Prieš akis – didžiosios metų šventės – Kūčios ir Kalėdos. Tai dienos, kai namuose ar svečiuose dauguma ne kartą susėsime prie vaišių stalo. Tad kuo skiriasi Kūčių ir Kalėdų vaišių stalas, kuo skiriasi apeiginis, šventinis ir kasdienis maistas? Apie tai svarstėme su etnologu, gamtos mokslų daktaru, Vilniaus pedagoginio universiteto profesoriumi, naujų tarpdisciplininių mokslo šakų – paleoastronomijos ir etnokosmologijos – pradininku Lietuvoje Libertu Klimka, prisimindami savo artimųjų šeimų tradicijas.
Išskirtinė šeimos šventė
Pašnekovas pastebėjo, kad Kūčios Lietuvoje yra išskirtinai svarbi šeimos šventė, kai visa šeima stengiasi būtinai susėsti kartu prie bendro stalo, dėkoja Dievui ir gamtai už metų dosnumą, namiškiams – už palaikymą, meilę. Kūčios – pasninko diena, tradiciškai tądien buvo laikomasi „sauso“ pasninko – nevalgoma pieniškų ir mėsiškų valgių arba net visai nieko nededama į burną. Iki šios dienos būtina skolas atiduoti, susipykusiems – susitaikyti.
Ir maisto gaminimui tądien buvo skiriama išskirtinai daug dėmesio. Ir ne tik tądien. Kiek prisimena šio straipsnio autorė, apie tą vakarą giminės moterys pagalvodavo dar vasarą: jeigu prisirinko stiklinę aguonų, jas saugodavo būtent šiai dienai, geresnių grybų stengdavosi prisidžiovinti visų pirma Kūčioms, teta mums kone kasmet įduodavo porą mažų stiklainiuką konservuotų baravykėlių taip pat Kūčių vakarienei, mūsų su seneliu pririnktų riešutų močiutė paragindavo visų nesuvalgyti – reikia palaikyti Kūčių stalui...
Regionų skirtumai
„Šventiniai Kūčių valgiai gaminami iš nuo senų senovės auginamų gėrybių, taip pat iš gamtos dovanų. Ir nereikia gaminant patiekalą produktų pernelyg smulkinti, perdirbti. Viskas turi būti kaip kadaise, kaip senelės ir prosenelės darė – juk norima pavaišinti ir protėvių vėleles“, – pabrėžė etnokosmologas L. Klimka.
Pasak jo, Kūčių papročiai vienija tautą, tačiau atskirais bruožais juose yra nemažai skirtumų, Tai ypač pasakytina apie Kūčių valgius. Etnografai jų Lietuvoje priskaičiuoja daugiau šimto, nors ant šios vakarienės stalo reikėjo tik devynių, vėliau dvylikos, kiek buvo apaštalų, yra metų mėnesių. Namiškiams buvo privalu paragauti jų visų.
Aukštaitijoje ant stalo būtinai dedami virti kviečiai, paprastai užpilami medaus „salde“. Senovėje buvo mėgstamas šustinis – tokios avižinės bandelės.
Vilnijos kraštui būdingas valgis yra virtinukai su aguonų įdaru. Įdomus patiekalas – ruginių miltų rauge virtų džiovintų baravykų sriuba.
Žemaičiai kai kuriuos valgius paskanina paspirgintomis ir sutrintomis kanapėmis. Labai savotiškas patiekalas – „cibulynė" – svogūnų griežinėlių rasalas, į kurį priberta sutrintos, ant žarijų paskrudintos silkių galvos. Suvalkiečiai ant stalo deda virtų žirnių ir pupų, avižinio kisieliaus. Vakarienė šiame krašte užbaigiama, kai šeimininkas su pačia suvalgydavo obuolį pusiau, tarsi bibliniai Adomas ir Ieva.
Dzūkai verda pasninko sriubas, kepa grikines „babkas“ ir papločius, vadinamus lamancais. Dzūkijoje bene ilgiausiai išsilaikė paprotys prieš sėdant už šventinio stalo aplink trobą apnešti kraitelėje sudėtus šventinius valgius. Tai kitados darydavo baltais trinyčiais apsirengęs šeimininkas.
Valgių prasmė ir stalo tradicijos
Dr. Libertas Klimka pastebi, kad žmonės įdomiai aiškina Kūčių vakarienės valgių prasmę. Žirniai ir pupos – tai Adomo ir Ievos, Marijos ar visų vargo žmonių ašaros, miežiai – juos valgę, akuotus nusitrynę, iš Rojaus išvaryti pirmieji žmonės. Žuvis primena apaštalus, kurie buvę žmonių sielų žvejai. Spanguolės saugo nuo priešų, kviečiai namams neša skalsą. Išskirtinais lietuviškais Kūčių papročiais jų tyrinėtojai laiko kūčiukų su aguonpieniu valgymą, rūpestį naminiais gyvuliais. Ir tikėjimą, kad 24 val. vanduo šulinyje virstąs vynu.
O kas gi tie kūčiukai, įvairiose vietovėse vadinami labai skirtingai: prėskučiais, šližikais, skrebučiais, riešutėliais, barškučiais, kleckučiais? Pasak dr. L. Klimkos, tai apeiginė duonelė, skirta vėlėms pamaitinti, mažučiukai, nes vėlės neturi kūno, jų daug prikepama, nes mūsų giminėlė krašte prie Baltijos jūros gyvena nuo neatmenamų laikų.
Vilniuje užaugęs dr. L. Klimka prisiminė, kad jo žemaitis tėvas neretai prieš Kūčias nepiktai pasiginčydavo su mama sėle dėl avižų kisielių, jam šio labai trūkdavo, o mamai jis atrodė visai neskanus ir neįprastas, tąvakar nereikalingas.
Mokslininkas iki šiol prisimena, kaip skaniai jo mama pagamindavo silkutes (tai būdinga žemaičiams), darydavo pyragiukus su džiovintis grybais ir „pasninkavus barštukus“ su aliejumi, iš kažkur perėmusi dzūkiškas tradicijas. Pašnekovas tautiečių namuose Kūčių vakarienės neįsivaizduoja be kūčiukų, prisimena, kaip juos namuose kepdavo mama, pastebėdamas, kad skirtingų šeimininkių kepti kūčiukai būna labai skirtingi.
Prisimenami senoliai
Etnokosmologas pastebi, kad prie Kūčių stalo daug kalbama apie senolius – tai tradiciškai pagrindinė pokalbių tema. Vaikams pasakojama, kokie jie buvo, kaip klostėsi jų gyvenimas, ko gražaus galima iš jų pasimokyti. Ir pats pašnekovas prisipažįsta daugiausia savo giminės istorijos sužinojęs būtent Kūčių vakarą. Tėvai labai mėgo pasakoti apie savo vaikystę, apie savo senelius, kitus giminaičius – žodžiu, prisiminti viską, kiek tik atmintis siekdavo. Tie tradiciniai Kūčių vakarienės pašnekesiai ypač ir įstrigdavo etninės kultūros žinovo atmintyje.
„Mūsų šeimoje per Kūčias sauso pasninko nebuvo laikomasi, šeima nebuvo religinga, bet išlaikyti tradicijas labai stengėsi. Tėvai neretai tądien ištardavo: „Šiandien nepietausime, tik lengvai užkąsime“, „ Pietų nebus, nes laukia Kūčių vakarienė“, – prisiminė pašnekovas.
Šio rašinio autorės tėvui dzūkui iš Kūčių vakarienės ypač įstrigo jo tėvo pradedama malda prieš vakarienę. Motinai, kilusiai nuo kito Dzūkijos pakraščio,– pyragėliai su džiovintais grybais, silkutės ir šviežia žuvis, grucė, avižinis ir spanguolių kisielius ir po staltiese padėta saujelė šieno, būrimai po vakarienės ir po jos nenudengtas stalas, kad artimųjų vėlės galėtų ateiti pavalgyti.
Vaišių stalas buvo močiutės rūpestis, sumalti aguonas aguonpieniui – senelio darbas. Taip jau susiklostė, kad labai panašiai Kūčių stalas buvo ruošiamas ir mano tėvų, o dabar yra ruošiamas mano pačios namuose. Tiesa, avižinis kisielius nuo jo išnyko, bet Kūčių neįsivaizduojame be spanguolių kisieliaus ir kūčiukų su aguonpieniu. Ilgai kūčiukus pirkdavome, kol pagaliau nusprendžiau iškepti pati. Pasirodo, tai nėra labai daug laiko užimantis darbas.
Kalėdų vaišės kitokios
Kuo skiriasi Kalėdų ir Kūčių stalas? „Iš esmės skiriasi“, – glaustai apibūdino etnologas, pabrėždamas, kad Kūčių vakarienę sudaro pasninko valgiai, paprastai paruošiami, mažai perdirbami produktai, tokie, kokius valgė senoliais. Ruošdamos šį stalą šeimininkės gamina valgius, kuriuos darė jų mamos, senelės ir prosenelės. Labai svarbu laikytis tradicijų, jų nekeisti, nes būtent taip darė senelė ir proseneliai.
O per Kalėdas – maistas visai kitoks, riebus, ant jo daug mėsos, labai svarbu kiauliena.
Pasak L.Klimkos, pirmą Kalėdų dieną žmonės paprastai praleisdavo šeimoje. Grįžę iš bažnyčios vaišindavosi šventiniais valgiais, giedodavo giesmes, dainuodavo, ilsėdavosi. Ant stalo – šaltiena, kumpis, šiupinys su kiaulės šnipu ir ausimis, vėdarai, kepta žąsis su kopūstais. Tądien žmonės stengėsi nieko nedirbti. Viskas būdavo suruošta iš vakaro: darbas buvo tik toks – pašerti ir pagirdyti gyvulius. Net aslos nešluodavo.
„Apie senoviškus papročius sakydavo: Kalėdas švęsdavo šventai – šakalio nebuvo galima atsiskelti“, – pabrėžė etnokosmologas, pastebėdamas, kad tradicinis Kalėdų patiekalas – kiaulės galva arba šiupinys su kiaulės uodega.
Tačiau šiuos patiekalus mažai kas tai dienai gamina iki šiol – Kalėdų stalo patiekalai pakito labiau, čia yra vietos daugiau pasireikšti šeimininkių išradingumui.
Nuo ko priklauso šventiškumas
Dabar Kūčių ir Kalėdų valgiai jau nėra išskirtiniai, daug jų valgome kone visus metus. Tad ir Kūčių vakarienė labiau yra išskirtinė ne valgiais, o savo nuotaika. Manau, kad Kūčių stalo išskirtinumą ir šventiškumą lemia net ne tądien užtiesta balčiausia staltiesė, tie ant stalo sudėti namuose pagaminti valgiai ( kuo daugiau namiškių juos gamino, tuo stalas visiems bus svarbesnis), o ilgai iš anksto apie jį galvoje besisukančios mintys, tie bažnyčioje pašventinti kalėdaičiai, bendra malda prieš dalijantis kalėdaitį ir pradedant vakarieniauti, ko nebūna kitais vakarais.
Daugelyje šeimų labai svarbu, kad šioms šventėms atskris užsienyje besimokantys ar dirbantys vaikai ar vaikaičiai, drauge už stalo susės dvi, trys ar net keturios kartos.
Manau, kad ši vakarienė įsimintinesnė bus tiems, kurie labiau pasninkavo per Adventą, atleido žmonėms, kuriems ilgai jautė nuoskaudų ar po kelerių metų atliko išpažintį, priėmė šventąją Komuniją...
O kad šventės būtų šventiškesnės, siūlome namuose išsikepti kūčiukų ir patiems pasigaminti spanguolių kisieliaus.
Kūčiukai
Reikės: 0,5 kg miltų, stiklinės vandens, 2–3 šaukštų aguonų, tiek pat ar daugiau cukraus, 10 g šviežių mielių, poros šaukštų aliejaus, žiupsnelio druskos.
Mieles sutrinkite su cukrumi, į vandenį suberkite pusę miltų, druskos, sudėkite mieles. Tešlą lengvai išplakite, apiberkite miltais ir pridengę rankšluosčiu palikite šiltoje vietoje pakilti. Į iškilusią tešlą berkite likusius miltus, aguonas, įpilkite aliejaus ir gerai išminkykite. Tada vėl pridenkite ir valandai padėkite šiltai. Iš pakilusios tešlos kočiokite maždaug piršto storio ritinėlius, supjaustykite juos nedideliais kubeliais. Sudėkite į miltais pabarstytą ar kepimo popieriumi išklotą skardą, neglausdami vieno prie kito, mat tešla dar kils. Kepkite 180 °C temperatūros orkaitėje, kol gražiai pagels.
Spanguolių kisielius
Reikės: 1 litro vandens, 1 stiklinės spanguolių, cukraus pagal skonį, šaukšto krakmolo. Sumaltas spanguoles supilkite į verdantį vandenį, po kelių minučių nukoškite. Šį skystį virkite toliau, pagal skonį įberkite cukraus. šaltame vandenyje ištirpintą krakmolą maišydamos pilkite į kisielių. Kai sutirštės, nukelkite nuo ugnies.
Skausmas - subjektyvus pojūtis. Jo intensyvumas priklauso nuo organų pažeidimo, skausmo slenksčio, centrinės nervų sistemos būklės. Daugybė moterų nuolat patiria nuolatinį ar epizodinį skausmą, kuris trukdo gyventi, pailsėti, užmigti. Jis yra pagrindinis daugelio ginekologinių ligų simptomas. Nukenčia asmeninis, socialinis ir seksualinis gyvenimas, moteris atrodo liguistai ir nuolat pavargusi....
Skaityti daugiauKiek turėtų trukti lytinis aktas, geriausiai žino moteris, todėl jos ir reikia pasiklausti. Bet ar verta patikėti, kai ji meilikaujančiai sako, jog jai užtenka ir tų 30 sekundžių? Greičiausiai protinga ir mylinti moteris labai nenusimins dėl kelių per greitai išsiveržusios sėklos kartų, bet jeigu taip atsitinka visada? Paguodžiant galima pasakyti, kad priešlaikinė ejakuliacija - lengviausiai išsprendžiama seksualinė problema....
Skaityti daugiauKasdien pas ginekologus apsilanko daugybė įvairaus amžiaus moterų, kurias vargina mėnesinių ciklo sutrikimai. Kartais gali užtekti tik menko streso, didelio nuovargio, ir menstruacijos sutrinka. Kiekviena moteris bent kartą patiria nedidelių ciklo nukrypimų, kurie nekelia didelio pavojaus, tačiau kartais tai gali būti prasidedančios ligos signalas. Kaip išgirsti tokį signalą ir juo pasirūpinti? Kalbamės su akušere-ginekologe Vita JAUNIŠKIENE....
Skaityti daugiauPrižiūrėti ausis ne mažiau svarbu nei reguliariai valyti dantis, plauti plaukus ar karpyti nagus. Daugiausia ausų priežiūros sunkumų sukelia joje besikaupiančios tąsios, geltonos išskyros - ausies siera. Šių išskyrų kiekis yra individualus: vieniems jos gaminasi tiek mažai, kad ji niekada nesikaupia, tuo tarpu kitų ausyse kamščiai susidaro kas du trys mėnesiai. Nepamanykite, jog ausies siera tik teikia rūpesčių - ji yra labai svarbi bei naudinga, nes apsaugo ausų landas (nuo būgnelio iki išorinės ausies) nuo dulkių, bakterijų ir kitų nešvarumų. Taigi jos ausyje turi būti, tik, žinoma, ne per daug....
Skaityti daugiauBeveik kiekvienam bent kartą gyvenime ūžė, spengė ar zvimbė ausyse. Tačiau ar visada į tokius dalykus reikia kreipti dėmesį? Viena mūsų žurnalo skaitytoja pasakoja apie savo problemą ir klausia: „Jau keleri metai man tiek dieną, tiek naktį ūžia ausyse. Ar yra kokių gydymo būdų nuo to ūžesio išsigydyti, ar teks kentėti visą gyvenimą?“ Manau, šis klausimas labai aktualus daugeliui, taigi pasistengsiu papasakoti apie šį simptomą išsamiau...
Skaityti daugiauTikrai nedaugelis vos sunegalavę skuba pas gydytoją. Visų pirma, kol užsiregistruosi ir pateksi, nesunki liga praeis savaime, o jei reikia tik konsultacijos... Gyvename XXI amžiuje, todėl daugeliui visagalis internetas yra geriausias patarėjas. Veikiausiai todėl žurnalo „Sveikas žmogus“ interneto tinklalapyje, taip pat vis populiarėjančiame „Facebook“ puslapyje ir sulaukiame daugiausia mūsų skaitytojų klausimų. Kiti savo problemas išdėsto laiške redakcijai. Apžvelgsime dalį jų. Šįkart pasirinkome ginekologiją, o į klausimus atsako Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Moterų konsultacijos vadovė docentė Rosita Aniulienė....
Skaityti daugiauKiekvienai porai moters nėštumo metu lytiniai santykiai sukelia tam tikrų dvejonių. Vienoms poroms nėštumas seksualiniam gyvenimui teikia tik privalumų, kitoms – tai susirūpinimas ir problemos. Iškyla begalės klausimų, į kuriuos atsakymus gali pateikti tik moterį nėštumo metu prižiūrintis gydytojas. Kas atsitiks, jeigu moteris patirs orgazmą? Ar galima mylintis sužaloti kūdikį? Ar gali seksas sukelti persileidimą? Kokia yra infekcijos patekimo rizika? Į šiuos klausimus atsako Vilniaus gimdymo namų akušerė-ginekologė ALINA KITOVIENĖ....
Skaityti daugiauMoksliniai tyrimai nustatė, kad natūrali kontracepcija ne tik įmanoma, bet ir gali būti efektyvi (toms, kurių ciklas reguliarus, patikimumas – daugiau nei 90 proc.). Kiekviena moteris turi tam tikrą ciklo ritmą, todėl reikia tik išmokti stebėti savo pojūčius. Dažniausiai rekomenduojama naudotis keliomis vaisingų ir nevaisingų dienų nustatymo metodikomis. Apie kalendorinį, temperatūros ir gleivių stebėjimo metodus konsultuoja gydytojas ginekologas med.dr. Genadijus KRAVČENKA....
Skaityti daugiauGinekologė Violeta Jonaitienė jau septynerius metus nepaliauja žavėtis Suomijos mokslininkų išradimu – hormonine gimdos spirale. Šiai kontracepcijos priemonei prieš dešimtmetį pasirodžius Lietuvoje, gydytoja viena pirmųjų šalyje ėmė ją siūlyti savo pacientėms. Pasak ginekologės, per tiek metų neteko girdėti blogų atsiliepimų, o dažna moteris po kurio laiko grįžta „antram kartui“. Jonaitienė yra tokia tikra šios priemonės veiksmingumu, nes pati yra ją išbandžiusi. Gydytoja ją dažniausiai skiria nemaloniam sutrikimui, kuris kamuoja daugelį moterų, – gausioms mėnesinėms mažinti....
Skaityti daugiauVitaminai ir mikroelementai – kiekvieno žmogaus organizmui būtinos medžiagos. Norėdami išvengti organizmo išsekimo, imuninės sistemos susilpnėjimo, turėtume kasdien papildyti savo maisto racioną vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis. Šįkart apie tai, kodėl mūsų organizmui taip reikalingas magnis....
Skaityti daugiauŽmogaus kūne nuolatos vyksta įvairios cheminės reakcijos. Vykstant medžiagų apykaitai, kūno temperatūra svyruoja apie + 37°C. Tačiau žmonės ar net žmonių bendruomenės turi individualias „normalios“ kūno temperatūros variacijas. Išsamiau apie visa tai kalbamės su Kauno medicinos universiteto klinikų Infekcinių ligų klinikos prof. Alvydu Laiškoniu....
Skaityti daugiauNuo senų laikų geriamoji soda buvo patikima pagalbininkė ir pyragą kepant, ir virtuvę valant, ir ligas visokias išvaikant. Prisiminkime jos galias ir paklausykime įvairių specialistų nuomonės, kuo soda gali padėti dabar....
Skaityti daugiauMedicinos specialistai, remdamiesi pasaulio statistikos duomenimis, teigia, kad dauguma ligų prasideda nuo žarnyno veiklos sutrikimų. Norint išgydyti organizmą ar išvengti ligų, visų pirma būtina išvalyti organizmą – pašalinti jame susikaupusius šlakus bei toksinus....
Skaityti daugiauPakilusi temperatūra nėra liga, o tik ligos požymis. Net keliais laipsniais pakilusi temperatūra rodo organizmo reakciją į ligą – vadinasi, organizmas pradeda kovoti su liga. Žmogaus kūno temperatūra svyruoja – mažiausia ji yra naktį (tuomet lėčiausia medžiagų apykaita) ir ryte, o, organizmui tampant aktyvesniam (dieną), ji vertinama kaip normali, kai yra 36,4–36,7°C. Nuo neaukštos temperatūros vaistų nereikia. Tačiau ką daryti jei temperatūra nedaug pakilusi laikosi ilgesnį laiką? Ką rodo ilgalaikė pakilusi temperatūra, kokios galimos priežastys ir ką tokiu atveju daryti, konsultuoja Vilniaus sveikatos namų vaikų ligų gydytoja Lorita BUDRIENĖ....
Skaityti daugiauNe vieną šimtmetį stengiamasi padėti tiems, kuriems išsivysto priklausomybė nuo alkoholio. Kuriami vaistai, atrandamos vis naujos psichoterapinės metodikos, praktikuojama ir „bobučių medicina“. Kelyje į pergalę prieš priklausomybę visi metodai tinkami? Bent jau tokios nuomonės yra net kompetentingiausi medikai, dirbantys su priklausomais žmonėmis. Anot jų, alkoholizmo gydymas turi būti kompleksinis, tačiau kas įeina į tą kompleksą – artimųjų ir pačio žmogaus reikalas. TV laidos kūrybinė grupė pasikalbėjo su keliais specialistais, turinčiais ne vienerių metų darbo patirtį. Teiravomės apie vieną dažnai taikomą metodą, kuris kartais suteikia žmogui antrą galimybę, o kartais ir ne. Apie kodavimą. ...
Skaityti daugiauŠiame straipsnyje sužinosite, kokie yra pagrindiniai priklausomumo nuo alkoholio simptomai, kokios gali būti jo priežastys ir kokios šiandien yra alkoholizmo gydymo galimybės....
Skaityti daugiau
Parašykite savo nuomonę