Užgavėnių karnavalas – linksmybių ir spalvų jūra

Užgavėnės – viena gražiausių žiemos švenčių. Lietuvoje turime žiemos varymą iš kiemo, kaukes ir blynus, tačiau laikotarpį prieš gavėnią savomis tradicijomis švenčia visas pasaulis. Šias šventes vienija ne tik pakili nuotaika, gausybės žmonių, bet ir vienas smagiausių dalykų – karnavalas. Kai kurie karnavalai – tokie įspūdingi, jog savo žavesiu išgarsėjo visame pasaulyje ir kasmet pritraukia daugybę turistų. Tad pirmajame šių metų „Sveiko žmogaus“ numeryje kviečiame susipažinti su didžiausiais pasaulio Užgavėnių karnavalais.
 

Kanada


Prancūziškoje Kanados provincijoje Kvebeke Užgavėnės švenčiamos itin linksmai – sakoma, jog čia jos geriausios visoje šalyje. Iš tiesų Kvebeko miestas garsus savo Kvebeko žiemos karnavalu (Carnaval de Quebec) – didžiulis renginys, sutraukiantis beveik milijoną dalyvių, tapo didžiausia žiemos švente pasaulyje. Žiemos karnavalas, dažniausiai prasidedantis pirmąjį sausio penktadienį ir besitęsiantis 17 dienų, lankytojams siūlo daugybę įvairių švenčių, žiemos pramogų parką, kuriame galima slidinėti, važinėtis paprastomis rogutėmis ar šunų traukiamomis rogėmis, čiužinėti ir kitaip džiaugtis sniego malonumais. Be to, karnavalo metu statomos pilys ir įvairios skulptūros iš ledo bei sniego – netgi vyksta tarptautinis jų konkursas. Šalia šių linksmybių, neapsieinančių be įvairiausių skanėstų, renkami pinigai labdarai.
Šiemet karnavalas vyks: sausio 29 – vasario 14 dienomis
 

Brazilija


Rio de Žaneiras
Vienas geriausių Brazilijos „prekinių ženklų“ ir turbūt pats garsiausias visame pasaulyje Rio de Žaneiro karnavalas (Carnaval do Rio de Janeiro) vyksta likus keturioms dienoms iki Pelenų trečiadienio. Pagrindinis jo akcentas – spalvų, muzikos, šokio, didžiulės minios, įspūdingų kostiumų ir neįtikėtinos nuotaikos mišinys, sutraukiantis tūkstančius lankytojų iš viso pasaulio. Be to, kad pagrindine miesto gatve keliauja didžiulis paradas, ant savo platformų vežantis šokėjus ir artistus iš įvairiausių Sambos mokyklų, savo pasirodymus, scenografiją ir drabužius ruošiančių ištisus metus, kiekviena miesto gatvelė karnavalo metu yra užpildyta švenčiančių ir šokančių žmonių.
Šiemet karnavalas vyks: vasario 13–16 dienomis.
Salvadoras
Rio karnavalas savo pompastiškumu sukūrė gana plačiai paplitusį mitą – tad daugelis mano, jog tai – didžiausias ne tik Brazilijoje, bet ir pasaulyje karnavalas. Tačiau, tai netiesa: Gineso rekordų knygoje šią garbingą vietą užima Salvador de Bahia (trečias pagal dydį šalies miestas) karnavalas, kuris ir yra „didžiausias gatvės vakarėlis pasaulyje“. Jeigu Rio karnavalo platformos keliauja 700 m Rua Marquês de Sapucaí gatve, tai šis karnavalas visą savaitę apima 25 km miesto gatvių, kuriose pasirodo įvairiausi muzikantai, šokėjai, lankytojai, užliejantys Salvador de Bahia savo ryškiomis spalvomis – iš viso jų rekordiniais metais buvo net 2 milijonai!
Šiemet karnavalas vyks: vasario 11–17 dienomis.
 

Kolumbija


Visoje Kolumbijoje Užgavėnių karnavalai yra labai mėgstami, tačiau pats didžiausias, savo istoriją dar nuo 19 a. skaičiuojantis ir UNESCO saugomas yra Carnaval de Barranquilla. Šiame festivalyje susijungia įvairiausios Kolumbijos Karibų kultūros, muzikos stiliai ir folkloro elementai. Spalvingi kostiumai, teatriniai pasirodymai, komedijos – visi jų dalyviai stengiasi saviškiams ir užsienio svečiams parodyti Kolumbiją ir jos kultūrą taip, kad niekas ir niekada nepamirštų šio įspūdžio.
Šiemet karnavalas vyks: vasario 13–16 dienomis.
 

Jungtinės Amerikos Valstijos


JAV esančiame Naujajame Orleane (Mardi Gras in New Orleans) kasmet vyksta tradicinis Užgavėnių karnavalas, garsus visoje šalyje. Jis prasideda likus dviems savaitėms iki Gavėnios ir tęsiasi visą laiką iki šios pradžios. Miesto gatvėmis rieda didžiulės išpuoštos teminės platformos, pilnos kaukėtų persirengėlių, griaudi orkestrų muzika. Gatvės karnavalo metu būna išpuoštos tradicinėmis karnavalo spalvomis – auksine, violetine ir žalia. O pagrindinis ir svarbiausias karnavalo atributas – gausybė karolių, kuriuos į minią mėto važiuojantieji ant platformų. Kuo daugiau karolių, tuo sėkmingesnis karnavalas.
Šiemet karnavalas vyks: vasario 16 dieną.
 

Prancūzija


Prancūzijos miestas Nica Užgavėnes taip pat švenčia spalvingai: karnavalo (Carnaval de Nice) metu vyksta maskaradas, žongliravimas kamuoliais, žiūrovus linksmina mimai, gatvėmis palei pakrantę važinėja gėlėmis išpuoštos platformos pilnos mimozų, lelijų, rožių, o vakarais vyksta šviesų šventė. Visoje šioje pasakoje dalyvauja daugiau nei 1000 muzikantų ir šokėjų iš viso pasaulio. Savo tradicijas šis karnavalas skaičiuoja jau nuo 19 a.
Šiemet karnavalas vyks: vasario 12 – 28 dienomis.
 

Italija


Venecijos karnavalas (Carnevale di Venezia) yra vienas populiariausių ir garsiausių ne tik Europoje, bet ir pasaulyje. Be to – vienas seniausių, pirmą kartą šaltiniuose paminėtas 1268 m.
Geriausiai jis pažįstamas iš unikalių kaukių ir Viduramžių stiliaus drabužių. Prieš keletą amžių karnavalo metu po kaukėmis slėpėsi ir aristokratai, ir vergai. Kaukės ir kostiumai suteikdavo venecijiečiams anonimiškumo, išnykdavo socialiniai skirtumai. Iki 16 a. Venecijos gatvėse žmonės dažnai pasirodydavo su kaukėmis, tačiau vėliau vietos valdžia išleido įstatymus, draudžiančius dėvėti kaukes ne karnavalo metu. Šiomis dienomis Venecijos karnavalo metu miestas, nors ir pilnas turistų, vėl tampa paslaptingas, atgyja senoji jo dvasia, o vakarais besilinksminantieji gondolomis skuba į įvairius vakarėlius.
Šiemet karnavalas vyks: vasario 5–16 dienomis.
 

Danija ir Švedija


Danijoje Užgavėnės vadinamos Fastelavn ir švenčiamos septynias savaites prieš Velykų sekmadienį. Kartais jos pavadinamos Šiaurės Helovynu, kadangi vaikai persirengia įvairiais kostiumais ir eina prašinėti skanėstų. Šalyje ši šventė – tai vaikų ir tėvų pabuvimas kartu.
Švedijoje (kaip ir Suomijoje, Latvijoje, Danijoje, Norvegijoje bei Estijoje) dieną prieš Pelenų trečiadienį švenčiama Fettisdagen, kai valgomi skanėstai semla (bandelė su kremu). Tradiciškai jie turėtų būti valgomi tik tą dieną, tačiau dabar jų galima įsigyti visus metus.
Šiemet šventė vyks: vasario 16 dieną.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai