakyti į du klausimus: dėl kokių dažniausių priežasčių kamuoja raumenų skausmas? Kokie trys būdai padeda raumenų skausmą gydyti tiesiog namuose? ...
Skaityti daugiauPodagra – nemaloni, tačiau gana dažna liga. Paprastai pažeidžiamas kojos nykščio sąnarys, tačiau ši liga gali apimti ir kitus sąnarius. Jei liga negydoma, podagros priepuoliai pasireiškia vis dažniau, jie trunka ilgiau ir yra skausmingesni. Jei liga ignoruojama ir toliau, tai skausmas gali tapti lėtiniu, pažeidžiama vis daugiau sąnarių, be to, gali išsivystyti ir kitų komplikacijų. Kas yra podagra ir kodėl ją būtina gydyti? ...
Skaityti daugiauPodagros atvejų tik daugėja ir ši liga vis labiau jaunėja. Kodėl? Todėl, kad šiuolaikinis gyvenimo būdas jos vystymuisi labai palankus – daugybė asmenų nevengia skaniai ir sočiai pavalgyti ir dar užgerti visa tai alkoholiu. Tyrimais įrodyta, kad podagra neretai išsivysto kartu su kitomis lėtinėmis ligomis, kurių pagrindinis rizikos faktorius – nesveika, riebi ir nereguliari mityba. Galima galvoti, kad viską išspręs vaistai, pavyzdžiui, gana seniai sukurtas alopurinolis arba naujesnė vaistinė medžiaga, vadinama febuksostatu, tačiau jei nebus laikomasi rekomenduojamos dietos, labai mažai tikėtina, kad vaistų poveikis bus toks pats geras. Taigi mitybos reikšmė sergant podagra yra labai didelė. Pakalbėkime apie tokią dietą plačiau. ...
Skaityti daugiauRaumenų skausmas paprastai praeina savaime, per kelias paras, tačiau šio skausmo lengvėjimas ir išnykimas labai priklauso nuo to, kokia priežastis tą skausmą sukėlė. Jei tai nesunkus sumušimas ar lengvas patempimas, tai papildomų gydymo priemonių dažniausiai neprireikia – pakanka ramybės, šalčio ir stebėjimo. Jei tai sunkesnė trauma, pavyzdžiui, plyšimas, tuomet gali tekti tą raumenį siūti, o vėliau lankyti reabilitaciją. Ūminio raumenų skausmo priežastys dažniausiai žinomos, nes jis paprastai atsiranda didesnio fizinio krūvio metu ar po traumų, tačiau gali būti neaišku, kodėl ilgiau vargina lėtinis raumenų skausmas. Dėl labai stipraus ir (arba) ilgalaikio skausmo patartina kreiptis į gydytoją, nes toks skausmas apsunkina ne tik fizinę, bet ir emocinę paciento būklę. Pakalbėkime apie dažniausias raumenų skausmo priežastis ir būdus, padedančius sumažinti raumenų skausmo pasireiškimo tikimybę. ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad nugaros skausmo priežasčių gali būti iš tiesų labai daug. Mes dalinamės 20 dažniausiai pasitaikančių priežasčių ir faktorių, kurie nulemia ūminį ir lėtinį nugaros skausmus. Pasirodo, kad nugaros skausmų priežastys žinomos būna ne visuomet. Jei ūminis nugaros skausmas paprastai trunka iki 6 savaičių, tai lėtinis nugaros skausmas gali trukti ir visą gyvenimą. Taigi kokios tos priežastys? ...
Skaityti daugiauPodagra – tai gana plačiai paplitusi lėtinė liga, kuriai būdingas šlapimo rūgšties apykaitos sutrikimas. Jos metu kraujyje ir kituose organizmo skysčiuose reikšmingai padaugėja šlapimo rūgšties. Taip įvyksta dėl dviejų pagrindinių priežasčių – padidėjusios šlapimo rūgšties gamybos ir sumažėjusio jos išskyrimo iš organizmo. Vaistiniai preparatai, vartojami podagrai gydyti, padeda mažinti šlapimo rūgšties gamybą arba gerinti jos pašalinimą iš organizmo. Vis dėlto itin didelį vaidmenį vaidina ir mityba – jei bus valgoma bet kas ir po bet kiek, tuomet net ir patys geriausi vaistiniai preparatai vargiai bepadės. Kita didelė blogybė – piktnaudžiavimas alkoholiu, ypatingai alumi. Ką dar verta žinoti apie šią ligą? Kodėl taip svarbu į gydytojus kreiptis kuo greičiau ir nenumoti ranka į praeinančius, tačiau vis atsinaujinančius podagros priepuolius, pasireiškiančius sąnarių uždegiminiais procesais? ...
Skaityti daugiauKiekvienų metų spalio 12 dieną minima pasaulinė artrito diena, tačiau su šiuo medicininiu terminu susijusias ligas reikėtų prisiminti ne tik vieną dieną per metus. Nors pacientai dėl reumatinių kaulų ir raumenų ligų miršta itin retai, šie sutrikimai yra labai dažni ir ypatingai apsunkina gyvenimą. Jaučiami lėtiniai skausmai ženkliai pablogina judėjimo funkciją, o dėl to gali kilti ne tik judrumo, bet ir sunkių psichologinių problemų....
Skaityti daugiaunvnu farmakokinetikos ir pasiskirstymo ypatumai visiems nvnu kaip silpnoms...
Skaityti daugiau2015 metų pabaigoje JAMA tarptautiniame žurnale paskelbti tyrimo apie nugaros skausmo gydymą rezultatai. Nustatyta, kad gydymas skiriant vien nesteroidinį vaistą nuo uždegimo (NVNU) yra tiek pat efektyvus, kiek kombinuotas gydymas: NVNU kartu su papildomu vaistu (raumenis atpalaiduojančiu ar opioidiniu analgetiku). Todėl daroma išvada, kad nėra prasmės skirti papildomų vaistų ūmaus nugaros skausmo metu, užtenka vien NVNU....
Skaityti daugiauPečių lanką sudaro: krūtinkaulinis raktikaulio, petinis raktikaulio, mentės ir krūtinės ląstos jungtis, žastikaulio ir mentės jungtis (peties sąnarys). Peties sąnarys yra vienas judriausių sąnarių žmogaus kūne. ...
Skaityti daugiauŽmogaus stuburas – tai sudėtinga sistema sudaryta iš daugybės dalių: kaulų, sąnarių, raumenų, fascijų, raiščių. Stubure priskaičiuojama daugiau nei 70 sąnarių, daugybė raumenų, 32 (33) slanksteliai: 7 kaklo srityje, 12 krūtininėje, 5 juosmeninėje dalyse, 5 suaugę į kryžkaulį ir 4 – 5 suaugę į uodegikaulį (1 pav.). ...
Skaityti daugiauOsteoporozė – didelė sveikatos problema visame pasaulyje. Pasaulio sveikatos organizacija yra paskelbusi šią ligą antra didžiąja liga pasaulyje. Anot Tarptautinio osteoporozės fondo (TOF), dėl osteoporozės hospitalizacijų būna daugiau nei dėl daugumos kitų ligų, tokių kaip krūties vėžys ar širdies miokardo infarktas. Kaulų lūžius dėl osteoporozės patiria kas antra moteris ir vienas iš penkių vyrų, vyresnių nei 50 metų amžiaus. Per metus gydant tokių lūžių pasekmes sveikatos apsaugos sistema Jungtinėje Karalystėje išleidžia apie 2,7 bilijono eurų, o visoje Europoje tam išleidžiama apie 30 bilijonų eurų....
Skaityti daugiau„Pasilenkiau, o atsitiesti negaliu“. Tokį pasakymą esame girdėję ne kartą, dar dažniau jį išgirstame pavasarį, soduose prasidėjus darbams. Deja, bet nugaros skausmas gali surakinti net tik lysvę darže sumaniusiam kasti žmogui – neseniai dėl šios priežasties vieno mačų nebaigė ir geriausias Lietuvos tenisininkas Ričardas Berankis. Kas yra nugaros skausmas, žino 9 iš 10 suaugusių žmonių. Kaip elgtis suskaudus nugarai?...
Skaityti daugiauDegeneracines sąnarių ligas atsirasti skatina metams bėgant vykstantys senėjimo procesai. Dažniausia tokio pobūdžio liga yra osteoartrozė. Ši liga atsiranda dėl pamažu progresuojančių degeneracinių sąnario kremzlės pažeidimų ir dėl to atsirandančių nemalonių pojūčių – sąnario skausmingumo, judesių ribotumo, sąnario traškėjimo judant, sąnario deformacijos ir vietinio uždegimo. Liga gali pažeisti bet kurį sąnarį, tačiau dažniausiai nukenčia stuburo, klubų, kelių ir plaštakų sąnariai. Šios ligos pasekmės – sutrikusi judėjimo funkcija, skausmas ir pablogėjusi gyvenimo kokybė. Apie sąnarių osteoartrozę kalbamės su Kauno medicinos universiteto klinikų bendrosios ortopedijos sektoriaus vadovu doc. Linu VITKUMI. ...
Skaityti daugiauStuburas sudarytas iš slankstelių ir tarp jų įsiterpusių tarpslankstelinių diskų, kurie yra svarbūs stuburo veiklai, jo funkcijoms. Kuo ypatingi tarpslanksteliniai diskai, kokia jų funkcija ir kokie galimi simptomai, kai juose atsiranda pakitimų....
Skaityti daugiauKodėl vis kalbama apie artritą? Todėl, kad ligos mastas nepaprastai didelis. Daugiau nei 100 milijonų žmonių visoje Europoje serga artritu, reumatizmu ar kitomis reumatinėmis ligomis, Lietuvoje – apie 250 tūkst. gyventojų. Tai pagrindinė nuolatinio neįgalumo priežastis pasaulyje ir antroji Lietuvoje. Dėl nuolatinio skausmo ir funkcinių sutrikimų stipriai nukenčia milijonų žmonių gyvenimo kokybė. Senstant visuomenei ir ilgėjant gyvenimo trukmei, reumatinių ligų našta tik didės, šioms ligoms gydyti prireiks vis daugiau lėšų. Tad šį kartą plačiau apie ligą ir jos gydymo galimybes kalbamės su Panevėžio apskrities ligoninės gydytoja reumatologe Violeta SMILGIENE....
Skaityti daugiauViena mūsų skaitytoja rašo: „Man 48. Jau kurį laiką aptirpę ir dilgčioja kairės rankos pirštai (pirmąkart tai pasireiškė vasarą, paskui praėjo, o dabar vėl aptirpę, tik stipriau). Kas tai galėtų būti ir ką daryti?“. ...
Skaityti daugiauIntensyvus sportas, sunkus fizinis darbas, antsvoris sąnariams sukelia didelį krūvį. Sąnarių kremzlės tampa neelastingos, sąnariai pasidaro nelankstūs, sustingę, skausmingi, gali deformuotis. Todėl labiausiai rizikuoja sąnarių kremzles pažeisti dirbantieji sunkų fizinį darbą, intensyviai besitreniruojantys tiek sportininkai, tiek žmonės, norintys numesti svorio. Taigi svarbu atpažinti pirmuosius sąnario kremzlės pažeidimo simptomus ir tam užkirsti kelią....
Skaityti daugiauSlankstelių plastika, arba vertebroplastika, – tai minimaliai invazinė nechirurginė procedūra, kurios metu sustiprinamas osteoporozės ar navikinio proceso pažeistas stuburo slankstelis. Slankstelių plastika padidina pacientų funkcines galimybes, užkerta kelią galimiems slankstelio irimo procesams. Ši procedūra sėkmingai sumažina slankstelio lūžio sukeltą skausmą. Vertebroplastika dažniausiai gali būti atliekama ambulatoriškai, įdūrus adatą į pažeistą slankstelį ir suleidus ortopedinio cemento mišinio....
Skaityti daugiauPavasarį, kai, atšilus orams, išsiruošiame pasikapstyti darže ar griebiamės sodo darbų, dažnai persistengus ima stipriai mausti nugarą. Persistengiame? Perpučia? O gal per daug aptingome per žiemą? Kodėl po žiemos pradėjus darbuotis sode ar darže daug kam pradeda skaudėti nugarą, kaip šio skausmo išvengti, o, jei nepavyko, – jį numalšinti, konsultuoja „Ortopedijos technikos“ gydytoja neurologė Laima ŠPAKAUSKIENĖ. ...
Skaityti daugiau„Osteoporozė kaip liga buvo įvardinta ne taip seniai. Iki tol buvo manoma, kad, metams bėgant, žmogus turi lenktis ir mažėti. Paaiškėjo, kad šie pokyčiai yra patologinė būsena, kuri smarkiai pablogina gyvenimo kokybę, gali būti invalidumo, o kartais net ir mirties priežastis,“ – taip pokalbį apie gyvenimą sergant osteoporoze pradėjo profesorius Gintautas Kazanavičius. Kauno medicinos universiteto Endokrinologijos klinikos profesorius sakė, kad ši liga negailestingesnė moterims, nes osteoporoze jos serga šešis kartus dažniau nei vyrai. ...
Skaityti daugiau