Blogi riebalai – tai per daug riebalų

Nėra nenaudingų ar kenksmingų riebalų. Deja, vis daugiau žmonių, klaidingai įtikėję riebalų kenksmingumu, jų vengia ar visai atsisako. Tačiau, pasak Santariškių klinikų Hepatologijos, gastroenterologijos ir dietologijos centro gydytojos Editos Gavelienės, riebalai ne tik naudingi, bet ir būtini mūsų organizmui. O kenksmingi jie tik tada, kai vartojami nesaikingai.
 

Riebalai – pagrindinis energijos šaltinis


Nors, kaip baubo bijodami riebalų, vis rečiau ragaujame cepelinus su kaimiškais spirgučiais ar visiškai atsisakome riebaus maisto, tačiau sveikatos priežiūros specialistai rekomenduoja, kad ne daugiau 30 proc. gaunamų kalorijų per dieną turi būti gauta iš riebalų. Tai nėra toks jau kenksmingas produktas, kaip mano dauguma. Tačiau, kaip ir visi produktai, riebalai turi būti vartojami saikingai. Mat iš 1 g riebalų gauname du kartus daugiau kalorijų nei iš 1 g baltymų ar angliavandenių.
Taip pat ir grėsmingai atrodantis cholesterolis nėra žalingas, jei jo nesuvartojame per daug. Organizme iš jo gaminami vyriški, o vėliau ir moteriški lytiniai hormonai, tulžies rūgštys, ląstelių sienelių dalys ir kiti organizmo komponentai.
Riebalai naudojami ląstelių sienelių sintezei, energijai kaupti. Jei negauname jų pakankamai, tai į organizmą negali patekti riebaluose tirpūs A, D, E, K vitaminai. Kitaip tariant, jei morkų ar lapinių daržovių salotos nebus sumaišytos su riebalais, tai didžioji jose esančių vitaminų dalis nebus pasisavinama.
Grėsmingai sumažėjus organizmo riebalų kiekiui, sutrinka visa organizmo veikla. Geriausias to pavyzdys – menstruacijų ir kitų svarbių funkcijų išnykimas sergant anoreksija.
Tačiau gyd. E. Gavelienė pabrėžia, kad reikėtų vengti „blogųjų“– gyvūninės kilmės riebalų. Dėl jų susiaurėja kraujagyslės ir didėja širdies bei smegenų infarkto grėsmė. Deja, lietuvių racione vyrauja ne augalinės, bet būtent gyvūninės kilmės riebalai. O taip naudingų omega-3 riebalų, esančių žuvų taukuose, suvartojama per mažai.

 

Norite ilgai gyventi – valgykite žuvį


Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja jūros gėrybių valgyti bent du kartus per savaitę, o suaugusio žmogaus porcija turėtų sudaryti mažiausiai 200 g žuvies.
Ne taip seniai mokslininkams pagaliau pavyko atskleisti japonų ilgaamžiškumo paslaptį. Būtent dėl to, kad suvartoja daug žuvies ir kitų jūros gėrybių, jie ne tik kur kas rečiau serga širdies ir kraujagyslių ligomis (nors streso patiria daug daugiau nei mes), bet ir daug ilgiau gyvena.
Valgydami mažai kaloringus jūros gėrybių patiekalus, ne tik išlaikysite grakštų kūną, bet ir gausite taip reikalingų omega-3 riebalų rūgščių, D ir A vitaminų. Vitaminas A padeda atsinaujinti regėjimo receptoriams ir gerina matymą, mažina laisvųjų radikalų kiekį bei atlieka daug kitų funkcijų. Vitaminas D svarbus vaikų kaulų vystymuisi, suaugusiesiems – kaulų stiprumui palaikyti ir osteoporozės profilaktikai.
Greitas maistas, picos ir įvairūs pusfabrikačiai smarkiai pakeitė mūsų mitybos įpročius. Mes gauname vis mažiau naudingų ir vis daugiau kenksmingų riebalų, todėl būtina racioną papildyti žuvų taukais.
 

Vieni riebalai naudingesni už kitus


Vis daugiau kalbama apie polinesočiųjų riebalų rūgščių naudą. Pagrindinis šių riebalų šaltinis yra žuvų taukai.
Polinesočiųjų riebalų rūgštys skirstomos į omega-3 ir omega-6. Nors jų molekulės panašios, tačiau veikimas yra visiškai skirtingas. Todėl reikia ne tik atkreipti dėmesį, ar maiste yra polinesočiųjų riebalų rūgščių, bet ir į jų santykį. Omega -3 ir omega-6 santykis turėtų būti 1: 10. Manoma, kad viena iš pagrindinių nutukimo, širdies ir kraujagyslių ligų, kai kurių vėžio formų atsiradimo priežastis yra disbalansas tarp suvartojamų omega-3 ir omega-6 polinesočiųjų riebalų rūgščių. Įrodyta, kad vienos svarbiausių organizmui būtinų medžiagų yra omega-3 polinesočiosios riebalų rūgštys. Tuo tarpu omega-6 nėra tokios svarbios.
Žuvų taukuose esančios omega-3 riebalų rūgštys apsaugo kraujagysles nuo aterosklerozinių pakitimų, mažina pavojingų kraujo riebalų – trigliceridų koncentraciją, padidina „naudingojo“ cholesterolio koncentraciją, sumažina miokardo infarkto cukrinio diabeto ir kraujagyslių trombozių riziką. Manoma, kad šios naudingos riebalų rūgštys organizme, mažindamos laisvųjų radikalų kiekį, padeda išvengti navikinių ligų, gerina vaikų protinį išsivystymą.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai